Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeTutoriale do poprawyWątek: Zaawansowane wycinanie obiektów z tła bitmap za pomocą programu Inkscape
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Zaawansowane wycinanie obiektów z tła bitmap za pomocą programu Inkscape  (Przeczytany 67164 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
ikkiz
Użytkownik

Reputacja: 8 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: ikkiz@jabber.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 60
Galeria Użytkownika


ikkiz lycantropos


Zobacz profil WWW
« : 13.05.2007, 20:51:09 »


Taki mamy obrazek do wycięcia z tła:

Tło kolorowe, więc zaznaczanie różdżką, kolorami na nic się zda.
wycinanie lassem zbyt pracochłonne a i tak nie da efektu odpowiedniego  i w dodatku włosy, które powinny w wyciętym obrazie przechodzić w przeźroczystość. Jedyne sposoby w programach graficznych to: albo mozolne podmazywanie gumką, albo filtr "extract"
w photoshopie (też pracochłonny, trzeba trochę pozaznaczać, nie daje 100% dobrego efektu i nie stać nas na photoshopa...)
ale jest na to jeszcze inny sposób - hehe - pewnie nikt z was na to nie wpadł (a może się mylę)
Program Inkscape ! Tak jest, wektorowy program do wycinania bitmap !
Technika pracochłonna ale efekt chyba najlepszy z możliwych.

wersja skrócona dla zaawansowanych:
zaimportować obraz do inkscape w naturalnej rozdzielczości,
pokryć wycinaną postać białymi obiektami. I sumę tych obiektów użyć jako maski dla zdjęcia, tak przycięte wyeksportować et voila !

wersja pełna:
No więc do dzieła. Otwieramy Inkscape i importujemy do niego bitmapą (wcześniej można przyciąć ją w gimpie, jeśli wycinany obiekt zajmuje mniejszą część obrazu). Możemy ją zmniejszyć ale pamiętajmy, że obiekt wyeksportuje się taki duży jak jest wklejony do inkscape, więc najlepiej nie powiększać, za to można trochę zmniejszyć, choć w zasadzie nie warto, nawet jeśli nie mieści się na stronie to i tak nic nie szkodzi, a dodatkowo można go będzie pomniejszać i powiększać na końcu, przed eksportem gotowej wyciętej bitmapy.

Gdy już mamy bitmapę na miejscu wciskamy Ctrl+Shift+L wywołać okienko warstw. Na nim plusikiem dodajemy nową warstwę ponad "warstwa 1", np "warstwa 2" po czym kłódeczką blokujemy "warstwa 1", i ustawiamy się na "warstwa 2".
Ta "warstwa 1" z obrazkiem właśnie została zablokowana, po to, by nie poruszać sobie obrazkiem - to by przeszkadzało.

Na warstwie 2 narzędziem Krzywe odręczne [F6] obrysowujemy postać tak by ją zasłonić. Oczywiście nie uda się jednym obiektem zasłonić wszystkiego, to nie problem, robimy więcej obiektów i zasłaniamy po trochę)
Obiekty na razie mogą być półprzeźroczyste, byśmy widzieli czy jest dobrze

Już mówię po co: Obiekty na górnej warstwie, którymi zasłaniamy posłużą nam jako maska, tylko to co teraz jest zakryte, będzie potem widoczne. Ważny też będzie kolor obiektów, jeśli maskujemy białymi obiektami, to obrazek będzie nieprzeźroczysty, jeśli szarymi (i innymi kolorami) będzie półprzeźroczysty, jeśli będziemy próbować maskować na czarno, to będzie całkiem niewidoczny. Jeśli ustawimy przeźroczystość, lub rozmycie brzegów dla obiektów to również będzie to miało odbicie w maskowanym obrazie, więc daje to ogromne możliwości.

I jeszcze 4 tipsy

    
  • * jeśli chcemy poprawić obiekt to możemy edytować jego ścieżką i poprawić węzły [F2]
  • * jeśli obiekt rysowany krzywą odręczną ma za dużo węzłów klikamy [Ctrl]+[L] by uprościć ścieżkę
  • * jeśli linie proste, a krzywe regularne wygodniej będzie użyć krzywych beziera [shift]+ [F6]
  • * możemy równie sumować, odejmować i przecinać (...)ze sobą obiekty menu ścieżka

na razie mam półprzeżroczystć figurę w kolorze czerwonym, żeby ją lepiej widzieć potem zmienie jej kolor na biały i zrobie nieprzeźroczystą. Zwróćcie uwagę, że jeśli chodzi o krawędź to staram się "jechać" w połowie pomiędzy pikselami tła a obiektu, lub trochę bardziej od strony obiektu.

okno włałciwości obiektu wywołujemy za pomocą [ctrl]+[Shift]+[F]

Maskujemy spokojnie i po troszku...
Włosy możemy zrobić narzędziem kaligrafia [ctrl]+[F6] narzędziem kaligrafia, odpowiednio ustawionym

Tak samo futerko, tylko tu raczej staramy się nie wchodzić za bardzo na "zielone", a pojedyncze kreski będą udawać włosy futerka.

Gdy uznamy że skończyliśmy, zaznaczamy wszystko i dajemy [ctrl]+{+} co połączy nam obszary w jeden

zmieniamy wypełnienie na białe, usuwamy przeźroczystość

odblokowujemy dolną warstwę i zaznaczamy z shiftem najpierw bitmapę, potem naszą białą sylwetkę.

Potem z menu Obiekt wybieramy Maskuj i Ustaw

i powinniłmy otrzymać wymaskowany obiekt.

Jeszcze tylko eksportujemy jako bitmapę z menu Plik (jako PNG, żeby była przeźroczystołć) i otwieramy w gimpie umierając z ciekawości jak wyszło  Mrugnięcie

Trzeba będzie poprawię jeszcze jedną rzecz w gimpie: mianowicie ustawić na palecie warstwy blokadę przeźroczystości
po to by pozbyć się zielonkawego koloru przebijającego z futerka i włosów, ale tylko koloru nie ingerując w przeźroczystość (po to ją blokujemy) jak widać na obrazku poniżej. Dodałem także czerwoną warstwę pod spód, żeby lepiej widzieć to co zielone.ale to już kosmetyczne działania

wybieramy jakiś mały pędzel, i ustawiamy go na przykład tak:

ważny jest tryb krycia "kolor" i to co mówiłem wczesniej, żeby warstwa miała zablokować przeźroczystość
pobieramy [control] + myszka kolorek z futerka nie ważne żeby było dokładnie jakiś konkretny, chodzi o to by nie był zielony - bo zieloność chcemy usunąć. i malujemy gdzie jeszcze tło prześwituje. potem bierzemy kolor z włosów i zamalowywujemy zielone przebijające we włosach.

Jak sie pozbędziemy resztek przebijającego tła, to już wszystko - można usunąć czerwoną pomocniczą warstwę i korzystać w innej pracy z wyciętego obiektu be aliasingu na krawędziach, więc nawet nie trzeba "wtapiać" !
(najlepiej wtapia się ser do pizzy).

Radzę popróbować. To zdjętko miało małą rozdzielczość, - ktoś mnie poprosił o wyciecie więc zastosowałem jako przykład, ale prawdziwy power tej metody ujawnia się jak mamy większę rozdzielczość i tło w podobnym kolorze co obiekt i dużo futerka/włosów. Może w wypadku tego zdjęcia, ktoś inny poradził by sobie równie dobrze, ale na pewno wolniej, lub równie szybko, ale na pewno gorzej.

mam nadzieje że się podobało, bo się zastukałem tego tekstu, ale cóż, taki mam styl rozwlekły.
http://ikkiz.forall.pl/tutoriale/inkscape_tutorial.html
« Ostatnia zmiana: 24.12.2009, 16:52:29 wysłane przez INSEKT » Zapisane

tu zapraszam www.ikkiz.pl (rysuje golasy !)
noss
Użytkownik

Reputacja: 41 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 384
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 13.05.2007, 21:11:33 »

Drugą rzeczą o którą ja mogę się przyczepić, to brak wypunktowania kolejnych faz pracy.

Poza wymienionymi uwagami wygląda rewelacyjnie. Uśmiech
Zapisane

ikkiz
Użytkownik

Reputacja: 8 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: ikkiz@jabber.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 60
Galeria Użytkownika


ikkiz lycantropos


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 13.05.2007, 21:16:30 »

Jutro poprawie jak sugerujecie, dziś jestem za bardzo zły:
przez ten tut przegrałem aukcje - był tablet i poszedł za 52 złote i przegapiłem. Wygrał bym pewnie, tylko pisałem, poprawiałem i zapomniałem.
Kurde blade! - że sobie tak przeklnę. Zły
Zapisane

tu zapraszam www.ikkiz.pl (rysuje golasy !)
noss
Użytkownik

Reputacja: 41 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 384
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 13.05.2007, 21:52:59 »

Niestety metoda, moim zdaniem bez sensu, ponieważ obrysowywanie obiektu przy użyciu krzywych jest jak najbardziej możliwe w gimpie, więc jaki jest sens zaprzęgać do tego inkscape?

Sens jest choćby taki aby pokazać, że w Inkscape też można Uśmiech
Zapisane

ikkiz
Użytkownik

Reputacja: 8 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: ikkiz@jabber.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 60
Galeria Użytkownika


ikkiz lycantropos


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 14.05.2007, 05:28:33 »


 Niestety metoda, moim zdaniem bez sensu, ponieważ obrysowywanie obiektu przy użyciu krzywych jest jak najbardziej możliwe w gimpie, więc jaki jest sens zaprzęgać do tego inkscape?

1- w inkscape szybciej i wydajniej robi się ścieżki niź w gimpie, można to zrobić dokładniej, i więcej widać podczas pracy (można sobie kolor ustawić wewnątrz obiektu, a w gimpie ścieśka jest mało widoczna, zwłaszcza jak tło jest kolorowe)
oraz dla tego między innymi, że inkscape upraszcza odręczne ścieźki, a kaligrafia robi jeszcze wiele więcej - radze spróbować a potem pisać że bez sensu

2 - nie czytałeś chyba o zależności koloru maskującego obiektu, moze tutaj tego nie pokazałem - był tylko biały (nie maskowałem półprzeźroczysto ciemniejszymi kolorami)

3 - jaknajbardziej możliwe jest wymycie korytaża szczotką do zębów, ale ja polecam zaprzęgnąć do tego mopa
Zapisane

tu zapraszam www.ikkiz.pl (rysuje golasy !)
mauf
√ ι ק

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: umariusz@jabster.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 464
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 14.05.2007, 12:11:28 »

1- w inkscape szybciej i wydajniej robi się ścieżki niź w gimpie, można to zrobić dokładniej

Moim zdaniem jest dokładnie odwrotnie. Ale tylko w zastosowaniu do obrysowywania. W tym wypadku przeszkadza przerywanie rysowania krzywej żeby ją edytować, lub edytowanie jej dopiero po narysowaniu.
Cytuj
i więcej widać podczas pracy (można sobie kolor ustawić wewnątrz obiektu, a w gimpie ścieśka jest mało widoczna, zwłaszcza jak tło jest kolorowe)

To zawsze uważałem za wadę w gimpie. Widzę że używasz gimpa 2.3. W 2.3.16 ścieżki automatycznie zmieniają kolor w zależności od tła po jakim rysujesz. (nareszcie!)
Cytuj
oraz dla tego między innymi, że inkscape upraszcza odręczne cieźki

Fakt, to ułatwia pracę, jedyny moment kiedy można ją przyspieszyć.
Cytuj
a kaligrafia robi jeszcze wiele więcej - radze spróbować a potem pisać że bez sensu

Spróbowałem, na prawdę, nie napisałbym nic gdybym nie spróbował.
Cytuj
2 - nie czytałeś chyba o zależności koloru maskującego obiektu, moze tutaj tego nie pokazałem - był tylko biały (nie maskowałem półprzeźroczysto ciemniejszymi kolorami)

Czytałem, dla tego między innymi napisałem że tutorial jest ciekawy.
Cytuj
3 - jaknajbardziej możliwe jest wymycie korytaża szczotką do zębów, ale ja polecam zaprzęgnąć do tego mopa

Ten punkt podoba mi się najbardziej Uśmiech Uważam dokładnie tak samo, choć do mopa przypisuje inny program niż ty ( w tym konkretnym zastosowaniu ).
Chodzi mi o to że podobnym nakładem pracy uzyskam to samo w gimpie.
Więc dodatkowe otwieranie jeszcze jednego programu, potem eksport, później otwarcie gimpa, wydają mi się zbędne.
Oczywiście jest to tylko moje skromne zdanie, i może być błędne.

Żeby nie było że naskakuje na ciebie, zaznaczę jeszcze raz, metoda jest ciekawa i dobra. Kolejna metoda która skutecznie prowadzi do celu.
Zapisane
ikkiz
Użytkownik

Reputacja: 8 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: ikkiz@jabber.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 60
Galeria Użytkownika


ikkiz lycantropos


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 14.05.2007, 12:39:28 »

wykorzystałem inkscape właśnie do tego, co wcześniej robiłem w gimpie, czyli wycinanie ścieżką, ale w Gimpie szło powoli, niewygodnie i przy szarych tłach słabo te ścieżki widać. a w inkscape odwrotnie, dobrze widać ścieżkę. nie trzeba jej zamykać, i można łączyć ze sobą ścieżki powstałe z krzywych beziera, krzywych odręcznych (rysowanych na tablecie) i kaligrafii. dla tego obrysowanie zajmuje mi ze 3 razy krócej i daje lepsze efekty niż sam gimp. Wogóle należało by zauważyć, że w miejscach, dzie gimp jeat za krótki, przychodzi z pomocą Inkscape - cos jak by jego wektorowy brat - więc decyzja adminów, by promować Inkscape na tym forum jest jak najbardziej słuszna. Poszukam jakiegoś programu do robienia screencastów i zrobie to jeszcze raz by pokazać jak szybko to idzie.
Zapisane

tu zapraszam www.ikkiz.pl (rysuje golasy !)
mauf
√ ι ק

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: umariusz@jabster.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 464
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 14.05.2007, 12:48:55 »

Sam też używam inkscape, jeśli idzie o decyzję adminów to jest ona jak najbardziej ok.
Trzy razy szybciej powiadasz.., kurczę widać muszę więcej potrenować wycinanie twoją metodą.
Zapisane
Sasiu
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

GIMP: 2.4
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 125
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 22.10.2007, 16:49:13 »

Mam pytanie jak nałożyć tą maskeeeCo?
« Ostatnia zmiana: 04.02.2010, 17:36:57 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane
Melka
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika

Melka

Jam być Melka! ;P


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 04.02.2010, 17:21:28 »

"Na warstwie 2 narzędziem Krzywe odręczne [F6] obrysowujemy postać tak by ją zasłonić. Oczywiście nie uda się jednym obiektem zasłonić wszystkiego, to nie problem, robimy więcej obiektów i zasłaniamy po trochę)
Obiekty na razie mogą być półprzeźroczyste, byśmy widzieli czy jest dobrze" sory, ale jak mam to zrobić, żeby było jak na rysunku? dodaje screen, jak mi "rysuje"
http://i46.tinypic.com/5fjkbd.jpg

« Ostatnia zmiana: 04.02.2010, 17:36:44 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane

A gdyby tak usnąć i już się nie obudzić?
A gdyby tak odejść i już nie wrócić?
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeTutoriale do poprawyWątek: Zaawansowane wycinanie obiektów z tła bitmap za pomocą programu Inkscape
Skocz do: