Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Pomniejszenie obrazka z zachowaniem szczegółów
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Pomniejszenie obrazka z zachowaniem szczegółów  (Przeczytany 1291 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
SmokuZnadPotoku
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 07.02.2017, 00:17:12 »

Witam uprzejmie. Mam skromne pytanko odnośnie pomniejszania obrazka w Gimpie. Jest taka opcja, która przeskalowuje cały obraz (zachowując proporcje, bądź też nie) i z niej korzystam. Problem jest taki, że na pomniejszonym obrazie niezbyt widać, co się tak naprawdę dzieje. To znaczy, to normalne, że nie ujrzymy wielu detali przy tak sporym pomniejszeniu, jednak chciałbym Was prosić o jakieś porady odnośnie zmniejszania obrazków.

Ukryta treść (kliknij aby pokazać/schować)

Ogólnie to na tym pomniejszym widać, co się jako tako dzieje, jednak czuję niedosyt. O ile obrazki są jakieś proste, jak np.:
Ukryta treść (kliknij aby pokazać/schować)
to jeszcze widać, co się na nich dzieje. Z tego typu obrazkami, które mają stosunkowo niewiele detali, radzę sobie dość dobrze, jeśli jednak chodzi o takie skomplikowane, to to wygląda tak, jakby te rysy, kontury itd. nachodziły na siebie.

Tutaj jeszcze jeden pomniejszony obrazek, który według mnie również wygląda dość słabo, ponieważ w oryginale miał dość sporo szczegółów:
Ukryta treść (kliknij aby pokazać/schować)

Nie wiem, może i tak dość ładnie to zrobiłem, tylko mi się wydaje, że tak nie jest albo oczekuję niemożliwego. Dlatego proszę Was o pomoc w tej sprawie Uśmiech Nie jest to mega pilne, mimo wszystko chciałbym się nauczyć jak najlepiej pomniejszać różnego typu obrazki.

Pozdrawiam gorąco,
Smoku!
« Ostatnia zmiana: 07.02.2017, 00:39:08 wysłane przez SmokuZnadPotoku » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 07.02.2017, 00:24:06 »

Nie da się zachować wszystkich szczegółów zmniejszając taki obrazek w tak dużym stopniu. Można jedynie odrobinę poprawić wyrazistość skalując stopniowo po 90%. Warto też wyostrzyć mniej więcej w połowie skalowania, używając maski wyostrzającej. A najlepiej zamiast skalować w GIMP-ie, użyć specjalistycznego programu, np. darmowego Reshade:
https://www.gimpuj.info/index.php?topic=66790.0
https://www.gimpuj.info/index.php?topic=66763.0
Jeśli obraz zawiera wiele szczegółów i nie jest specjalnie kontrastowy, to jednak trzeba się liczyć z tym, że po pomniejszeniu nie będzie zbyt czytelny, zwłaszcza na urządzeniach o niezbyt dużym PPI.
Zapisane
SmokuZnadPotoku
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 07.02.2017, 00:26:44 »

Kurcze, a przeglądałem wcześniej jeden temat o powiększaniu, tam był wskazany ten Reshade, ale pomyślałem, że on tylko do powiększania jest Chichot

Czyli jest tak, jak myślałem, mam zbyt duże oczekiwania względem niektórych obrazków. Ddziękuję za odpowiedź. Zobaczę, co i jak z tym programem, spróbuję też danych opcji, które zaproponowałaś, potem jeszcze dam znać, jak się z tym czuję.

@Edit: Sprawdziłem program, okazał się bardzo dobry Uśmiech 2 Dziękuję za szybką odpowiedź!
« Ostatnia zmiana: 07.02.2017, 00:38:58 wysłane przez SmokuZnadPotoku » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Pomniejszenie obrazka z zachowaniem szczegółów
Skocz do: