Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Dopasuj wymiary obrazu do warstwy
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Dopasuj wymiary obrazu do warstwy  (Przeczytany 8915 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Artiq
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

Artiq


Zobacz profil
« : 18.05.2017, 00:54:41 »

Witam! Polecenie: 'Dopasuj wymiary obrazu do (aktywnej) warstwy' - nie ma tego. Nie chodzi mi dopasowanie płótna do wszystkich warstw, ani tym bardziej dopasowanie warstwy do obrazu/płótna. Wszędzie tylko dopasuj warstwę DO, wszędzie warstwa podrzędna. A ja chcę odwrotnie, do licha! Muszę za każdym razem zakreślić zaznaczenie dokładnie piksel do piksela wg żądanej warstwy i wtedy używam polecenia 'Dopasuj płótno do zaznaczenia'. Ale to trwa.

Cokolwiek, co przyspieszy mi pracę. Gdyby była opcja 'Zaznacz widoczne' to szybko bym się uporał, wyłączając inne warstwy. Jest co prawda 'Kanał alfa na zaznaczenie' a potem 'Dopasuj płótno do zaznaczenia' - ale to nie pomoże, kiedy jest przeźroczystość. Powie ktoś, no to 'Usuń kanał alfa', 'Kanał alfa na zaznaczenie' i 'Dodaj kanał alfa' - ale to przecież też nie to. Poradźcie! To jeden z najbardziej irytujących braków GIMPa i moich problemów z nim. Sztuczki, triki sobie poznaję, cuda-niewidy, radzę sobie. Ale najwięcej nerw tracę na braku tak prostych opcji, jak ta. Smutny
« Ostatnia zmiana: 12.06.2017, 23:41:40 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 18.05.2017, 05:49:10 »

Kiedy wybrana warstwa jest aktywna, wystarczy wybrać z menu: Obraz -> Automatycznie przytnij obraz. Zadziała tylko wtedy, gdy wybrana warstwa jest całkowicie przezroczysta lub ma jednolite wypełnienie.

Jeśli chcesz szybko dopasować wymiary obrazu do warstwy, która nie spełnia powyższych warunków, to będzie potrzebny zewnętrzny skrypt. Niestety, nie udało mi się znaleźć gotowego. Możesz poprosić Ziomioslawa, o napisanie takiego skryptu.
Zapisane
Artiq
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

Artiq


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 21.05.2017, 23:44:24 »

Kiedy wybrana warstwa jest aktywna, wystarczy wybrać z menu: Obraz -> Automatycznie przytnij obraz. Zadziała tylko wtedy, gdy wybrana warstwa jest całkowicie przezroczysta lub ma jednolite wypełnienie.
Dziękuję za radę. To polecenie jest jednak zbyt... zbyt sumienne w swym działaniu, bo usuwa treść i wszystkie warstwy które są poza aktywną warstwą. Przytnie do aktywnej, owszem - ale usunie całą resztę. A potem biedź się człowieku i odzyskuj to, co jednym nieostrożnym kliknięciem straciłeś. Omijam to polecenie szerokim łukiem, jest po prostu szkodliwe.

Brakuje takiego polecenia wbudowanego w program. Ale owszem, sam zewnętrzny skrypt bardzo by się przydał. Dziękuję za sugestię. Uśmiech
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 22.05.2017, 07:26:41 »

Rzeczywiście, to polecenie przycina nie tylko wymiary płótna, ale także wszystkie warstwy do tej wybranej Smutny
W takim razie pozostaje jedynie skrypt, jednak nie udało mi się znaleźć gotowego. W sumie masz rację, ostatnio za wiele z GIMP-a nie korzystam, ale przypominam sobie sytuacje, kiedy i mnie brakowało takiej opcji.
« Ostatnia zmiana: 22.05.2017, 09:27:35 wysłane przez be@ » Zapisane
Artiq
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

Artiq


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 22.05.2017, 18:39:44 »

Możesz poprosić Ziomioslawa, o napisanie takiego skryptu.
Próbowałem sam to zrobić, ale to jeszcze nie dla mnie. Może gdy będę miał gotowca z tym co chcę, to będę go dalej rozwijał. A więc poprosiłem. Nie wiem czy to dobrze zrobiłem, ale napisałem to zamówienie. Mrugnięcie
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 22.05.2017, 23:21:15 »

Dobrze zrobiłeś Uśmiech
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 431
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 23.05.2017, 20:21:41 »

Wasmożna kto to zdzieła.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 01.06.2017, 15:40:05 »

http://www.gimpuj.info/index.php/topic,67564.msg303315.html - gdyby jeszcze ktoś szukał
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Dopasuj wymiary obrazu do warstwy
Skocz do: