Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Cień powstaje na wierzchu
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Cień powstaje na wierzchu  (Przeczytany 2041 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
embraer195
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

embraer195


Zobacz profil
« : 14.08.2017, 22:10:29 »

Cześć,
Z góry przepraszam, jeśli mój problem jest infantylny (jestem początkującym amatorem).
Na wyjściowy, duży obraz (tapetę) chcę wklejać prostokątne elementy (zdjęcia), które mają rzucać cień pod siebie (aby troszkę zwiększać kontrast między nimi a tłem).
Niestety, gdy mały, wklejony obrazek mam zaznaczony i klikam "Rzucanie cienia", cień powstaje całkowicie na zewnątrz, przysłaniając wklejony obrazek, a chciałbym, aby powstawał pod wklejonym prostokątem. Proszę o pomoc.
Poniżej przykładowa sytuacja:


//be@: Poprawiłam tytuł, przeczytaj: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,62496.0.html pkt.3
« Ostatnia zmiana: 22.08.2017, 07:27:35 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 14.08.2017, 22:12:41 »

A ten wklejony obrazek znajduje się na warstwie powyżej zdjęcia? Masz w ogóle otwarte okno warstw? Aby dodać cień, nie trzeba niczego zaznaczać. Po prostu obrazek musi być na osobnej warstwie
Zapisane
embraer195
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

embraer195


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 14.08.2017, 22:23:53 »

1) Otwieram dużą tapetę (tu - zdjęcie z tramwajem)
2) wklejam ze schowka mały prostokąt (tu - wycinek z fragmentem koła)
3) Podczas, gdy mały prostokąt jest wciąż zaznaczony, klikam prawym i doprowadzam do rzucenia cienia, co skutkuje niepowodzeniem

Może pomijam jakąś ważną czynność, jak zakotwiczenie czegoś, albo ustawienie?
Nie wiem, czy do końca pojąłem istotę warstw.

Proszę, pokieruj mnie krok po kroku, jak osiągnąć zamierzony efekt, jeśli to możliwe.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 14.08.2017, 22:29:00 »

Najlepiej zamiast wklejać, otworzyć ten obrazek z fragmentem koła jako nową warstwę. Jeśli już musisz wkleić, to wklej jako nową warstwę. I ta warstwa musi się znajdować powyżej warstwy z dużą tapetą.
Ogólnie wklejania należy unikać, jeśli nie jest niezbędne. Zawsze lepiej mieć wszystko na osobnych warstwach.

Ponawiam pytanie - czy masz otwarte okno warstw? To bardzo ważne okno. Bez niego nie będziesz widzieć kolejności warstw. Ono zawsze powinno być otwarte i w widoku domyślnym, tuż po instalacji, na pewno jest widoczne. Jeśli go nie ma, tzn. że musiałeś je zamknąć. Wtedy trzeba ponownie otworzyć z menu: Okna -> Dokowalne okna dialogowe -> Warstwy
Zapisane
embraer195
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

embraer195


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 14.08.2017, 22:47:32 »

Tak, mam otwarte okno warstw.
Postąpiłem zgodnie ze wskazówką - utworzyłem nową warstwę i do niej wkleiłem mały obrazek ze schowka.
Teraz utworzony cień pada tak jak powinien, pod małym obrazkiem Uśmiech
Takich warstw będę tworzyć 50, bo będzie 50 małych obrazków.
Czy na coś powinienem zwrócić uwagę, przed zapisem efektu końcowego?
Boję się, że jako obraz wyjściowy zapisze mi się np. tylko jedna z warstw.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 14.08.2017, 22:54:19 »

Nie ma potrzeby tworzenia nowej warstwy i wklejania. Tak jak pisałam wcześniej, można coś wkleić od razu jako warstwę lub zamiast wklejać, otworzyć dowolny obraz jako nową warstwę. Zawsze jest to o 1 krok mniej, więc po co sobie utrudniać pracę tworzeniem warstwy?

Co do zapisu, to jeśli zapiszesz plik w formacie XCF, wtedy będziesz mieć wszystkie warstwy, maski, zaznaczenia i prowadnice po ponownym otwarciu. Ale to jest plik roboczy.
Natomiast jeśli wyeksportujesz swój projekt do formatu JPG (nie obsługuje przezroczystości, kompresja stratna - nie polecam) lub PNG (obsługuje przezroczystość, kompresja bezstratna), wtedy będziesz mieć wszystko to, co widać w oknie obrazu przed eksportem. Formaty te nie zachowują warstw, warstwy po prostu zostaną połączone (spłaszczony obraz) podczas eksportu. Dlatego zawsze warto sobie najpierw zapisać do XCF, gdyby trzeba było w przyszłości np. coś zmienić lub poprawić
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Cień powstaje na wierzchu
Skocz do: