Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Problem z edytowaniem warstw w pliku PSD
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Problem z edytowaniem warstw w pliku PSD  (Przeczytany 2082 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Kot Behemoth
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Kot Behemoth


Zobacz profil
« : 25.10.2016, 00:44:17 »

Witam,

Zaczynam przygodę z Gimpem i mam problem z banalną rzeczą - edytowanie warstw. Kupiłem w internecie szablon PSD



i teraz staram sie go edytować ale w żaden sposób mi to nie wychodzi. Mam zdjęcia którę chcę wykorzystać na każdym z elementów ale kiedy staram się skopiować i wkleić to albo nic się nie dzieje albo na np kołdrze pojawia się tylko kawałek zdjęcia gdyż plik jpg jest bardzo duży. Toteż mam dwa pytania - jak przenieść zdjęcia na poszczególne elementy oraz jak dopasować obrazek do wielkosći warstwy? Z góry dziekuje za pomoc.


« Ostatnia zmiana: 23.11.2016, 04:21:25 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 25.10.2016, 04:57:19 »

Trzeba zacząć od tego, że GIMP nie obsługuje prawidłowo wszystkich plików PSD, a szczególnie tych nowszych. Nie obsługuje obiektów inteligentnych ani warstw dopasowania. Często także nie obsługuje prawidłowo masek warstw utworzonych w PS, a warstwy tekstowe zamienia na zwykłe, więc tekst przestaje być edytowalny. Trochę dziwne, że kupiłeś plik PSD, nie dowiadując się najpierw, czy na pewno będziesz mógł go edytować w GIMP-ie. Oczywiście bywają też proste pliki PSD, które można w GIMP-ie bez problemu edytować i być może ten akurat do nich należy, ale ja bym nie ryzykowała kupna, nie mając pewności.

Zdjęcia dodajesz otwierając je jako nowe warstwy: Plik -> Otwórz jako warstwy albo po prostu przeciągasz i upuszczasz plik ze zdjęciem na otwarty obraz. Jeśli zdjęcie jest zbyt duże, to zwyczajnie skalujesz warstwę: Warstwa -> Skaluj warstwę
Trzeba pamiętać, że wystająca poza obszar roboczy część warstwy będzie niewidoczna. To samo dotyczy warstw, na które coś wklejasz. Jeśli wklejany obiekt wystaje poza granice warstwy, to nawet kiedy mieści się w obszarze roboczym, wklejony zostanie tylko ten fragment, który znajdował się w granicach warstwy. Jednak wklejania bym nie polecała, bo jak już coś wkleisz, to tego nie przesuniesz ani nie obrócisz. Lepiej po prostu dodawać obiekty jako nowe warstwy, powyżej warstw, na które miały być wklejone. Trzeba też zwracać uwagę, na której warstwie znajduje się obiekt, bo może zostać przesłonięty przez warstwy znajdujące się powyżej. Wymiary warstw można dopasować do wymiarów obrazu: Warstwa -> Dopasuj warstwę do wymiarów obrazu, jak również sam obraz można dopasować do wymiarów warstw, jeśli np. obszar roboczy jest zbyt mały i warstwa wystaje poza niego: Obraz -> Dopasuj płótno do warstw. Można także dowolnie zmieniać wymiary obszaru roboczego: Obraz -> Wymiary płótna.
Do przesuwania warstw, jeśli chcesz umieścić jakiś element w wybranym miejscu obrazu, służy narzędzie przesunięcie Przesuwanie
« Ostatnia zmiana: 25.10.2016, 05:56:42 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Problem z edytowaniem warstw w pliku PSD
Skocz do: