Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Linia nowej: promienie w tle  (Przeczytany 3349 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 22.06.2016, 19:47:10 »

Od dość dawna nieprzemijającą popularnością cieszy się efekt promieni w tle:



Niestety, w GIMP-ie trzeba było się trochę nakombinować, aby uzyskać ten efekt, co opisałam tutaj.
Jedynym filtrem, którym w miarę szybko można wygenerować takie promyki jest Linia nowej, ale ma ona pewne ograniczenie. Minimalna liczba promieni, jaką można ustawić, to 40. Efekt wygląda tak:



Nie jest zły, jednak promienie są dosyć drobne i nie każdemu to odpowiada.

Znalazłam dodatkowy skrypt, mający nieco większe możliwości, niestety z tym samym ograniczeniem minimalnej liczby promieni. Z pomocą Ziomioslawa zmodyfikowałam więc nieco ów skrypt. Przede wszystkim zmieniłam limit z 40 na 10 linii. Zmieniłam też nieco ustawienia domyślne, tak aby bez żadnego kombinowania można było uzyskać poniższy efekt:



Oczywiście można sobie zmienić kolor promieni, a nawet ustawić gradient:





Filtr tworzy promienie w wybranym kolorze na nowej, przezroczystej warstwie, także kolor pomiędzy promykami zależy od tła, jakie sobie ustawimy wcześniej.
Zmieniając liczbę linii należy dostosować parametr Ostrość, który decyduje o grubości promieni, np. przy liczbie linii równej 10, ostrość powinna wynosić ok. 8 - 10, natomiast przy liczbie linii równej 40, ostrość najlepiej ustawić na ok. 2.
Zmodyfikowany skrypt w załączniku. Należy go wrzucić do folderu scripts, w katalogu użytkownika. Znajdziecie go w menu: Filtry -> Renderowanie -> Line Nova GT.

* line-nova-gt1.scm (10.65 KB - pobrany 158 razy.)
« Ostatnia zmiana: 23.06.2016, 01:47:52 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aDodatkiPluginy i Script-FuWątek: Linia nowej: promienie w tle
Skocz do: