Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Szablony do tworzenia nowego obrazu
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Szablony do tworzenia nowego obrazu  (Przeczytany 5752 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Dario
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 27
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 13.08.2017, 15:26:16 »

Dzień dobry,
mam pytanie związane z programem GIMP.
Chodzi mi o tzw. szablony do tworzenia nowego obrazu.
Nie mam problemu z samym tworzeniem szablonu, dodania go do listy itp., tylko zakładałem, że mam dowolność co do wyglądu szablonów, które chce mieć na szybko pod ręką.
- I albo narzekam, a po prostu robię coś źle, albo jest tu jednak niezrozumiałe ograniczenie i to czego oczekuję, należy szukać w innych funkcjach.
Powiedzmy, że korzystam dużo z grafik, które różnią się tylko kolorem ramki i dla wygody chcę mieć do nich dostęp "na wierzchu" w GIMPIE.
Więc wiadomo - tworzę "kolorowe" szablony: niebieska ramka, czerwona, zielona itp.
Okazuje się, że po zapisaniu jako szablon - grafika "traci" ramkę i zostaje tylko "czysta kartka".
"Traci" dosłownie, bo "czysta kartka" jest pomniejszona dokładnie o wartości związane z ramką.
Dla pewności, że nie popełniam żadnego błędu tworząc sam szablon (np. przy zapisie dodając ramkę itp.), to dodaję do programu już gotową - zapisaną wcześniej grafikę i dopiero wtedy zapisuję jako szablon.

Załączam poglądową grafikę, którą dodaję i zapisuję jako szablon - który program widzi, ale finalnie pokazuje bez ramki i pomniejszoną.
Pozdrawiam.


* Niebieska ramka FORUM.png (19.86 KB, 1027x596 - wyświetlony 390 razy.)
« Ostatnia zmiana: 22.08.2017, 06:29:21 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 13.08.2017, 15:43:17 »

W szablonie można zapisać jedynie to, co znajduje się w okienku dialogowym: Plik -> Nowy, czyli wymiary, PPI, kolor wypełnienia tła, tryb kolorów (RGB, Odcienie szarości). Są to po prostu gotowe ustawienia które można wybrać podczas tworzenia nowego obrazu, zamiast wpisywać wszystkie te opcje w okienku: http://i.imgur.com/bkirkVH.png
Jeśli chcesz mieć ramkę, to zapisz sobie ten obraz jako XCF.
Zapisane
Dario
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 27
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 13.08.2017, 16:12:08 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
-
(na razie do pierwszej części - z tym "xcf" coś kombinowałem, ale muszę do tego wrócić i zobaczyć dlaczego również poległem - też chyba zapisało, ale ramki później i tak w szablonach nie było.)
Tak, ale okienko dialogowe pokazuje się z pozycji: Menu szablonów -> Nowy szablon
- Ale jak się to robi z pozycji, którą  pokazuję w kolejnym screenie, to wyraźnie pisze: "Tworzy nowy szablon z tego obrazu".


* 2 szablon.png (56.28 KB, 1378x807 - wyświetlony 488 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 13.08.2017, 16:19:41 »

Tak, z obrazu, nie grafiki. Do szablonu nie da się zapisywać grafiki, a jedynie parametry obrazu.
Niestety, takie te szablony w GIMP-ie są i nic nie zrobisz. Chcesz zapisać grafikę, warstwy, prowadnice itp. - zapisz jako XCF.
Zapisane
Dario
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 27
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 13.08.2017, 16:21:21 »

Zrobiłem tę grafikę w rozszerzeniu XCF, dodałem ją do szablonów (w sposób jak w ostatnim poście) i nic to nie dało - widzi ją bez ramki.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 13.08.2017, 16:24:06 »

Nie da się dodać XCF do szablonów. Źle mnie zrozumiałeś. W szablonach nie da się zapisać ramki ani żadnej innej grafiki, ani tego co można zapisać do XCF. To plik XCF sam w sobie może pełnić rolę takiego "szablonu" jaki chciałbyś uzyskać. Po prostu zapisujesz sobie ten plik gdzieś na dysku i z niego korzystasz. Zamiast wybierać z menu szablon, otwierasz z dysku zapisany wcześniej XCF.
Zapisane
Dario
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 27
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 13.08.2017, 16:55:21 »

Przede wszystkim dziękuję za odpowiedź, a dalej to już tylko taka bardziej informacyjna uwaga (bo zakładam, że będę jeszcze o coś podpytywał), a nie w żadnym razie uwaga w stylu "że nie trzeba mi oczywistości pisać" - co do samego GIMPA, to wolę napisać, że jestem zieloniutki, ale takie w pewien sposób podstawy, że coś tam trzeba w danym programie zapisać tak i tak, żeby potem wedle potrzeby edytować/kończyć - a potem to z dysku dodawać, to intuicyjnie jakoś tam ogarniam.
- Ale żadna podpowiedź mnie oczywiście nie drażni, bo zdarzy się, że zawieszę się na czymś naprawdę podstawowym Uśmiech

KONKRETNIE, to mi chodzi jak na wstępie - czy można gdzieś "przymocować" w GIMPIE na wierzchu dany zestaw grafik, żeby się szybko przełączać między nimi - a nie wyszukiwać ich na dysku za każdym razem?
Oczywiście chodzi mi również o to, że (skonfigurowany) Gimp startuje mi z nimi (jak zestaw szablonów), a nie, że mogę go uruchomić i ręcznie otworzyć za każdym razem kilka kart z domyślnymi dla mnie grafikami.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 13.08.2017, 17:08:46 »

W menu Plik jest tylko opcja Ostatnio otwierane. Nie wiem, czy da się coś wykombinować, aby z poziomu GIMP-a otwierać wybrane grafiki, tak aby one zawsze były widoczne gdzieś w menu. Musiałabym dokładniej się temu przyjrzeć. Nigdy jakoś nie była mi taka opcja potrzebna.
Ja po prostu mam na dysku folder GIMP, do którego mam skrót w Menu Start. Otwieram folder i przeciągam XCF na okno GIMP-a.
« Ostatnia zmiana: 13.08.2017, 17:50:42 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 13.08.2017, 17:58:11 »

W menu Plik -> Otwórz masz możliwość dodania sobie dowolnego folderu z grafiką, tak aby był widoczny na liście po prawej, jak na poniższym zrzucie folder TAPETY:



Można więc utworzyć sobie gdzieś na dysku folder "Szablony GIMP" i w nim zapisywać takie pliki XCF, a przy otwieraniu dodać go do listy folderów w okienku "Otwarcie obrazu"
Zapisane
Dario
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 27
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 13.08.2017, 18:41:19 »

To nie jest znowu, aż tak ważna dla mnie sprawa - po prostu jak zobaczyłem to fajne i wygodne narzędzie z szablonami pod ręką, to wydało mi się idealne dla mnie - przy tym jak akurat najczęściej korzystam z takich programów.
Nie spodziewałem się tych nielogicznych dla mnie ograniczeń - bardziej myślałem, że gdzieś popełniam błąd i tylko dlatego drążyłem.
Na teraz najłatwiej mi korzystać właśnie z tej szybkiej mimo wszystko listy "ostatnio otwierane".
Bardzo dziękuję za ten myk z folderem (może się kiedyś przydać) w okienku "otwarcie obrazów" i w ogóle za wszystkie odpowiedzi.
Pozdrawiam.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 16.08.2017, 10:57:38 »

Jeśli masz inny problem niż w tytule wątku, to załóż proszę nowy temat. Dzięki temu inni użytkownicy szybciej znajdą odpowiedź jeśli będą mieć podobny problem.

@Edycja:
Widzę, że usunąłeś posta, na którego odpisałam...
Zapisane
Dario
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 27
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 16.08.2017, 11:04:27 »

Nałożyliśmy się, ja go usunąłem bo dodałem link do YouTube, ale wyskoczył mi błąd i zanim to zobaczyłem - Ty mi odpisałaś, a ja chciałem znowu całość wrzucić i wtedy zobaczyłem Twój wpis - do którego się za moment dostosuję - dodając nowy wątek Uśmiech

@Edycja: A teraz siedzę i myślę, jaki temat wymyślić, żeby oddawał właściwie sens, bo chyba moje pytania są mało typowe...
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Szablony do tworzenia nowego obrazu
Skocz do: