Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Wektoryzacja bitmapy  (Przeczytany 78434 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
wojtasin
Nowicjusz

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.3
JID: wojtasin@chrome.pl
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

wojtasin

Hobbysta


Zobacz profil WWW
« : 07.03.2007, 09:41:55 »

V 0.2

Zamianę obrazka zaczynamy od stworzenia pustego dokumentu (albo otwarcia nowej instancji Inkscape), następnie z menu Plik wybieramy pozycję Importuj i wybieramy obrazek, który ma zostać przekonwertowany do formatu SVG.



Po dokonaniu importu zaznaczamy bitmapę i z menu Ścieżka wybieramy pozycję Wektoryzuj bitmapę...



Przechodzimy do nowo otwartego okna dialogowego i sprawdzamy, czy standardowe ustawienia narzędzia zamiany bitmap na grafikę wektorową będą dla nas wystarczające. Klikamy przycisk Update w polu nad przyciskiem (w starszych wersjach Inkscape po jego lewej stronie) powinna ukazać się miniaturka obrazka, jednak przy domyślnych ustawieniach prawdopodobnie będzie ona biała. Nie należy się tym przejmować, zaznaczamy opcję Kolory (Colors) w sekcji Wielokrotny przebieg (Multiple scans), możemy też odznaczyć Rozmycie (obraz będzie bardziej ostry) oraz zwiększyć Liczbę przebiegów procesu, jednak należy pamiętać, że każdy przebieg to kilkadziesiąt do kilku tysięcy nowych węzłów, co za tym idzie, także większy rozmiar pliku obrazka. Po ustawieniu wszystkich parametrów konwersji klikamy przycisk OK i po kilku sekundach otrzymamy gotowy obraz.



Jeżeli efekt nie jest satysfakcjonujący, to próbujemy z innymi ustawieniami.



Jak widać na przykładowych obrazkach, narzędzie wektoryzujące bitmapy Protrace sprawdza się przede wszystkim w mało skomplikowanych grafikach (rysunek powyżej). Przy rysunkach o większej ilości szczegółów uzyskany obrazek jest daleki od doskonałości (rysunek poniżej)


« Ostatnia zmiana: 07.03.2007, 21:22:14 wysłane przez wojtasin » Zapisane

Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 07.03.2007, 14:02:27 »

Myślę, że powinieneś to pokazać na przykładzie prostej właśnie grafiki, a na końcu jako dopowiedzenie przedstawić efekt na bardziej złożonym obrazku.
Zapisane
wojtasin
Nowicjusz

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.3
JID: wojtasin@chrome.pl
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

wojtasin

Hobbysta


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 07.03.2007, 21:23:22 »

Myślę, że powinieneś to pokazać na przykładzie prostej właśnie grafiki, a na końcu jako dopowiedzenie przedstawić efekt na bardziej złożonym obrazku.
Mam nadzieję, że teraz jest lepiej, czekam na dalszą, konstruktywną krytykę.
Zapisane

Myron
√ ι ק

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 258
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 08.03.2007, 15:17:22 »


wojtasin, bardzo dobrze, że opisałeś sposób wektoryzacji bitmap. Jest to jedna z najczęściej wykonywanych operacji w pracy na wektorach (od której zaczyna się pracę, aby można było dokonać dalszej edycji).

Przedstawiłeś to w sposób czytelny, tak że nawet początkujący użytkownicy Inkscape'a nie będą mieć żadnych problemów z wektoryzacją rastrów.

Zapisane

lokshaw
Gość
« Odpowiedz #4 : 03.10.2007, 23:46:49 »

Może niepotrzebnie dopisuję coś po tak długiej przerwie w tym temacie, ale nie mogę się powstrzymać: dzięki Ci, Wojtasin, wielkie dzięki za ten tutorial!  Duży uśmiech Bardzo mi pomógł  Mrugnięcie
Zapisane
e_em_3
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.5
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 20.07.2008, 19:26:51 »

może i stary temat  Mrugnięcie ale uzupełnię go o pokazówkę "przed, po"  Chichot
Zapisane

ola
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

ola


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 03.11.2016, 23:23:43 »

Witam wszystkich.

Piszę w starym temacie, ale nie znalazłam możliwości założenia nowego wątku Smutny

Mam pytanie odnośnie inkscape.
Mianowicie mam plik w formacie jpg o rozdzielczości 300dpi.
Gimp mi pokazuje, że rozmiar w mm to 40 mm x 30 mm (około).
a kiedy otwieram go w inkscape pokazuje mi tam rozmiar w mm ponad trzy razy większy.
Czy ktoś może mi wytłumaczyć jak laikowi, czemu się tak dzieje?

Z góry dziękuję:)

Edit.
Właśnie znalazłam temat:)
Wygląda na to, że inkscape otwiera wszystkie obrazy w rozdzielczości 90 dpi. Stąd różnica w mm.

« Ostatnia zmiana: 04.11.2016, 00:37:29 wysłane przez ola » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeInkscapeWątek: Wektoryzacja bitmapy
Skocz do: