Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3 ... 7
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Płonący tekst  (Przeczytany 146735 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Johny
Emeryt

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 439
Galeria Użytkownika


:)


Zobacz profil
« : 21.06.2007, 13:56:30 »

Tutorial stworzony pod GIMP-a 2.2.13 (myślę, że na innych wersjach też nie będzie żadnego problemu z wykonaniem) Dodałem też aktualizację dla GIMP-a 2.6, zaznaczam ją zielonym kolorem.

Na początek stwórzmy nowy obraz. Ja zdecydowałem się na wymiary 500x300.

Wypełnijmy tło czarnym kolorem.




Używając (na razie) koloru białego napiszmy nasz tekst. Czcionka powinna być gruba, żeby dobrze się paliła. ;-) Ja wybrałem "Swis721 BlkEx BT Expanded". Czcionki można sobie ściągać np. z tej strony. Ustawmy odpowiednio nasz tekst (do ustawiania warstwy na środku można użyć opcji Warstwa>Wyrównaj widoczne warstwy... (W 2.6 Obraz>Wyrównaj widoczne warstwy... albo tego co napisałem dalej), bądź wyciąć i wkleić tę warstwę na warstwę z tłem, następnie klikając nowa warstwa) na środku warstwy i przenosimy go w dół.






Musimy teraz stworzyć czarno-białą mapę dla naszego płomiennego gradientu. Klikamy więc prawym klawiszem myszy na warstwę z tekstem i wybieramy kanał alfa na zaznaczenie i wyłączamy widoczność warstwy z tekstem (brak oczka, jak na obrazku).




Zaokrąglamy teraz nasze zaznaczenie, zaznaczenie>zaokrągl (zaznaczenie>zmiękcz), nie zaznaczenie>zaokgrąglenie! (Ja zaokrągliłem je o 30, to zależy od wielkości obrazu i od czcionki, można kombinować) Następnie pracując na warstwie z tłem wypełniamy zaznaczenie białym kolorem nie rezygnując z niego.
(Ważne w GIMP-ie 2.4 zaznaczyć pod narzędziówką w opcjach wypełniania Uwzględniany obszar: Całe zaznaczenie)




Jeszcze raz rozmywamy (zaznaczenie>zaokrągl (zaznaczenie>zmiękcz)) nasze zaznaczenie, tym razem ja o 40, następnie jeszcze raz wypełniamy to zaznaczenie białym kolorem.




Rezygnujemy z zaznaczenia. (ctrl+shift+A, lub zaznaczenie>brak) Teraz możemy zmodyfikować troszkę nasz efekt używając krzywych (warstwa>kolory>krzywe (kolory>krzywe)). Można też użyć poziomów, chodzi o to, aby wyciągnąć więcej szarości z ciemności. Mrugnięcie Dlatego też wcześniej wypełnialiśmy warstwę dwa razy, zamiast raz. Ja zrobiłem to następująco:




Teraz powstaje napięcie, bo nie wiemy, czy odwzorowanie gradientu będzie odpowiednie. Uśmiech Jeśli coś będzie nie tak, zawsze możemy wrócić (ctrl+Z) i zmieniać nasze kroki. Teraz nadszedł czas na wybór gradientu i odwzorowanie go. Wybieramy nasz gradient wybierając opcję wypełnianie gradientem koloru (L) i wybierając go z listy, bądź klikając na wzór gradientu w oknie z narzędziami (ctrl+G). Chodzi nam o wybór gradientu Incandescent:




Teraz odwzorowujemy nasz gradient wybierając Filtry>Kolory>Odwzorowania>Odwzorowanie gradientu... (Kolory>Odwzorowania>Odwzorowywanie gradientu), teraz albo cieszymy się z naszego rezultatu, albo nie. (ctrl+Z kilka razy, lub w zakładce cofnięć w doku z oknem warstw:) ) Dobrze by było widzieć coś takiego:




Teraz nadamy niewidocznej do tej pory warstwie z tekstem czarny kolor, uwidaczniamy ją klikając w oczko i zmieniamy kolor tekstu.
1. Jeśli jest to warstwa tekstowa (literka T), wystarczy przeciągnąć na nią z narzędziówki czarny kolor, lub kliknąć na nią w warstwach prawym klawiszem myszy i wybrać narzędzie tekstowe i zmienić kolor w opcjach narzędzia tekstowego. (standardowo pod narzędziówką)
2. Jeśli jest to warstwa, w której informacje o tekście zostały porzucone (wygląda jak każda inna warstwa), wtedy zaznaczamy zachowanie przezroczystości:


A następnie przeciągamy na nią czarny kolor z narzędziówki, bądź zwyczajnie wypełniamy kubełkiem (shift+B).
Powinniśmy teraz widzieć coś takiego:




Teraz przyszedł czas na stworzenie płomieni z tego co do tej pory przygotowaliśmy, tak więc z aktywną warstwą Tło (biała otoczka, jak na screenie wyżej) wybieramy Filtry>Zniekształcenia>Deformowanie.... Używając przesuwania i zmieniając cały czas promień deformacji modelujemy nasz płomień, ja podniosłem dół troszkę do góry.

Uwaga: deformowanie polega na wybieraniu rodzaju deformowania (tryb deformacji), oraz na wybraniu sobie promienia i stopnia deformacji, a następnie na "mazaniu" myszką po miniaturce w oknie deformacji. Jeśli efekt nam się nie podoba, możemy go całego zresetować (resetuj obok "anuluj"), wtedy najprawdopodobniej zmienić parametry i przystąpić do deformacji jeszcze raz. Tryb usunięcie służy do usuwania efektu tylko w określonym miejscu.

Tworzymy coś podobnego do:




Nie kończymy jeszcze działania filtru, teraz przyszedł czas na zwinięcie ZWZ i PWZ (zgodnie ze wskazówkami, oraz przeciwnie do wskazówek), cały czas manipulujemy promieniem deformacji, oraz jego stopniem deformacji:




Nie jestem do końca zadowolony ze swojej pracy, to tylko przykład, możecie wykazać się tu inwencją i tworzyć ogień spokojny, czy bardzo agresywny. Uśmiech Polecam użyć ctrl+D i zrobić deformację na dwóch, czy więcej obrazach i wybrać najbardziej odpowiedni. Uśmiech Klikamy OK i czekamy cierpliwie aż filtr zakończy pracę... ... ... Język ... ... ... Powinniśmy widzieć coś takiego:




Teraz poprawimy miejsca, które nam się nie podobają zaznaczając je i ich okolice zaznaczeniem prostokątnym (ważne, by zaznaczyć trochę wiecej, żeby mieć większe pole manewru, efektem deformacji nie można "dotknąć" krawędzki zaznaczenia, bo będzie to później widoczne)





Dzięki zaznaczniu uzyskujemy większy podgląd w oknie deformacji, a i filtr szybciej działa. ;-)




To samo robimy w paru innych miejscach zmieniając szczegóły i poprawiając te płomienie, które nam nie pasują, wykazujemy się zmysłem artystycznym. ;-) Dobrze jest patrzeć na okno główne, żeby widzieć jak to będzie wyglądało w połączeniu z czarnym tekstem. Można też usuwać płomyki klonowaniem.






Teraz dodamy do naszego tekstu niewielkie "prześwietlenia", można do tego użyć zwykłego narzędzia gumki z miękkim pędzlem wycierając fragmenty nad krawędziami tekstu, oczywiście pracujemy na warstwie z tekstem. Prześwietlenia dodajemy tam, gdzie ogień jest najjaśniejszy, możemy to wcześniej zaplanować podczas deformacji. Uśmiech




Teraz czas na dodanie języków ognia, tworzymy nową przezroczystą warstwę, ustawiamy ją nad warstwą tekstową i malujemy białymi, miękkimi pędzlami mniej więcej coś takiego:




Teraz pod warstwą z białymi plamami tworzymy czarną warstwę, a następnie łączymy te dwie warstwy ze sobą.




Zdecydowałem się zastosować krzywe tak, żeby wyciągnąc z plamek trochę więcej szarej otoczki.




Teraz odwzorowujemy na plamkach gradient incandescent, tak jak robiliśmy to wcześniej. Filtry>Kolory>Odwzorowania>Odwzorowanie gradientu... (Kolory>Odwzorowania>Odwzorowywanie gradientu)




Jeśli plamki nam się nie podobają, możemy je modyfikować za pomocą poziomów (środkowy wskaźnik), czy krzywych.
Teraz usuwamy czarny kolor Filtry>Kolory>Zmiana koloru w alfę... (Kolory>Zmiana koloru w alfę).


Widzimy coś takiego:




Teraz w strategicznych miejscach trzeba powycierać plamki gumką:




Teraz przy pomocy zaznaczenia prostokątnego i deformacji kształtujemy nasze płomyki. Nie podnosimy ich całych do góry, bo zepsujemy cały efekt. Mrugnięcie






Niewielkie błędy możemy poprawiać przy pomocy klonowania, czy gumki, poniżej animacja pokazująca przykładową poprawkę:




To samo robimy z resztą plamek tworząc z nich języki ognia. Trochę ręcznej pracy i...




To już koniec. Uśmiech Jeżeli czujecie niedosyt, możecie dodać dym (python-fu>effects>add fog (filtry>renderowanie>chmury>fog, lub inne fajne) z dużą ilością szczegółów (turbulence np.) + gradienty na masce warstwy z dymem ułożone tak, by nie roznosił się po całym obrazie, tylko nad napisem, można go lekko zabarwić na czerwono/żółto, choć szary by tu też pasował Mrugnięcie ) jeśli nadal wam za mało, to nie krępujcie się i pracujcie z nowymi pomysłami, typu zmiana kolorystyki, czy odpadające kawałki liter trawione przez płomienie. Wilber Pamiętajcie, że podpalać można nie tylko tekst. Wilber


Czekam na sugestie, pytania, uwagi i efekty końcowe waszej pracy, na pewno komuś wyjdzie efektowniej niż mi. Wilber
« Ostatnia zmiana: 19.11.2009, 15:19:50 wysłane przez Johny » Zapisane

No brain, no pain.
Woj
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

Woj


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 08.07.2007, 00:15:09 »

No i mam Duży uśmiech bo dwóch rozmowach z dwoma gimpowymi mentorami (ukłon do chłopaków z temtu) przedstawiam swoją pierwszą grafikę zobioną w programie tego typu http://img412.imageshack.us/my.php?image=beznazwyxo5.jpg    Mrugnięcie
Zapisane
Jezus88
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Jezus88


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 02.08.2007, 11:05:20 »

Właśnie się zorientowałem że trzeba tam samemu działać Chichot
Sorry za głupie pytania ale to był mój pierwszy dzień używania GIMPA Chichot

No to może i moim dziełem się podzielę (trochę pozmieniałem, uprościłem niektóre rzeczy, dodałem coś od siebie i jest Chichot)

« Ostatnia zmiana: 02.08.2007, 11:30:07 wysłane przez Jezus88 » Zapisane
gimper korso
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 29
Galeria Użytkownika


Korso-new avatar


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 02.08.2007, 13:06:36 »

troche póżno pisze ale dopiero teraz mam czas  Duży uśmiech
efekt fajny lecz mi troche ścieło ogień    Płacz









mój efekt:


* fire text.jpg (15.71 KB, 420x300 - wyświetlony 861 razy.)
Zapisane

Catchy
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 15.10.2007, 20:02:12 »

To moja pierwsza praca w gimpie Uśmiech Wydaje mi się że całkiem nieźle Uśmiech
Zapisane

Zebra...
Czarna w białe paski czy biała w czarne? Mrugnięcie
metiu8
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 2.2
Wiadomości: 21
Galeria Użytkownika

metiu8


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 04.11.2007, 18:42:39 »

przeczytaj tutka kilka razy to sie dowiesz laugh laugh

moje dzielo Chichot


* matthew2.png (22.87 KB, 500x300 - wyświetlony 905 razy.)
Zapisane
liverpoolfc90
Nowicjusz

Reputacja: 1 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 11.11.2007, 11:25:46 »

Mi trochę nie wszyło tak jak na powyższych obrazkach :/
http://www.imagic.pl/files//6019/./Ghost%20Rider.jpg
Zapisane
Marchosias
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 07.01.2008, 20:36:09 »

Całkiem fajnie wyszło:
Zapisane

Sejbr
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 16.01.2008, 19:46:05 »

Moja praca Uśmiech

Zapisane

"Nie zbadane są wyroki boskie, tak być musiało to chyba proste"
Giovo90
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

Giovo90


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 01.02.2008, 20:48:37 »

No to moj pierwszy poscik na forum i pierwszy tutek jaki zrobilem wiec moze nie byc najlepszy ale podoba mi sie Język

Zapisane
Amman
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika


Mega Newbie


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 07.02.2008, 15:33:40 »

Próbowałem, próbowałem i w końcu wyszło  Uśmiech
Może i nie najładniejszy, ale dopiero zaczynam w GIMP'ie
Zapisane
The Naturant
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

The Naturant


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 07.02.2008, 17:20:45 »

moja druga diabelska  Zły gimpowa praca dzięki wielkie za tutek , jest świetny

Zapisane

Animator
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

Animator


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 13.02.2008, 19:01:48 »

« Ostatnia zmiana: 14.02.2008, 19:37:58 wysłane przez Animator » Zapisane
kubeczek
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

kubeczek


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 17.02.2008, 18:27:16 »

Świetny tutorial.
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 7
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPEfekty tekstoweWątek: Płonący tekst
Skocz do: