Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Usuwanie plamki z wielu warstw jednocześnie
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Usuwanie plamki z wielu warstw jednocześnie  (Przeczytany 7137 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
kostek_4
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

kostek_4


Zobacz profil
« : 18.12.2014, 12:29:13 »

Czy istnieje jakaś opcja żeby usuwać jakiś element w wielu warstw na raz. aparat mi robi plamki i chciałbym żeby 1 punkt usunąć np. z 30 warstw. A drugie pytanie, czy można zrobić modyfikacje kolorów też z jednego punktu do paru warstw, żeby rozjaśnić tło w paru zdjęciach. Z góry dziękuje za odp.
« Ostatnia zmiana: 13.12.2022, 15:16:46 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 18.12.2014, 12:43:25 »

A w jaki sposób chcesz usuwać tę plamkę? Coś by można wykombinować, ale to zależy od sposobu. Np. nie byłoby problemu z wyczyszczeniem zaznaczenia na wielu warstwach jednocześnie czy z nałożeniem plamki jakiegoś koloru w wybranym miejscu. Ew. ktoś musiałby napisać Tobie odpowiedni skrypt.
 Jeśli chcesz wprowadzać jakąś modyfikację na wielu zdjęciach jednocześnie, to najlepiej użyć pluginu: BIMP.
Zapisane
kostek_4
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

kostek_4


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 18.12.2014, 14:21:36 »

w tym momencie to zawsze używałem opcji łatka i każde zdjęcie musiałem w tym samym miejscu zamazywać , a wolał bym to robić jakoś z automatu.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 18.12.2014, 14:40:49 »

Z użyciem łatki na wielu warstwach jednocześnie, to będzie duży problem. Wątpię, aby było to wykonalne. Jednak możesz zatuszować plamę używając G'MIC z filtrem Inpaint. W G'MIC jest możliwość stosowania filtrów na wielu warstwach jednocześnie, aczkolwiek tego konkretnego nie sprawdzałam. Także wspomniany wcześniej BIMP obsługuje filtry G'MIC-a.
Zapisane
kostek_4
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

kostek_4


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 19.12.2014, 12:07:28 »

zainstalowałem ten plugin ale nie mogę znaleźć tej opcji która by rozwiązała mój problem
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 19.12.2014, 12:42:01 »

Jeśli otworzysz okienko pluginu, to opcja Inpaint znajduje się w zakładce Repair, natomiast obsługiwane warstwy ustawiasz sobie w lewym dolnym rogu tego okna, tam gdzie masz Input/Output. W Input layers możesz ustawić wszystkie warstwy wybierając z rozwijanej listy All (można też ustawić np. wszystkie widoczne).
 Wypróbowałam i filtr działa na wszystkich warstwach. Trzeba tylko na samej górze dodać przezroczystą warstwę i zamalować na niej obszar, który ma być zamaskowany, a w opcjach filtra ustawić: opaque regions in top layer. Oczywiście pod warunkiem, że plamka którą chcesz usunąć, znajduje się w tym samym miejscu na wszystkich warstwach.
« Ostatnia zmiana: 19.12.2014, 13:20:47 wysłane przez be@ » Zapisane
kostek_4
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

kostek_4


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 22.12.2014, 15:11:53 »

No dzięki kolego.Faktycznie Twój sposób okazał się dobry na zlikwidowanie plamek. Niestety przy 24 warstwach strasznie to wolno chodzi i komputer bardzo zwalnia.A masz jakiś pomysł na rozjaśnianie tła do wszystkich warstw ??
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 22.12.2014, 15:32:36 »

Prawdopodobnie będzie działać szybciej jeśli zaznaczysz poprawiany obszar i powiększysz zaznaczenie o kilkanaście pikseli. Wtedy filtr będzie działać tylko w obszarze zaznaczenia.
Co do rozjaśniania tła, to trudno podać sposób, nie widząc zdjęć. Jeśli tło na wszystkich warstwach zajmuje dokładnie ten sam obszar, to najlepiej je zaznaczyć. W innym przypadku być może nie da się tego zrobić na wszystkich warstwach jednocześnie. W każdym razie do rozjaśniania na wielu warstwach również można użyć G'MIC, tym razem korzystając z filtrów znajdujących się w zakładce Colors. Zamiast G'MIC można także skorzystać z mieszania warstw, np. nakładając na wybrany obszar białą warstwę w trybie Pokrywanie. Do nałożenia jej na wszystkie warstwy można użyć skryptu Overlay background.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Usuwanie plamki z wielu warstw jednocześnie
Skocz do: