Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPRóżneWątek: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Usuwanie jednolitego tła z obrazka  (Przeczytany 156133 razy)
Sufixx
Nowicjusz

Reputacja: 9 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Galeria Użytkownika

---

Zobacz profil WWW
« : 20.09.2006, 16:34:06 »

Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Tutorial

Opracowanie: Sufixx
Obrazki: Żaba
Poziom trudności: łatwy

Zapewne nieraz miałeś fajny obrazek z jakimś, nie do końca jednolitym kolorem w tle, a obchodził cię tylko przedmiot na nim się znajdujący (tak jak na poniższym obrazku). Do użycia np. na stronkę www, banera czy tapety.

Źródło oryginalnego tutoriala: http://bitbit.org/cms.php/remove_one_color.html
Tłumaczyłem nie zawsze dosłownie, niektóre fragmenty, które uznałem za zbędne - pominąłem. Czasem dodałem coś od siebie.

Tutorial napisany w wersji GIMPa 2.8. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.

Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. W tym tutorialu użyjemy funkcji zaznaczania obszarów według koloru, by usunąć niechciane tło z obrazka.
W tym celu włączamy narzędzie Zaznaczanie obszarów według kolorów Zaznaczenie wg koloru  z głównego okienka GIMP-a lub przez menu Zaznaczenie -> Według koloru tak, jak na poniższym obrazku. Możemy również użyć narzędzia różdżka Magiczna różdżka  U, która różni się tym, że nie zaznacza wszystkich miejsc w jednym kolorze, lecz pojedynczą ,,plamę" koloru (tzn. że jeśli w innym miejscu występuje ten sam kolor, to różdżka już go nie zaznaczy)

Lime Point 2. Po wybraniu tego narzędzia, w okienku GIMP-a pojawią się opcje go dotyczące. Narzędzie (podobnie jak inne służące do zaznaczania) ma 4 tryby pracy. My będziemy używać drugiego nazwanego Dodaje do bieżącego zaznaczenia. Zwiększając wartość Progowania, szersza gama kolorów będzie uznawana za wybrane do zaznaczenia, przez co będziemy mogli szybciej zaznaczyć tło, ale tym większe ryzyko, iż zaznaczy się także kawałek kwiatka.

Lime Point 3. Teraz czas zacząć zaznaczanie koloru tła. Wystarczy po prostu kliknąć na niechciany kolor i ewentualne plamy które zostają.

Lime Point 4. Gdy uzyskamy żądany efekt można usunąć zaznaczenie, jednak zanim to zrobimy musimy dodać Kanał alfa do warstwy (przecież chcemy mieć kwiatka na przezroczystym tle). Dokonujemy tego z menu Warstwa -> Przezroczystość -> Dodaj kanał alfa.

Lime Point 5. Teraz usuwamy zaznaczenie używając menu Edycja -> Wyczyść lub skrótem [Delete]. Jeśli zostały jakieś niedoskonałości, należy je wymazać Gumką Gumka [Shift+E] lub usunąć Pędzlem Pędzel [P] w trybie Usuwanie koloru.

Lime Point 6. Efekt końcowy, do użycia na stronce albo w innym celu:

Tło jednokolorowe możemy usunąć także używając opcji Zmiana koloru na alfę.

Lime Point 1. Tym razem potrzebujemy obraza z jednokolorowym tłem. Aby je usunąć klikamy Kolory -> Zamiana koloru na alfę lub Warstwa -> Przezroczystość -> Zmiana koloru na alfę.

Lime Point 2. Następnym krokiem jest wybór koloru, który ma zostać usunięty. Dokonujemy go poprzez wybór koloru z palety, lub pobranie go z obrazu (w tym celu najeży ,,przeciągnąć" próbnik na obszar, z którego zamierzamy pobrać kolor). W oknie podglądu widzimy jak zmiana koloru w alfę wpłynie na nasz obrazek; warto się mu przyjrzeć, bo czasami kolor może znajdować się również wewnątrz obiektu, jeśli tak jest, lepiej skorzystać z innej metody.

Lime Point 3. Gotowy obrazek został pozbawiony wszystkich elementów zawierających dany kolor. Po zapisie z rozszerzeniem .png lub .gif jest gotowy do użycia.

Lime Point Koniec

Powodzenia!

« Ostatnia zmiana: 06.01.2013, 11:07:25 wysłane przez Danyeru » Zapisane
Iceman
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 2.4
Galeria Użytkownika

« Odpowiedz #1 : 27.01.2008, 15:46:53 »

:/ cos mam nie tak... praktycznie zawsze przy wychodzeniu z gimpa pojawia mi sie blad
po 2
gdy chce zapisac obraz przezroczysty wykakuje mi blad,ze gimp nie obsluguje wartosci przezroczystych i ze musze go splaszczyc (cos w tym stylu) co jest?

lukas545
Nowicjusz

Galeria Użytkownika

lukas545

« Odpowiedz #2 : 29.01.2008, 20:30:59 »

Powiedzcie co zrobić jeśli zaznaczę na tle (kolor biały) a taki kolor jest tez w jakiejś części rysunku jak usunąć to zaznaczenie z rysunku z pozostawić te pozostałe... ??
lusia
Nowicjusz

Galeria Użytkownika

lusia

« Odpowiedz #3 : 31.01.2008, 00:23:39 »

:/ cos mam nie tak... praktycznie zawsze przy wychodzeniu z gimpa pojawia mi sie blad
po 2
gdy chce zapisac obraz przezroczysty wykakuje mi blad,ze gimp nie obsluguje wartosci przezroczystych i ze musze go splaszczyc (cos w tym stylu) co jest?
wydaje mi sie, ze trzeba zapisac plik w formacie gimpowym- xcf
Wilku3d
Gość
« Odpowiedz #4 : 06.02.2008, 18:58:01 »

po 2

GIMP sie pya czy splaszczyć obraz (polaczyc wszystkie warstwy).
metaltymek
Gość
« Odpowiedz #5 : 06.02.2008, 19:19:22 »

Powiedzcie co zrobić jeśli zaznaczę na tle (kolor biały) a taki kolor jest tez w jakiejś części rysunku jak usunąć to zaznaczenie z rysunku z pozostawić te pozostałe... ??

1. Po usunięciu tła klikasz kopiujesz warstwę (Ctrl+C).
2. Białym klorem wypełniasz zanaczenie kwiatka.
3. Wklejasz (Ctrl+V) poprzedno skopiowaną warstwę.
4. Ptem klikasz Wartwa -> Przezroczystość -> Zmiana kolory w alfę..., zaznaczasz biały i OK.
5. Zakotwiczasz warstwę (Warstwa -> Zakotwicz warstwę) i to co zostało wcześniej usunięte z obrazka powinno być spowtotem Mrugnięcie
« Ostatnia zmiana: 06.02.2008, 19:36:45 wysłane przez metaltymek » Zapisane
Kinga231
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Galeria Użytkownika

Kinga231

« Odpowiedz #6 : 18.08.2008, 23:47:58 »

A co z tłem które nie jest jednolite??
Mam zdjęcia których tła są można śmiało powiedzieć pstrokate i muszę je usunąć, dodać jednobarwne tło no i oczywiście zostawić pierwszy plan.
Jestem kompletnym laikiem i proszę o POMOC!!
Dictator
Nowicjusz

Galeria Użytkownika

Dictator

« Odpowiedz #7 : 03.10.2008, 20:04:48 »

Czy mozna usunac napis w ten sposob??
Krissmon
Użytkownik

GIMP: 2.4
Galeria Użytkownika

« Odpowiedz #8 : 05.12.2008, 21:58:36 »

Takiego tutorialu szukałem! Jednym słowem super. laugh

Mój efekt:

randix
Nowicjusz

Galeria Użytkownika

randix

« Odpowiedz #9 : 21.12.2008, 19:59:27 »

Bardzo fajny tut i do tego proste efekty!! THX laugh
Martini89
Nowicjusz

GIMP: 2.6
Galeria Użytkownika

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : 27.01.2009, 19:04:19 »

Mam taki problem co do tego wątku. Chce usunąć czarne tło w ten sposób jak tu pokazujesz ale obrazek także w nie których częściach posiada czarne kolory i przy kasowaniu tła one także się kasują i to powoduje zniszczenie obrazka a tego nie chce. Jest jakiś na to ratunek?
Danyeru
Młodszy administrator

Reputacja: 24 Offline Offline

JID: danyeru@gimpuj.info
Galeria Użytkownika

Honorowy Dawca Krwi

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #11 : 28.01.2009, 11:22:34 »

Odjąć ręcznie od zaznaczenia obszary na obrazku?
Wybierasz Odręczne zaznaczanie obszarów [F] i wciśniętym [ctrl] obrysowujesz zaznaczone obszary na obrazku.

Ubuntu One - kliknij i zyskaj dodatkowe 500MB przestrzeni dyskowej. :-)
I zapłoną piekielnym ogniem Wasze serwery, gdyż zabezpieczenia ich wątłe, a podatność na buffer overflowy ogromna.
I zaprzestaną działania Wasze routery, a Wasze niewiasty nosić będą pakiety w kubłach, a tam będzie płacz, zgrzytanie zębów, 404 i request timeout.

Cytat: Terrqge
to przez INSEKT'a Danyeru jest taki straszny
Martini89
Nowicjusz

Galeria Użytkownika

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #12 : 28.01.2009, 16:09:49 »

Bardzo dziękuje:D Jest to ręczna robótka ale warta swego:)
Pisar
Nowicjusz

Galeria Użytkownika

Pisar

« Odpowiedz #13 : 28.01.2009, 21:05:06 »

po 2

GIMP sie pya czy splaszczyć obraz (polaczyc wszystkie warstwy).

Jak to zrobić bo jak zapisze w jpg to jest białe tło, a ja go nie chce.
Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPRóżneWątek: Usuwanie jednolitego tła z obrazka
Skocz do: