Polskie Forum Użytkowników GIMP-a

Tutoriale => Różne => Wątek zaczęty przez: Sufixx on 20.09.2006, 15:34:06Tytuł: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: Sufixx on 20.09.2006, 15:34:06
Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Tutorial

Opracowanie: Sufixx, poprawa: be@
Poziom trudności: łatwy

(http://www.gimpuj.info/gallery/96/48452_17_02_15_9_18_17.png)
Zapewne nieraz miałeś fajny obrazek z jakimś jednolitym lub prawie jednolitym kolorem w tle, a obchodził cię tylko przedmiot na nim się znajdujący. Ten tutorial pokaże, jak usunąć zbędne tło i uzyskać render do użycia np. na stronkę www, do stworzenia banera czy tapety.
Uwaga, sposób ten nadaje się tylko w przypadku obrazów, na których wycinany element wyraźnie różni się od tła kolorem lub jasnością.

Źródło oryginalnego tutoriala: http://bitbit.org/cms.php/remove_one_color.html
Tłumaczyłem nie zawsze dosłownie, niektóre fragmenty, które uznałem za zbędne - pominąłem. Czasem dodałem coś od siebie.

Tutorial napisany w wersji GIMPa 2.8. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.Sposób I


[lp] Zaczynamy

[lp] 1. Otwieramy nasz obrazek w GIMP-ie i wybieramy narzędzie Zaznaczanie obszarów według kolorów [Shift + O] <zaznaczenie-kolor>  z przybornika lub przez menu Zaznaczenie -> Według koloru. Możemy również użyć narzędzia różdżka <rozdzka>  , która różni się tym, że nie zaznacza wszystkich miejsc w jednym kolorze, lecz pojedynczą ,,plamę" koloru (tzn. że jeśli w innym miejscu, nie stykającym się z wybranym występuje ten sam kolor, to różdżka już go nie zaznaczy). Różnicę pomiędzy użyciem tych narzędzi przedstawiam na poniższym zrzucie (ikona pokazuje miejsce kliknięcia wybranym narzędziem):

(http://www.gimpuj.info/gallery/96/48452_18_02_15_2_03_04.png)


Jak widać w przypadku tego obrazka lepiej wybrać zaznaczenie wg koloru, ponieważ jednym kliknięciem mamy zaznaczone całe tło.

[lp] 2. Ale co by się stało, gdyby tło było w tym samym kolorze, co fragment wewnątrz kubka? Wówczas po kliknięciu narzędziem zaznaczenie wg koloru zostałby zaznaczony także ów fragment:

(http://www.gimpuj.info/gallery/96/48452_17_02_15_9_56_17.png)


 Aby tego uniknąć, a jednocześnie zaznaczyć całe tło, można użyć różdżki w trybie dodawania. Po wybraniu tego narzędzia, w okienku GIMP-a pojawią się opcje go dotyczące. Narzędzie (podobnie jak inne służące do zaznaczania) ma 4 tryby pracy:
   IZastępuje bieżące zaznaczenie
   IIDodaje do bieżącego zaznaczenia
   IIIOdejmuje od bieżącego zaznaczenia
   IVCzęść wspólna z bieżącym zaznaczeniem
My będziemy używać drugiego, nazwanego: Dodaje do bieżącego zaznaczenia. Gdy zwiększymy wartość Progowania, szersza gama kolorów będzie uznawana za wybrane do zaznaczenia, przez co będziemy mogli szybciej zaznaczyć tło, ale tym większe ryzyko, iż zaznaczy się także kawałek kubka.
Zaznaczamy niechciane tło klikając w nie różdżką. Tutaj, przy odpowiednio ustawionym progu wystarczą 2 kliknięcia, jedno na zewnątrz kubka i jedno wewnątrz uchwytu:

(http://www.gimpuj.info/gallery/96/48452_17_02_15_10_33_28.png)


[lp] 3. Kiedy już całe tło zostanie dokładnie zaznaczone, musimy dodać do warstwy kanał alfa, aby uzyskać przezroczystość: Warstwa -> Przezroczystość -> Dodaj kanał alfa. Jeśli ta opcja jest nieaktywna, to znaczy, że warstwa już ten kanał posiada i nie musimy nic robić. Następnie, w celu wygładzenia zaznaczenia zmieniamy je na ścieżkę: Zaznaczenie -> Przekształć na ścieżkę i powstałą ścieżkę znów na zaznaczenie: Zaznaczenie -> Ze ścieżki (jeśli pominiecie ten krok, to render będzie mieć brzydko wystrzępione kontury). Teraz możemy wyczyścić zaznaczenie: Edycja -> Wyczyść [DELETE].

(http://www.gimpuj.info/gallery/96/48452_17_02_15_10_50_41.png)


[lp] 4. Wyłączamy zaznaczenie: Zaznaczenie -> Brak. Aby sprawdzić, czy tło zostało dokładnie usunięte, najlepiej dodać sobie nową warstwę w kolorze kontrastującym z kolorem usuniętego tła i umieścić ją poniżej warstwy z renderem. Ponieważ w tym przypadku tło było białe, więc dodałam warstwę w kolorze czarnym:

(http://www.gimpuj.info/gallery/96/48452_17_02_15_10_59_39.png)


Widać, że miejscami zostały jeszcze fragmenty tła wzdłuż konturów rendera.

[lp] 5.  Jeśli zostały jakieś niedoskonałości, można je usunąć na różne sposoby (zależnie od kształtu rendera i wielkości niechcianych fragmentów tła), np. wymazać Gumką <gumka> [Shift+E] czy usunąć Pędzlem <pedzel> [P] w trybie Usuwanie koloru (jako kolor pierwszoplanowy trzeba ustawić kolor tła, które usuwamy - najlepiej wcześniej pobrać próbnikiem <pobierz-kolor> i skopiować kod tego koloru). Do tych czynności warto powiększyć sobie widok do ok. 200 - 400%: Widok -> Powiększenie lub wybierając z listy na pasku stanu (po lewej).
 W przypadku, gdy render nie ma szczególnie skomplikowanych konturów (tak jak nasz kubek), często dobrze sprawdza się wygodniejszy sposób:
 Klikamy PPM na warstwę z renderem i wybieramy: Kanał alfa na zaznaczenie, następnie: Zaznaczenie -> Odwróć [CTRL + I] oraz Zaznaczenie -> Powiększ i powiększamy o 1 - 3 px (zależnie od wielkości obrazka i pozostawionych fragmentów tła). Na koniec zmiękczamy zaznaczenie o jakieś 3 - 5 px: Zaznaczenie -> Zmiękcz i czyścimy je klikając DELETE (można kliknąć dwukrotnie) lub zmieniamy kolor tła w przezroczystość: Kolory -> Zmiana koloru na alfę - tutaj ustawiamy kolor usuwanego tła (metoda dokładniej opisana w części "Sposób II"). W razie potrzeby filtr możemy powtórzyć jeszcze 1 - 2 razy (przy aktywnym zaznaczeniu). Osobiście polecam użycie filtra, efekt jest nieco lepszy i bezpieczniejszy (nie usuniemy fragmentów rendera), chyba że chcemy, aby render miał zmiękczone kontury. Jeśli resztki tła pozostały tylko na niektórych odcinkach konturu, to lepiej przy aktywnym zaznaczeniu przejechać po tych miejscach miękkim pędzlem w trybie usuwania koloru.

(http://www.gimpuj.info/gallery/96/48452_17_02_15_11_32_09_0.png)


(http://www.gimpuj.info/gallery/96/48452_17_02_15_11_32_09_1.png)


[lp] 6. Jeśli po wyłączeniu zaznaczenia jesteśmy zadowoleni z efektu, możemy wyłączyć widoczność <widocznosc> warstwy poniżej rendera lub ją usunąć i wyeksportować obraz do formatu PNG (JPG nie obsługuje przezroczystości):

(http://www.gimpuj.info/gallery/96/48452_17_02_15_11_43_05_0.png)


(http://www.gimpuj.info/gallery/96/48452_17_02_15_11_43_05_1.png)


Przed eksportem warto jeszcze przyciąć obraz, aby pozbyć się zbędnego, pustego obszaru wokół rendera: Obraz -> Automatycznie przytnij obraz.
Sposób II


Tło jednokolorowe możemy usunąć także używając opcji Zmiana koloru na alfę. Ten sposób sprawdzi się tylko w przypadku obrazka dobrej jakości (bez widocznej pikselizacji) i całkowicie jednolitego koloru tła.

(http://www.gimpuj.info/gallery/96/48452_17_02_15_11_55_16.png)


[lp] 1. Zaznaczamy tło różdżką lub zaznaczeniem wg koloru tak, jak opisano w Sposobie I i powiększamy zaznaczenie o 1 px. Następnie wybieramy z menu: Kolory -> Zmiana koloru na alfę lub Warstwa -> Przezroczystość -> Zmiana koloru na alfę. W oknie filtra klikamy na kolor (domyślnie jest ustawiony biały, więc jeśli mamy tło w tym kolorze, to już nie musimy klikać) i wybieramy kolor, który ma zostać usunięty. Dokonujemy tego poprzez wybór koloru z palety, lub pobranie go z obrazu klikając w ikonkę próbnika (obok kodu koloru) a następnie w tło obrazka.

(http://www.gimpuj.info/gallery/96/48452_18_02_15_12_39_56.png)


(http://www.gimpuj.info/gallery/96/48452_18_02_15_12_53_42.png)


Po ustawieniu wybranego koloru klikamy OK.

Dodatkowa uwaga: W przypadku obrazka czarno - białego (bez tonów pośrednich) wystarczy zastosować tylko filtr: Zmiana koloru na alfę, bez uprzedniego zaznaczania.

[lp] 2. Zmiękczamy zaznaczenie o ok. 3 - 4 px: Zaznaczenie -> Zmiękcz i dwukrotnie powtarzamy filtr: Zmiana koloru na alfę z kolorem ustawionym w poprzednim punkcie. Wyłączamy zaznaczenie. Sprawdzamy efekt i w razie potrzeby poprawiamy tak, jak opisano w punkcie piątym Sposobu I (na ogół efekt powinien być zadowalający i nie wymagający poprawy), po czym przycinamy i eksportujemy jako PNG. Jeśli obrazek ma być ikoną, to należy go wyeksportować do formatu ICO.

(http://www.gimpuj.info/gallery/96/48452_17_02_15_9_18_17.png)


[lp] KoniecPowodzenia!
Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: Iceman on 27.01.2008, 14:46:53
:/ cos mam nie tak... praktycznie zawsze przy wychodzeniu z gimpa pojawia mi sie blad
po 2
gdy chce zapisac obraz przezroczysty wykakuje mi blad,ze gimp nie obsluguje wartosci przezroczystych i ze musze go splaszczyc (cos w tym stylu) co jest?


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: lukas545 on 29.01.2008, 19:30:59
Powiedzcie co zrobić jeśli zaznaczę na tle (kolor biały) a taki kolor jest tez w jakiejś części rysunku jak usunąć to zaznaczenie z rysunku z pozostawić te pozostałe... ??


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: lusia on 30.01.2008, 23:23:39
:/ cos mam nie tak... praktycznie zawsze przy wychodzeniu z gimpa pojawia mi sie blad
po 2
gdy chce zapisac obraz przezroczysty wykakuje mi blad,ze gimp nie obsluguje wartosci przezroczystych i ze musze go splaszczyc (cos w tym stylu) co jest?
wydaje mi sie, ze trzeba zapisac plik w formacie gimpowym- xcf


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: Wilku3d on 06.02.2008, 17:58:01
Cytuj
:/ cos mam nie tak... praktycznie zawsze przy wychodzeniu z gimpa pojawia mi sie blad
po 2
gdy chce zapisac obraz przezroczysty wykakuje mi blad,ze gimp nie obsluguje wartosci przezroczystych i ze musze go splaszczyc (cos w tym stylu) co jest?

GIMP sie pya czy splaszczyć obraz (polaczyc wszystkie warstwy).


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: metaltymek on 06.02.2008, 18:19:22
Powiedzcie co zrobić jeśli zaznaczę na tle (kolor biały) a taki kolor jest tez w jakiejś części rysunku jak usunąć to zaznaczenie z rysunku z pozostawić te pozostałe... ??

1. Po usunięciu tła klikasz kopiujesz warstwę (Ctrl+C).
2. Białym klorem wypełniasz zanaczenie kwiatka.
3. Wklejasz (Ctrl+V) poprzedno skopiowaną warstwę.
4. Ptem klikasz Wartwa -> Przezroczystość -> Zmiana kolory w alfę..., zaznaczasz biały i OK.
5. Zakotwiczasz warstwę (Warstwa -> Zakotwicz warstwę) i to co zostało wcześniej usunięte z obrazka powinno być spowtotem ;)


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: Kinga231 on 18.08.2008, 22:47:58
A co z tłem które nie jest jednolite??
Mam zdjęcia których tła są można śmiało powiedzieć pstrokate i muszę je usunąć, dodać jednobarwne tło no i oczywiście zostawić pierwszy plan.
Jestem kompletnym laikiem i proszę o POMOC!!


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: Dictator on 03.10.2008, 19:04:48
Czy mozna usunac napis w ten sposob??


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: Krissmon on 05.12.2008, 20:58:36
Takiego tutorialu szukałem! Jednym słowem super. <lol>

Mój efekt:
(http://www.upimg.eu/upload/photo/upimg.eu26160.png)
(http://foto.otwarty.pl/foto/716,kwiat-rozy.jpg)


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: randix on 21.12.2008, 18:59:27
Bardzo fajny tut i do tego proste efekty!! THX <lol>


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: Martini89 on 27.01.2009, 18:04:19
Mam taki problem co do tego wątku. Chce usunąć czarne tło w ten sposób jak tu pokazujesz ale obrazek także w nie których częściach posiada czarne kolory i przy kasowaniu tła one także się kasują i to powoduje zniszczenie obrazka a tego nie chce. Jest jakiś na to ratunek?


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: Danyeru on 28.01.2009, 10:22:34
Odjąć ręcznie od zaznaczenia obszary na obrazku?
Wybierasz Odręczne zaznaczanie obszarów [F] i wciśniętym [ctrl] obrysowujesz zaznaczone obszary na obrazku.


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: Martini89 on 28.01.2009, 15:09:49
Bardzo dziękuje:D Jest to ręczna robótka ale warta swego:)


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: Pisar on 28.01.2009, 20:05:06
Cytuj
:/ cos mam nie tak... praktycznie zawsze przy wychodzeniu z gimpa pojawia mi sie blad
po 2
gdy chce zapisac obraz przezroczysty wykakuje mi blad,ze gimp nie obsluguje wartosci przezroczystych i ze musze go splaszczyc (cos w tym stylu) co jest?

GIMP sie pya czy splaszczyć obraz (polaczyc wszystkie warstwy).

Jak to zrobić bo jak zapisze w jpg to jest białe tło, a ja go nie chce.


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: Pisar on 28.01.2009, 20:06:55
I jak zrobić że jak tło jest tego koloru co obrazek pozbyć sie tylko tła, a nei obrazka.


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: jaqon on 18.02.2009, 21:07:00
Witam!
Tutaj omowione jest usowanie tla z jednolitym kolorem,a moze mi ktots wyjasnic jak to sie ma z tlem roznokolorowym,mam tu na mysli zdjecie,np w plenerze,kwestia tylko teraz jak wyciac z takiego zdj np.osobe na nim..do czego darze...chce wyciac ze zdj swoja osobe i zamiast znajdujacego sie tam widoku za mna wstawic inny widok,lub pomieszczenie...
Czy jest to mozliwe w Gimpie?jezeli tak prosze o rady,z gory dzieki! :)


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: KrzychuZ on 18.02.2009, 21:56:06
Musisz zaznaczyć postać na tym zdjęciu za pomocą Ścieżek <sciezki>. Potem klikasz Zaznaczenie ze ścieżki czy coś takiego i kopiujesz.


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: Gutez on 29.03.2009, 17:24:08
Albo tak samo jak na górze, tylko po zaznaczeniu ze ścieżki dajesz odwróć zaznaczenie i potem naciskasz "delete"


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: Agent_X50 on 01.04.2009, 14:35:43
Moja praca :D
(http://www.gimpuj.info/gallery/23523_01_04_09_3_34_56.jpg)


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: kord on 06.05.2009, 16:30:07
(http://www.gimpuj.info/replacement.png)

Mi wyszło coś takiego robionego ekspresowo
Tutek bardzo sie przydał:)
Dodam ze pożądany efekt uzyskałem zapisuja w formacie GIF (w jpg. białe tło pozostawało)


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: Gutez on 06.05.2009, 17:23:31
lepiej zapisuj w .png


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: Your_Nightmare. on 09.01.2010, 21:53:30
A ja z kolei nie wiem jak usunąć te niedoskonałości... z obrazka... gumką się nie da. Czy mógłby mi ktoś pomóc, to bardzo pilne :(


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: Assassin on 24.02.2010, 16:12:55
Mnie tam pisze Zdjęcie Niedostępne :-X


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: Qba_ on 24.02.2010, 16:16:55
Jak tylko znasz podstawy GIMP-a, to powinieneś sobie poradzić bez obrazków.


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: lol32 on 18.03.2010, 12:10:58
Zapisujcie w PNG. Portable Network Graphics Rządzi


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: rafi98 on 26.03.2010, 19:56:18
Wielkie Dzięki :D

Bardzo przydatny Tut. Już myślałem ,że będę musiał zaznaczać xD


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: supratec15 on 31.03.2010, 21:20:05
Witam ja robie tak jak w tutorialu i mi nie wychodzi.
To znaczy usuwa mi tło.Potem kopiuje tą warstwe i rozmazuje efektem Gussa,kopiuje aż do uzyskania efektu.Zapisuję i efekt jest i tło białe zostaje.Co mogę z tym zrobić ??


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: Qba_ on 31.03.2010, 21:26:19
Pewnie zapisujesz w formacie JPG, który nie obsługuje przezroczystości.


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: supratec15 on 01.04.2010, 11:19:55
Cytuj
No tak a w jakim formacie mam to zapisać??png ??bo potrzebuję wstawić logo na przeźroczysty pasek.
Dobra działa zapisałem w png :)eh głupi błąd proste rozwiązanie :)hehe


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: Qba_ on 01.04.2010, 11:22:32
Najlepiej w PNG.


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: pmisiek on 06.04.2010, 17:17:42
Nic z tego nie rozumiem... może jak by zdjęcia były aktywne a nie niedostępne coś bym zrozumiał.. ;/


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: Qba_ on 06.04.2010, 17:24:49
Zdjęcia tutaj są zbędne, bez nich ten tutorial i tak jest śmiesznie prosty.


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: tyu10 on 17.08.2010, 13:53:02
moze mi ktos usunac tło z tego obrazka??
http://www.gimpuj.info/replacement.png


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: deredas on 28.01.2011, 10:34:51
http://www.gimp.org/tutorials/Changing_Background_Color_2/


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: be@ on 08.03.2013, 08:58:33
Mam taki problem co do tego wątku. Chce usunąć czarne tło w ten sposób jak tu pokazujesz ale obrazek także w nie których częściach posiada czarne kolory i przy kasowaniu tła one także się kasują i to powoduje zniszczenie obrazka a tego nie chce. Jest jakiś na to ratunek?
Zamiast zaznaczenia wg koloru <zaznaczenie-kolor> użyj narzędzia różdżka <rozdzka> w trybie dodawania (można wtedy klikać kilka razy na różne nie połączone ze sobą obszary tła).

@Edit:
Tutorial został poprawiony: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,65197.0.html


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: zoorka1 on 26.02.2015, 18:28:14
A ja robie zaznaczenie ze sciezki obiektu , wycinam i wklejam na przezzroczystą warstwe ;)


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: misiu on 08.04.2015, 10:40:54
Panowie i Panie. Kompletnie mi nie wychodzi - tzn. eksport. robię tak jak w tutku tylko, że kiedy robię eksport do png. i wrzucam na stronę to tło mam czarne....... :o nie mam pojęcie jak to możliwe.


Tytuł: Odp: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Wiadomość wysłana przez: be@ on 08.04.2015, 10:46:07
Czyli to czarne tło pojawia się dopiero po wgraniu na stronę? A jak otwierasz z dysku w jakiejś przeglądarce grafiki, to jest przezroczyste? Jeśli tak, to hosting pewnie konwertuje Ci tę grafikę do JPG, a jeśli nie, to może nie wyłączyłeś widoczności jakiejś czarnej warstwy.