Doniesienia z GSoC 2011: narzędzie iWrap

(1/1)

ba®thez:
Jak pisaliśmy kilka miesięcy temu GIMP uczestniczy w projekcie Google mającym na celu rozwój open source-owych aplikacji. Jednym z projektów realizowanych w ramach GSoC była implementacja narzędzia iWrap (teraz funkcjonuje ono jako filtr), tak by można było pracować z nim na płótnie. Realizacją zajmował się Michael Muré pod opieką Alexii Death. Michael rok temu, również pod opieką Alexii, realizował projekt Cage Tool, który ma znaleźć się w GIMPie 2.8. Poniżej znajduje się filmik nagrany przez autora, pokazujący możliwości narzędzia:

http://www.youtube.com/watch?v=RakpVMxl2Hc


Projekt jest już na półmetku, ale wciąż wymaga dużo pracy. Autor mówi, że praca nad poprzednim projektem dużo go nauczyła i teraz wszystko idzie dużo szybciej. Zaimplementowane do tej pory narzędzie potrafi deformować obraz na płótnie na 7 róznych sposobów:

Przesuwanie pikseliRozrostSkurczenieZawijanie zgodnie z ruchem wskazówek zegaraZawijanie przeciwnie do ruchu wskazówek zegaraUsunięcie deformacjiLokalne osłabienie deformacji
Deformacje przeprowadzane są okrągłym pędzlem z rozmytymi krawędziami (wpływ pędzla opisany jest krzywą Gaussa). Do ustawień pędzla należą: siła zmian, wielkość pędzla oraz jego twardość. Do dopracowania pozostała wydajność (jak widać na filmiku, nie ma się ona za dobrze :D), opcje narzędzia, UI zgodne z wytycznymi oraz implementacja obsługi cofania zmian.

Wpis na blogu autora w języku angielskim możecie znaleźć tutaj: http://pellelatarte.fr/en/2011/07/gimp-warp-tool-cest-la-mi-parcours/

Wertyś:
Ciekawa rzecz. Nie znałem wcześniej tego filtru a przydałby się mi nieraz. Dobrze, że będzie dodany.

Rejke:
@ ba®thez serdeczne dzięki za info :)

Typhon:
Taki liquify z fotoszopy. Przyda się.

Johnykalesony:
Super! Tego brakowało w Gimpie!

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości