Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Lineart w Inkscape  (Przeczytany 24378 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
ikkiz
Użytkownik

Reputacja: 8 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: ikkiz@jabber.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 60
Galeria Użytkownika


ikkiz lycantropos


Zobacz profil WWW
« : 01.05.2007, 21:45:36 »

minitutorial, albo raczej proof of koncept, że w inkscape da się zrobić porządny szkic a'la linoryt.
Do tej pory , gdy potrzebowałem wektorów, operałem się raczej na xara xtreme, który niedawno został otwarty na platformę linux, ale odpowiadając na zapotrzebowanie inkscape'owych tutoriali postanowiłem sprawdzić, jak się inkscape sprawdzi.

Acha - zapomniał bym: potrzebny do tego tablet graficzny i trochę czasu,
to nie jest działanie jakiegoś tam filtra tylko po prostu rysunek.

Oto efekt:

potrzebny był jeszcze wzór, akurat wpadłem na taki oto portret pani ubranej w błyszczące ciuchy:



Ale najpierw troszkę sobie poustawiamy inkszkapkę, żeby narzędza, które będziemy używać nie działały na standardoeych właściwościach, a pomiętały właściwości ustawione ostanio. Bardzo nam to pomoże, więc klikamy Ctrl+Shift+p i ustawiamy jak pokazałem poniżej:



potem na domyślnej warstwie importujemy (z menu plik-> importuj) naszą ubraną w lateks damę, ustawiamy jak trzeba i za pomocą skrótu Ctrl+Shift+F ustaiamy jej przeźroczystość, tak jak na rysynku, na około 50%(albo jak nam pasuje), żeby wybledzić bitmapkę, bo wtedy będzie się nam lepiej rysować:



następnie włączamy sobie okienko warstw (ctrl+shift+L), podstawową warstwe (warstwa 1 na ilustracji) blokujemy za pomocą kłódeczki i tworzymy nową warstwę plusikiem (x na rysynku) i przechodzimy na tę warstwę, to na niej będziemy rysować, a warstwa pod spodem jest tylko jako wzór, zblokowany by się nie ruszyła.



następnie za pomocą narzędzia krzywe odręczne (F6) obrysowujemy czarne pola i z palety "wypełnienie i kontur" (Ctrl+Shift+F) wybieramy tak, by nie było konturu a wypełnienie było czarne. następnym razem gdy urzyjemy tego narzędzia, zadziała tak jak było ustawione poprzednio, dzięki wcześniejsztym zabiegom w opcjach...

za pomocą narzędzia kaligrafia (Shift+F6) rysujemy linie i "cienowania".
Inkscape "czuje nacisk" tabletu więc jak sobie poustawiamy odpowiednio parametry tego narzędzia, rysuje się całkiem fajnie.

Potem klikamy oko na palecie warstw na dolnej warstwie (by ukryć wzór)
i już możemy eksportować do png nasz lineart...

może jako tutorial słabo to napisałem, ale chciałem głównie pokazać, że można inkscape wykorzystać do czegoś więcej niż "proste wektorki".
Jesli by ktoś chciał, można pokolorować w gimpie, albo zostawić tak.

Czekam na wasze opinie o takim zastosowaniu inkscape.




« Ostatnia zmiana: 24.12.2009, 17:51:32 wysłane przez INSEKT » Zapisane

tu zapraszam www.ikkiz.pl (rysuje golasy !)
powazna
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

powazna


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 19.01.2008, 18:00:33 »

nie rozumiem ostatniego podpunktu Skwaszony ..może jakieś screeny z tego jak wykonujesz go?
Zapisane
czester64a
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 17.04.2010, 19:57:37 »

Mógł byś dać screena np."następnie za pomocą narzędzia krzywe odręczne (F6) obrysowujemy czarne pola" i tak dalej;] Bylo by to bardzo pomocne. Ja np mie czaje tego programiku więc doszedłem tylko do punktu gdzie skończyły się screeny;]
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeTutoriale do poprawyWątek: Lineart w Inkscape
Skocz do: