Polskie Forum Użytkowników GIMP-a

Tutoriale => Tła => Wątek zaczęty przez: asifalittlezonked on 18.03.2009, 22:21:08Tytuł: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: asifalittlezonked on 18.03.2009, 22:21:08
Stylizowana baśniowa mapka
Tutorial

Opracowanie: asifalittlezonked
Poziom trudności: trudny

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_41_30.png) (http://www.gimpuj.info/)
Witam!
Pierwowzór tego tutoriala powstał na prośbę soda2 w wątku mapa średniowieczna (http://www.gimpuj.info/index.php/topic,23939.0.html). Mapa miała być utrzymana w stylu tapety "Planet Earth - Inversed" (http://www.vladstudio.com/pl/wallpaper/?worldinversed) stworzonej przez Vlada Gerasimova (http://www.vladstudio.com/pl/home/) (info podrzucił Cakper - wielkie dzięki).

My jednak będziemy tworzyć fikcyjne kontynenty.
Tutorial skierowany jest do średnio zaawansowanych użytkowników GIMP-a, znających interfejs przynajmniej na poziomie podstawowym i mających choćby niewielkie pojęcie o pracy ze ścieżkami (w razie czego polecam doskonały poradnik na naszym forum - Ścieżki - Projektowanie i modyfikacja (http://www.gimpuj.info/techniczne/346cie380ki-poradnik-t88.0.html)).
Do wykonania tutorialu potrzebne nam będą dwa desenie: jeden z paczki "Falki" umieszczonej w załączniku na końcu tutorialu, drugi z paczki Textures (http://psychobob.xepher.net/screentonez/pattern-texture.zip) pochodzącej ze strony http://psychobob.xepher.net/screentonez/#.deviantart.com. Należy je pobrać, wypakować i wkleić do folderu patterns GIMP-a (w Windows XP domyślnie C:\Program Files\GIMP-2.0\share\gimp\2.0\patterns).
W załączniku znajdują się także pędzle, które ściągamy i wypakowujemy do folderu brushes (w Windows domyślnie C:\Program Files\GIMP-2.0\share\gimp\2.0\brushes).

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.[lp] Zaczynamy

[lp] 1. Włączamy GIMP-a i tworzymy nowy obraz: Plik -> Nowy... [Ctrl+N] o dowolnych rozmiarach. Mój ma 700x700 px.

[lp] 2. Dodajemy nową przezroczystą warstwę i nazywamy ją Ląd podstawa.

[lp] 3. Wybieramy lasso, czyli Odręczne zaznaczanie obszarów  <lasso> [F], wybieramy mu tryb Dodaje do bieżącego zaznaczenia i rysujemy kształty naszych lądów tak jak na obrazku poniżej - kontury mogą być poszarpane. W tym trybie możecie spokojnie zaznaczać duże obszary po kawałku.
 [op] Możecie też namalować lądy pędzlem czy innym sposobem, a później kliknąć PPM na warstwie w oknie warstw (Warstwy, Kanały, Ścieżki) i dać Kanał alfa na zaznaczenie.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_06_48.png) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 4. Kiedy już zaznaczyliśmy wszystko: Zaznaczenie -> Przekształć na ścieżkę. Usuwamy zaznaczenie Zaznaczenie -> Nic [Shift+Ctrl+A]. Następnie bierzemy Ścieżka na zaznaczenie [Shift+V] (Okno warstw -> Zakładka Ścieżki -> czerwony kwadracik w rzędzie na dole). W ten sposób uzyskamy ładniejsze kontury naszych kontynentów.

[lp] 5. Na warstwie Ląd podstawa wypełniamy zaznaczenie kolorem - ja użyłam #6A3819, ale oczywiście wybór należy do Was. Kasujemy zaznaczenie [Shift+Ctrl+A]. Duplikujemy tę warstwę i kopię nazywamy Ląd rzeki. Wyłączamy widoczność Lądu podstawy.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_07_35.png) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 6. Teraz zrobimy rzeki. Jeśli kogoś to nie interesuje, może opuścić punkty 6-17. Myślę jednak, że warto je zrobić ;)
Dodajemy nową przezroczystą warstwę. Wybieramy narzędzie Ścieżki <sciezki> {B} i rysujemy rzeki - na razie te, które na mapie będą najszersze. Żeby rozpocząć nową ścieżkę (rzekę), przytrzymujemy Shift i stawiamy węzeł. Wskazówka: po dodaniu każdego punktu nie puszczajcie od razu przycisku myszy, tylko przytrzymując go przesuńcie kursor nieco w bok. Spowoduje to równe rozciągnięcie uchwytów ścieżki i da ładne zakręty bez ostrych załamań.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_08_31.png) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 7. Teraz przeprowadzimy dziwną operację - przedłużymy ścieżki poza ląd. W tym celu klikamy na końcowy punkt ścieżki w ujściu każdej rzeki i dodajemy kilka nowych zaczepów, podobnie jak na obrazku (nie stawiajcie zaczepów na lądzie). Później wyjaśnię, o co chodzi.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_09_17.png) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 8. Zastanówmy się, jakiej dokładnie szerokości mają być rzeki. Wybieramy pędzel Circle (nie Fuzzy) o odpowiadającym nam rozmiarze. U mnie - Circle 5. W Narzędziówce na palecie narzędzia rozwijamy menu Dynamika pędzla i klikamy w Nacisk: Rozmiar (Siła 100% - to te kreseczki z prawej podobne do paska głośności). Inne opcje powinny być odznaczone.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_10_06.png) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 9. Zacznijmy teraz rysować po ścieżkach. Wybrane ustawienia spowodują, że powstałe z tego linie będą się zwężać na obu końcach. Dlatego przedłużyliśmy rzeki, żeby zwężenie nie wypadło w ujściach, co wyglądałoby dziwnie:

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_10_41.png) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 10. Dla przejrzystości wybieramy kolor biały i przechodzimy do Edycja -> Rysuj wzdłuż ścieżki... Zaznaczamy Rysuj narzędziem, Narzędzie do rysowania: Pędzel, zaznaczamy Emuluj dynamikę pędzla i klikamy Rysuj.
Oto wynik (wyłączyłam na chwilę widoczność Tła):

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_11_16.png) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 11. Brzegi rzek są trochę zbyt równe. Poprawimy to filtrem Filtry -> Zniekształcenia -> Falowanie. Mamy w nim podgląd, można go powiększyć poprzez rozciągnięcie okna, więc zachęcam do pobawienia się ustawieniami. Ja wybrałam takie jak na poniższym obrazku (dałam filtr dwa razy).
 [op] "Utrzymaj możliwość kafelkowania" zaznaczcie tylko wtedy, kiedy np. ucina kawałek rzeki przy krawędzi obrazu. Po tej opcji może się pojawić kilka białych plamek, które trzeba usunąć.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_12_20.png) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 12. Dorysujemy kilka mniejszych rzek, a tym większym przydałyby się dopływy. Narysujemy je również ścieżkami. Dodajemy Nową warstwę, tworzymy odpowiednie ścieżki i znów przedłużamy je w ujściach rzeczek do morza lub dużych rzek podobnie jak na przykładzie poniżej (nie "wleźcie" na inne dopływy). Następnie zmniejszamy rozmiar pędzla (wedle uznania, byle większy niż 1 px - u mnie Circle 3 w skali 0,70 - rozmiar pędzla zmieniamy nawiasami kwadratowymi [ ] lub suwakiem w Narzędziówce) i idziemy do Edycja > Rysuj wzdłuż ścieżki, ustawienia takie jak w punkcie 10.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_13_10.png) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 13. Znów włączamy filtr Falowanie i dobieramy ustawienia. Moje to: Ułożenie: poziome, Typ fali: Sinus, Częstotliwość 23, Amplituda 1, Przesunięcie fazowe 0.
Wymazujemy gumką niepotrzebne odcinki lub wycinamy Lassem.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_13_52.png) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 14. Jeśli chcemy dodać jeszcze cieńsze potoki, rysujemy je ścieżkami, ale nie przedłużamy tak jak poprzednich. Potem Edycja -> Rysuj wzdłuż ścieżki i zaznaczamy Rysuj linię, szerokość 1 px.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_14_38.png) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 15. W ujściach rzek dorobimy kilka odnóg, żeby powstały delty. Rysujemy je ścieżkami. (Jeśli ktoś ma pewną rękę, może nie bawić się w ścieżki i zrobić to małym pędzelkiem).

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_15_25.png) (http://www.gimpuj.info/)

 [op] Edycja -> Rysuj wzdłuż ścieżki i dajemy takie ustawienia (można zmienić szerokość linii):

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_16_14.png) (http://www.gimpuj.info/)

 [op] Dorzucamy jeszcze parę odnóg i powtarzamy rysowanie po ścieżce, tym razem linią 1 px.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_16_55.png) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 16. Czas na poprawki kosmetyczne. Najpierw łączymy wszystkie warstwy z rzekami w jedną i nazywamy Rzeki. Potem klikamy PPM na warstwie Ląd podstawa i wybieramy Kanał Alfa na zaznaczenie. Odwracamy zaznaczenie Zaznaczenie -> Odwróć [Ctrl+I]. Wracamy na warstwę Rzeki i czyścimy (Delete). Odznaczamy ([Shift+Ctrl+A]). Bierzemy mały pędzelek Circle Fuzzy i wygładzamy nim "ostre kanty" przy ujściach rzek i dopływów. Gumkujemy wszystkie fragmenty rzek, które nie powinny znaleźć się na lądzie.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_17_31.png) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 17. Teraz na Rzekach bierzemy Kanał Alfa na zaznaczenie, przechodzimy na warstwę Ląd rzeki i wciskamy Delete. Wyłączamy widoczność Rzek. Kasujemy zaznaczenie [Shift+Ctrl+A]. Powinniśmy uzyskać ląd z wyciętymi rzekami.

[lp] 18. Dla bezpieczeństwa duplikujemy warstwę Ląd rzeki. Wyłączamy widoczność oryginalnej warstwy Ląd rzeki i przechodzimy na jej kopię (GIMP ją nazwał Kopia: Ląd rzeki). Przeprowadzamy na niej Filtry -> Odwzorowania -> Mapowanie wypukłości. W okienku Mapowanie wypukłości (na górze) wybieramy z listy tę samą warstwę, na której wykonujemy filtr, czyli Kopia: Ląd rzeki. Typ mapowania: Liniowy. Co do reszty ustawień - znów proponuję eksperymentowanie. Powiększamy sobie okno filtru razem z podglądem, i kombinujemy - chodzi mniej więcej o taki efekt jak poniżej: wyraźnie wypukłe obszary, ale nie o przesadnie kontrastowych krawędziach.
 [op] Oto opcje, których będziemy używać: Azymut (odpowiada za kierunek padania światła), Wzniesienie (określa intensywność światła, a raczej szerokość jasnych krawędzi), Głębia (określa "wysokość" mapowanego obszaru). Moje ustawienia: Azymut 102, Wzniesienie 20, Głębia 21.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_18_15.png) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 19. Rozmywamy ląd Rozmyciem Gaussa o 1 px (Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa).

[lp] 20. Tło wypełniamy kolorem naszego lądu (u mnie był to #6A3819).

[lp] 21. Po długich bojach mamy już wypukłą mapkę, ale trzeba ją jeszcze upiększyć. Najpierw nadamy lądom teksturę za pomocą Plazmy. W tym celu bierzemy Kanał alfa na zaznaczenie na warstwie Kopia: Ląd rzeki, tworzymy nową warstwę, nazywamy ją Ląd chmury i zmieniamy jej tryb na Pokrywanie. Idziemy do Filtry -> Renderowanie -> Chmury -> Plazma i zwiększamy Turbulencje - u mnie do 3,3. Naciskając Nowe ziarno, poszukajcie "chmurek" o jak największym kontraście.

[lp] 22. Po zastosowaniu Plazmy ukrywamy na chwilę zaznaczenie [Ctrl+T]. Przechodzimy do Kolory -> Desaturacja i sprawdzamy, która opcja nam najbardziej odpowiada. Ja wybrałam Jasność. Kasujemy zaznaczenie [Shift+Ctrl+A]. Zmniejszamy krycie warstwy np. do 55. Zachęcam do wypróbowania innych trybów warstwy.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_19_04.PNG) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 23. Zajmiemy się teraz nakładaniem deseni. Nad Tłem utwórzmy nową warstwę Woda deseń. W GIMP-ie otwieramy okno deseni i odświeżamy je (ikonka na pasku na dole okna). Zaznaczamy nasz deseń (wzięłam falki2b.png (http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_20_06.PNG) (http://www.gimpuj.info/)) i wypełniamy nim warstwę (Edycja -> Wypełnij deseniem [Ctrl+;]). Zmieniamy tryb i krycie wedle uznania (u mnie Mnożenie, krycie 55).

[lp] 24. Bierzemy Kanał alfa na zaznaczenie z warstwy Kopia: Ląd rzeki (przypominam: w oknie warstw PPM na danej warstwie i Kanał alfa na zaznaczenie) i dodajemy nad nią nową warstwę Ląd deseń. Wypełniamy którymś z deseni ściągniętych w paczce, ja wybrałam ten (ps2.gif): (http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_20_34.PNG) (http://www.gimpuj.info/) Zmieniamy tryb warstwy np. na Pokrywanie, krycie np. na 40.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_21_21.PNG) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 25. Zróbmy ciemniejszą otoczkę wokół naszych ziem. Na warstwie Ląd podstawa bierzemy Kanał alfa na zaznaczenie, dodajemy nad nią nową warstwę Cień 1 i zmieniamy jej tryb na Mnożenie. Zwiększamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Powiększ...) o 20 i wypełniamy kolorem naszego lądu. Kasujemy zaznaczenie i stosujemy Rozmycie Gaussa - 60 px. Zmniejszamy krycie np. do 60.

[lp] 26. Znów pobieramy zaznaczenie z kanału alfa na warstwie Ląd podstawa i tworzymy nad nią warstwę Cień 2, z trybem Mnożenie. Powiększamy zaznaczenie o 3, odznaczamy i rozmywamy Gaussem o 10. Wszystko wygląda na razie tak:

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_22_24.PNG) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 27. Możemy teraz dodać drogi i miasta. Co do tych drugich, w internecie można znaleźć wiele pędzli z różnymi symbolami, nietrudno też stworzyć własne kształty. Ograniczeń praktycznie nie ma; ja jednak podam przepis tylko na te symbole, które sama zrobiłam. Zaczynamy od dodania nowej warstwy na samej górze stosu, którą nazywamy Pędzel. Bierzemy Zaznaczenie eliptyczne <zaznaczenie-eliptyczne> [E] i w jego opcjach zaznaczamy Wygładzaj oraz Stały: Proporcje. Robimy nieduże kółeczko (moje - 23x23 px). Wybieramy jakiś kolor, najlepiej jasny (mój to #E4D48E) i wypełniamy kółko.

[lp] 28. Zmniejszamy zaznaczenie o 2 px (Zaznaczenie -> Zmniejsz...) i czyścimy Delete. Znów zmniejszamy, np. o 4 px, i wypełniamy. Kasujemy zaznaczenie. Idziemy do Warstwa -> Przytnij warstwę. Dzięki temu warstwa wykadruje się dokładnie do rozmiaru naszego kółka. Zaznaczamy na niej wszystko [Ctrl+A] i kopiujemy [Ctrl+C]. Likwidujemy zaznaczenie.

[lp] 29. Bierzemy Pędzel i w palecie narzędzia w Narzędziówce klikamy w jego miniaturkę, wywołując okienko z pędzlami. Jedziemy na początek listy i widzimy tam nasze kółko. Wybieramy je.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_23_11.PNG) (http://www.gimpuj.info/)

 [op] Wyrzucamy warstwę Pędzel i dodajemy nową, Miasta. Teraz możemy swobodnie rozmieszczać metropolie tudzież kurorty. Pamiętajcie o wygodnym zmniejszaniu pędzla za pomocą nawiasu [. (Ja użyłam też Circle 9 i 5).

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_24_11.PNG) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 30. Czas na szlaki turystyczne i handlowe. Dodajemy nową warstwę Drogi. Bierzemy Ścieżki i łączymy miasta szlakami - najpierw tworzymy największe.
 [op] Na obrazku poniżej zmieniłam kolor miast, żeby ścieżki były lepiej widoczne.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_24_57.PNG) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 31. Drogi gotowe? Przechodzimy do Edycja -> Rysuj wzdłuż ścieżki... i zaznaczamy Rysuj linię, szerokość np. 3 px. Klikamy na Styl linii i z menu Początkowe ustawienie kreski wybieramy Zwykłe punkty. Teraz trochę je zmodyfikujemy. W okienku Wzór kreski mamy nasz wzór rozmieszczony na skali. Jest podzielona na małe pola, które wypełniamy lub czyścimy, klikając na nie, i w ten sposób zmieniamy wzór. Na rysunku poniżej macie pokazane, które okienka wypełniłam:

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_25_33.PNG) (http://www.gimpuj.info/)

 [op] Na warstwie Miasta bierzemy kanał alfa na zaznaczenie i powiększamy o 4 px. Wracamy na warstwę Drogi i wciskamy Delete. Usuwamy zaznaczenie.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_26_26.PNG) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 32. Na nowej warstwie rysujemy ścieżkami kolejne drogi, potem Edycja -> Rysuj wzdłuż ścieżki z ustawieniami Rysuj linię, szerokość 2 px, wzór ten sam co wcześniej. Bierzemy Kanał alfa na zaznaczenie z Miast, powiększamy zaznaczenie o 4, czyścimy Delete na tej warstwie z nowymi drogami. Następnie Kanał alfa z Dróg, powiększamy o 2, wracamy na nieszczęsną nową warstwę i Delete. Kasujemy zaznaczenie. Łączymy tę warstwę z Drogami (w oknie warstw klikamy na niej PPM i Połącz w dół).

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_27_05.PNG) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 33. Tworzymy następną warstwę i jeszcze kilka dróg. Następnie Edycja -> Rysuj wzdłuż ścieżki: Rysuj linię, szerokość 1 px, tym razem wybierzmy jednak normalne Zwykłe punkty. Tak samo bierzemy Kanał alfa z Miast oraz Dróg, powiększamy zaznaczenia i czyścimy na nowo dodanej warstwie podobnie jak w poprzednim punkcie. Łączymy ją z Drogami.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_27_45.PNG) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 34. Dodajemy kolejną warstwę, o nazwie Droga morska. Ścieżkami wyznaczamy trasy dla statków.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_28_31.PNG) (http://www.gimpuj.info/)

 [op] Wybieramy nasz kolor lądu, wracamy do Edycja -> Rysuj wzdłuż ścieżki, ustawiamy Rysuj linię, szerokość 3 px i ponownie stosujemy własny wzorek z pkt. 31.

[lp] 35. Efekt tych działań jest dość jaskrawy, zaraz temu zaradzimy. Miastom zmieniamy krycie na np. 80 i rozmywamy je Rozmyciem Gaussa o 0,5 px (po prostu wpisujemy w okienku taką wartość). Drogom ustawiamy tryb Połączenie ziarna. Drogę morską rozmywamy Gaussem o 1 px i zmieniamy jej tryb na Przesiewanie.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_29_12.PNG) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 36. Teraz dodamy powyższym elementom parę bajerów.
 [op] Na Miastach bierzemy Kanał alfa na zaznaczenie. Pod nimi tworzymy nową warstwę Miasta cień. Powiększamy zaznaczenie o 5 i wypełniamy kolorem lądu. Zmieniamy tryb na Mnożenie, krycie np. na 60. Kasujemy zaznaczenie, rozmywamy cień Gaussem o 10.
 [op] Na Drogach bierzemy Kanał alfa na zaznaczenie. Pod nimi tworzymy nową warstwę Drogi cień. Powiększamy zaznaczenie o 2 i wypełniamy kolorem lądu. Tryb na Mnożenie, krycie np. na 73. Kasujemy zaznaczenie, rozmywamy Gaussem o 10.
 [op] Teraz Kanał alfa bierzemy z Drogi morskiej i pod nią dodajemy nową warstwę, Droga morska cień. Powiększamy zaznaczenie o 2 i wypełniamy kolorem lądu. Tryb na Mnożenie, krycie zostawiłam 100%. Kasujemy zaznaczenie, rozmywamy Gaussem o 6.
Efekt:

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_30_08.PNG) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 37. Dorzucimy też trochę krzaczków. Bierzemy Pędzel i otwieramy okno wyboru pędzli. Szukamy ściągniętego zestawu, w razie czego odświeżamy widok. Wybieramy sobie pędzel, na razie któreś z drzew. Suwakiem zmieniamy mu Odstęp, około 100 powinno być dobrze. Teraz przechodzimy do Narzędziówki i opcje pędzla ustawiamy tak, jak na rysunku (Nacisk: Rozmiar, Losowość: Rozmiar, Drganie: Liczność ok. 2). Losowość sprawi, że rozmiar pędzla będzie się sam nieco zmieniał w trakcie malowania, a Drganie "rozrzuci" nam drzewa na boki.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_30_55.PNG) (http://www.gimpuj.info/)

 [op] Wszystko przygotowane? Dodajemy więc na górze warstwę Pędzle1 z trybem Mnożenie i znów wybieramy kolor lądu. Malujemy drzewka, nie puszczając klawisza myszy. Pamiętajcie, że drzew mamy trzy rodzaje, więc nie powinny stać zbyt gęsto, żeby obrazek był czytelny. W ogóle przy malowaniu zalecam umiar. Ostrzegam też, że podane ustawienia nie są "najlepszym przepisem na uzyskanie idealnego lasu", a GIMP może czasem uparcie sadzić krzaczory nie tam, gdzie chcemy. Wtedy można zmienić Liczność lub Odstęp, a w niektórych miejscach najlepiej po prostu postawić pojedyncze drzewo samemu, korona nam z głowy na pewno nie spadnie.
 [op] Na tej samej warstwie dorzucamy jeszcze góry i trawkę z ustawieniami pędzla jak wyżej. Ja dołożyłam też mosty, ale Wy możecie oczywiście zrobić je na osobnej warstwie i np. przesunąć pod Drogi. Duplikujemy Pędzle1, żeby były ciemniejsze.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_31_52.PNG) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 38. Wokół drzew i gór zrobimy lekką jaśniejszą poświatę. Z Pędzli1 bierzemy Kanał alfa na zaznaczenie i pod nimi dodajemy warstwę Pędzle1 cień. Wypełniamy naszym brązem, likwidujemy zaznaczenie i rozmywamy Gaussem o 10-12 px. Duplikujemy warstwę, zmieniamy tryb kopii na Przesiewanie i minimalnie zmniejszamy krycie, np. do 95.

[lp] 39. Możemy też umieścić na mapce kilka budynków. Znajdujemy odpowiednie pędzle i dodajemy warstwę Pędzle2 z trybem Mnożenie. Stawiamy chałupy (kolor wciąż ten sam) i duplikujemy warstwę. Ja zmieniłam kopii krycie na 30. Jeśli chcecie zrobić poświatę, powtórzcie dla Pędzli2 poprzedni punkt, ja z niej zrezygnowałam.

[lp] 40. Teraz wrzucimy coś do morza. Dodajemy nową warstwę Pędzle3, tryb Mnożenie i malujemy pędzlami o morskiej tematyce. Duplikujemy warstwę, możemy zmniejszyć krycie kopii, np. do 80. Z niej lub z Pędzli3 bierzemy Kanał alfa na zaznaczenie i znów robimy pod spodem nową warstwę, Pędzle3 cień. Powiększamy zaznaczenie o 2, wypełniamy brązem. Możemy zmniejszyć troszkę krycie, np. do 90. Kasujemy zaznaczenie.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_32_45.PNG) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 41. Przydałoby się też przebarwić mapkę w paru miejscach. Nad Kopia: Ląd rzeki dodajemy nową warstwę Plamy jasne i Lassem (Zaznaczeniem odręcznym) (można też zwykłym pędzlem) rysujemy na lądzie kilka nieregularnych plam. Wypełniamy naszym etatowym brązem, kasujemy zaznaczenie i rozmywamy Gaussem o np. 30. Zmieniamy tryb na Przesiewanie. Idziemy na warstwę Kopia: Ląd rzeki i bierzemy z niej Kanał alfa na zaznaczenie. Wracamy do naszych plam, odwracamy zaznaczenie [Ctrl+I] i czyścimy. Zmieniamy Plamom krycie np. na 30 (na rysunku poniżej krycie 100%).

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_33_29.PNG) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 42. Nad Plamami jasnymi tworzymy warstwę Plamy b. jasne. Lassem robimy następne, mniejsze łaty na poprzednich. Kasujemy zaznaczenie, rozmywamy Gaussem o ok. 30, przycinamy plamki do powierzchni lądu tak jak w poprzednim punkcie. Tryb znów na Przesiewanie, krycie np. na 55. Na rysunku macie pokazany przybliżony rozmiar plam.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_34_20.PNG) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 43. Dodajemy warstwę, nazywamy Plamy b.b. jasne i robimy w ten sam sposób kolejne plamki, wielkości mniej więcej jak zaznaczenia na przykładzie poniżej. Tryb na Przesiewanie, krycie 100%.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_34_58.PNG) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 44. Dodajemy trzy nowe warstwy: Plamy ciemne, Plamy b. ciemne i Plamy b.b. ciemne. Tworzymy łaty tak jak powyżej, tym razem jednak ustawiamy im tryb Mnożenie. Krycie: u mnie - Plamy ciemne 23, Plamy b. ciemne 50, Plamy b.b. ciemne 100.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_35_45.PNG) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 45. Teraz podrasujemy morze. Nad warstwą Woda deseń tworzymy nową, Woda chmury. Przechodzimy do Filtry -> Renderowanie -> Chmury -> Plazma i zwiększamy turbulencje do ok. 2. Zatwierdzamy i idziemy do Kolory -> Desaturacja (u mnie w oparciu o Jaskrawość). Zmieniamy tryb warstwy na Pokrywanie, a krycie jak nam pasuje (ja mam 35%).

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_36_37.PNG) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 46. Dodajemy kolejną warstwę, Morze szum. Idziemy do Filtry > Szum > Szum RGB. Odznaczamy Powiązany szum oraz Niezależny RGB, a wszystkie suwaki ustawiamy na maksimum i klikamy OK. Potem rozmywamy warstwę Gaussem o 0,5. Ustawiamy jej jakiś ciekawy tryb i krycie (u mnie Wypalanie, 30%).

[lp] 47. To niewiarygodne, ale zbliżamy się do końca. Możecie już teraz posłać młodsze rodzeństwo do sklepu po fajerwerki. Tylko niech nie ważą się ich sami odpalać po drodze! Wy tymczasem napiszecie nazwy miast i poprawicie jeszcze kilka szczegółów. Najpierw przechodzimy na najwyższą warstwę i bierzemy narzędzie Tekst [T]. Podpisujemy miasta, używając tego samego koloru, którym rysowaliśmy drogi (u mnie był to #E4D48E). Ja pisałam czcionką Trajan Pro Bold. Później łączymy wszystkie warstwy tekstowe w jedną zwykłą o nazwie Tekst.

[lp] 48. Jeśli chcemy podpisywać rzeki, będziemy musieli wstawić tekst na ścieżkę. Najpierw napiszmy sobie nazwę rzeki tuż obok miejsca, w którym ma się znaleźć (w Narzędziówce ustawiamy Justowanie na Wyrównanie do lewej, żeby nam się wstawiło na początek ścieżki). Następnie narysujmy ścieżkę przylegającą do rzeki - mniej więcej długości napisu (byle nie krótszą). Zróbcie raczej (a nawet zdecydowanie) łagodne zakręty. Potem wybierzcie znów narzędzie Tekst i kliknijcie na swój napis (u Was ścieżka przestanie być widoczna).

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_37_23.PNG) (http://www.gimpuj.info/)

 [op] Teraz w Narzędziówce naciskamy Tekst za ścieżką. Zrobiła się ścieżka w kształcie napisu? O to chodziło. W oknie warstw przechodzimy do zakładki Ścieżki, wybieramy Ścieżka na zaznaczenie i ikonką oka <widocznosc> wyłączamy widoczność ścieżki. Na warstwie Tekst wypełniamy zaznaczenie tym samym kolorem co inne nazwy. Kasujemy zaznaczenie. Możemy wyrzucić warstwę tekstową z nazwą rzeki.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_38_17.PNG) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 49. Robimy cień za tekstem: na warstwie Tekst bierzemy Kanał alfa na zaznaczenie, pod nią dodajemy nową warstwę Tekst cień. Powiększamy zaznaczenie o 3 i wypełniamy naszym brązem (tym od lądu). Zmieniamy tryb warstwy na Mnożenie i rozmywamy Gaussem o 10.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_38_56.PNG) (http://www.gimpuj.info/)

[lp] 50. Przed Wami ostatni punkt. Co prawda nie najkrótszy, ale wolność już blisko... Przyjrzyjcie się jeszcze raz swojej mapce, tym razem krytycznie. Może warto by było coś rozjaśnić, przyciemnić, trochę wysubtelnić? Może gdzieś wystaje poza ląd jakaś rozmyta plama, albo kolory są nieodpowiednie? Wiele rzeczy uda Wam się poprawić za pomocą zmiany trybu czy krycia różnych warstw. Czasem dobrze jest wypróbować kilka opcji, nawet tych, które wydają nam się zupełnie bez sensu. Poniżej lista moich pedantycznych poprawek:
 [op] Zduplikowałam warstwę Kopia: Ląd rzeki i na duplikacie ustawiłam tryb Dzielenie, krycie 5%.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_39_22.PNG) (http://www.gimpuj.info/)

 [op] Zduplikowałam Pędzle3 cień i zmieniłam kopii tryb na Przesiewanie, krycie 20%.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_39_50.PNG) (http://www.gimpuj.info/)

 [op] Zduplikowałam warstwę Tekst, napisom na kopii zmieniłam kolor na swój kolor lądu (w oknie warstw zaznaczyłam Blokowanie i wypełniłam warstwę brązem), ustawiłam tryb na Pokrywanie, krycie 65.

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_40_15.PNG) (http://www.gimpuj.info/)

(http://www.gimpuj.info/gallery/6735_23_03_09_2_41_30.png) (http://www.gimpuj.info/)


[lp] KoniecI to już wszystko. Brawo, dobrnęliście do końca! Mam nadzieję, że bez większych problemów udało Wam się stworzyć własną baśniową mapkę, i że jesteście bogatsi o kilka Gimpowych trików. Do widzenia i wesołego GIMP-owania życzę ;)

Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: eminem-d12yo on 04.04.2009, 13:04:47
Tutorial świetny i bardzo przejrzysty, pozwoliłem sobie dodać prostą różę wiatrów.
W paczce z brushami brakuje pędzla trawy.


(http://images37.fotosik.pl/93/69673568376f3e74m.png) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=69673568376f3e74)


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Rax on 05.04.2009, 14:56:27
http://images37.fotosik.pl/94/f7e2aa704eaa1ace.png
tutek świetny, ale faktycznie brakuje tej trawki
no i jeszcze jak zrobić różę też by się przydało :D sam jakoś wykombinowałem ale początkujący?


// Danyeru: Kolego. O mało nie zabiłeś mi łącza, a jakbym łączył się z GSM-a to zabiłbyś na pewno...
Jak chcesz pokazać tak wielką i, przede wszystkim, ciężką pracę to wstawiaj miniaturkę z linkiem!

// myślałem że jak w tutku jest dużo więcej fotek to i tak nie robi to wam różnicy :D bo się właśnie zastanawiałem czy dać link czy od razu... teraz będę wiedział :)


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: asifalittlezonked on 10.04.2009, 16:10:03
Cholercia, nie wiem, jak to się stało, że brakuje trawy  :( Przepraszam za niedopatrzenie. Postaram się niedługo dorzucić ten pędzel, na razie niestety nie mam możliwości.


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: kaylee on 12.04.2009, 22:37:45
Niektóre punkty pominęłam i napisów nie zrobiłam (przez lenistwo i brak pomysłów). Oto wynik:
http://www.gimpuj.info/replacement.png


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: ciken on 14.04.2009, 06:18:34
No tylko gdzie ten załącznik?


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Qba_ on 14.04.2009, 08:33:01
Tuż pod pierwszym postem.


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: kasica6662 on 14.04.2009, 14:49:27
no skoro autor nie ma czasu wrzucić pędzli trawy to może ja zapodam??:P

http://www.speedyshare.com/683167537.html


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Gercio on 19.04.2009, 20:41:08
Między punktem 2, a punktem 5 są błędy.


// Danyeru: Ogarnij się człowieku. Tut z błędami nie wszedłby do indeksu.


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Qba_ on 19.04.2009, 20:51:03
Jakie błędy?
Kolor nie jest zapisany tak: #6a3819?
A próbowałeś przerabiać ten tutorial?
Bo ja tak i te punkty są jak najbardziej zrozumiałe.


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: asifalittlezonked on 21.04.2009, 13:52:11
kasica6662, dzięki za podrzucenie pędzli :) A tymczasem udało mi się zmienić plik w załączniku do tuta, mam nadzieję, że są tam już wszystkie potrzebne pędzle (trawa jest na pewno) :P
Gercio, co według Ciebie jest nie tak w tych punktach? Szczerze mówiąc żadnych błędów tam nie widzę :)


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Kamiiru_ on 23.04.2009, 19:19:48
Tutorial pierwsza klasa, wielkie dzięki.  :)
Nawet taki trudny to nie jest, o ile uważnie czytasz każdy z punktów, a gdzie można to własną "inwecję" stosujesz... :D

(http://www.gimpuj.info/gallery/thumb_21726_23_04_09_7_16_28.png) (http://www.gimpuj.info/index.php?action=gallery;sa=view;id=38032)


Tytuł: :)
Wiadomość wysłana przez: liczner on 16.05.2009, 22:25:34
Bardzo dobrze stworzona instrukcja, jestem kompletnym amatorem, a dałem sobie ze wszystkim radę.  8-)

(http://images49.fotosik.pl/125/d97329ec892d7243.jpg)


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Arkina on 17.05.2009, 16:18:47
Co zrobić, jak ktoś nie ma Emuluj dynamikę pędzla??  :(


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Zdybek on 17.05.2009, 16:19:43
Ściągnąć GIMP-a 2.6


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Arkina on 19.05.2009, 20:42:20
Postanowiłam zrobić to trochę inaczej. Można powiedzieć romantycznie:
(http://fc07.deviantart.com/fs45/f/2009/139/7/9/Map_of_my_heart_by_Astazja.jpg)

Wyszło trochę inaczej niż chciałam, nie mniej jednak, nie wygląda to chyba aż tak źle.

Tutorial genialny, dzięki wielkie za niego.


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Zdybek on 24.05.2009, 13:42:33
Ponieważ link, który prowadził do pędzla-trawy, jest już nieaktualny, czy mógłbym prosić o źródło, z którego można taki pędzel ściągnąć?

wtf? Przecież pędzle są w załączniku na końcu tutoriala.


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Mardro on 24.05.2009, 13:50:01
Sry ^^ Właśnie zauważyłem... Kurza ślepota mnie dopada xD
W dodatku, zamiast edytować usunąłem poprzedni post xD Anyway, thanks!


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: tomsonis on 24.05.2009, 15:03:10
Witam
Czy mógłby ktoś dokładniej opisać punkty od 16 do 23 bo jestem początkujący i nie łape jak to zrobić. PozDro


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Fredi96 on 25.05.2009, 18:28:21
Uff.. męczyłem się z tym łącznie 5 dni :D Ciągle coś sobie psułem, a najczęściej problem z rzekami był :D Ale dziś "zaledwie" 3 godziny i praca gotowa :D
Rozjaśniłem ją trochę, bo niektórych rzeczy po prostu nie udawało mi się zrobić :D

(http://www.gimpuj.info/replacement.png)

P.S.Zamieszczę niedługo drugą, dużo lepszą prace :D Pozdro


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Dimitri4ever on 04.06.2009, 00:33:42
To mój pierwszy post, więc witam wszystkich bardzo gorąco. Co do tutka - jest kapitalny, długo szukałem czegoś podobnego. Efekt mojej pracy przedstawia się następująco (jestem średnio-zaawansowany):

 (http://img194.imagevenue.com/loc111/th_68621_map_123_111lo.jpg) (http://img194.imagevenue.com/img.php?image=68621_map_123_111lo.jpg)


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Rejke on 16.06.2009, 00:05:48
bardzo dobry tutorial, a jedyna jego trudność polega na tym, by czytać ze zrozumieniem.
Swoją mapkę odrobinę popsułam roślinnością, ale głównym moim założeniem było obrazowe przedstawienie mapy ludzkich wyborów....w dużym uproszczeniu oczywiście.


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Avar on 23.06.2009, 22:08:02
Genialny tutorial! Wielkie dzięki!

A wyszło mi tak:

(http://www.gimpuj.info/replacement.png) (http://img197.imageshack.us/i/mapkau.jpg/)


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: lordeon on 25.06.2009, 11:57:37
http://www.gimpuj.info/gallery/15757_25_06_09_10_38_57.png

wklejam link bo sporo waży. może i kiepska ale mi się podoba :D

tut 10/10 i oby takich więcej


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: wymiaatcz01 on 30.06.2009, 19:47:42
Super tutek ale strasznie długi mój efekt.

(http://www.gimpuj.info/gallery/thumb_27768_30_06_09_6_46_27.png) (http://www.gimpuj.info/gallery/27768_30_06_09_6_46_27.png)


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Iskariota on 08.07.2009, 20:51:04
Witam
Mam problem, najwidoczniej coś zrobiłem źle, ale już 4 raz od początku robię mapę ,żeby do tego dojść i nic. ;/
Moje rzeki maja biały kolor, a nie jak w tutorialu, że są przeźroczyste. Proszę o pomoc.
http://img443.imageshack.us/i/beznazwy.jpg/


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: asifalittlezonked on 12.07.2009, 12:50:29
Witam
Mam problem, najwidoczniej coś zrobiłem źle, ale już 4 raz od początku robię mapę ,żeby do tego dojść i nic. ;/
Moje rzeki maja biały kolor, a nie jak w tutorialu, że są przeźroczyste. Proszę o pomoc.
http://img443.imageshack.us/i/beznazwy.jpg/

Sorry, że tak późno odpisuję.
Przypuszczam, że miałeś problemy z punktami 16 i 17. Może zapomniałeś na koniec wyłączyć widoczność warstwy (warstw), na której narysowałeś rzeki? (W oknie warstw kliknij na oko po lewej stronie przy miniaturce tej warstwy.)


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Smoks on 25.07.2009, 02:15:19
"17. Teraz na Rzekach bierzemy Kanał Alfa na zaznaczenie, przechodzimy na warstwę Ląd rzeki i wciskamy Delete. Wyłączamy widoczność Rzek. Kasujemy zaznaczenie [Shift+Ctrl+A]. Powinniśmy uzyskać ląd z wyciętymi rzekami."

naciskam delete i nic...  nawet probowalem na innych warstwach tez nic :/ Wczeniej mi sie jakos udalo :x (Zanim gimp sie zawiesil i od nowa musialem robic )


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Qatooo83 on 26.07.2009, 21:48:49
WItam mam problem z tym punktem:

10. Dla przejrzystości wybieramy kolor biały i przechodzimy do Edycja -> Rysuj wzdłuż ścieżki... Zaznaczamy Rysuj narzędziem, Narzędzie do rysowania: Pędzel, zaznaczamy Emuluj dynamikę pędzla i klikamy Rysuj.

moge zaznaczyc "rysuj narzedziem" i "Narzędzie do rysowania: Pędzel" ale nie mam opcji - Emuluj dynamikę pędzla co mam zrobic zeby miec ta opcje moja wersja gimpa to 2.4.1


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: ƥevel on 26.07.2009, 22:14:23
To samo już było nawet w tym temacie... Ściągnij GIMP-a 2.6


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Virquo on 28.07.2009, 15:55:18
Bardzo fajny tutek. Jedyna trudność w nim to umiejętność czytania. Do połowy zrobiłem może z 3 mapki, lecz tylko jedną udało mi się zrobić w całości :)
Oglądajcie i chwalcie :D

http://www.gimpuj.info/replacement.png

To w sumie moja pierwsza praca w gimpie :D :D


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: kontotest on 30.07.2009, 13:36:09
oto moja praca :)

http://i29.tinypic.com/ejwfbb.jpg

ocencie jak sie podoba, czy cos zle zrobilem?


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: michi228 on 21.08.2009, 17:33:53
Bardo fajny tutek

http://www.gimpuj.info/replacement.png


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Terrqge on 16.10.2009, 23:40:26
Ekstra tut, brawa dla autora...


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: ƥevel on 16.10.2009, 23:48:57
Już dawno przerobiłem ten tutorial, a oto i efekt:
(http://www.gimpuj.info/gallery/thumb_2231_27_07_09_11_13_38.png)
(kliknij, aby powiększyć) (http://www.gimpuj.info/index.php?action=gallery;sa=view;id=45093)

Dopiero po przeczytaniu tego tutoriala nauczyłem się tworzyć tekst za ścieżką D: Teraz już mamy osobny tutorial na tekst za ścieżką, ale prędzej ten temat był jakby pomijany.


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Piotrek1 on 29.10.2009, 23:27:59
Oto moja praca małą przeróbką wody  :D
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/078d4c92057e71f4.html


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Michaszek on 01.11.2009, 03:33:07
moja praca. wielki plus za tutka. pozdrawiam.

http://img22.imageshack.us/img22/2664/mapkada.jpg (http://img22.imageshack.us/img22/2664/mapkada.jpg)


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Asalas77 on 20.11.2009, 21:52:31
Tutorial świetny, przejrzysty i łatwo wytłumaczony. Bardzo dobry efekt.

Oto moja praca:
(http://www.gimpuj.info/replacement.png)

Ominąłem parę puntów, bo jestem początkujący, ale ogólnie jestem zadowolony z efektu.


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Juran on 27.11.2009, 21:51:26
Świetny tutek ^^
moja praca \/ \/ \/ \/
http://www.gimpuj.info/index.php?action=gallery;sa=view;id=53418


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Agraeln on 17.12.2009, 21:04:04
Witam, a czy jest możliwość zrobienia z jakieś mapki tego efektu ?
Np.: http://www.ots.tibia24.pl/index.1.jpg
Chciałbym, aby kontury pozostały takie jakie są, ale, żeby mapka wyglądała tak jak w tutku :)
Da radę?


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Typhon on 17.12.2009, 21:39:04
Witam, a czy jest możliwość zrobienia z jakieś mapki tego efektu ?
Np.: http://www.ots.tibia24.pl/index.1.jpg
Chciałbym, aby kontury pozostały takie jakie są, ale, żeby mapka wyglądała tak jak w tutku :)
Da radę?

Ustaw sobie ten marny świat Tibii jako najniższa warstwa i korzystaj z niej, aby zrobić kontur. Reszta jak w tutorialu.


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Ziomioslaw on 18.12.2009, 11:01:48
Jakby wybrać kolor czarny, odwrócić zaznaczenie i narysować kontur wzdłuż niego, nie pomogło by?


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: asifalittlezonked on 18.12.2009, 14:42:09
Zaznaczyć różdżką czarny -> dodać nową warstwę -> Zaznaczenie - Przekształć na ścieżkę, żeby wygładzić -> Shift+Ctrl+A -> w oknie warstw przejść na zakładkę Ścieżki i PPM - Ścieżka na zaznaczenie -> odwrócić zaznaczenie, wypełnić kolorem i voila :)


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: cron84 on 21.12.2009, 01:34:06
Czy mógłbym prosić o pędzle do tej mapy, nigdzie nie mogę znaleźć tego wspomnianego załącznika :) pewnie odpowiedź jest oczywista ale za nic nie mogę na nią wpaść :)


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: mmiicc on 21.12.2009, 13:35:52
Na samym dole pierwszego posta w tym wątku masz dwa załączniki. Musisz być zalogowany, aby je widzieć i pobrać.


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Gercio on 02.01.2010, 14:42:00
Wszystko ekstra, zarąbiście, efekt powalający, ale u autora. Ja już biorę się za tą pracę około 10 - 15 raz i już na początku się łamię. Nie, że jestem nowy, początkujący, bo w Gimpie siedzę ponad rok i różne rzeczy wykonuję z tutoriali jak i sam. Niestety, ale tutaj lipa, bo po prostu ja mam brązowy obszar na środku, a autor ma biały i od tego momentu coś lipnie, ale próbowałem dalej i na wykonywaniu rzek się złamałem, bo nie wiem jak autor te zaczepy dał i to wszystko ogarnął, żeby mu nie [cenzura] się ścieżki.


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: asifalittlezonked on 03.01.2010, 02:13:43
Wszystko ekstra, zarąbiście, efekt powalający, ale u autora. Ja już biorę się za tą pracę około 10 - 15 raz i już na początku się łamię. Nie, że jestem nowy, początkujący, bo w Gimpie siedzę ponad rok i różne rzeczy wykonuję z tutoriali jak i sam. Niestety, ale tutaj lipa, bo po prostu ja mam brązowy obszar na środku, a autor ma biały i od tego momentu coś lipnie, ale próbowałem dalej i na wykonywaniu rzek się złamałem, bo nie wiem jak autor te zaczepy dał i to wszystko ogarnął, żeby mu nie [cenzura] się ścieżki.
Położenie brązowego nie powinno mieć żadnego wpływu na to, czy komuś tutorial wyjdzie, czy nie. Raczej chodzi o to, że jest skomplikowany i trzeba się naprawdę BARDZO dokładnie wczytać. Skoro już na początku coś z Twoją mapą jest nie tak, to być może nie zrozumiałeś jakiegoś szczegółu, którego pominięcie rujnuje dalszą pracę. Z pierwszych punktów najbardziej pokręcony jest 4., ten o zmianie zaznaczenia na ścieżkę, może to z nim masz problem? W razie czego można go ominąć.
Co do ścieżek, to już naprawdę nie rozumiem :P Jeśli umiesz się posługiwać ścieżkami, to powinno Ci się to udać. O które zaczepy chodzi? A żeby się nie pomieszały, trzeba każdy rodzaj rzek (od najszerszych do najwęższych) zrobić na osobnych warstwach i przy przedłużaniu ścieżki nie włazić na inne na tej samej warstwie.
Na razie nie mogę Ci dać bardziej konkretnych rad. Opisz dokładnie, z czym masz problem, to coś poradzimy (mam nadzieję) :)


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Angela8 on 07.01.2010, 18:14:38
Witam
Ja tez jestem całkiem nowa, ale nie mogę nigdzie znaleźć aktualnych linków do tych pędzli :-[ Zna ktoś takiego linka? Bardzo proszę o pomoc


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Gercio on 17.01.2010, 13:20:29
Witam
Ja tez jestem całkiem nowa, ale nie mogę nigdzie znaleźć aktualnych linków do tych pędzli :-[ Zna ktoś takiego linka? Bardzo proszę o pomoc

Autor je zamieścił na końcu tutoriala.


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Gruben on 20.01.2010, 17:28:21
Witam jestem nowy na forum. Od kilku dni bawię się w gimpie i dzisiaj nasmarowałem na podstawie tego tutka mini mapkę doliny:
http://img109.imageshack.us/img109/5175/mapka1.png (http://img109.imageshack.us/img109/5175/mapka1.png)


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Elldar on 28.01.2010, 14:50:33
Mam problem z pkt. 8-9 jak zaznaczam pędzel żeby narysować te rzeki to ścieżki mi znikają, co zrobić?

@edit
Już sobie poradziłem, oto mój efekt:
(http://www.gimpuj.info/replacement.png) (http://img651.imageshack.us/i/mapkawstylufantasy.png/)
Wiem że przesadziłem z rzekami :P


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Carmen on 29.01.2010, 11:11:05
Witam :)
Właśnie krok po kroku korzystam z tutoriala, ale trafiłam na problem. Zdaje się że nie ma już możliwości ściągnięcia Textures - pattern tiles autorstwa screentones na DeviantArt. Czy mógłby mi ktos jakoś pomóć i udostępnić teksture lądu?:)


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Elldar on 29.01.2010, 12:15:44
Jasne tu masz link http://www.speedyshare.com/files/20627374/ps2.pat


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: asifalittlezonked on 29.01.2010, 17:20:56
Witam :)
Właśnie krok po kroku korzystam z tutoriala, ale trafiłam na problem. Zdaje się że nie ma już możliwości ściągnięcia Textures - pattern tiles autorstwa screentones na DeviantArt. Czy mógłby mi ktos jakoś pomóć i udostępnić teksture lądu?:)

Na szczęście udało mi się znaleźć tę paczkę na innej stronie tego samego autora: http://psychobob.xepher.net/screentonez/pattern-texture.zip Podmieniłam już link w tutorialu. Mam nadzieję, że stamtąd tak szybko nie usunie :)


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Carmen on 31.01.2010, 17:16:18
Skończyłam :)
http://www.gimpuj.info/replacement.png
I jak wyszło? :)


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Giper on 12.02.2010, 17:24:43
czy ktoś mógł by jeszcze raz wrzucić te pędzle? tzn brakuje mi trawy i tych kropek na miasta


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Garfield_PL on 18.02.2010, 20:23:47
Udało mi się takie coś:
(http://i47.tinypic.com/9u4umw.jpg)
Trochę musiałem pozmieniać, bo się pogubiłem, ale i tak tutorial świetny! Dodałem też podpis :P


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Seo94 on 08.04.2010, 21:05:25
Tutek świetny!
Jestem początkujący i to moja pierwsza poważniejsza praca :)
http://www.gimpuj.info/index.php?action=gallery;sa=view;id=62266


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: v_i_r_u_s on 05.10.2010, 21:45:38
Świetny tutek :D trochę czasu trzeba poświęcić ;]
A oto moje dzieło
(http://www.gimpuj.info/gallery/52820_05_10_10_8_43_08.gif)


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: NihilusR on 29.11.2010, 23:25:45
(http://www.gimpuj.info/gallery/thumb_41743_29_11_10_10_23_22.png) (http://www.gimpuj.info/index.php?action=gallery;sa=view;id=73530)
taka praca robiona na szybko :P


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Olej_King on 10.12.2010, 19:32:51
Może mi ktoś powiedzieć gdzie jest paczka z pędzlami "Falki" i paczka textures?


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: NihilusR on 20.12.2010, 19:30:11
Wszystko jest pod pierwszym postem dodane jako załączniki.


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Box on 30.12.2010, 17:42:04
(http://www.gimpuj.info/gallery/6553_30_12_10_4_34_12_4.png) (http://www.gimpuj.info/)

Hie hie :D


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Qwercik on 07.01.2011, 12:53:26
Świetny tutorial, a efekt powalający :)
Oto moja mapka, jest to pierwsza mapa więc ma parę niedociągnięć ale uważam, że ładnie wyszło :P

(http://img25.imageshack.us/img25/3434/mapaxd.png)


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: morgana13b on 11.01.2011, 16:23:42

tylko bez niektórych elementów ale wyszło świetnie


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: cyberia12 on 06.03.2011, 19:15:03
Odświeżam ^.^

Oto moje wypociny :D
http://www.gimpuj.info/replacement.png (http://www.gimpuj.info/replacement.png)


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: CzechuStg on 12.03.2011, 16:41:07
Może ktoś podesłać linki do pędzli i "textures". Nie mogę odnaleźć potrzebnych na tej stronce. Z góry dzięki :D


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Quones on 01.04.2011, 21:25:25
Też mam ten problem nie mogę się dostać do linku z pędzlami "Textures", prosił bym o podesłanie. :) /Problem rozwiązany.

Do jakiego foldru wkleić te falki?


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: termit on 08.04.2011, 14:30:10
Ja również szukam pliku "textures"


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: BZab on 16.04.2011, 15:13:19
Ja stanąłem na Ląd Deseń, bo jak chcę rozpakować zip.'a z tym patternem to się domaga hasła by rozpakować go... (Linux).
Pomóżcie szybko
EDIT: DO wszystich hasło to Psychobob  !!!!


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Nao-chann on 23.04.2011, 03:10:08
Ja jestem jakaś kaleczna, bo jakbym nie próbowała to tych paczek otworzyć nie mogę, nawet wpisując to hasło :D Ale to nic, ogółem mam dziwnego kompa, to pewnie dlatego.
Mniejsza o to. Witam wszystkich, jako że to mój pierwszy (i, mam nadzieję, nie ostatni xD) post :)

Tut bardzo czytelny i przejrzysty. :) Siedziałam nad tym chwilę, ale udało się - jupi, jaj :D

W każdym razie, trochę kombinowana i trochę inna (głównie przez uciążliwe desenie). Pozwoliłam sobie też dodać podział polityczny. :>
Moja mapa. (http://nao-chann.deviantart.com/#/d3emhu2)


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: rafinhi on 26.04.2011, 02:13:30
Tutek pierwsza klasa , nie wyszło mi tak jak chciałem , ale tylko z mojej winy (ahh te dwie lewe rączusie).
Oto efekt:

http://www.gimpuj.info/replacement.png (http://www.gimpuj.info/replacement.png)


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: niQ on 13.05.2011, 14:52:23
Siemka. Mam problem :] A mianowicie z tym... Jak przejść z pkt. 7 do pkt. 8 ? Mam wszystko zaznaczone, klikam na pędzel i zaznaczenie znika... :( Proszę o jak najszybszą odpowiedź... Powód pewnie jest prosty :P Ale ja to tam zbyt dużo w gimpie nie siedzę :d


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: davlasq on 13.05.2011, 16:31:41
Wejdź w okno ścieżek (lub włącz, jeśli go nie masz) i włącz widoczność ścieżek.


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: niQ on 14.05.2011, 17:59:58
Tak. Tak :P Jakoś to wyczaiłem... :P

A to moja praca: (pozwoliłem sobie pominąć kilka pkt. :D)

(http://www.fotoszok.pl/upload/ca91aff6.png)


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Arashi on 21.05.2011, 14:41:12
Lepiej dodaj informację o tym, że załączniki są widoczne dopiero po zalogowaniu... sam siedziałem na tym 40 minut i rozkminiałem, przez co trochę utknąłem. :P Jak skończę dodam pracę.


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Pemus on 27.05.2011, 13:27:02
Oto moja baśniowa mapka. Hmm... Może niekoniecznie baśniowa bo z trylogii Davida Eddingsa. Może nie wyszła za dokładnie i spartaczyłem rzeki, ale tutek mi się bardzo podobał. Oto jego wynik:
(http://www.gimpuj.info/replacement.png) (http://imageshack.us/photo/my-images/35/punkt31.jpg/)

A to mapka oryginalna:
(http://www.gimpuj.info/replacement.png) (http://imageshack.us/photo/my-images/716/405pxeosia.gif/)

Odpuściłem sobie nazwy państw i mórz. Ahh to lenistwo :D


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Mati3009 on 24.06.2011, 12:19:54
Pierwsza praca w gimpie, podoba mi się ten program, niedługo kupuję tablet i jedziemy z... Digital paintingiem :D

No to mapka:

(http://www.gimpuj.info/replacement.png)

Za dużo nawaliłem miast, rzek, dróg i wgl, ale cóż... i tak jestem zadowolony z efektu ;)
Świetny tutorial!


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Dragonk on 10.07.2011, 20:28:16
Nieco pozmieniałem. Połączyłem trochę z tym (http://www.gimpuj.info/index.php/topic,6103.0.html). "Drogi" w tym przypadku robią za granicę, aby nie było niejasności ;)
A oto moje dzieło:
(http://img834.imageshack.us/img834/2171/grashinobimapa.png)


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: KwiatexKondziu on 18.01.2012, 17:44:36
Sorki że odświeżam ale mam problem z punktem 16. NIe jestem jakimś tam nowym użytkownikiem Gimpa, znam się troszeczkę, ale moglibyście dokładniej opisac co gdzie klikąć? Bo gdy klikam Delete, to czyści mi się cała mapa, a to chyba nie jest zamierzony efekt.


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Kahlan on 17.06.2012, 17:31:58
Próbuje zrobić mapkę, jednak przy punkcie z dynamiką pędzla staje. Nie wiem czemu, ale nie mogę zmienić ustawień. Mam kilka dynamik do wyboru i tyle.


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: ghoot on 17.06.2012, 19:00:39
Pewnie używasz GIMP-a 2.8 Musisz po prostu stworzyć nową dynamikę, stosując się do podanych w tutorialu ustawień. Zrobisz to wybierając okna->dokowalne okna dialogowe->dynamika i tam klikniesz ikonę "nowa".


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Kahlan on 17.06.2012, 20:14:54
Wielkie dzięki.


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: noeemi83 on 18.06.2012, 23:18:00
Dodałam coś od siebie i wyszła mi taka oto mapa terenów Hogwartu :> (na podst. mapki znalezionej w sieci):
(http://www.gimpuj.info/replacement.png) (http://imageshack.us/photo/my-images/259/hogq1.jpg/)


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Wojtolino on 25.08.2012, 17:41:39
Super tutorial! Więcej takich!
A oto moja pierwsza praca:
(http://www.gimpuj.info/gallery/thumb_75121_25_08_12_4_34_00.png) (http://www.gimpuj.info/index.php?action=gallery;sa=view;id=89018)


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Chidori23 on 24.10.2012, 23:53:24
Założyłem konto tylko aby podziękować za ten poradnik. : )

(http://imageshack.us/a/img687/8490/varland.th.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/687/varland.jpg/)

Naprawdę wspaniały. Dziękuję.


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Pamcia69 on 03.03.2013, 18:42:12
O co chodzi w punkcie 18? Mam zduplikować warstwę? Zrobić nową? Przecież jak je połączę to nie będę miała warstwy Rzeki, tylko Ląd rzeki.

I czemu jak dałam to mapowanie to morze mialam przezroczyste a same rzeki już nie? :(


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: be@ on 03.03.2013, 19:03:09
Przecież w punkcie 18 nie ma nic o łączeniu warstw. Duplikujesz <duplikowanie-warstwy> czyli tworzysz kopię warstwy i na tej kopii stosujesz mapowanie.


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Pamcia69 on 04.03.2013, 23:33:17
Z tym sobie poradziłam  i wiem już jaki popełniłam błąd.

Aczkolwiek potem mamy wypełnić ląd deseniem z pobranej paczki. Pobrałam wszystko co było w tutorialu, a owego deseniu nie mam, ponadto wyskakują jakieś błędy z texturami falki, który akurat działa...


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: be@ on 04.03.2013, 23:59:17
Faktycznie nie ma tych deseni w załączonych paczkach. Pewnie kiedyś była jeszcze jedna i się zmyła :(


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Hookz on 15.12.2013, 14:51:04
Przepraszam za odświeżanie watku, ale mam problem gdyż paczka Textures została najprawdopodobniej usunięta z serwera (po przejściu do podanego pliku mam bląd 404- nei znaleziono).
czy mógłbym prosić kogoś kto ją pobrał o wysłanie jej?

Pozdrawiam,
Hookz


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: POGO on 15.12.2013, 15:55:11
Przepraszam za odświeżanie watku, ale mam problem gdyż paczka Textures została najprawdopodobniej usunięta z serwera (po przejściu do podanego pliku mam bląd 404- nei znaleziono).
czy mógłbym prosić kogoś kto ją pobrał o wysłanie jej?

Pozdrawiam,
Hookz

Zaginiona paczka w załączniku.


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Hookz on 15.12.2013, 21:17:47
Przepraszam za odświeżanie watku, ale mam problem gdyż paczka Textures została najprawdopodobniej usunięta z serwera (po przejściu do podanego pliku mam bląd 404- nei znaleziono).
czy mógłbym prosić kogoś kto ją pobrał o wysłanie jej?

Pozdrawiam,
Hookz

Zaginiona paczka w załączniku.

Bardzo dziękuję, ratujecie mi życie :)


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: zoorka1 on 21.04.2015, 13:05:29
mojej mapce daleko do doskonalosci ale i tak jestem dumna z mojego dziela, zabralo mi to ponad tydzien ale czegos sie jeszcze nauczylam ;)                                                                                                                                                                                           (http://i61.tinypic.com/eqv429.jpg)


Tytuł: Odp: Stylizowana baśniowa mapka
Wiadomość wysłana przez: Forced on 12.11.2015, 22:29:56
(http://www.gimpuj.info/gallery/96/52045_12_11_15_9_28_45.png)
Super poradnik, dzięki :)
Nie bawiłem się w takim stopniu gimpem kilka ładnych lat. Chyba nawet jakoś to wygląda ;)