Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] TV nie czyta zdjęć JPG edytowanych w GIMP
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] TV nie czyta zdjęć JPG edytowanych w GIMP  (Przeczytany 5333 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
wiking042
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 26.06.2016, 15:02:07 »

Witam!
Od niedawna mam GIMPa 2.8.16 pobranego ze strony http://www.gimp.org/downloads i mam ten sam problem, jak opisany na początku. Zdjęcia obrobione i wyeksportowane jako .jpg czyta komputer, natomiast nie czyta ich ani tv, ani ramki elektroniczne. Na smartfonie nie ma problemów. Mam tv sony 32" i nie mogę na nim odtwarzać zdjęć, choć bez obróbki w GIMPIe jest wszystko OK. Byłem w sklepie i na tv sony 50" zdjęcia dało się otwierać i przeglądać. Myślę, że nie jest to wina jakiejś rozbudowanej obróbki zdjęć, bo takiej nie stosuję. Wystarczy, że otworzę zdjęcie, wykadruję i np. wyskaluję w mniejszej rozdzielczości i już zdjęcie jest nie do odczytu przez tv. Jeśli zdjęcie jest w mniejszej rozdzielczości w tv widać nawet ikony podglądu, ale nie da się zdjęcia otworzyć. W większej rozdzielczości nie widać nawet ikon podglądu. A ramka w ogóle zdjęć nie widzi, nawet tych w bardzo małej rozdzielczości. Proszę o poradę... Smutny

//be@: Wydzieliłam wiadomość i zmieniłam tytuł
« Ostatnia zmiana: 26.06.2016, 20:25:52 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 26.06.2016, 15:55:03 »

Może spróbuj przekonwertować innym programem, np. otwórz w jakiejś przeglądarce zdjęć i ponownie zapisz do JPG? Chociaż wtedy lepiej wyeksportować z GIMP-a do formatu PNG i wtedy użyć przeglądarki do konwersji na JPG. Nie będzie takiej utraty jakości. A jakieś inne formaty obrazów te urządzenia czytają?
Zapisane
wiking042
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 26.06.2016, 16:26:33 »

Dzięki, spróbuję. Sprawdzę też inne formaty na tych urządzeniach, odpiszę Uśmiech

...
ramka czyta tylko .jpg, tv chyba też, nie ma w specyfikacji, ale .png nie otwiera. Zrobiłem, jak powiedziałaś. Wyeksportowałem w GIMPie zdjęcie w formacie .png, otworzyłem w PAINT-cie, zapisałem jako .jpg i ...tv czyta taki plik! Dzięki wielkie! Ale czemu tak się dzieje?? Jak to obejść tylko z poziomu GIMPa? Poza tym wizualnie nic nie widać, ale plik w formacie .png ma 46MB, a już jako .jpg z PAINTa tylko 4,14MB... Co tracę?
« Ostatnia zmiana: 26.06.2016, 17:27:59 wysłane przez wiking042 » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 26.06.2016, 18:52:01 »

Taka wielka różnica w wadze? Dziwne...
W GIMP podczas eksportu do JPG można sobie pokombinować w ustawieniach zaawansowanych. U mnie domyślnie jest ustawione w ten sposób:



Jednak jakość najlepiej ustawiać na 100%, bo 90 to zawsze będzie ciut gorsza. Z drugiej strony ramki do zdjęć zazwyczaj mają słabą rozdzielczość i tak psińco tam widać Język W każdym razie im większa kompresja, tym mniejsza waga pliku. Tak samo zaznaczenie zachowania większej ilości informacji, np. danych EXIF spowoduje zwiększenie wagi pliku. Spróbuj może poodznaczać te opcje po lewej, może za wyjątkiem optymalizacji.
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 432
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 26.06.2016, 19:16:40 »

Według tego tutaj: http://www.gimpusers.com/forums/gimp-user/16725-edited-files-wont-play-on-tv trzeba odznaczyć opcję "Przyrostowy" (ang. Progressive)

To samo na http://askubuntu.com/questions/474265/jpegs-created-by-gimp-unable-to-be-read
Zapisane
wiking042
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 26.06.2016, 19:20:07 »

OK, dzięki! U mnie próbkowanie (co to jest??) jest ustawione na 4:2:2 o ile pamiętam. Jakość - chyba tego nie zauważyłem, sprawdzę, dane exif wyłączyłem. Spróbuję ustawić, tak jak u Ciebie. Ale najważniejsze, że to działa, bo mi...

... dzięki Ziomislaw, sprawdzę...
Zapisane
wiking042
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 26.06.2016, 19:44:34 »

Problem rozwiązany! Wyłączyłem "przyrostowy" i tv czyta .jpg z GIMPa! Fantastyczne, nie sądziłem, że tak szybko mi pomożecie! Jeszcze raz dzięki  laugh
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] TV nie czyta zdjęć JPG edytowanych w GIMP
Skocz do: