Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Siatka orientacyjna  (Przeczytany 5847 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
jojo87
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: jojo87@jix.im
Licencja: Copyright
Wiadomości: 30
Galeria Użytkownika

jojo87


Zobacz profil
« : 01.01.2017, 13:57:21 »

Najlepszego w nowym roku.

Piszę temat bo nie mogę znaleźć pewnej opcji w GIMPie (mam go w wersji 2.8.18). Chodzi mi o siatkę orientacyjną, potrzebuję zmajstrować plan pewnego obiektu. Punkty na takiej siatce powinny mi to ułatwić ale one same nie mogą znaleźć się na wydruku. Kiedyś widziałem taką opcję, jeśli dobrze pamiętam spowodowała wyświetlanie kropek w formie siatki ale teraz nie mogę się jej doszukać.

Niby mam 2 opcje ale nie zdają egzaminu:
  • Widok >> Wyświetlanie siatki + Obraz >> Skonfiguruj siatkę - dziwna rzecz bo nic nowego nie widać, nawet jak tło mam białe/przezroczyste (kanał alfa) a kolor pierwszoplanowy i tła siatki ustawiam na czarny.
  • Filtry >> Renderowanie >> Deseń >> Siatka - niby jest siatka ale tak jak już pisałem, ma być ona widoczna jedynie przy tworzeniu grafiki. A ta opcja dodaje ją na stałe.

Ktoś coś pomoże? Byłbym wdzięczny.
« Ostatnia zmiana: 01.01.2017, 14:23:50 wysłane przez jojo87 » Zapisane

Średnio-zaawansowany gimper.
Aaseel
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 84
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 01.01.2017, 15:09:06 »

Dla obecnego obrazu
Widok -> Wyświetlanie siatki
Obraz -> Skonfiguruj siatkę

Dla wszystkich nowych obrazów
Edycja -> Preferencje -> Domyślna siatka i restart GIMP-a, oraz ręczne włączenie siatki (patrz wyżej).

Dla wszystkich nowych obrazów (automatycznie włączona)
Edycja -> Preferencje -> Okna z obrazami -> Wygląd zaznacz Siatka i restart GIMP-a
Zapisane

03-03-2016 o 21:16:15 Ziomioslaw - no i jak człowiek używa Linuksa, to się przyzwyczaja do tego, że wszystko działa i nie trzeba się zastanawiać
jojo87
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: jojo87@jix.im
Licencja: Copyright
Wiadomości: 30
Galeria Użytkownika

jojo87


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 01.01.2017, 16:06:10 »

Dla obecnego obrazu
Widok -> Wyświetlanie siatki
Obraz -> Skonfiguruj siatkę
Pisałem, że u mnie to nie działa, nie wiem dlaczego.

Wolałbym siatkę włączać ręcznie dla nowego projektu.
Zapisane

Średnio-zaawansowany gimper.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 01.01.2017, 21:27:23 »

Do każdego projektu można sobie skonfigurować inną siatkę. Może źle ją konfigurujesz? Na pewno masz w zakładce Widok zaznaczone wyświetlanie siatki?



« Ostatnia zmiana: 01.01.2017, 21:41:01 wysłane przez be@ » Zapisane
jojo87
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: jojo87@jix.im
Licencja: Copyright
Wiadomości: 30
Galeria Użytkownika

jojo87


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 01.01.2017, 22:25:37 »

be@, rozwiązane. Już wiem o co chodziło. Ano o to, że w oknie konfiguracji siatki ograniczyłem się jedynie do stylu linii i kolorów. A właśnie jak zostawiam odstępy domyślne to siatka wtedy nie wyświetla się. Co chyba można zaliczyć za błąd bo bądź co bądź są podane wartości w oknie. No cóż, człowiek był za leniwy aby wcześniej samemu kilka razy więcej kliknąć Mrugnięcie

PS. Co do Twojej sygnaturki, podziękowałbym ale konto na Dropboxie już mam założone od dłuższego czasu.
Zapisane

Średnio-zaawansowany gimper.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 01.01.2017, 22:30:29 »

A to dziwne z tymi odstępami domyślnymi. To jakie one były?

ad. PS
Oki, to nie jest przecież żaden przymus Mrugnięcie
Zapisane
jojo87
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: jojo87@jix.im
Licencja: Copyright
Wiadomości: 30
Galeria Użytkownika

jojo87


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 01.01.2017, 22:48:20 »

Jeszcze "ciekawej" z tym jest. Jeżeli otworzę nowy projekt w GIMPie to dla przykładu mam grafikę o rozmiarze 640x400, wtedy wystarczy wybrać "Wyświetlanie siatki" aby siatka od razu pojawiła się - nawet bez zaglądania do "Skonfiguruj siatkę"! Natomiast, na początku wybierałem szablon A4 nowego obrazu, później wybieram Widok wyświetlani siatki - ale ona nadal nie pokazuje się. Teraz przechodzę do konfiguracji siatki i mogę zmieniać styl i kolory siatki ale ona nadal nie będzie pojawiała się. Tak jak już pisałem - będzie dopiero jak zmienię wartości w odstępach, jeżeli zostawię takie:
  • szerokość: 10 pikseli / 0,033 in
  • wysokość: 10 pikseli / 0,033 in
to właśnie siatka nie raczy się wyświetlić się. Czyżby przyuważył jakiś błąd w GIMPie?

Jeżeli potrzeba to mogę to nagrać na krótkim filmie i wrzucić na YouTube ale od razu uprzedzam, że raczej nie wcześniej niż jutro wieczorem.
Zapisane

Średnio-zaawansowany gimper.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 01.01.2017, 22:53:03 »

Zaraz sprawdzę u siebie, ale wydaje mi się, że przy szablonie A4 w rozdzielczości 300 PPI odstępy 10px są po prostu zbyt małe, aby siatka mogła się wyświetlać. To jest rozdzielczość do druku, w GIMP-ie rzadko używana, ponieważ GIMP niespecjalnie nadaje się do przygotowywania obrazów do druku. Dlatego domyślne odstępy są dostosowane do domyślnego obrazu w rozdzielczości internetowej czyli 72 PPI.

@Edycja:
Sprawdziłam i u mnie jednak siatka się wyświetla nawet przy A4 300 PPI i odstępach 10 px. W takim razie nie wiem dlaczego u Ciebie jest inaczej. Moja wersja GIMP-a to 2.8.18, system Win 7 x64
Zapisane
jojo87
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: jojo87@jix.im
Licencja: Copyright
Wiadomości: 30
Galeria Użytkownika

jojo87


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 01.01.2017, 23:05:50 »

Też mam GIMPa 2.8.18 i Windows 7 64-bitowego. Tak jak już pisałem, mogę zrobić nagranie ale to dopiero jutro wieczorem.
Zapisane

Średnio-zaawansowany gimper.
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: Siatka orientacyjna
Skocz do: