Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Pixelowanie w formacie .gif
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Pixelowanie w formacie .gif  (Przeczytany 1234 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
dreamynatalie
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 61
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« : 19.04.2017, 01:35:06 »

Cześć i czołem. Mam pewien problem z gifem. Chodzi o to, że pixeluje mi napis. Jak to naprawić?  Zawstydzony
« Ostatnia zmiana: 28.04.2017, 07:18:41 wysłane przez be@ » Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 19.04.2017, 02:24:59 »

Oj, a po co ten napis tak okropnie miga? Bardzo nieprzyjemnie patrzy się na takiego GIF-a. Od razu bym go zablokowała, bo oczopląsu można dostać, a nawet nie da się go odczytać. Mamy na forum tutoriale na przyjemniejsze dla oka animacje.

Co do piselizacji, to dlatego, że napis był stworzony na przezroczystym tle. Format GIF nie obsługuje półprzezroczystości, dlatego jest ostre przejście pomiędzy całkowicie nieprzezroczystymi pikselami a w pełni przezroczystym tłem. Przykładowo w formacie PNG (tryb obrazu RGB), jeśli utworzysz napis na przezroczystym tle i mocno powiększysz (ok. 800%), to zauważysz, że piksele na krawędziach liter są półprzezroczyste. Po zmianie trybu na indeksowany (format GIF) część tych pikseli stanie się całkiem przezroczysta, a część całkiem nieprzezroczysta i w ten sposób pojawi się ten brzydki efekt.
Aby go nie było, napis musi zostać utworzony w trybie RGB (Obraz -> Tryb), a następnie trzeba go połączyć z tłem i dopiero można przekonwertować do trybu indeksowanego.
Trzeba także pamiętać, aby w opcjach narzędzia tekstowego było zaznaczone Wygładzanie
Zapisane
dreamynatalie
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 61
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 19.04.2017, 09:36:25 »

Dziękuje za odpowiedź. Miga bo tak miało być. Aczkolwiek dziękuję za rady, sprawdzę w domu i w razie co się odezwę  Mrugnięcie
Zapisane

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Pixelowanie w formacie .gif
Skocz do: