Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: Prawidłowe tworzenie textur do gier
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Prawidłowe tworzenie textur do gier  (Przeczytany 10315 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Zdobywca
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika

Zdobywca


Zobacz profil
« : 13.06.2017, 14:27:37 »

Witam,
Jestem osobą która przez niecały rok temu zaczęła tworzyć grę komputerową natworzyłem dużą ilość modeli 3D przyszedł czas na poteksturowanie tego.
Starałem się na różne sposoby nauczyć tworzyć w gimpie dobra grafikę (różne poradniki na Youtube) efekt nie był taki jaki chciałem być może jest uboga ilość takich poradników albo tacy twórcy siedzą na photoshopie. Wiem że są do tego specjalne programy typu Substance Painter 2 czy Quixel albo 3d Coat są też takie które z gotową poteksturowaną Uv mapką robią : normal map, height map , occlusin ( takie programy jak Crazy bump, b2m i inne) ja jednak chciałem tworzyć darmowymi sposobami pod tym względem.Wiem że jest do tego odpowiednia wtyczka za pomocą której mogę generować normal mapki efekt nie jest zachwycający i tyle. Czy jest w gimpie chociaż jedna osoba która pomoże mi jak odpowiednio poprawić moje uv mapki albo jeszcze wcześniej tekstury żebym potem mógł mieć lepszą jakość graficzną? Czy są jakieś sposoby żeby tworzyć te mapki w gimpie (normal map, height map , occlusin, rouhness i inne) jakiś wyrafinowanym sposobem prosto szybko do celu. Czy ten program posiada takie możliwości. I dodatkowo zapytam czy są może do tego jakieś profesjonalne wtyczki ? Może ktoś poradzić jestem człowiekiem który uczy się tylko potrzebnych rzeczy pomijając całą obsługę gimpa umiem tylko to co potrzebowałem nie znam się aż tak na tym programie wykonywałem tylko te podstawowe funkcje które były mi potrzebne mam je zapisane i tworzę według swojego wzoru ale efekt tak jak mówię jest fatalny dlatego pytam na takim forum.
I jeszcze jedno natworzyłem sporo modeli: strojów, zbroi oraz szat i tak nie wiem za bardzo skąd ludzie biorę do tego odpowiednie tekstury te co oferują strony typu textures.com są raczej nie odpowiednie sama w sobie tekstura tkaniny wydaję się być zbyt jałowa chciałem mieć bogato teksturowane zbroje oraz szaty.
« Ostatnia zmiana: 03.01.2019, 14:58:47 wysłane przez be@ » Zapisane
Zdobywca
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika

Zdobywca


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 13.06.2017, 21:12:02 »

Potrafi ktoś pomóc cała moja praca ruszy naprzód jak ktoś opiszę w jaki sposób zrobić mapki oraz poprawić uv. To dla mnie ważne.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 13.06.2017, 21:14:16 »

A jakie wtyczki masz już zainstalowane?
Tworzeniem grafiki do gier, w tym tekstur, zajmuje się u nas na forum Rejke, ale rzadko tu zagląda. Najlepiej napisz do niej prywatną wiadomość.
Możesz także popytać użytkownika mardraq, on także zajmuje się grafiką 3D i teksturowaniem, ale nie wiem, czy jeszcze używa do tego GIMP-a.
Są też darmowe programy do tworzenia tekstur, ktoś tu nawet podawał odnośniki do nich. Mogę poszukać.
Zapisane
Zdobywca
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika

Zdobywca


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 13.06.2017, 21:52:52 »

jedyna wtyczka z jaka miałem do czynienia to insane bump.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 13.06.2017, 21:56:57 »

To warto sprawdzić jeszcze ML Bevel Reflect.
Zapisane
Zdobywca
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika

Zdobywca


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 13.06.2017, 22:23:23 »

no no no całkiem całkiem trochę mnie to podbudowało widzę niezłą mapkę jednak jutro sprawdzę efekty w silniku gier dzięki .
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 13.06.2017, 22:26:55 »

Mimo to naprawdę polecam zwrócić się do Rejke.
Zapisane
Zdobywca
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika

Zdobywca


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 13.06.2017, 22:55:58 »

To już zrobiłem ale najbardziej to mnie zainteresowała stronka mordraqa
Zapisane
Zdobywca
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika

Zdobywca


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 14.06.2017, 10:46:19 »

chociaż ta strona nie wiele mi się przyda na tworzenie tekstur nie będę miał czasu oraz na robienie hight poly murów jak na jedna osobę która sama tworzy grę to zbyt czasochłonne.Chcę przetwarzać gotowe zdjęcie żeby osiągało jak najlepsze efekty metodą im szybciej tym lepiej oraz tworzyć mapki normal i occ oraz roughness który już teraz w sumie robię dobrze.Da się jakoś wcześniej przygotować uv mape żeby lepiej wygenerowało normal mape ?
Zapisane
Zdobywca
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika

Zdobywca


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 14.06.2017, 12:27:25 »

Wiecie co tak teraz doszedłem do wniosku że ja to potrafię zrobić te mapy mam inny problem że jakość poteksturowanych modeli jest słaba gdy gracz się zbliża do domku to widać słabą jakość i nie ma większego wpływu na wielkość zdjęć korzystałem nie raz z 8000x6000 tekstury desek i nic jednak bardziej to mi chodzi o poprawienie jakości zdjęcia które będę chciał nakładać na model oraz nadal nie rozwiązany problem tekstur do zbroi czy szat.
Zapisane
mardraq
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 202
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : 14.06.2017, 12:31:09 »

Cze Uśmiech
Chyba jako stary człowiek coś przegapiłem, albo nie doczytałem. W jakim programie robisz modele 3d i generujesz UV? Jaki silnik graficzny jest przez Ciebie używany? To podstawowe dla mnie informacje, na bazie których możemy zacząć posuwać się dalej Uśmiech
Zapisane
Zdobywca
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika

Zdobywca


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 14.06.2017, 12:59:44 »

Dzięki że o to zapytałeś Chichot
Otóż silnik gry to Unity zdaje się że tutaj nie powinno być żadnych problemów.
Modele tworzę oraz teksturuję w Blenderze i w tym sęk!
Sposób w jaki ja teksturuje jest taki : https://www.youtube.com/watch?v=P-mC7SVuGSE
i problem tutaj jest największy po skończonym teksturowaniu gdy klikam bake to te tekstury trochę się zamazują i tracą na jakości.Do tej pory miałem system 32 bitowy oraz stary sytem Windows XP teraz od tygodnia mam 64 i Windows 7 wiec idę właśnie coś teksturować może się coś pozmienia.Tutaj daje link z moim dworem drewnianym możesz zobaczyć jak ja to wykonałem: https://www.dropbox.com/s/qpjq04nh1jllooh/dw%C3%B3r%20drewniany.unitypackage?dl=0 (jeśli posiadasz Unity 3D)
A tutaj mój najlepszy model graficznie(teksturowo) który wykonałem ale już tylko zdjęcie : https://zapodaj.net/5ba0ab76a6f71.bmp.html obraz ładny nawet przybliżony natomiast ścianki domku już nie tego który właśnie jest w linku.
A tutaj podam metody w jakie robiłem normal mapki i inne:
Gotową Uv mapke:
Normalki coś mi dzisiaj wyszło wygląda ciekawie w Unity.
1Rougness:
a)Kolory-Destrukcja-Jasność
b)Kolory-Jasność i Kontrast Jasność +14 Kontrast -34 Wychodzi dobrze efekt mi się podoba.
2Speculary(krok (c) dodatkowo metalic):
a)Kolory-Destrukcja-Jasność
b)Kolory-Krzywe: Środkową część przesunąć w lewo o jedno pole i trochę do góry.
c)+Metalic:Kolory-Poziomy- Poziomy wejściowe- 66 - 1.89 - 201, Poziomy wyjściowe- 80 - 210
            
Zapisane
mardraq
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 202
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #12 : 14.06.2017, 13:23:22 »

Tekstury rzeczywiście w Unity są rozmazane- zobaczę jak się zachowują przy innych opcjach, ale to zajmie trochę czasu. Uśmiech
Zapisane
Zdobywca
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika

Zdobywca


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 14.06.2017, 13:38:20 »

dodam że te tekstury miały po około 5000x3000, 3000x2000 jakoś tak.
Robiłem na szybko piramidę, nie no to nie ma sensu popatrz:
Przed bejkiem : https://zapodaj.net/dc151b4ada9dd.png.html
Po bejku : https://zapodaj.net/7dad96ce548fa.png.html


https://zapodaj.net/d6985096a581d.png.html

Poprawiło się ale musiałem dać 4k
« Ostatnia zmiana: 14.06.2017, 17:15:34 wysłane przez Zdobywca » Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: Prawidłowe tworzenie textur do gier
Skocz do: