Polskie Forum Użytkowników GIMP-a

Tutoriale => Edycja fotografii => Wątek zaczęty przez: Zbyma72age on 18.01.2007, 16:10:06Tytuł: Tutorial: GIMP - przetwarzanie wsadowe fotografii
Wiadomość wysłana przez: Zbyma72age on 18.01.2007, 16:10:06
GIMP - przetwarzanie wsadowe fotografii

Po zakończeniu wakacji, posiadamy duże zbiory fotografii wykonanych w identycznych warunkach, ale po przeglądzie okazuje się, że wymagają one pewnych identycznych poprawek, wtedy na forach pojawiają się wielokrotnie zapytania o możliwość wsadowej obróbki fotografii przy pomocy GIMP-a.
Na ogół w odpowiedzi wielu dyskutantów odsyła do znanych i cenionych programów freeware np. IrfanView. Dla obróbki wsadowej potrzebne było napisanie skryptu akcji w języku Script-Fu, Perl lub Python, ale na ogół fotograficy, użytkownicy GIMP-a nie zajmują się programowaniem w tych językach. Dodatkowo, kto stosuje GIMP pod Windows miał by dodatkowe problemy.
Jednak znaleźli się programiści, którzy potrzebne nam skrypty napisali, są to:
David Hodson, który napisał plugin David`s Batch Processor (DBP) dla GIMP-a, a Michael Schumacher opracował wersję binarną dla Win32.

DBP jest prostym plugin`em do zbiorczej obróbki fotografii w GIMP-ie. Fotograf nie musi zabawiać się tajnikami akcji skryptowych, ale w prosty sposób wybiera sobie fotografie, które chce poprawić (opracować). Wybiera niezbędne funkcje, ustawia ich parametry i uruchamia. DBP kolejno te poprawki (zmiany) aplikuje na każdą pojedynczą fotografię. Każda pojedyncza zmiana jest ustawiana – zdjęciom możemy zmienić wymiar, ostrość, barwę, kadrować czy też zmienić nazwy i zapisać w jednym z pożądanych formatów.

Gdzie znajdziemy niezbędny plug-in DBP?
DBP nie wchodzi do standardowej wersji GIMP 2.2., również nie znajdziemy go na stronie: http://registry.gimp.org/index.jsp
Stroną domową pluginu jest http://members.ozemail.com.au/~hodsond/dbp.html.
Dla GIMP Windows znajdziemy tam najnowszą wersję: http://www.ozemail.com.au/~hodsond/dbp-1.1.3.zip
Użytkownik Linuxa musi niestety moduł skompilować z kodów źródłowych. Co i jak podane jest na w/w stronie.
Ściągnięty plugin dbp.exe. instalujmy w: C:\Program Files\GIMP\lib\gimp\2.0\plug-ins.
Restartujemy GIMP-a i możemy zaczynać.
Rozpoczynamy:
Plug-in znajdziemy w głównym oknie GIMP-a w Dodatki/Batch process...

(http://images13.fotosik.pl/18/ac44921167f71945.gif)

Po wybraniu Dodatki/Batch process.. otwiera się okno plugina - Batch processor – procesor  wsadowy

(http://images13.fotosik.pl/18/369143ddd598efd0.gif)

W zakładkach na górze możemy włączać i ustawiać parametry poszczególnych akcji, które chcemy przeprowadzić na naszych fotach, w dolnej części uruchamiamy (Start) lub (Cancel) zatrzymujemy proces „przemiany” fotografii. Przycisk Cancel w trakcie przebiegu zmian obrazu nie będzie reagował prędzej, niż nie będzie dokończona aktualnie prowadzona operacja!. Jeśli chcemy przy niezbędnym opracowaniu śledzić poszczególne zmiany obrazu, klikamy przycisk Show Images.
Przycisk Test przeprowadzi zmiany i pokaże wynik, ale nie zapisze wyniku na dysku.
Zaczynamy, więc od początku:
Wybieramy fotografie, które chcemy opracować. Okno dialogowe wyboru plików jest w zakładce Input pod przyciskiem Add files. Przy selekcji, wybieranie kilku plików działa klasyczne (naciśnięcie klawisza Ctrl) i wybranie kilku plików, lub klik na pierwszy, Shift+ klik ostatni.
Autor ostrzega, aby nie wybierać plików o tej samej nazwie, ale o różnych rozszerzeniach (np. img1012.jpg i img1012.bmp)
-   rozszerzenie jest przy opracowaniu usuwane i zastępowane nowym – patrz poniżej.
Przyciski +Dodaj i - Usuń w lewej części okna dialogowego służą do dodawania lub odejmowania wybranego adresu pomiędzy folderami.

(http://images11.fotosik.pl/25/6ab3fcfea267f14f.gif)

Przechodzimy dalej.
Funkcję Turn możemy uruchomić po zaznaczeniu pola Enable (podobnie jak w każdej dalszej funkcji na odpowiedniej zakładce). Funkcja umożliwia obrót zdjęcia w krotnościach dziewięćdziesięciu stopni – w prawo
(Clockwise), o 180° (Upside-down) i w lewo (Anti-clockwise).
Na zakładce Blur możemy określić rozmycie zdjęcia. Stosowane jest rozmycie Gaussa metodą IIR, a jedynym ustawianym parametrem jest Radius – promień rozmyci.
Colour. Jeśli funkcja jest uruchomiona, moduł zmieni jasność i kontrast zdjęcia, wg ustawionych wartości albo automatycznie. Istnieje możliwość zmienić foto do odcieni szarości, zaznaczając pole Convert to Gray (uwaga: wyjściowy tryb barwy jest RGB!, mimo że zdjęcie jest w odcieniach szarości)

(http://images14.fotosik.pl/40/d8b75807739ff341.gif)

Dalsza zakładka, Resize, jest bardziej rozbudowana.
Po zaznaczeniu Enable uaktywniają się funkcje zmiany wielkość zdjęcia.

(http://images4.fotosik.pl/291/72c62d2f86707e17.gif)

(http://images13.fotosik.pl/18/cdb7fff7a455f100.gif)

Mod Relative zmienia się stosunek wielkości zdjęcia, przy czym jeśli jeszcze jest zaznaczone pole Keep aspect, obydwa suwaki są sprzężone.
W mod Absolute możliwości są jeszcze nieco szersze. W polach ustawimy sobie pożądaną wielkść obrazu.
Fotografia jest przeliczana metodą interpolacji ustawioną w ogólnych ustawieniach GIMP-a. Do dyspozycji są tutaj poniższe cztery wybory wielkości Fit do przeliczeń:
•   Exactly – obraz jest przeliczony dokładnie na daną wielkość. W tym modzie może dojść do zmiany stosunku boków fotografii!
•   Padded – obrazek jest przeliczony z poprawnym stosunkiem boków tak, aby cały zmieścił się do obszaru o pożądanej wielkości. Znaczy to, że dopóki nie ma wynik pożądanej wielkości stosunku boków identycznego jak obraz, jest on zmniejszany tak, aby wszedł cały. Widoczne brzegi dookoła mają barwę aktualnie ustawionego Tła. Uwaga! W tym modzie są wielowarstwowe obrazy spłaszczane.
•   Inside – stworzy obrazek tak, aby w jak największym stopniu wszedł do określonego obszaru. Na przykład obrazek o wymiarach 640 x 480 po zmniejszeniu z parametrami 200 x 200 będzie miał szerokość 200px i wysokość w odpowiadającym stosunku – 150px.
•   Outside – stworzy obraz tak, aby w jak największym stopniu odpowiadał pożądanym rozmiarom z nadwyżką. Na przykład obrazek 640 x 480 po zmniejszeniu z poprzednimi parametrami będzie miał wysokość 200px a szerokość w odpowiadającym stosunku - 267px..
Zakładka Crop - kadrowanie obetnie fotografię wg zadanych wartości. Uwaga! Obszar kadrowania musi leżeć wewnątrz obrazu!.
Zakładka Sharpen umożliwia ustalenie pożądanego wyostrzenia fotografii, używa funkcji Wzmocnienie (Unsharp mask) GIMP-a.
Przedostatnia zakładka, Rename, służy do zmiany nazwy wyjściowego obrazu i do określenia wyjściowego adresu. Adres wyjściowy możemy wybrać z dialogu po kliknięciu na przycisk Select dir. Jednak gdybyśmy w międzyczasie rozmyślili się i chcieli umieścić poprawione fotografie w poprzednich adresach, klikamy na przycisk Source dir.
Przy pomocy pól Add prefix i Add postfix możemy do poprzedniej nazwy pliku dodać dowolny prefiks lub postprefiks.
Przez zaznaczenie pola Flatten spowodujemy, że obraz przed zapisem jest spłaszczany.
Znaczy to jednak, że w większości przypadków jest obrazek pozbawiany przezroczystości (kanału alfa).
DBP nie nadpisze istniejącego pliku. Plik wyjściowy musi być przemianowany, mieć zmieniony prefiks lub postprefiks, albo zapisany do innego folderu. Zalecane: dodawać inny folder.

(http://images11.fotosik.pl/25/40055047fe1a675f.gif)

Pozostaje ostatnia zakładka - Output.
Tutaj wybieramy, w jakim formacie chcemy zapisać nasze przerobione fotografie. Dla niektórych formatów mamy możliwość ustawienia parametrów, np. j/n dla JPG czy PNG; GIF.

(http://images4.fotosik.pl/291/8c62e37be87fe048.gif)
 
Uwaga: musimy sprawdzić czy wszystkie formaty wyjściowe mamy zainstalowane w naszym systemie.

Opracował:
Zbyma72ageTytuł: Odp: Tutorial: GIMP - przetwarzanie wsadowe fotografii
Wiadomość wysłana przez: Wojt on 30.01.2007, 15:45:10
Powiem szczerze - wspaniała rzecz - ale jak zwykle jest jedna uwaga :D
Przetestowałem to na różne sposoby i muszę zaznaczyć że katalogi w jakich macie zdjęcia nie mogą zawierać POLSKICH LITER - jeżeli będzie chociaż jedna literka to będzie Wam wyskakiwał komunikat że nie może otworzyć zdjęcia.


Tytuł: Odp: Tutorial: GIMP - przetwarzanie wsadowe fotografii
Wiadomość wysłana przez: mho on 20.11.2007, 15:38:58
Jedna drobna uwaga co do opisu: ściągnięty plugin nie instalujemy we wskazanym miejscu tylko rozpakowujemy w tym katalogu.


Tytuł: Odp: Tutorial: GIMP - przetwarzanie wsadowe fotografii
Wiadomość wysłana przez: Discover on 23.02.2008, 14:48:52
Jeśli komuś nie chce się zainstalować się plugin niech skopiuje do do :
C:\Program Files\GIMP-2.0\lib\gimp\2.0\plug-ins
100% skuteczności


Tytuł: Odp: Tutorial: GIMP - przetwarzanie wsadowe fotografii
Wiadomość wysłana przez: soda2 on 17.07.2008, 22:56:41
wie ktoś dlaczego po wciśnięciu start gdy zdjęcia są wybrane i wszystko skonfigurowane nic się nie dzieje? ;/ (wybaczcie za prace archeologiczne)


Tytuł: Odp: Tutorial: GIMP - przetwarzanie wsadowe fotografii
Wiadomość wysłana przez: kamilek_snk on 09.01.2009, 21:06:29
Witam, wszystko dziala poprawnie.
Ale szukam dodatkowej opcji. Przetwarzania zdjec do wagi.

Jestem allegrowiczem i potrzebuje wsadowo przetworzyc zdjecia do wagi 50KB.
Prosze o pomoc


Tytuł: Odp: Tutorial: GIMP - przetwarzanie wsadowe fotografii
Wiadomość wysłana przez: mmiicc on 09.01.2009, 22:33:38
Zainteresuj się programem Phatch (http://photobatch.stani.be/) Na dole strony po prawej będziesz miał "free download".


Tytuł: Odp: Tutorial: GIMP - przetwarzanie wsadowe fotografii
Wiadomość wysłana przez: pszczola23 on 23.03.2009, 23:14:24
Witam, mam problem, jak nałożyć również masowo- logo na zdjęcia.
mam fotorelacje z koncertu i chciałbym masowo nałożyć logo na moje zdjęcia
jak tozrobić ?


Tytuł: Odp: Tutorial: GIMP - przetwarzanie wsadowe fotografii
Wiadomość wysłana przez: sortis on 03.04.2009, 20:04:14
Witam,
u mnie schody zaczynają się juz na poczatku, gdyz nie chce mi sie nic wypakować, wyskakuje błąd. Nie wiecie moze dlaczego tak? Nigdy nie miałam problemu z wypakowywaniem czegokolwiek...


Tytuł: Odp: Tutorial: GIMP - przetwarzanie wsadowe fotografii
Wiadomość wysłana przez: Danyeru on 03.04.2009, 21:16:14
To ściągnij jeszcze raz - u mnie się wypakowało od raz. :P


Tytuł: Odp: Tutorial: GIMP - przetwarzanie wsadowe fotografii
Wiadomość wysłana przez: smart on 02.08.2009, 11:06:51
chce napisać, ze ja nie mam menu: Dodatki -- Batch Process,
mam tylko Plik a potem jest odraz Edycja

posiadam gimp 2.6.6


Tytuł: Odp: Tutorial: GIMP - przetwarzanie wsadowe fotografii
Wiadomość wysłana przez: mmiicc on 02.08.2009, 11:56:08
Poszukaj w menu Filtry.
Dodam, że nowsza wersja tego jest dostępna na stronie http://members.ozemail.com.au/~hodsond/dbp.html


Tytuł: Odp: Tutorial: GIMP - przetwarzanie wsadowe fotografii
Wiadomość wysłana przez: teiczer on 01.05.2011, 09:48:29
Witam, takie mam pytanie - Czy jest wersja tej wtyczki umożliwiająca zapamiętania akcji użytych dla obrazu, a następnie odtworzenie ich na masową skalę? Na przykład, postarzenie jednego zdjęcie (dodanie szumu, prześwietlenie, sepia bądź inne efekty barwne) i zastosowanie tego efektu do 100 innych automatycznie? Spotkałem się z taką opcją w Photoshopie, ale nie zadowala mnie efekt postarzenia (GIMP ma zdecydowanie lepszy, ale mam do zrobienia 455 zdjęć...). Dziękuję z góry za odpowiedzi.

PS: Wiem, że nie jest to do końca ok pytać się w tym wątku, ale nie chcę zaśmiecać forum.


Tytuł: Odp: Tutorial: GIMP - przetwarzanie wsadowe fotografii
Wiadomość wysłana przez: gggrzesiek on 06.07.2011, 22:12:12
przetestowałem i stwierdzam że nie podoba mi się
bo: przeskalowywanie obrazów to nie to samo co jak gdybyśmy to zrobili z menu gimpa - inne funkcje brak określenia ppi
ogólnie gdyby odpowiadało to w pełni temu co oferuje gimp tylko jako przetwarzanie wsadowe to byłoby świetne.