Polskie Forum Użytkowników GIMP-a

Hyde zone => [Archiwum] Pomocna dłoń - GIMP => Wątek zaczęty przez: Shinee on 07.07.2013, 12:57:09



Tytuł: [ROZ] Ożywianie fotografii jak w Lightroom?
Wiadomość wysłana przez: Shinee on 07.07.2013, 12:57:09
Witam, odkąd obrabiam zdjęcia w gimpie nasuwa mi się pytanie. Czy w tym programie jest możliwość uzyskania takich efektów jak na tych fotografiach?
1.

Szczególnie chodzi mi o oczy psów. Bawiłam się z nasyceniem, rozjaśnianiem, przyciemnianiem, itp. Efekty były nie do końca takie jakbym chciała.

Wiem, że te zdjęcia obrabiane są w lightroom'ie.


Tytuł: Odp: Możliwość gimpa w obróbce foto
Wiadomość wysłana przez: be@ on 07.07.2013, 13:08:34
Maska wyostrzająca (fragmenty, których nie chcesz wyostrzać, np. tło, można zamaskować). Oczy można dodatkowo rozjaśnić za pomocą mieszania warstw (Białe plamy miękkim pędzlem na przezroczystej warstwie powyżej zdjęcia. Tryb warstwy ustawić na Pokrywanie). Kolory -> Krzywe też się przydadzą. Warto również zainstalować G'MIC, tam masz więcej tego typu filtrów. Zajrzyj też do działu Pluginy i Script-Fu, np.: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,60558.0.html



Tytuł: Odp: Możliwość gimpa w obróbce foto
Wiadomość wysłana przez: Shinee on 07.07.2013, 20:05:32
Dziękuję za tak szybką odpowiedź. Głupia ja nigdy nie używałam maski wyostrzającej. Wyostrzałam innym sposobem. Szybkiego zastosowałam się do rady i oto efekty:
Zdjęcie wyszukałam na internecie. Nie jestem autorką. Zastosowałam maskę wyostrzającą,a tło lekko rozmyłam.
przed
(http://introdekatelyn.files.wordpress.com/2011/07/border-collie-21.jpg)
po
(http://i40.tinypic.com/2qiphu8.jpg)

Efekt nie jest oszałamiający, ale zrobiłam szybko. Teraz będę ćwiczyć. Samej mi się wydaję, że tego bordera przeostrzyłam. Dla usprawiedliwienia dodam, ze zdjęcie było małe , a ja jestem amatorem ;D


Tytuł: Odp: Możliwość gimpa w obróbce foto
Wiadomość wysłana przez: Hasia on 07.07.2013, 20:30:55
Dużo w tych zdjęciach jest zasługą dobrego aparatu, o tym też musisz pamiętać.


Tytuł: Odp: Możliwość gimpa w obróbce foto
Wiadomość wysłana przez: Shinee on 08.07.2013, 18:15:14
Wiem, wiem dobry sprzęt i fotograf. Dużo też daje foto w RAW. :)
Zobaczę jak to będzie wychodziło na innych rzeczach, bo psy mnie nie interesują.