Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeProśby o tutoriale (Moderator: davlasq)Wątek: [ROZ] Jak przygotować do wywołania zdjęcie jpg w którym są 2 mniejsze
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Jak przygotować do wywołania zdjęcie jpg w którym są 2 mniejsze  (Przeczytany 12883 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
MMario
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika

MMario


Zobacz profil
« : 30.11.2016, 23:14:15 »

Witam Kolegów i Koleżanki,

Szukam pomocy i mam nadzieję, że może znajdzie się osoba która pomoże. Mam 2 zdjęcia i chcę je pomniejszyć do formatu 4 x 6 cm i tak przygotować by zrobić
« Ostatnia zmiana: 21.12.2016, 22:21:07 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 30.11.2016, 23:19:45 »

Tworzysz sobie nowy obraz o wymiarach 9 x 13 cm i rozdzielczości 300 - 350 PPI. Następnie otwierasz te 2 zdjęcia jako warstwy, w razie potrzeby skalujesz (jeśli są za duże) lub kadrujesz i ustawiasz obok siebie używając narzędzia przesuwanie Przesuwanie.
Do druku w zasadzie powinieneś jeszcze zmienić tryb kolorów na CMYK, ale to już zależy od laboratorium. Ja ostatnio wywoływałam z RGB w automacie i kolory były idealne. W każdym razie GIMP natywnie nie obsługuje CMYK-a. Jeśli więc będzie wymagany, to polecam "przecmykować" w Kricie.
Zapisane
MMario
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika

MMario


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 30.11.2016, 23:56:05 »

Tworzysz sobie nowy obraz o wymiarach 9 x 13 cm i rozdzielczości 300 - 350 PPI. Następnie otwierasz te 2 zdjęcia jako warstwy, w razie potrzeby skalujesz (jeśli są za duże) lub kadrujesz i ustawiasz obok siebie używając narzędzia przesuwanie Przesuwanie.
Do druku w zasadzie powinieneś jeszcze zmienić tryb kolorów na CMYK, ale to już zależy od laboratorium. Ja ostatnio wywoływałam z RGB w automacie i kolory były idealne. W każdym razie GIMP natywnie nie obsługuje CMYK-a. Jeśli więc będzie wymagany, to polecam "przecmykować" w Kricie.

Dziękuję Ci za szybką reakcję lecz proszę wytłumacz mi kilka rzeczy po jestem zielony.

1. "Tworzysz sobie nowy obraz o wymiarach 9 x 13 cm" - czyli rysuje ramkę.
2. "i rozdzielczości 300 - 350 PPI" - proszę o podpowiedż jak mam zrobić
3. "Następnie otwierasz te 2 zdjęcia jako warstwy" - jak pracować z warstwami? czy każde zdjęcie to 1 warstwa - tak?
4 jak zapisać taki plik jako jpg?

Czy w razie pytań mogę napisać?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 01.12.2016, 00:02:02 »

1. Nie rysujesz żadnej ramki, tylko: Plik -> Nowy i w okienku, które się wyświetli ustawiasz wymiary oraz rozdzielczość (trzeba rozwinąć zaawansowane opcje):



2. Odpowiedź masz w pkt.1
3. Plik -> Otwórz jako warstwy albo przeciągasz pliki zdjęć na utworzony wcześniej obraz.
Tak, każde zdjęcie będzie osobną warstwą.
4. Plik -> Wyeksportuj i na samej górze okna, w rubryce Nazwa, wpisujesz nazwę i po kropce rozszerzenie czyli JPG
Zapisane
MMario
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika

MMario


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 07.01.2017, 18:17:26 »

Witam,
 
Mam jeszcze problem zdjęcia w podglądzie mają 5152 x 3864 i rozmiar 4,46 GB. I po przeniesieniu do pliku od zakrywa zakrywa całą stronę ale tylko wycinek tego zdjęcia.

1.jak mam je przygotować zdjęcie aby całe zdjęcie znalazło się w pliku a nie tylko kawałek,
2. jak mam zmniejszyć zdjęcie do wymiaru 4,2 cm x 6 cm mam to zrobić w GIMPIE ale jak?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 07.01.2017, 18:37:10 »

A utworzyłeś sobie nowy obraz o wymiarach 4,2 cm x 6 cm i rozdzielczości 300 lub 350 PPI? Czy to właśnie na ten obraz przeciągasz plik ze zdjęciem?
Jeśli tak zrobiłeś i zdjęcie nie mieści się w obszarze roboczym, to wystarczy przeskalować warstwę ze zdjęciem (Warstwa -> Skaluj warstwę) do wymiarów obrazu, a w razie innych proporcji, trzeba jeszcze dodatkowo wykadrować Kadrowanie
« Ostatnia zmiana: 07.01.2017, 19:08:29 wysłane przez be@ » Zapisane
MMario
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika

MMario


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 07.01.2017, 20:24:14 »

Nie utworzyłem tylko plik 9 x 13 o do niego przeciągałem zdjęcie.
Mam więc utworzyć 2 nowe obrazy 4,2 cm x 6 cm i każdy mam zapisać pod jakąs nazwą oddzielniew nowym folderze?
I do utworzonego obrazu 9 x 13 przeciągnąć te 2 pliki czy inaczej mam do tego podejść - nigdy tego nie robiłem. Dziękuję
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 07.01.2017, 20:27:42 »

A, tak dawno był pisany pierwszy post, że zdążyłam zapomnieć, że całość ma mieć 9 x 13 cm, bo teraz czytałam tylko ten dzisiejszy. W takim razie obraz powinien mieć 9 x 13 cm i 300 - 350 PPI. A jeśli wrzucane do niego fotki są za duże to je przeskaluj tak, jak napisałam w poprzednim poście, tylko nie do rozmiarów obrazu, a do tych 4,2 x 6 cm.
Zapisane
MMario
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika

MMario


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 07.01.2017, 21:31:55 »

Zrobiłem tak każde zdjęcie 6 x 4,2 zrobiłem oddzielnie i zapisałem pod inną nazwa i przeskalowałem, potem przeniosłem do nowego 9 x 13 i ustawiłem i zapisałem według Twoich wskazówek ale jak wysyłam do empiku do krzyczy "W wyniku błędu wgrano 0 z 1 zdjęć" i nie mogę go edytować - co z tym zrobić???
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 07.01.2017, 21:36:30 »

Ale po co oddzielnie? Ważne, czy te zdjęcia zostały dodane do wcześniej utworzonego obrazu w rozdzielczości co najmniej 300 PPI.
 Jeśli chodzi o Empik, to być może Twoje zdjęcia nie spełniają jakichś wymogów. Skąd mam wiedzieć, co tam sobie życzyli na stronie Empiku? Każdy taki serwis ma swoje wymagania odnośnie formatu, rozdzielczości itd.
Trzeba było od razu tutaj podać, jakie wymagania muszą te zdjęcia spełniać. Na stronie Empiku na pewno podają takie informacje.
Zapisane
MMario
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika

MMario


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 07.01.2017, 21:46:03 »

Zrobiłem oddzielnie po nie wiem jak w obrazie 9 x 13 utworzyć dwa inne 6 x 4,2 tylko dlatego - ale czy to może być powodem nie wczytania pliku?
Co do pliku zapisałem go w 300 dpi - może zwiększyć ale i ile?
Zapisane
MMario
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika

MMario


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 07.01.2017, 21:47:51 »

Jeżeli mi możesz podpowiedzieć to zrobi wswzystko jeszcze raz w 1 pliku
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 07.01.2017, 21:51:10 »

Jak nie wiesz, jak na obrazie utworzyć dwa inne, skoro bardzo dokładnie Ci to opisałam?? Co tam było niezrozumiałego w tym opisie?
Jak chcesz, to mogę pokazać jak to zrobić przez TeamViewer lub Skype.
Napisz tutaj, co podają na stronie Empiku.
Zwiększanie PPI już po otwarciu zdjęcia czy podczas zapisu nie ma sensu. Zawsze trzeba najpierw utworzyć obraz w wymaganej rozdzielczości i wtedy otwierać zdjęcie jako warstwę, chyba że zdjęcie jest w rozdzielczości 300 PPI lub wyższej (można sprawdzić we właściwościach pliku).
Zapisane
MMario
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika

MMario


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 07.01.2017, 22:31:03 »

Sukces, zrobiłem jeszcze raz tak jak pisałeś zwiekszyłem do 350 dpi i poszło.
Bardzo Ci dziękuję za wielka i fachowa pomoc tylko ja gapowaty ale przeczytałem jeszcze raz i poszło. Dam znac jak zdjęcia przyjdą. Pozdrawiam
Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeProśby o tutoriale (Moderator: davlasq)Wątek: [ROZ] Jak przygotować do wywołania zdjęcie jpg w którym są 2 mniejsze
Skocz do: