Polskie Forum Użytkowników GIMP-a

Ogólne dyskusje => Fotografia i obróbka zdjęć => Wątek zaczęty przez: E-Nigma on 04.09.2011, 14:35:32Tytuł: Darmowa książka o podstawach fotografii
Wiadomość wysłana przez: E-Nigma on 04.09.2011, 14:35:32
Znalazłem na stronach Wikibook.org książkę o podstawach fotografii, która po przejrzeniu wydaje mi się na tyle dobra, że mogę ją tutaj polecić. Książka ta jest dostępna tutaj: http://pl.wikibooks.org/wiki/Fotografia , można też stworzyć wersję pdf do ściągnięcia na dysk.
Niektóre przykłady fotografii użyte w tej książce wydają mi się dość nietrafione, ale opisy jak kadrować, jak dobierać parametr ISO, co to jest ISO i kiedy stosować większe wartości ISO, jak zmieniać głębię ostrości i jakie uboczne skutki się z tym wiążą (wartość przysłony wpływa na intensywność naświetlenia kliszy czy matrycy aparatu), podział kadru (reguła trzech), jak zapewnić ostrość zdjęciom (stosowanie statywu) i wiele, wiele innych ważnych informacji.


Tytuł: Odp: Darmowa książka o podstawach fotografii
Wiadomość wysłana przez: EN on 04.09.2011, 20:08:50
Coż na pierwszy rzut oka wydaje się dość obszernie i systematycznie zrobione.
Spojrzałem dokładniej nieco na sama kwestię wywoływania analogów i jeśli całość jest tak pisana to mniej więcej jest to dobre kompendium na start.


Tytuł: Odp: Darmowa książka o podstawach fotografii
Wiadomość wysłana przez: Przykuta on 09.03.2012, 00:00:33
Nie znam niestety francuskiego, ale ich podręcznik ma naprawdę imponujące rozmiary:

http://fr.wikibooks.org/wiki/Photographie