Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Wielkość pędzla w gimp 2.8.18
Strony: 1 2 [Wszystkie]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Wielkość pędzla w gimp 2.8.18  (Przeczytany 13281 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
ola
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

ola


Zobacz profil
« : 14.12.2016, 23:37:42 »

Witam

Mam taki problem:(
Po awarii komputera jestem zmuszona do ponownej instalacji gimpa. Używałam dotąd starej wersji, chociaż nie pamiętam zupełnie której.
Obecnie zainstalowałam 2.8.18.
Mój problem polega na dostosowaniu wielkości pędzla suwakiem.
Często potrzebuję użycia pędzla lub innych narzędzi na obrazie w dużym powiększeniu. W starej wersji bez problemu zmniejszałam wielkość pędzla myszką na suwaku. Przy najmniejszych wielkościach suwak był blisko lewej strony, ale bez problemu dało się go jeszcze złapać.
W tej wersji kiedy pędzel jest jeszcze całkiem duży, to na suwaku właściwie już nic nie widać i jestem zmuszona do zmniejszania pędzla cyferkami, co nie jest wygodne.
Czy da się jakoś to zmienić, żeby ta skala była inna?
Mam nadzieje, że wytłumaczyłam to w miarę zrozumiale. Proszę o pomoc, bo nie mogę się do tego przyzwyczaić.



Z góry dziękuję znawcom

Chciałam wstawić obrazki poglądowe, ale ich nie widać.

https://zapodaj.net/8dba654dcff29.png.html
« Ostatnia zmiana: 21.01.2017, 21:48:53 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 15.12.2016, 04:26:17 »

Zgadzam się, te nowe suwaki są wg mnie niewygodne i zajmują dużo miejsca.
Wielkośc pędzla możesz zmieniać także tymi strzałeczkami w prawym końcu suwaka, a najwygodniej użyć nawiasów kwadratowych na klawiaturze:
[ - zmniejsza pędzel
] - powiększa

Chciałam wstawić obrazki poglądowe, ale ich nie widać.
https://zapodaj.net/8dba654dcff29.png.html
Zapodaj nie pozwala wstawiać obrazków ani podawać bezpośrednich odnośników. Jak chcesz wstawiać obrazki, to zmień hosting, np. na Imgur.
Zapisane
ola
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

ola


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 15.12.2016, 06:53:48 »

Dziękuję za szybką reakcję Uśmiech
Trochę mnie zmartwiłeś, miałam nadzieję, że da się to jakoś przestawić, tylko ja nie umiem.
Spróbuję z klawiszami, bo o nich nie wiedziałam, najwyżej poszukam starszej wersji.

Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 15.12.2016, 07:20:12 »

Przestawić się nie da. Jedynie może instalacja jakiegoś innego motywu mogłaby to zmienić, ale prawdę mówiąc nie jestem pewna, czy te skórki zmieniają takie rzeczy czy jedynie kolorystykę, bo nigdy żadnej nie instalowałam.
Raczej nie warto z takiego powodu instalować starszej wersji. W nowej jest wiele ulepszeń, np. można łatwo suwakiem zmieniać kąt i proporcje pędzli. Wg mnie zmiana wielkości pędzla za pomocą nawiasów kwadratowych jest bardzo wygodna.
Zapisane
ola
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

ola


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 17.12.2016, 10:40:24 »

Kurczę, u mnie te nawiasy nie działają:(
Chyba jednak wrócę do starszej wersji. Trochę szkoda, że tak to zmienili:(
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 17.12.2016, 10:42:16 »

Niemożliwe, to jest domyślny skrót klawiaturowy. Czasami tylko trzeba najpierw kliknąć tym pędzlem w obraz. Próbowałaś? Ew. sprawdź skróty klawiaturowe, może jakimś cudem masz tam coś pozmieniane...
Zapisane
ola
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

ola


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 17.12.2016, 20:10:42 »

No oczywiście, trzeba było kliknąć na obrazek. Jezu, ale jestem głupia Chichot
To faktycznie dosyć wygodne, muszę sobie jeszcze znaleźć stare pędzle. Dopiero odkryłam, że używałam trzech pędzli i koniec:) A tu są tylko jakieś inne.
Naprawdę bardzo Ci dziękuję, może uda mi się przyzwyczaić do nowego gimpa:)

A tak przy okazji, jak zrobić, żeby okna się otwierały od razu maksymalne? To niby nic takiego, ale zawsze mnie to wkurzało.
Jak robię po kolei kilkanaście lub więcej zdjęć, to każde otwiera się jako małe okienko i dopiero muszę maksymalizować. Przy jednym to niezauważalne, przy większej ilości pod rząd to denerwuje, jak chce się coś szybko zrobić.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 17.12.2016, 20:30:54 »

A tak przy okazji, jak zrobić, żeby okna się otwierały od razu maksymalne? To niby nic takiego, ale zawsze mnie to wkurzało.
Jak robię po kolei kilkanaście lub więcej zdjęć, to każde otwiera się jako małe okienko i dopiero muszę maksymalizować. Przy jednym to niezauważalne, przy większej ilości pod rząd to denerwuje, jak chce się coś szybko zrobić.
Też bym chciała wiedzieć: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,67131.0.html Smutny
@Edycja:
http://superuser.com/questions/430048/make-gimp-2-8-open-in-a-maximised-window-plus-edit-with-gimp-problems - tutaj coś wspominają, że w trybie jednego okna powinno działać, albo trzeba użyć zewnętrznego programu
Zapisane
ola
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

ola


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 18.12.2016, 03:13:25 »

Nooo, nic nie zrozumiałam...
Przeczytam na spokojnie, może załapię.
Parę rzeczy mnie wkurzało zawsze w Gimpie, ale uważałam, że po prostu nie umiem tego ustawić.
Tak samo denerwuje mnie opcja rozsmarowywania na zaznaczonym obszarze.
Zaznaczam sobie jakiś kwadrat i chcę go rozmazać.
Rozmazywanie co prawda działa tylko w kwadracie, ale jak najedziesz pędzlem na obszar poza kwadratem - który wg mnie powinien być nieaktywny - to się kolory z niego rozsmarowują na obszar zaznaczony.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 18.12.2016, 09:52:08 »

Nie próbowałam z tym trybem jednookienkowym, bo i tak nie zamierzam go używać, natomiast inne sposoby wymagają zainstalowania dodatkowego programu, który będzie to okno maksymalizował, więc wątpię, aby ktoś chciał z tego skorzystać. Ja akurat AutoHotkey mam już zainstalowany, ale nie umiem napisać sobie odpowiedniego skryptu. Musiałabym kogoś o to poprosić.

 Jeśli chodzi o rozmywanie lub rozsmarowywanie zaznaczonego obszaru, faktycznie, tak to właśnie działa. Zapewne służy to temu, aby po rozmyciu i wyłączeniu zaznaczenia nie było widać ostrego przejścia pomiędzy obszarem który był zaznaczony a resztą. Można sobie poradzić odrywając zaznaczenie i blokując przezroczystość oderwanej warstwy. Po rozmyciu/rozsmarowaniu można scalić oderwany obszar z warstwą macierzystą.
Zapisane
ola
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

ola


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 19.12.2016, 12:54:54 »

No tak to robię, ale łatwiej byłoby, żeby działało to po prostu. Skoro zaznaczam jakiś obszar, to chyba oczywiste, że tylko on mnie interesuje.
Ale teraz mam problem, bo nie mam czcionek w Gimpie. Próbowałam wszystkiego, co wyczytałam na forum i nadal ich nie ma.
Oszaleć można Chichot
 
i okienka mi się nie dokują w przyborniku. Ale to akurat w starym też tak było.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 19.12.2016, 13:03:37 »

Problem z dokowaniem okien jest najczęściej spowodowany konfliktem z innym uruchomionym programem. Szczególnie powodują go komunikatory (GG, AQQ, Skype) i programy do nagrywania pulpitu. Możliwe również, że robisz to w niewłaściwy sposób, bo sporo użytkowników miało z tym problem. https://www.gimpuj.info/index.php/topic,56965.msg269382.html#msg269382 - tutaj jest dokładnie pokazane jak to zrobić Mrugnięcie
Co do czcionek, może masz źle ustawioną ścieżkę w preferencjach? Problem może także powodować jakaś zepsuta czcionka albo instalacja GIMP-a na innym dysku niż systemowy. Ew. spróbuj sposobu podanego w temacie: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,55977.0/all.html, w postach: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,55977.msg264584.html#msg264584 i http://www.gimpuj.info/index.php/topic,55977.msg298473.html#msg298473 - dzięki temu GIMP nie będzie ładować wszystkich czcionek zainstalowanych w systemie, a jedynie te wybrane przez Ciebie i wrzucone do folderu fonts w katalogu użytkownika.
Ostatecznie warto też spróbować dokładnej reinstalacji:
1. Odinstalować GIMP-a
2. Znaleźć i usunąć wszelkie pliki i foldery, jakie pozostały po programie na dysku systemowym w folderze instalacyjnym i folderze użytkownika
3. Przeczyścić rejestr programem typu CCleaner czy Odkurzacz
4. Dodatkowo przejrzeć rejestr systemowy i usunąć ręcznie klucze pozostałe po instalacji GIMP-a (trzeba uważnie sprawdzać każdy klucz i wykonać sobie najpierw kopię zapasową rejestru)
5. Zrestartować system i zainstalować GIMP-a od nowa
« Ostatnia zmiana: 19.12.2016, 13:15:52 wysłane przez be@ » Zapisane
ola
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

ola


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 19.12.2016, 13:38:33 »

Z czcionkami sobie jakos poradziłam, chociaz za bardzo nie wiem jak.
Pousuwałam wszystkie czcionki z katalogów gimp i skopiowałam tam windowsowe.
O dziwo w folderze windowsowym czcionek było 152, a przy kopiowaniu nagle pojawiało się 346 czy coś koło tego.
Ale działają.
Z dokowaniem już kiedyś walczyłam, nie wiem, czemu nie działa. Komunikatorów nie ma, pewnie cos xle łapie.
Dzieki:)

P.S.
Jednak zmniejszanie nawiasami jest niespecjalnie wygodne. Ale i tak lepsze niż celowanie w mikroskopijną podziałkę.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 19.12.2016, 13:43:12 »

Trochę dużo tych czcionek. Lepiej było skopiować tylko te, których zamierzasz używać. Duża ilość czcionek m.in. wydłuża czas uruchamiania programu.
Ogólnie z tego co piszesz, to odnoszę wrażenie, że masz tam trochę chaosu w tym wszystkim. Może jednak warto rozważyć tę reinstalację?
Zapisane
ola
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

ola


Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : 22.12.2016, 15:38:15 »

To prawda, mam trochę chaosu:)
Jestem laikiem i dopóki działa, to nie ulepszam.
Jeśli będę i reinstalowała, to chyba wrócę do starszej wersji.
Brakuje mi starych pędzli, no i do wszystkiego się muszę przyzwyczajać na nowo.
A jako że używałam gimpa w dosyć ograniczonym zakresie, to stara wersja w zupełności mi wystarczała.
A tutaj denerwuje mnie nawet "wyeksportuj do ...." Niby nic takiego, ale nie lubię najwyraźniej zmian:)
Na razie czcionki są, uruchamia mi się normalnie, ale faktycznie zawsze się zastanawia dłużej nad czcionkami:)
A na razie życzę Wesołych Świąt wszystkim użytkownikom:)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #15 : 22.12.2016, 15:41:39 »

Których pędzli? Nie zauważyłam żadnych braków, może ich nazwy się zmieniły...

Dzięki za życzenia i wzajemnie Uśmiech
Zapisane
ola
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

ola


Zobacz profil
« Odpowiedz #16 : 06.01.2017, 16:38:41 »

Pędzle się chyba nie zmieniły jednak, ale doszły jakieś nowe chyba i obrazki się trochę zmieniły.
Tak, rozróżniałam je po obrazkach, nie po nazwie Chichot
Teraz z kolei mam problem, że nie mogę ustawić siły nacisku - grubości kreski jak rysuję piórkiem Smutny
Przeczytałam inne tematy i niby ustawiłam i nic nie działa.
Teraz się zastanawiam, czy to nie tablet jest wadliwy, a nie wiem, gdzie sprawdzić Smutny
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #17 : 06.01.2017, 16:49:44 »

Przeinstalowałaś sterowniki tabletu i uruchamiasz GIMP-a z poziomu tabletu? Masz prawidłowo ustawione poziomy nacisku?
Sprawdzić możesz instalując np. darmowy MyPaint. Bardzo wygodnie się w nim szkicuje, a nie jest jakąś wielką i ciężką krową.
Zapisane
ola
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

ola


Zobacz profil
« Odpowiedz #18 : 06.01.2017, 17:16:05 »

Uruchamiasz gimpa z poziomu tabletu - to znaczy jak?
Uruchamiam go piórkiem po prostu.
Mam ustawione w gimpie w preferencjach i pędzel przełączałam na różne opcje.
Nie działa mi też w Inscape Smutny
Ściągnę MyPaint i zobaczę.
I spróbuje jeszcze odinstalować i zainstalować na nowo tablet.

To na prawdę frustrujące, że programy u każdego inaczej działają i niby mamy to samo poinstalowane, a każdy ma jakieś inne problemy.

Pamiętam jak w okresie wczesnego paleolitu mój syn dostał od nas mp4. To była wielka nowość.
Napociłam się przez parę dni zanim się zorientowałam, że filmy trzeba konwertować, bo występują w różnych dziwnych formatach i każdy odtwarzacz odtwarzał co innego.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #19 : 06.01.2017, 17:20:16 »

Uruchamiasz gimpa z poziomu tabletu - to znaczy jak?
Uruchamiam go piórkiem po prostu.
Tak, chodziło o uruchamianie piórkiem

Cytuj
Nie działa mi też w Inscape Smutny
Niestety Inkscape niezbyt nadaje się do takich testów, bo też miewa problemy z obsługą tabletu

Zapisane
ola
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

ola


Zobacz profil
« Odpowiedz #20 : 06.01.2017, 17:26:19 »

Tak w ogóle to nie wiem, jak to możliwe, ale mam wrażenie, że mój Windows jakiś badziewny jest.
Wymieniałam dysk i od tego czasu Windows nie znajduje mi sterowników, nawet głupią drukarkę musiałam ręcznie instalować. Niby system taki sam, a nic nie działa. 
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #21 : 06.01.2017, 17:33:32 »

Więc może po prostu masz problemy z systemem?
A to jest oryginalny system?
Zapisane
ola
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

ola


Zobacz profil
« Odpowiedz #22 : 06.01.2017, 18:02:12 »

Tak, oryginalny, instalowany w sklepie. Dostałam gotowy już z laptopem.
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 431
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #23 : 07.01.2017, 16:07:56 »

Czyli nie:D
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #24 : 07.01.2017, 16:20:22 »

@Ziomioslaw: na jakiej podstawie tak twierdzisz?
Zapisane
ola
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

ola


Zobacz profil
« Odpowiedz #25 : 01.02.2017, 00:34:51 »

Też się tak zastanawiam?
Windows jest zarejestrowany, nie wiem skąd pomysł, że nielegalny?
Zapisane
Strony: 1 2 [Wszystkie]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Wielkość pędzla w gimp 2.8.18
Skocz do: