Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

  Pokaż wiadomości
Strony: 1 [2]
15  Galerie / Webdesign / Odp: Mój web 2.0-wy layout na bloga : 16.10.2007, 00:48:24
Cytat: Kapitan_hak1995

Czemu nie oceniacie?

Bo nie ma za bardzo czego ;J
Ale że inni nie dają ci zbyt wiele wskazówek, to może ja coś podrzucę...

Postaraj się używać kontrastu do kierowania uwagi czytacza na właściwe treści, w kolejności według ważności. Najważniejsza dla czytacza jest oczywiście treść główna, a zaraz po niej nawigacja i logo. Do sprawdzania kontrastów warto używać podglądu w odcieniach szarości, bo wtedy dobrze widać różnice w intensywności kolorów.

Prostokąty z tekstem dałeś szare na białym tle, jednak te ciemniejsze obszary są o wiele większe od jasnych. Oko będzie więc miało skłonność skupiać się na tych małych jasnych fragmentach, zamiast na tekście. Odwrotny układ kolorów powinien dać lepszy efekt.

Nie używaj teł, które mają dużą dynamikę kolorów [rozpiętość między jasnymi i ciemnymi odcieniami], bo zgubisz kontrast z tekstem. Używaj stonowanych teł. Jeśli już koniecznie ma być obrazek w tle, niech będzie jedynie lekko widoczny, tak żeby nie rozpraszał czytania tekstu.

Projektując layouty pamiętaj o tym, że to nie obrazek, tylko layout strony, więc musi być przygotowany na rozszerzanie się zależnie od ilości tekstu. Najważniejsze jest rozszerzanie w pionie, zgodnie z kierunkiem przepływu treści. Rozszerzanie na szerokość może być korzystne, jednak nie przesadzaj z rozpiętością linii tekstu, bo trudno się będzie czytać. Unikaj scrollowania w poziomie.

Jeśli chodzi o dobór kolorów, to poczytaj trochę o teorii kolorów i kole barw. Na początek warto wybierać kolory leżące obok siebie na kole barw, bo na pewno będą pasować i trudno będzie je popsuć ;P Dla elementów, które mają mocno kontrastować, używaj zmiany wartości koloru [jasności], albo weź kolor dopełniający, czyli leżący dokładnie naprzeciwko twojego głównego koloru na kole barw.

Unikaj ostrych i tandetnych "plastikowych" gradientów. Przyjrzyj się ładnym gradientom stosowanym w layoutach fachowców.

Nie rób obszarów o jednolitym kolorze różniących się drastycznie kolorem [np. dwóch kolorów dopełniających obok siebie], bo będą się gryźć i "wibrować". Jeśli już koniecznie musisz to zrobić, zrób między nimi jakąś ramkę, która zapewni łagodniejsze przejście z jednego koloru w drugi. Możesz też kłaść obok siebie kolory, które są obok siebie w kole barw, wtedy nie będą się gryźć.

Staraj się trzymać spójną kolorystykę i motywy graficzne na całej stronie.

Nie przesadzaj z niepotrzebnymi ozdobnikami. Komunikuj, nie dekoruj.

A co do tematyki strony... Jeśli na C++ znasz się tak samo, jak na tworzeniu layoutów, to może przemyśl jeszcze ten temat i poszukaj czegoś, na czym znasz się lepiej ;J Internet dużo bardziej na tym skorzysta ;J
Strony: 1 [2]