Lekcja o barwach.

(1/6) > >>

aris:
Barwa
czyli nieco nudniejsza lekcja którą jednak warto przeczytać :)

Czym jest barwa?
najprościej mówiąc jest to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego na oko ludzkie.
Najprostszy schemat barw stanowi koło składające się z 6 kolorów (fioletowego, niebieskiego, zielonego, żółtego, pomarańczowego i czerwonego)


Między tymi barwami można wyróżnić jeszcze 18 barw, powstałych ze zmieszania barw sąsiednich.



Każda barwa ma określone cechy:
Jasność - cecha dzięki której rozróżnia się barwy jasne od średnich i ciemnychnasycenie - oznacza intensywność koloru - jest definiowany przez brak bieli, czerni lub szarości w danym kolorze. Jaskrawe kolory mają wysokie nasycenie, zgaszone kolory niskie.odcień - czyli kolor :) opisuje położenie koloru na spektrum barwnym oraz pozycję na kole kolorów. Jest zależny od długości fali światła dla danego koloru.
Również koło barw można podzielić na ich temperaturę czyli ciepłe i zimne barwy:
CIEPŁE

ZIMNE

Zawartość barwnika niebieskiego lub pomarańczowego decyduje o wrażeniu temperatury. Czerń, szarość oraz biel jako barwy neutralne, pozbawione są barwnika chromatycznego (tonu) uznaje je się za obojętne temperaturowo.
Poniżej kilka przykładów mieszania podstawowych barw z barwami neutralnymi:

Barwy tęczowe:

+  =  


Barwy złamane:

+  =  


Barwy zgaszone:

+  =  

Kolory (barwy) nie są dla siebie obojętne. Ta sama barwa może wywoływać różne wrażenia, w zależności od warunków w jakich występuje:

barwy występujące w zespołach ulegają działaniu barw sąsiadujących, co może wywołać pozorne zmiany ich tonu;barwy silne, o mocnych walorach jasności czy nasyceniu oddziałują na barwy słabsze, np. kolor czarny rozjaśnia kolory sąsiadujące, biły przyciemnia; bardzo silnie oddziałują na siebie barwy dopełniające, powodując zmianę zabarwienia barw sąsiednich, np. duża płaszczyzna czerwieni "zabarwia" kolor sąsiedni na zasadzie powidoku (wrażenie wzrokowe, trwające jakiś czas po przestaniu wpatrywania się) na zielonkawo, natomiast pomarańczowy daje nam niebieskie refleksy.

Kolory również oddziałują na człowieka (oczywiście psychicznie:) ):

Barwy jasne - oddziałują pogodnie na człowieka:



Barwy czyste - rozweselają:



Barwy zgaszone - przygnębiają:



Barwy ciemne - wprowadzają w nastrój powagi:




Również barwy się nam odpowiednio kojarzą, jest to uwarunkowane skojarzeniami z historii, religii oraz natury:
biały - wiara, czystość, cnota, pokój, wieczność, miłosierdzie, w Azji - żałoba, śmierć (Chiny), nirwanaszary - ubóstwo, nędza, obojętność, ucieczka, ostrożność, pasywność, skrytośćżółty - boskość, słowa (złoty), zazdrość, zdradapomarańczowy - radość, władza, pychaczerwony - agresja, witalność, namiętność, walka, miłość, rewolucja, nietolerancja, męczeństwofioletowy - duchowość, wyniosłość, magiczność, godnośćróżowy - przyjaźń, wrażliwość, empatiabrązowy - władza, oszczędność, surowość, dojrzałośćgranatowy - ponad zmysłowość, podróże, wiedza, tęsknotaniebieski - wieczność, macierzyństwo, sen, bezpieczeństwo, spokójbłękitny - uduchowienie, wiara w siebie, wiara w rzeczy paranormalnezielony - nadzieja, odpoczynek, młodość, wytrwałośćczarny - śmierć, złe moce, rezygnacja, powaga

Tak więc należy zastanowić się nad doborem kolorystyki do tego co chcemy przekazać innym i co chcemy wyrazić w swojej pracy.

Ziomioslaw:
Zauważyłem, że zdjęcie http://www.gimpuj.info/gallery/29102_24_09_09_5_08_20.png nie istnieje.

Cytat: aris on 24.09.2009, 18:22:57

Poniżej kilka przykładów mieszania podstawowych barw z barwami neutralnymi:

Barwy tęczowe:

+   = 


Tak swoją drogą, uczono mnie na plastyce, że paleta ma 3 barwy:) ... ale zapomniałem jakie:(

Qba_:
Ziomiosław: podstawowe barwy to czerwony, niebieski i żółty :).

Ziomioslaw: chyba tak.

aris:
Cytat: Ziomioslaw on 24.09.2009, 18:53:33

Zauważyłem, że zdjęcie http://www.gimpuj.info/gallery/29102_24_09_09_5_08_20.png nie istnieje.

Cytat: aris on 24.09.2009, 18:22:57

Poniżej kilka przykładów mieszania podstawowych barw z barwami neutralnymi:

Barwy tęczowe:

+  =  


Tak swoją drogą, uczono mnie na plastyce, że paleta ma 3 barwy:) ... ale zapomniałem jakie:(


To jest najprostszy schemat kołowy 6 barw, a koło barw można stworzyć od 3 (żółty, niebieski, czerwony) do nieskończenie wielu kolorów i pokazać w bardziej skomplikowany sposób. Zresztą mnie w technikum uczono na 6 kolorkach.
Mi coś wariują pliki png, spróbuje jeszcze raz podkleić link do tamtego kółka.

Sebastian:
Cytat: Qba_ on 24.09.2009, 19:21:50

Ziomiosław: podstawowe barwy to czerwony, niebieski i żółty :).


Wcale nie - czerwony, zielony, niebieski (czyli słynne RGB, jak mogłeś zapomnieć Ziomioslaw!). Tego właśnie uczą w szkołach podstawowych.

Ziomioslaw: nie. I wątpię, żeby tego uczono Ciebie.

Cytuj

Ogólnie panującym, aczkolwiek błędnym przeświadczeniem jest, że trzy podstawowe kolory to: czerwony, niebieski i żółty.

Wikipedia

Oczywiście kto widział kiedyś profesjonalną drukarkę ten wie że są też inne kolory podstawowe. Więcej na wiki.


BTW: Biały i czarny nie są kolorami :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona