Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Retusz starego zdjęcia  (Przeczytany 144660 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
lion.
√ ι ק

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 222
Galeria Użytkownika


strach pomyśleć że lion. się tak leni!


Zobacz profil
« : 06.02.2009, 15:22:04 »

Retusz starego zdjęcia
Tutorial

Opracowanie: wiktor94
Poziom trudności: łatwy





Jest to poradnik dla każdego grafika, nieważne czy początkującego, czy zaawansowanego. W tutorialu nie zostały użyte jakiekolwiek nowe pędzle czy filtry. Poziom trudności łatwy, więc nie powinieneś/powinnaś mieć z nim problemów.
Zdjęcie znalezione w Google, można pobrać w załączniku.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Na początek oczywiście wchodzimy w Plik -> Otwórz i wybieramy zdjęcie, które chcemy poprawić. Na początek patrzymy się w miejsca gdzie będzie nam najłatwiej poprawić niedoskonałości (na screenie zaznaczyłem czarną strzałką).



Lime Point 2. Narzędziem do rozmazywania Rozmazywanie (S) smużymy tak jak jest pokazane na obrazku. Pędzel wybieramy jeden z Circle Fuzzy i w razie potrzeb zmieniamy skalę. Ważne jest, aby w miejscu, w którym przytrzymujemy myszkę, był taki sam kolor jaki ma być rozmazany w tej krawędzi (w tym przypadku zaczynamy od białego a nie od ciemniejszego koloru).



Lime Point 3. Punkt 2 powtarzamy w tych miejscach:



Lime Point 4. Teraz weźmiemy się za ten najbardziej rzucający się w oczy fragment (mowa o brakującej części zdjęcia). Należy zauważyć że to nie jest całe zdjęcie, obraz jest widoczny tylko w obrębie "jaja", reszta wokół jest biała, więc nie będziemy tam rzucać jakiś szykownych cieni itp. Należy też zauważyć, że znajduje się tam cień tej osoby. Ten krok również będziemy wykonywać narzędziem do rozmazywania (S). Od razu weźmiemy się za kawałek tej większej krawędzi. Niedoskonałości w rozmazywaniu możemy na razie zostawić i nie przejmować się nimi, bo na koniec to poprawimy.



Lime Point 6. W tej części tutorialu weźmiemy się ze retusz włosów. Należy wykorzystać fakt, że dawniej zdjęcia były robione w słabszej jakości, więc nie widzimy większości szczegółów (w tym przypadku pojedynczych włosów). Tu mamy (strzałka...) rozmazane, więc lekko rozmazujemy narzędziem do rozmazywania. Zniszczenie na włosach likwidujemy wspomagając się resztą włosów, czyli: narzędzie Klonowanie Klonowanie [C], przytrzymujemy [Ctrl], klikamy na włosy obok, puszczamy, ustawiamy pędzel Cirlce Fuzzy (19), ustawiamy odpowiednią dla nas skalę i na zniszczeniu klikamy myszką.



Lime Point 7. Przyszła kolej na kucyk. Nie ma co tu zbytnio klonować, więc po prostu rozmażemy to... (S).



Lime Point 8. To samo co punkt wyżej, tylko działamy na twarzy. To jest dość trudny punkt (rysy, zagięcia na szyi). Jeżeli widzicie drobny błąd w efekcie swojej pracy - nie martwcie się, potem to poprawimy innym sposobem.



Lime Point 9. Znowu rozmazujemy. Może być ciężko, bo nawet po rozmazywaniu czasami widać krawędzie. Rada? Rozmazujemy dalej.



Lime Point 10. Teraz punkt, na który większość z was czekała. Po pierwsze poprawiamy cień pod kołnierzem. Narzędzie Pędzel Pędzel [P] ustawiamy na Circle Fuzzy, skala dowolna. Gdy już domalujemy nasz cień, bierzemy się za niedoskonałości, które powstały poprzez słaby aparat. Powinniśmy to poprawić, ponieważ gdy rozmazywaliśmy już pewne fragmenty fotografii, rozmazaliśmy i nie powinniśmy reszty zostawić na boku... Wybieramy narzędzie Rozmycie/Wyostrzanie Rozmycie-wyostrzenie [Shift+U]. Tempo: 60-75 oraz Typ operacji: Rozmywanie. Mniejsze tempo na twarzy i ubraniach, większe na tle. Jak już skończymy ten etap, to zostało nam tylko zapisać nasz plik w formacie .png.



Lime Point Koniec



Mam nadzieję, że tutorial się przydał Uśmiech Miłego GIMPowania! Mrugnięcie




* retouch_2_in.jpg (41.44 KB, 332x454 - wyświetlony 13387 razy.)
« Ostatnia zmiana: 06.06.2009, 10:52:24 wysłane przez Domaxi » Zapisane

AquaDeus
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 181
Galeria Użytkownika


...nuda...


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 18.04.2009, 15:38:59 »

Bardzo przydatne. Uśmiech
Zapisane
Jethro
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 37
Galeria Użytkownika


Semper Fidelis


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 19.04.2009, 16:05:03 »



Dopiero teraz zauważyłem, że zielony trochę na włosy naszedł... :/
Zapisane

The Few, The Proud, The Marines...
Semper Fi!


Jeśli oceniasz moją grafikę na 1 to napisz chociaż, co Ci się nie podobało, lub jakie błędy wpłynęły na taką decyzję. Cenię dobrą krytykę. Nie lubię krytykanctwa.
kolropll
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

kolropll


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 28.10.2009, 14:04:58 »


fajny tutek.dzięki,zawsze się przyda Uśmiech 2
Zapisane
gregorek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

gregorek


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 06.12.2009, 19:17:27 »

Bardzo dobry tutorial. Wielkie dzięki!
Oto moje dzieło  Mrugnięcie
« Ostatnia zmiana: 07.12.2009, 22:45:53 wysłane przez gregorecki21 » Zapisane
arni1993
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

arni1993


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 11.03.2010, 21:14:21 »

Moje dzieło Chichot
Byłbym wdzięczny, gdybyście mi powiedzieli, co jest źle Chichot Postaram się poprawić Język




+color
Zapisane
agoosia
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 18.02.2011, 21:38:32 »

Bardzo fajne!
Wykorzystałam ten tutorial do poprawienia zdjęcia członka rodziny. Zdjęcie ma ok 25 lat i niestety zostało rozdarte. Jeśli ktoś jeszcze przegląda ten wątek to powiedzcie co o tym sądzicie. Dopiero zaczynam,więc będzie pewnie dużo uwag Uśmiech
Miałam problem z ustami...


* Kopia poprawionerozerwane.jpg (28.18 KB, 318x486 - wyświetlony 2688 razy.)

* Kopia IMG_0017.jpg (30.94 KB, 318x486 - wyświetlony 2575 razy.)
Zapisane
Jota23
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 22.01.2013, 20:22:03 »

Jak zrobić to w kolorze?
Zapisane
ipi
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 24.02.2013, 02:25:12 »

Tak mi wyjszło ! Chichot
Zapisane

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPEdycja fotografiiWątek: Retusz starego zdjęcia
Skocz do: