Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Półprzezroczyste zdjęcie
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Półprzezroczyste zdjęcie  (Przeczytany 3721 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
bezportek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

bezportek


Zobacz profil
« : 26.01.2017, 21:54:15 »

Cześć,
Muszę zrobić zdjęcie, na którym, po wrzuceniu na stronę, obiekt będzie widoczny, ale jednocześnie widać będzie przez niego tło. Tak jak tutaj:
http://demo.hoosoft.com/single-page/wp-content/themes/singlepage/images/1.png
Na pierwszym slajdzie widać na zdjęciu telefon, którego rogi są, a jednocześnie można zobaczyć co tam za nim się kryje. Mnie interesuje taki efekt zarówno na części zdjęcia, jak i na całym.
Z góry dziękuję za pomoc.
Paweł
« Ostatnia zmiana: 09.02.2017, 02:00:37 wysłane przez be@ » Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Online Online

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 432
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 26.01.2017, 23:00:37 »

Zapisuj jako png.
Tak jak na tej stronie którą sam podałeś: http://demo.hoosoft.com/single-page/wp-content/themes/singlepage/images/1.png
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 27.01.2017, 02:49:51 »

@Ziomiosław: Jeśli zapiszesz nieprzezroczysty obraz do formatu PNG, to on się od tego nie stanie przezroczysty.

@bezportek: Narożniki tego telefonu nie są przezroczyste, tylko częściowo przesłonięte przez półprzezroczystą, mleczną szybkę.
Jeśli chcesz, aby fragment obrazka stał się przezroczysty, to musisz dodać do warstwy z tym obrazkiem maskę i na tej masce zamalować wybrany fragment na czarno. Jeśli ma być półprzezroczysty, wystarczy że zwiększysz jasność maski. Im bardziej ją rozjaśnisz, tym mniejsza będzie przezroczystość tego fragmentu. Polecam tutorial: https://www.gimpuj.info/index.php/topic,66051.0.html
Jeśli cały obrazek ma być półprzezroczysty, wtedy wystarczy zmniejszyć krycie warstwy ze zdjęciem (musi to być jedyna warstwa).
I tak jak napisał Ziomioslaw, obrazy które zawierają przezroczyste lub półprzezroczyste fragmenty, trzeba zapisywać do formatu PNG, ponieważ JPG nie obsługuje przezroczystości.
Zapisane
bezportek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

bezportek


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 27.01.2017, 11:59:52 »

Hej,
Dzięki za pomoc. Wiem o tym, że nie można jpg używać. Samodzielnie wykonuję całkowicie przezroczyste zdjęcia, ale wybieram dla nich format gif. Nigdzie nie ma jednak jak zrobić efekt, jak to napisałaś, mleczny. Zaraz sprawdzę tutorial z linka i dam znać jak poszło.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 27.01.2017, 12:15:52 »

Format GIF nie obsługuje półprzezroczystości. Jeśli zdjęcie lub jego część nie ma być całkiem przezroczysta, to musisz użyć formatu PNG. W GIF można zapisać tylko pełną przezroczystość lub całkowitą nieprzezroczystość.
A mleczny efekt, to po prostu biała warstwa ze zmniejszonym kryciem, dodana powyżej warstwy ze zdjęciem.
« Ostatnia zmiana: 28.01.2017, 09:05:33 wysłane przez be@ » Zapisane
bezportek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

bezportek


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 27.01.2017, 13:18:56 »

@ Be@,
Właśnie udało mi się to zrobić:)Jak to jest proste to nawet sobie nie wyobrażałem. Błędem jaki popełniałem był zły format, ale też to, że ustawiałem krycie w menu z narzędziami, a nie z warstwami.
Jeszcze raz wielkie dzięki:)
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Półprzezroczyste zdjęcie
Skocz do: