Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: Maksymalna przestrzeń do pracy w Trybie jednego okna
Strony: 1 [2]  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Maksymalna przestrzeń do pracy w Trybie jednego okna  (Przeczytany 8723 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : 11.06.2017, 22:27:31 »

Tak, Tab ukrywa wszystko (przybornik, warstwy), nie tylko ten pasek, więc nie jest to żadne rozwiązanie.
Tutaj chodzi o to, że kiedy ktoś ma otwarty tylko 1 obraz (a ja rzadko mam więcej), to ten pasek jest całkowicie zbędny, tylko marnuje cenne miejsce w pionie. Powinni przynajmniej dać użytkownikowi wybór. Skoro w menu widok można odznaczyć wyświetlanie elementów, które zajmują mniej miejsca, jak np. pasek stanu czy menu, to dlaczego tego paska nie można opcjonalnie ukryć? Przez ten idiotyzm nie mogę korzystać z trybu jednookienkowego.
Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 550
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #15 : 18.06.2017, 16:45:05 »

Witam

Ab ovo:
Zaczynamy tak jak to przewidzieli Twórcy GIMP-a.
Okna => odznaczamy Tryb jednego okna
Teraz klik F11 i mamy tylko płótno, teraz Tab -em włączamy i wyłączamy okna narzędziowe.
Menu, czyli wszystko co jest na pasku górnym, mamy dostępne po kliknięciu PPM w dowolnym miejscu w obrębie obszaru otwartego obrazu (lub Shift+F10). Pamiętajmy również o 4 symbolach w narożnikach okna! (Manu; Zmiana rozmiaru okna; Szybka maska; Kontrolka nawigacji).
Dlatego klikamy => Widok i zaznaczamy lub odznaczamy => Pasek menu.
Co możemy robić z panelami narzędziowymi, w sieci jest multum info.

Pamiętajmy:
Na belce tytułowej okna edytora obrazów oprócz nazwy programu wyświetlona jest nazwa otwartego dokumentu oraz informacje o obrazie (na przykład tryb kolorów, liczba warstw, rozmiar w pikselach, a szczególnie istotna powinna być dla nas informacja o ilości systemowej pamięci RAM używanej podczas pracy z obrazem (Preferencje => Okna z obrazami => Tytuł i stan dodać %m).
Mamy jeszcze np. ułatwienie (mając klawiaturę z częścią numeryczną, inaczej trzeba dodać Shift) klikając + powiększamy przetwarzany obraz, klikając  - pomniejszamy, Zoom 1:1 => klik 1 inne:
http://www.gimpusers.com/gimp/hotkeys 
Skróty klawiaturowe możemy sobie modyfikować, dostosować, w Preferencjach musi być włączona opcja Dynamiczne skróty klawiszowe.
Niestandardowe skróty klawiszowe są przechowywane w systemie Windows w:
C:\Użytkownicy\[Użytkownik]\.gimp-2.8\menurc .
Jest to zwykły plik tekstowy, który może być przenoszony z jednego komputera do drugiego. 

Edycja => Skróty klawiszowe
Aby przyspieszyć sobie wywołanie wtyczki G`MIC wprowadziłem skrót Alt+G
Możemy zmienić lokalizację w menu np. G`MIC, mathmap, filterfactory i Photoshop plug-ins
W wersji instalacyjnej programu istnieje folder .gimp-2.x (x => kolejna wersja) w którym szukamy pliku pluginrc.
Otwieramy ten plik w edytorze tekstu (lepiej stosować Notepad ++ który możemy ściągnąć z strony http://portableapps.com/ 
Możemy przeszukać w pliku pluginrc cały zestaw zainstalowanych u Siebie wtyczek, ale łatwiej jeśli wiemy czego szukamy np. gmic_gimp_qt.exe to wtedy, w Notepad++ klikamy w Szukaj
Otworzy się okno, w którym wpisujemy szukaną frazę, i klikamy Szukaj, w czego wyniku szukana fraza zostanie zaznaczona. Poniżej znajdziemy linię (menu-path "<Image>/Filters")
Zmieniłem u mnie na ”<Image>/G`MIC” (zamiast Filters), teraz w Notepad++ klikamy Plik => Zapisz co spowoduje, że po zamknięciu GIMP-a i ponownym otwarciu mamy w menu okna umieszczoną pozycję G`MIC. Po kliknięciu tej pozycji widzimy, że ma również wprowadzony w wcześniejszym kroku skrót klawiszowy.

Tyle choć częściowej odpowiedzi na postawione zapytanie

Pozdrawiam
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #16 : 20.06.2017, 10:31:37 »

Dzięki Zbyma Uśmiech wielu osobom na pewno te informacje bardzo się przydadzą.
Jednak problem polega na tym, że ja akurat chciałabym się obejść bez zbędnego klikania, aby przywołać/ukryć wybrane elementy. Takie klikanie w tę i z powrotem jest uciążliwe i nieergonomiczne. Wolę mieć wszystko, co niezbędne na wierzchu i stale pod ręką. Chcę ukryć wyłącznie ten pasek zakładek, bo go w ogóle nie potrzebuję, kiedy mam otwarty tylko 1 obraz, a zazwyczaj tak właśnie jest.
Tutaj bardziej chodzi o to, że twórcy GIMP-a po prostu zawalili, nie dając wyboru odznaczenia widoczności tych zakładek, kiedy ktoś z nich nie korzysta. I wydaje się to nielogiczne, skoro pozwalają ukryć inne, bardziej potrzebne i zajmujące mniej miejsca elementy. Dlaczego u licha dali możliwość ukrycia menu, linijek, paska stanu, a nie pozwalają ukryć paska z zakładkami obrazów?
Co do czterech ikonek w narożnikach obrazu, to u mnie są tylko 3, zarówno w trybie jedno- jak i wielookienkowym. Mam ikonę nawigacji, zmiany powiększenia i szybkiej maski (której zresztą w ogóle nie używam i uważam za całkowicie zbędną). Jak wygląda ta czwarta ikonka? W lewym górnym narożniku niczego nie mam Smutny
@Edycja:
Już wiem, trójkątna ikonka do rozwijania menu pojawia się tylko przy włączonych linijkach. Jak ktoś je ukrył, to nie ma do niej dostępu. Dziwne...
Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 550
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #17 : 21.06.2017, 00:27:17 »


Poradnik:

GIMP 2.8.22 ustawienia kilku naszych Preferencji.

Jak zawsze w wersji pdf.

http://zbyma.gimpuj.info/GIMP_2.8.22%20ustawienia%20kilku%20naszych%20Preferencji..pdf

może komuś pomoże uporać się z własnymi ustawieniami GIMP-a.

Pozdrawiam
Zapisane
Strony: 1 [2]  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: Maksymalna przestrzeń do pracy w Trybie jednego okna
Skocz do: