Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ]Wykonanie DWÓCH napisów wzdłuż okręgu  (Przeczytany 28166 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
rafiki_yako
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

rafiki_yako


Zobacz profil
« : 14.04.2011, 11:18:46 »

Witam i zanim przejdę do dalszej części, to napiszę, iż WIEM, że na forum i w FAQach pojawiały się tematy pisania po okręgu, ale niestety NIE ROZWIĄZUJĄ one mojego problemu i dlatego pozwalam sobie napisać.

Otóż mam znak graficzny, który wygląda tak, że są dwa koncentryczne okręgi (środkowy okręg wypełniony jest różną grafiką).  Pomiędzy owymi dwoma okręgami chciałbym umieścić DWA napisy, jeden na górze, drugi na dole (oczywiście każdy z nich musiałby mieć mniej niż 180 stopni, żeby się nie zlewały).  Tak więc nie ma to być jeden napis po kółku (360 stopni), tylko dwa napisy.  Wiem, że można zrobić coś takiego jak tekst na ścieżkę, ale po pierwsze najpierw należałoby stowrzyć ścieżkę (a właściwie dwie, jedną na górze, a drugą na dole), która byłaby idealnym wycinkiem idealnego okręgu o promieniu dokładnie takim, by napis zmieścił się dokładnie w środku pomiędzy moimi dwoma okręgami - a nie mam bladego pojęcia jak to osiągnąć - a po drugie trzeba by później dokonać odpowiedniego przekształcenia tego tekstu na te ścieżki, a też nie wiem jak to zrobić.

Wiem, że można w nowszych wersjach GIMPa zrobić Utwórz->Logo->Napis po okręgu, tyle tylko, że a) nie jestem w stanie wpasować się promieniem tak, by idealnie pasował do mojej grafiki i b) gotowy "produkt" pojawia się jako oddzielny plik z nieprzezroczystym tłem, c) tekst zawsze (chyba) wygina się w górę, co jest dobre do górnej części mojej grafiki, ale niekoniecznie do dolnej...

Czy mogę prosić o jakąś pomoc czy podpowiedź?

Z góry wielkie dzięki

Pozdrawiam

Wojtek
« Ostatnia zmiana: 16.04.2011, 01:37:50 wysłane przez rafiki_yako » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 14.04.2011, 12:34:40 »

Można to bardzo łatwo zrobić właśnie za pomocą ścieżek. Najlepiej po prostu zaznaczyć okrąg zaznaczeniem eliptycznym tak by znalazł się dokładnie po środku a następnie wzdłuż tego zaznaczenia narysować sobie dwie ścieżki - jedną wzdłuż górnej połowy okręgu i drugą wzdłuż dolnej (pomocniczo można sobie np. ustawić poziomą prowadnicę dokładnie w połowie okręgu). Należy pamiętać, że początek ścieżki będzie też początkiem napisu a więc jeśli zaczniesz od lewej do prawej to napis też będzie przebiegał w tym kierunku. Później wystarczy wybrać ścieżkę z górnej połowy okręgu, napisać tekst, który ma być na górze i kliknąć: tekst za ścieżką. Aby dopasować napis musisz wybrać odpowiednią czcionkę, jej wielkość i odstępy pomiędzy literami. Zawsze możesz cofnąć operację tworzenia ścieżki tekstowej i zmienić czcionkę. Analogicznie utworzysz dolny tekst.

« Ostatnia zmiana: 24.07.2013, 00:15:55 wysłane przez bea » Zapisane
rafiki_yako
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

rafiki_yako


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 15.04.2011, 01:35:26 »

Można to bardzo łatwo zrobić właśnie za pomocą ścieżek. Najlepiej po prostu zaznaczyć okrąg zaznaczeniem eliptycznym tak by znalazło się dokładnie po środku a następnie wzdłuż tego zaznaczenia narysować sobie dwie ścieżki - jedną wzdłuż górnej połowy okręgu i drugą wzdłuż dolnej (pomocniczo można sobie np. ustawić poziomą prowadnicę dokładnie w połowie okręgu). Należy pamiętać, że początek ścieżki będzie też początkiem napisu a więc jeśli zaczniesz od lewej do prawej to napis też będzie przebiegał w tym kierunku. Później wystarczy wybrać ścieżkę z górnej połowy okręgu, napisać tekst, który ma być na górze i kliknąć: tekst za ścieżką. Aby dopasować napis musisz wybrać odpowiednią czcionkę, jej wielkość i odstępy pomiędzy literami. Zawsze możesz cofnąć operację tworzenia ścieżki tekstowej i zmienić czcionkę. Analogicznie utworzysz dolny tekst.



Wielkie dzięki.  Ale - wiem, że to głupie pytanie, ale jestem początkujący - jak się  wzdłuż eliptycznego/kołowego zaznaczenia rysuje ścieżki, żeby wyszły równo?  I jak się je potem wybiera czy selekcjonuje w momencie kiedy się chce przekształcić właśnie na taki, nazwijmy to, połokrąg?  Z góry wielkie dzięki.
Zapisane
POGO
Użytkownik

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 541
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 15.04.2011, 09:54:37 »

Tu masz tuta.Jest po angielsku ale może pomoże. laugh
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=4ct4yDEX6Dw" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=4ct4yDEX6Dw</a>
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 15.04.2011, 16:02:25 »

Dobry tutek. O tym sposobie to nawet nie wiedziałam. Ja po prostu narysowałam ścieżkę w połowie zaznaczonego okręgu od lewej do prawej krawędzi i wygięłam ją w łuk tak aby pokrywała się z jego obwodem. Jeśli ktoś w ogóle potrafi posługiwać się ścieżkami to nie ma w tym nic trudnego czy skomplikowanego. Pod koniec filmiku jest pokazane rysowanie i nadawanie ścieżce odpowiedniego kształtu więc teraz tym czy tamtym sposobem powinieneś sobie poradzić.
Zapisane
rafiki_yako
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

rafiki_yako


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 16.04.2011, 01:37:30 »

Super, wielkie dzięki, zadanie rozwiązane!  (Choć nigdy by sam na to nie wpadł).  Pozdrawiam.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ]Wykonanie DWÓCH napisów wzdłuż okręgu
Skocz do: