Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Ognisty tekst  (Przeczytany 160446 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Coolinka
Gość
« : 17.11.2006, 11:29:10 »

Ognisty tekst
Tutorial

Opracowanie: Coolinka, Poprawa: Hasia
Poziom trudności: Łatwy






Tutorial jest wzorowany na tym poradniku: http://biorust.com/tutorials/detail/14/en/. Został przepisany na język GIMP-a. Poradnik pisany z myślą o początkujących.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.8.2. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Zacznij od utworzenia nowego obrazu Plik->Nowy... o dowolnych wymiarach, w moim przypadku było to 500x300 pikseli. Teraz narzędziem Wypełnianie Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] wypełnij tło na czarny kolor. Następnie kolor pierwszoplanowy ustaw na biały. Za pomocą narzędzia Tekst Narzędzia tekstowe [T] utwórz dowolny napis. Czcionka może być także dowolna. Ustaw w dolnej części obrazu.



Lime Point 2. Następnie warstwę tekstową dopasuj do wymiarów obrazu Warstwa->Dopasuj warstwę do wymiarów obrazu. Od tej chwili warstwa tekstowa stanie się już zwyczajną warstwą rastrową. Duplikuj warstwę dwa razy, możesz to zrobić klikając na  Duplikowanie warstwy w oknie warstw, lub poprzez Warstwa->Duplikuj warstwę. Wyłącz widoczność duplikatów klikając na Widoczność warstwy w oknie warstw. Następnie obróć obraz o 90° w prawo Obraz->Przekształcenie->Obrót o 90° w prawo. Kolejny krok to Filtry->Zniekształcenia->Wiatr... W oknie filtra ustaw Styl na Wiatr, Kierunek Lewo, Naruszane krawędzie na Początkowe. Próg i Siła w moim przypadku ustawione były na Próg 8 i Siła 15. Ty możesz ustawić inaczej, wszystko zależy od tego jaki efekt będziesz chciał osiągnąć. Włącz widoczność pierwszego duplikatu.



Lime Point 3. Teraz połącz ze sobą duplikat z warstwą z tekstem z zastosowanym filtrem. W tym celu przejdź na warstwę z pierwszym duplikatem i Warstwa->Połącz w dół.. Następnie wybierz Filtry->Rozmycie->Rozmycie Gaussa. Parametry rozmycia ustawiłam na 2. Jeżeli masz większy obraz prawdopodobnie będziesz potrzebował zastosować rozmycie o większym promieniu. Przywróć obraz do początkowej pozycji obracając go o 90° w lewo.



Lime Point 4. Kolejny etap to zabarwienie tekstu. Przejdź do Kolory->Barwienie. Następnie suwak Nasycenie ustaw na 100 a Barwa gdzieś w okolicach koloru pomarańczowego, ja ustawiłam na 30. Jasność pozostawiłam na 0.



Lime Point 5. Zrób duplikat tej warstwy. Ponownie wybierz Barwienie. Tym razem Barwę ustaw na czerwoną, czyli coś w okolicy 0. Nasycenie ustaw na 100. Krycie warstwy zmień na Suma.



Lime Point 6. Połącz ze sobą obie warstwy. Teraz wybierz narzędzie Rozsmarowywanie Rozmazywanie . W opcjach zwiększ Tępo narzędzia na około 70. Zmniejsz krycie do około 80. Wybierz miękki okrągły pędzel i przeciągaj nim po czerwonych barwach falistymi ruchami. Kolor biały rozsmaruj na końcu pędzlem o mniejszym rozmiarze.



Lime Point 7. Teraz włącz widoczność drugiego duplikatu tekstu, który zrobiłeś w punkcie 2. Następnie wybierz Kolory->Inwersja. Przesuń warstwę odrobinę wyżej.



Lime Point 8. Ostatni etap to rozbielenie spodu czarnego napisu. Skorzystaj z opcji Kanał alfa na zaznaczenie aby objąć zaznaczeniem jedynie sam napis Warstwa->Przeźroczystość->Kanał alfa na zaznaczenie, lub w oknie warstw kliknij PPM na warstwie z napisem i z wyświetlonego menu wybierz Kanał alfa na zaznaczenie. Teraz utwórz nową przeźroczystą warstwę Warstwa->Nowa warstwa... i pędzlem o zmniejszonym kryciu białym kolorem zamaluj dolne brzegi liter.

I gotowe. Nasz tekst płonie:



Lime Point Koniec



Miłego GIMPowania Uśmiech


« Ostatnia zmiana: 20.01.2013, 20:57:17 wysłane przez Danyeru » Zapisane
Johny
Emeryt

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 439
Galeria Użytkownika


:)


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 20.01.2007, 20:50:39 »

A oto efekt uzyskany trochę innym sposobem (zmienione zwykłe tworzenie ognia z gradientu B&W, tyle że zamiast gradientu B&W rozmywam białą warstwę z napisem), tyle że zapomniałem popodpalać krawędzi liter, efekt jest lepszy, ale to już nieważne;)
« Ostatnia zmiana: 22.01.2007, 18:29:33 wysłane przez Johny » Zapisane

No brain, no pain.
REZ
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.2
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 10.05.2007, 20:40:58 »

Mi wyszło coś takiego
Zapisane
n4rMoo
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

n4rMoo


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 27.02.2008, 18:48:15 »

skad macie takie czcionki? i hdzie je wgrac?
Zapisane
bonio.
Użytkownik

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 179
Galeria Użytkownika


To nie ja :)


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 27.02.2008, 19:17:21 »

Cytuj
skad macie takie czcionki? i hdzie je wgrac?
http://www.gimpuj.info/czcionki-b21.0/  <-- tu są czcionki
http://www.gimpuj.info/rozne/czcionki-w-gimpie-t130.0.html  <-- pięknie opisane co, gdzie, jak Mrugnięcie

Wystarczyło zajrzeć do FAQ.
Zapisane

Incognito44
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 117
Galeria Użytkownika


leniwiec alfa


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 01.05.2008, 17:15:16 »

Dawno tu nikt nie pisał...  Język
Mi wyszło coś takiego :

Oprócz tego co w tucie zmieniłem czerń w alfę i rozmyłem lekko tekst na nowej warstwie.
Zapisane

Maziaje ₪  TapetyPixelki =D

<bardzo mądry cytat>
Heterometrus
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 30
Galeria Użytkownika


hmmmmmm...


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 17.05.2008, 09:26:28 »

http://img300.imageshack.us/my.php?image=ogielr6.jpg

Świetne...
Zapisane

Hmmmmmmmm...
Morduk
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 10.07.2008, 20:42:29 »

gdzie jest to "utwórz z tekstu ścieżkę"?
Zapisane

Incognito44
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 117
Galeria Użytkownika


leniwiec alfa


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 11.07.2008, 07:29:23 »

Poszukaj w menu Warstwa jak będziesz miał zaznaczoną warstwę tekstową.
Zapisane

Maziaje ₪  TapetyPixelki =D

<bardzo mądry cytat>
RuDy^
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.2
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 12.07.2008, 19:11:58 »

jak robie kolory->balans kolorów to zostaje mi biały napis potem robie tak jak napisane ale cały czas jest bez zmian biały napis co robie źle?
Zapisane

Irminari
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

Irminari


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 28.07.2008, 13:09:57 »

Nie wychodzi mi przy baslansie kolorów kolorki mimo przesunięć suwaków się nie zmieniają

I'am nowicjusz
Zapisane
M4r1us_
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

M4r1us_


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 06.09.2008, 18:43:46 »

Jestem też nowicjuszem ale pobawiłem się i wyszło mi coś takiego Uśmiech


* Moj_nick_xDD.jpg (43.94 KB, 640x480 - wyświetlony 2025 razy.)
Zapisane
Anita
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

Anita


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 27.10.2008, 23:34:05 »

HEJ fajny tutek. ale jestem nowicjuszka. mam gimpa 2.6.1 i nie mogę w narzędziach znaleźć opcji. utwórz ścieżkę z tekstu....;((( help;(
Zapisane
slepowron
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Wiadomości: 26
Galeria Użytkownika

slepowron


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 28.10.2008, 12:43:49 »

Cytuj
W ustawieniach narzedzia klikamy "utwórz z tekstu ścieżke".
Kiedy zaznaczysz tekst spójrz na okno narzędziówki, na dole masz Ścieżka z tekstu Uśmiech
Zapisane
Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPEfekty tekstoweWątek: Ognisty tekst
Skocz do: