Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Jak usunąć niebieską poświatę z przezroczystego tła?
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Jak usunąć niebieską poświatę z przezroczystego tła?  (Przeczytany 4788 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Amaze
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika

Amaze


Zobacz profil
« : 07.03.2017, 08:33:56 »

Cześć

Mam taki problem, na obrazku z napisem, po ustawieniu tła jako przezroczyste i po wklejaniu tego na fragment docelowy, zostaje taka niebieska poświata.
Jak zrobić, żeby kolor przezroczysty nie zostawiał takiej niebieskiej poświaty tylko żeby był rzeczywiście przezroczysty? Tak to od razu widać, na dokumencie docelowym, że było to wklejane. Nie mogę dodać białego koloru tła.

Po załączniku będziecie wiedzieć o co mi chodzi.
Jednak po załączniku średnio to widać, ale po wydrukowaniu czegoś takiego na białej kartce widać docelowy napis i taki kwadrat z niebieską poświatą, zamiast przezroczystej/białej.

Dzięki z góry i pozdrawiam.


* t.png (26.08 KB, 286x172 - wyświetlony 323 razy.)
« Ostatnia zmiana: 07.03.2017, 09:56:47 wysłane przez Amaze » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 07.03.2017, 08:36:41 »

A w jaki sposób uzyskałeś ten napis na przezroczystym tle? Wycinałeś go z jakiegoś kolorowego tła?
To jest po prostu niedokładnie usunięte tło. Na tym mikroskopijnym pliczku niewiele widać, więc trudno podać odpowiednią metodę. Być może wystarczy zamiana niebieskiego koloru w przezroczystość, albo użycie krzywych. Jeśli masz większy obrazek, to będzie mi łatwiej coś doradzić.
Zapisane
Amaze
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika

Amaze


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 07.03.2017, 08:38:22 »

Wycinałem go po zeskanowaniu kartki.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 07.03.2017, 08:39:30 »

W takim razie źle wyciąłeś. Musiałabym zobaczyć oryginał.
Zapisane
Amaze
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika

Amaze


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 07.03.2017, 08:48:06 »

Proszę zobaczyć kolejne załączniki, tło jest wykrywane, ale po wklejeniu tego np na białą kartkę widać taką niebieską poświatę



* at.png (39.66 KB, 509x301 - wyświetlony 292 razy.)

* at2.png (39.9 KB, 509x216 - wyświetlony 289 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 07.03.2017, 08:51:24 »

Musiałabym zobaczyć oryginalny skan, przed wycięciem z tła. Tło zostało niedokładnie usunięte. Prawdopodobnie nie było idealnie białe. Nie napisałeś, w jaki sposób je usunąłeś. Te mikroskopijne załączniki nic mi nie pomogą i niczego się z nich nie dowiem. Jeśli chcesz pomocy, to zamieść oryginał i opisz, w jaki sposób usuwałeś tło.
Zapisane
Amaze
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika

Amaze


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 07.03.2017, 09:13:33 »

Tak, sam skan miał taką niebieskawą poświatę.

W załączeniu przykładowy oryginał w pdf. Dodatkowo plik w formie png już przekonwertowany przeze mnie bez tła.

Ja to robiłem tak, że plik pdf zapisywałem jako obraz, następnie w gimpie "warstwa - przezroczystość - zmiana koloru na alfę"

Proszę o poradę jak to zrobić, żeby nie było niebieskiej poświaty.


* plik 1.png (66.45 KB, 422x110 - wyświetlony 256 razy.)
« Ostatnia zmiana: 07.03.2017, 09:41:01 wysłane przez Amaze » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 07.03.2017, 09:20:20 »

Tam są nie tylko niebieskie, ale także czerwone piksele. Skoro tło nie było idealnie białe, to nic dziwnego, że po zmianie białego koloru na przezroczystość pozostały takie "brudy". Ta opcja zmienia w przezroczystość wyłącznie idealnie białe piksele, a wszystkie inne pozostają bez zmian.
Po zmianie białego w przezroczystość należałoby ostrożnie zwiększyć kontrast na kanale alfa za pomocą: Kolory -> Krzywe lub Kolory -> Poziomy albo po prostu wymazać te zbędne piksele gumką.
Ogólnie obraz został zeskanowany w dość słabej rozdzielczości i stąd te problemy
Zapisane
Amaze
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika

Amaze


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 07.03.2017, 09:26:48 »

A nie ma jakiegoś zautomatyzowanego sposobu jak np wybielenie obrazu/zwiększenie jasności i dopiero usuwanie tła?

Próbowałem np. po usunięciu tła, dodanie idealnie białego koloru jako tło, następnie zapisałem plik w .png i potem z tego pliku usuwałem tło - ale wychodziło to samo
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 07.03.2017, 09:34:28 »

Dodanie białego tła pod warstwę z napisem nie usunie przecież kolorowych pikseli, które się na niej znajdują. Możesz przed usunięciem białego koloru rozjaśnić te zabrudzenia używając narzędzia rozjaśnianie/wypalanie Rozjaśnienie-wypalenie z opcjami:
Typ: Rozjaśnianie
Zakres: Światła
Ew. Zainstalować plugin G'MIC i tam wypróbować filtry do poprawy skanów lub odszumiania czy wygładzania (zakładka Repair). Z tego co na szybko sprawdziłam, bardzo dobry efekt daje filtr Iain's noise reduction.
« Ostatnia zmiana: 07.03.2017, 09:46:14 wysłane przez be@ » Zapisane
Amaze
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika

Amaze


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 07.03.2017, 09:59:57 »

Dziękuję.

Widzę, że już zadowalający efekt daje zastosowanie sugerowanej przez Panią opcji: "Kolory -> Krzywe".

Wypróbuję też filtr Iain's noise reduction.

edit: rzeczywiście ten filtr jest jeszcze lepszy. Dzięki
« Ostatnia zmiana: 07.03.2017, 10:33:55 wysłane przez Amaze » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Jak usunąć niebieską poświatę z przezroczystego tła?
Skocz do: