Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Dostosowanie palety kolorów
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Dostosowanie palety kolorów  (Przeczytany 4781 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Rayec
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Rayec


Zobacz profil
« : 23.04.2017, 22:55:15 »

Witam

Potrzebuję pomocy przy dostosowaniu kolorów z jednego obrazka do drugiego.

Działający w następujący sposób:
Z obrazka numer 1 jest tworzona paleta kolorów występująca w danym obrazku
Z obrazka 2 wszystkie niewystępujące kolory w nowej palecie są zastępowane najbliższymi kolorami dozwolonymi z nowej palety.

W dużym uproszczeniu:
obrazek zawierający dwa kolory RGB 0,0,0 oraz 255,255,255 utworzy paletę zawierającą dwa kolory.
2 obrazek kolorowy po konwersji będzie mógł zawierać jedynie 2 kolory w zależności od tego "gdzie pikselowi było bliżej".

 
Sposób rozwiązania wystarczy mi w dość prymitywnej formie. Z ciekawości zapytam czy istnieją bardziej zaawansowane metody liczące częstotliwość występowania koloru w obrazie 1, oraz dołączające tą stałą do algorytmu doboru nowego koloru dla obrazka 2?

Nie mogę odnaleźć dokładnego rozwiązania.
Z góry dziękuję

//be@: Zmieniłam tytuł
« Ostatnia zmiana: 16.05.2017, 14:26:43 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 24.04.2017, 04:11:07 »

Podczas zmiany trybu obrazu z RGB na indeksowany, możesz wskazać wybraną paletę, po zaznaczeniu opcji Dowolna paleta. Zamiast indeksować cały obraz można dla aktywnej warstwy wybrać paletę i użyć opcji: Kolory -> Odwzorowania -> Odwzorowanie palety. Chociaż moim zdaniem lepszym sposobem dostosowania jest Barwienie próbek, gdzie zamiast palety, wskazujesz grafikę, z której mają być pobrane kolory. Grafika ta musi być otwarta w GIMP-ie jako osobna warstwa lub obraz.
Jeśli chodzi o utworzenie palety z wybranego obrazu, to jest ona tworzona automatycznie w trakcie indeksowania i pojawia się na liście palet (na samej górze) pod nazwą "Paleta kolorów obrazu[nazwa obrazu]". Możesz ją edytować lub zmienić nazwę. Podczas indeksowania możesz sobie również wybrać maksymalną ilość kolorów, domyślnie jest ich 255:





Jeśli chodzi o 2 ostatnie pytania, to możesz zerknąć na: Kolory -> Informacje -> Analiza sześcienna kolorów: https://docs.gimp.org/en/plug-in-ccanalyze.html
Niestety poza liczbą unikatowych kolorów ciężko się z tego wiele dowiedzieć. Jak widać jest jakiś wykres ze słupkami kolorów, ale nie bardzo wiadomo jak to interpretować. Przynajmniej ja nie wiem, a w pliku pomocy też nic więcej o tym nie napisano Smutny
W zakładce Informacje jest także Histogram, który dostarczy więcej informacji o kolorach. Odsyłam do pomocy, bo sama nie korzystam z tego narzędzia, więc nie jestem w stanie za wiele o nim napisać: https://docs.gimp.org/en/gimp-histogram-dialog.html.
Być może jest jakiś skrypt lub plugin, który działa tak jak opisałeś, ale nie jest mi znany. Może tutaj coś znajdziesz: https://www.google.pl/search?tbm=isch&q=site:registry.gimp.org+color+palette
« Ostatnia zmiana: 24.04.2017, 05:02:48 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Dostosowanie palety kolorów
Skocz do: