Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3 ... 5
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Zardzewiały napis  (Przeczytany 144450 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Wulfgar
√ ι ק

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 304
Galeria Użytkownika

Wulfgar


Zobacz profil
« : 20.01.2009, 19:35:44 »


Opracowanie: Wulfgar
Poziom trudności: średni

C1:
C2:
C3:


Tutorial będzie miał tak naprawdę 3 wyniki, które postaram się wam opisać dokładniej. Będą to:
C1: Nowy, metalowy tekst;
C2: Lekko zardzewiały metalowy tekst;
C3: Zdezelowany tekst.
Tutorial postaram się podzielić tak, abyście od samego początku wiedzieli który z wyników robicie. Mrugnięcie
Niestety jedną z wad poradnika jest to, że trudno osiągnąć jest ładny efekt na okrągłej czcionce. Na tekscie nieraz pojawiają się "zmarszczki", które trzeba ręcznie usunąć, co postaram się również opisać. Uśmiech
W tutorialu użyłem czcionki Metal Lord, którą dodaje do załączników.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point A. Przygotowanie napisu do mapowania wypukłości

Lime Point 1. Tworzymy nowy obraz o długości troszkę większej niż napis i dużo większej wysokości. Tło musi być większe abyśmy mogli sobie wybrać odpowiednie miejsce do zastosowania mapowania wypukłości (ale o tym będzie dalej). Ja stworzyłem obraz o wielkości 640x400px.

Lime Point 2. Teraz tworzymy napis. Ustawiamy wielkość (w moim przypadku jest to 100px) oraz wybieramy czcionkę, jaką ma być ten napis stworzony (u mnie Metal Lord). Położenie napisu nie jest na  razie zbyt istotne.

Lime Point 3. Na warstwie tekstowej zaznaczamy Blokowanie kanału alfa.

Lime Point 4. Jako kolor pierwszoplanowy ustawiamy kolor #FFFFFF, a jako kolor tła #000000. Wybieramy narzędzie Gradient Gradient [L]. Kształt gradientu zmieniamy na Rozlany (dół) i przeciągamy nim po naszym tekście. Powinniśmy otrzymać taki efekt:



Lime Point 5. Teraz wybieramy Filtry -> Uwydatnianie -> Wyostrzanie... i Ostrość ustawiamy na 50. Powtarzamy jeszcze raz tę samą czynność za pomocą skrótu [Ctrl+F].



Lime Point 6. Nasza mapka jest już prawie gotowa. Jak widzimy jednak widać na niej pewne niedoskonałości. To one są właśnie przyczyną "zmarszczek", o których pisałem we wstępie. Im więcej różnego typu skośnych/okrągłych linii, tym więcej będzie tych niedoskonałości. Musimy więc się ich jakoś pozbyć. W tym celu użyjemy narzędzia Rozsmarowywanie Rozmazywanie {S}. Pędzel ustawiamy na Circle (01), powiększamy sobie napis i zaczynamy wymazywanie. Gdy zakończymy mamy już gotowy podkład do mapowania wypukłości:



Lime Point B. Przygotowanie tła

Lime Point 1. Mamy napis. Teraz musimy przygotować coś, co będzie choć troszkę przypominać metal. Wyłączamy widoczność Widoczność warstwy warstwy z napisem i przechodzimy na warstwę Tło.

Lime Point 2. Przechodzimy do Filtry -> Renderowanie -> Chmury -> Jednolite chmury... i tworzymy takie ustawienia:
Ziarno losowości: Wylosuj;
Szczegóły: 15;
Rozmiar X: 2,0;
Rozmiar Y: 2,0;


Lime Point 3. Po wygenerowaniu się na naszym tle chmur przechodzimy do Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie "w ruchu".... Ustawienia:
Typ rozmycia: Liniowy;
Długość: 80;
Kąt: 45;


Lime Point 4. Teraz przechodzimy do Filtry -> Szum -> Szum RGB.... Tam odznaczamy Niezależny RGB i klikamy OK.

Lime Point 5. Ponownie używamy filtru Rozmycie "w ruchu"... z ustawieniami z pkt 3. Powinniśmy otrzymać coś takiego:



Lime Point 6. Jak widzimy mamy już coś co przypomina metal. Jest on jednak troszkę dziwny. Musimy nadać mu lekki połysk. W tym celu używamy Filtry -> Światło i cień -> Efekty świetlne.... Przechodzimy do zakładki Materiał i zaznaczamy opcje Metaliczny. Z lewej strony na miniaturce niebieską kropkę przeciągamy mniej więcej na środek. Suwaków nie ruszamy, bądź ustawiamy je zgodnie z własnymi upodobaniami. Ja je zmieniłem w taki sposób:
Jaskrawość: 0,18;
Jasność: 0,62;
Lśnienie: 0,88;
Błysk: 27,00;


Nasze tło jest już gotowe:



Teraz musicie wybrać, który efekt was interesuje. Wszystkie trzy zaczynamy od tego momentu.

Lime Point C1. Nowy, metalowy tekst

Lime Point 1. Wracamy na warstwę z tekstem. Włączamy jej widoczność i narzędziem Przesunięcie Przesuwanie [M] układamy napis w odpowiednim miejscu naszego tła. Pobieramy Kanał alfa na zaznaczenie, po czym odwracamy je (zaznaczenie) [Ctrl+I] i wracamy na warstwę Tło. Czyścimy zaznaczenie [Delete]. Pozbywamy się go [Shift+Ctrl+A]. Wyłączamy widoczność warstwy z tekstem. Przed oczami mamy coś takiego:



Lime Point 2. Przechodzimy do: Filtry -> Odwzorowania -> Mapowanie wypukłości i tam obieramy następujące ustawienia:
Mapowanie wypukłości: Tutaj wybieramy warstwę tekstową;
Typ Mapowania: Liniowy;
Wzmocnij ciemne kolory: tak;
Wzniesienie: 39;
Głębia: 5;
Poziom przeźroczystości: 15;


Lime Point 3. Nowy, metalowy tekst gotowy:



Lime Point C2. Lekko zardzewiały, metalowy tekst

Lime Point 1. Tworzymy nową warstwę i nazywamy ją Rdza. Umieszczamy ją nad warstwą Tło. Nowa warstwę wypełniamy za pomocą: Filtry -> Renderowanie -> Chmury -> Plazma... z następującymi ustawieniami:
Ziarno losowości: Wylosuj;
Turbulencje: 2,0;


Lime Point 2. Za pomocą Zaznaczenia według koloru Zaznaczenie wg koloru [Shift+O] z ustawieniem progu na 50 i dodawaniem do bieżącego zaznaczenia czyścimy [Delete] cześć wygenerowanej plazmy. W miejscach gdzie zostanie plazma będzie w przyszłości rdza.



Lime Point 3. Włączamy Blokowanie kanału Alfa na warstwie Rdza i wypełniamy ja kolorem #000000. Wyłączamy jej widoczność.

Lime Point 4. Przechodzimy na warstwę Tło i uruchamiamy Filtry -> Odwzorowania -> Mapowanie wypukłości... z ustawieniami:

Mapowanie wypukłości: tutaj wybieramy warstwę Rdza;
Wzmocnij ciemne kolory: tak;
Wzniesienie: 39;
Głębia: 5;
Poziom przeźroczystości: 66;


Dzięki temu na naszym tle pokazały się zaczątki rdzy.

Lime Point 5. Wracamy na warstwę Rdza i włączamy jej widoczność. Sprawdzamy, czy nadal mamy zablokowany kanał alfa. Jeżeli tak, to wypełniamy warstwę kolorem #ed6a00.

Lime Point 6. Idziemy do: Filtry -> Szum -> Szum RGB.... Odznaczamy Niezależny RGB, a wszystkie wartości (prócz Alfa) ustawiamy na 0,50.

Lime Point 7. Duplikujemy warstwę Rdza i ustawiamy tryb krycia na Wypalanie. Natomiast tryb krycia kopii zmieniamy na Mnożenie. Łączymy warstwy ze sobą za pomocą [Ctrl+M]. Oto efekt:



Lime Point 8. Wracamy na warstwę z tekstem. Włączamy jej widoczność i narzędziem Przesunięcie Przesuwanie [M] układamy napis w odpowiednim miejscu naszego tła. Pobieramy Kanał alfa na zaznaczenie, po czym odwracamy je (zaznaczenie) [Ctrl+I] i wracamy na warstwę Tło. Czyścimy zaznaczenie [Delete]. Pozbywamy się go [Shift+Ctrl+A]. Wyłączamy widoczność warstwy z tekstem. Przed oczami mamy coś takiego:



Lime Point 9. Przechodzimy do Filtry -> Odwzorowania -> Mapowanie wypukłości i tam obieramy następujące ustawienia:
Mapowanie wypukłości: Tutaj wybieramy warstwę tekstową;
Typ Mapowania: Liniowy;
Wzmocnij ciemne kolory: tak;
Wzniesienie: 39;
Głębia: 5;
Poziom przeźroczystości: 15;


Lime Point 10. Lekko zardzewiały, metalowy tekst gotowy:



Lime Point C3. Zdezelowany tekst

Lime Point 1. Tutaj możemy wykorzystać tło, które udało nam się stworzyć w punktach od 1. do 8. w rozdziale C2. Lekko zardzewiały, metalowy tekst. Pamiętajmy jednak, że na naszym zdezelowanym tekście musi być odpowiednio dużo rdzy. Nie może to być jednak sama rdza. Po wycięciu tekstu z tła otrzymałem taki efekt:



Lime Point 2. Wybieramy Gumkę Gumka [Shift+E] i za pomocą pędzla Circle (03) strzępimy brzegi liter tak, aby wyglądały na pokruszone przez upływ czasu:



Lime Point 3. Tworzymy nową warstwę i nazywamy ją Rdza2. Bierzemy Kanał Alfa na zaznaczenie z warstwy z wytartym przed chwilą tekstem i wracamy na warstwę Rdza2. Ustawiamy kolor pierwszoplanowy na #000000. Następnie wybieramy narzędzie Gradient, ustawiamy typ gradientu na Pierwszoplanowy na przezroczystość oraz kształt na Promienisty. Tak przygotowanym narzędziem i zaznaczeniem wykonamy prawdziwe spustoszenie w naszym napisie. Zaznaczamy czarnymi kołami miejsca w których rdza jest najbardziej widoczna:



Lime Point 4. Teraz wybieramy Szum RGB..., odznaczamy Niezależny RGB, a wszystkie wartości, prócz Alfa, ustawiamy na 1,00.

Lime Point 5. Warstwę Rdza2 łączymy z naszą warstwą tekstową przygotowaną w rozdziale A. Przygotowanie napisu do mapowania wypukłości. Nasza warstwa przygotowana w A. powinna teraz wyglądać tak:



Lime Point 6. Wracamy na warstwę Tło i przechodzimy do Filtry -> Odwzorowania -> Mapowanie wypukłości i tam wybieramy następujące ustawienia:
Mapowanie wypukłości: Tutaj wybieramy warstwę tekstową;
Typ Mapowania: Liniowy;
Wzmocnij ciemne kolory: tak;
Wzniesienie: 39;
Głębia: 5;
Poziom przeźroczystości: 15;




Lime Point D. Generowanie cienia

Lime Point 1. Aby napis był troszkę bardziej rzeczywisty przechodzimy do Filtry -> Światło i cień -> Rzucanie cienia... i tworzymy następujące ustawienia:
Przesunięcie X: 3;
Przesunięcie Y: 3;
Promień rozmycia: 10;
Kolor: #000000
Krycie: 80;


Lime Point Koniec



I to naprawdę już KONIEC. Język
Tutorial lekko zakręcony, ale mam nadzieję, że nie jest kosmicznie trudny. Uśmiech
Miłego GIMPowania! Uśmiech




* METALORD.TTF (26.48 KB - pobrany 1742 razy.)
« Ostatnia zmiana: 06.06.2009, 10:56:54 wysłane przez Domaxi » Zapisane
MaciuSiowy
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.2 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 16
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 24.02.2009, 08:16:59 »

HEHE fajny efekt
Zapisane

Maxymale
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 16
Galeria Użytkownika


"When you don't look i eat your cookies" - ???


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 24.02.2009, 21:01:18 »

Gdzie jest blokowanie kanału alfa??2.6 + Gap.Dobra już wiem, skorzystałem z "Kanał Alfa na zaznaczenie".
Zapisane

Wulfgar
√ ι ק

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 304
Galeria Użytkownika

Wulfgar


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 24.02.2009, 21:04:32 »

Nad lista warstw masz "Blokowanie" Mrugnięcie
Zapisane
Qba_
Emeryt

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: qba_@jid.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 627
Galeria Użytkownika


jogurt rlz!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 26.02.2009, 20:38:25 »

Super efekt:
Zapisane

Zenfur
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
JID: zenfur@jabberpl.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika

Zenfur


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 27.02.2009, 17:29:51 »

Brawo! Wspanialy tutorial Chichot
Moje efekty:

« Ostatnia zmiana: 05.01.2016, 12:17:30 wysłane przez Zenfur » Zapisane

Nie patrzcie na licencje mojego profilu. Moja licencja to RCC - Róbta Co Chceta.
Pędzel służy do pędzlowania :-)
Bagsiu
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 09.03.2009, 14:42:43 »

Przy C2 punkt 2 wychodzi mi takie coś :/  Płacz

W czym jest problem ?  Cool

 
Zapisane
Veith
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika


oj joj oj


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 10.03.2009, 13:00:25 »

otóż problem polaga na tym że musisz zaznaczyć napis. Czyli warstwa z napisem prawym i kanał alfa na zaznaczenie następnie zaznaczenie - odwróć, i na warstwie gdzie masz tą rdzę to delete.
i powinno być ok.
Zapisane

Wulfgar
√ ι ק

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 304
Galeria Użytkownika

Wulfgar


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 10.03.2009, 15:03:16 »

Bagsiu, problem polega na tym, ze zle to robisz. Mrugnięcie jezeli chcesz osiagnac efekt C3 nie robisz C1. Mrugnięcie
Zapisane
N3
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 140
Galeria Użytkownika

N3

T3kst


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 13.03.2009, 19:01:19 »

Jak robię efekty świetlne na środku tła jest biała plama a reszta jest przyciemniona. Wychodzi to tak że na środku napisu jest białe, a na bokach prawie czarne.
Zapisane

Davidsonxx
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 43
Galeria Użytkownika


Komputeromaniak


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 02.04.2009, 19:35:00 »

Efekt 1:


Efekt 2:


Efekt 3:
Zapisane

Język JESTEM FANEM GIMPA Język
Vorrav
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 05.05.2009, 20:17:21 »

,, 1. Wracamy na warstwę z tekstem. Włączamy jej widoczność i narzędziem Przesunięcie  [M] układamy napis w odpowiednim miejscu naszego tła. Pobieramy Kanał alfa na zaznaczenie, po czym odwracamy je (zaznaczenie) [Ctrl+I] i wracamy na warstwę Tło. Czyścimy zaznaczenie [Delete]. Pozbywamy się go [Shift+Ctrl+A]. Wyłączamy widoczność warstwy z tekstem. Przed oczami mamy coś takiego"

nie zabardzo wiem co zrobić z tym kanałem alfa i gdzie on jest , to ten nad warstwami?
Zapisane

Davidsonxx
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 43
Galeria Użytkownika


Komputeromaniak


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 05.05.2009, 20:53:07 »

,, 1. Wracamy na warstwę z tekstem. Włączamy jej widoczność i narzędziem Przesunięcie  [M] układamy napis w odpowiednim miejscu naszego tła. Pobieramy Kanał alfa na zaznaczenie, po czym odwracamy je (zaznaczenie) [Ctrl+I] i wracamy na warstwę Tło. Czyścimy zaznaczenie [Delete]. Pozbywamy się go [Shift+Ctrl+A]. Wyłączamy widoczność warstwy z tekstem. Przed oczami mamy coś takiego"

nie zabardzo wiem co zrobić z tym kanałem alfa i gdzie on jest , to ten nad warstwami?

Masz okno ,,Warstwy" (Ctrl+L) - klikasz PPM na warstwę z tekstem i klikasz ,,KAnał Alfa na zaznaczenie"

PS. PPM = Prawy Przycisk Myszy
Zapisane

Język JESTEM FANEM GIMPA Język
Sander
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika


ub3r 1337 pwnz0r'


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 30.05.2009, 23:10:02 »

Świetny Tutek!

Mój rezultat:



WoW of Rust

Uśmiech 2
Zapisane

Strony: [1] 2 3 ... 5
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPEfekty tekstoweWątek: Zardzewiały napis
Skocz do: