Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3 ... 6
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Jesienny Wschód Słońca by Myron  (Przeczytany 145499 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Myron
√ ι ק

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 258
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 04.03.2007, 16:05:50 »

Jesienny Wschód Słońca
Tutorial






Posiadam zezwolenie autora [Pnoi] na przełożenie tutoriala na język polski oraz publikacje na forum www.gimpuj.info. Jest to tutorial przeznaczony głównie dla osób początkujących (niemniej jednak znających podstawowy GIMPa).
Zanim zaczniemy tworzenie sygnaturki, należy pobrać poniższe pędzle:
http://www.deviantart.com/deviation/52227316/
http://www.deviantart.com/deviation/37141868/

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.2. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Otwórz nowy obraz (ja zgodnie z oryginalnym tutorialem ustawiłem na 360x150px, oczywiście można według własnego uznania). Używając narzędzia Wypełnienie kolorem lub deseniem  Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] wypełnij tło miłą dla oka jasną pomarańczą (ja podobnie jak autor oryginału użyłem koloru #fbb40b).



Lime Point 2. Kliknij [Ctrl+L] by wywołać okno warstw i dodaj nową warstwę nazywając ją Ziemia (nazywaj warstwy po to aby w późniejszym etapie się nie zgubić). Używając pędzli „chmury” (bamann cloud 1-4), wypełnij dno kolorem czarnym, tak aby wypełnienie było nieco mniejsze niż połowa sygnatury.



Lime Point 3. Zduplikuj warstwę Ziemia. Przejdź do menu: Warstwa -> Kolory -> Inwersja. Następnie: Zaznaczenie -> Wszystko i teraz podnieś obraz o około 10 pikseli w górę. Przejdź do: Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa i ustaw promień rozmycia na 6px (zarówno w pionie jak i w poziomie). Teraz idź do menu: Warstwa -> Przezroczystość -> Kanał alfa na zaznaczenie. Idź do menu: Zaznaczenie -> Zaokrągl, pozostaw wszystko jak jest i tylko kliknij OK. Wciśnij [Ctrl+I] aby odwrócić zaznaczenie i [Ctrl+K] (Edycja -> Wyczyść). Ustaw tą warstwę pod warstwę Ziemia.



Lime Point 4. Stwórz nową warstwę i nazwij ją Gwiazdy (bezpośrednio nad warstwą tła). Użyj któregoś z pędzli Nightsky (w kolorze białym) i wymaluj nim górną część warstwy. Możesz też utworzyć swój własny pędzel i dodać kilka efektownych gwiazdek. Aby stworzyć nowy pędzel gwiazdkowy wykonaj poniższe czynności.
Wybierz okno wyboru pędzli a następnie ustaw odstęp na 20 i kliknij na ikonkę Nowy pędzel



i utwórz go z poniższymi ustawieniami:



Teraz wybierz swój nowy pędzel (u mnie nazywa się Tutorial Sunrise) i dodaj kilka gwiazdek.



Lime Point 5. Stwórz nową warstwę Słońce i umieść ją bezpośrednio nad warstwą tła. Używając domyślnego pędzla w kształcie okręgu, wybierz jasnożółty kolor i namaluj nim okrąg (nie musi być zbyt dokładny). Zrób tak, aby twój pierwszy plan zabarwiał się na biało, żeby uzyskać ten efekt, wymaluj środek białym kolorem. Przejdź do menu: Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa a promień rozmycia ustaw na około 25-30px. Przejdź do menu: Warstwa -> Przezroczystość -> Kanał alfa na zaznaczenie. Teraz przejdź do menu: Zaznaczenie -> Zaokrągl i kliknij OK przy domyślnym ustawieniu. Następnie przejdź do Zaznaczenie -> Odwróć, a potem: Edycja -> Wyczyść.



Lime Point 6. Stosując narzędzie Ścieżki Ścieżki [B ] narysuj długi trójkąt aby wierzchołek skierowany był w kierunku słońca.



Utwórz nową warstwę i nazwij ją Promienie, wybierz narzędzie Gradient Gradient [L] i ustaw następująco:



Wybierz: Zaznaczenie -> Ze ścieżki. Narzędziem Gradientu wypełnij zaznaczenie zaczynając od środka okręgu i idąc ku zewnętrznej krawędzi sygnatury. Powtórz te czynności ze ścieżkami tyle razy aż będziesz zadowolony, a efekt będzie wyglądał podobnie jak poniżej. Gdy to zrobisz pozostaw warstwę w trybie Zwykłym a krycie ustaw na około 50%



Lime Point 7. Przyszedł czas aby do sygnaturki dodać jakieś sylwetki. Jeżeli jesteś leniwy, w Google'ach znajdziesz setki sylwetek. Jeżeli nie, to idź za mną krokami 7a i 7b, w których postaram się pokazać 2 metody na utworzenie sylwetek ze zdjęć.

Orange Point 7a Znajdź zdjęcie postaci, którą chcesz umieścić na sygnaturce i otwórz je w nowym oknie GIMP-a. Po dużym powiększeniu zaznacz sylwetkę osoby za pomocą narzędzia Odręczne zaznaczanie obszarów  Lasso [F]. Zaznaczenie wypełnij kolorem czarnym. Następnie odwróć zaznaczenie a tło wyczyść [Ctrl+K].
Wejdź w menu: Warstwa -> Skaluj warstwę i zmniejsz sylwetkę aby miała około 50 pikseli wysokości. Tak przygotowaną sylwetkę skopiuj i wklej ją jako nową warstwę, którą nazwij po prostu Sylwetka.





Orange Point 7b Kolejne zdjęcie otwórz ponownie w nowym oknie GIMP-a, tym razem na zdjęciu mam drzewo na stosunkowo jednolitym tle, więc do zaznaczenia drzewa posłużę się narzędziem Zaznaczanie obszarów według koloru   Zaznaczenie wg koloru [Shift+O]. Dalszą część wykonujemy podobnie jak w punkcie 7a, z tym że warstwę do której wklejamy drzewo tak też właśnie nazywamy nazywamy oraz skalujemy do około 100 pikseli wysokości.





Lime Point 8. Teraz dodaj nową warstwę chmury, na której narysuj 2 obłoki za pomocą ścieżek. Następnie wejdź w menu: Zaznaczenie -> Ze ścieżki. Wypełnij zaznaczenie kolorem białym i na koniec zmniejsz krycie warstwy do około 50%.



Lime Point 9. Kolejny raz stwórz nową warstwę i nazwij ja Ptaki. Powiększ sygnaturkę do około 800% i narysuj ścieżkę która wygląda troszkę podobnie do odwróconej litery V. Następnie zedytuj ścieżkę w ten sposób, aby przypominała ptaka (czynność powtórz dla ptaka drugiego) i wypełnij ją czarnym kolorem.



Lime Point 10. Dla urozmaicenia końcowego efektu dodamy jeszcze do sygnaturki liście klonu. W tym celu znajdź fotografie liścia a następnie wykonaj punkt 7a, lub po prostu narysuj go samodzielnie za pomocą ścieżek (ewentualnie dla ułatwienia posłuż się programem do grafiki wektorowej np. Inkscape'm – ja w tym programie właśnie zrobiłem cały sznur liści, następnie zapisałem jako .svg i wstawiłem do nowej warstwy, którą nazwałem Liście ).







Wstaw na dole sygnaturki jeszcze jeden listek. Teraz wybierz narzędzie Rozjaśnianie lub wypalanie  Rozjaśnienie-wypalenie [Shift+D] i ustaw w sposób następujący:



Gdy już to zrobiłeś, powypalaj powyższym narzędziem w liściach ciemne ślady, by wyglądały mniej więcej tak:



Lime Point 11. Ustaw kolor pierwszoplanowy na #ffc600 [lekkiej pomarańczy], a drugi plan na #a26b00 [brązowawy]. Stwórz nową warstwę i idź do Edycja -> Kopiuj Widoczne; Edycja -> Wklej. Teraz idź do menu: Filtry -> Kolory -> Odwzorowania -> Odwzorowanie Gradientu. Ustaw warstwę na tryb: Kolor, a krycie na 70%.



Lime Point 12. Sygnatura jest już prawie gotowa. Dodaj jeszcze wszystkie cieszące oko drobiazgi typu tekst, obramowanie itp. Ja dodałem napis czcionką Visitor, rozmiar 12. Następnie: Warstwa -> Przezroczystość > Kanał alfa na zaznaczenie. Na zaznaczenie dodajemy biało-pomarańczowy gradient.



Lime Point Koniec



Miłego GIMP-owania Mrugnięcie


« Ostatnia zmiana: 04.05.2011, 15:13:48 wysłane przez INSEKT » Zapisane

Myron
√ ι ק

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 258
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 08.03.2007, 13:25:00 »

dodam niebieską wersję zrobioną z nudow:D

Zapisane

Mariek
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.2
Wiadomości: 46
Galeria Użytkownika


...Gimp? Oczywiście...


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 05.05.2007, 12:18:03 »

Wystarczyło poszukać na deviantART...

Pędzle Nightsky

EDIT:

Nie chciało mi się robić liści... może później..



Nie miałem czasu na odwzorowanie gradientu... później dorobię...
« Ostatnia zmiana: 05.05.2007, 13:17:09 wysłane przez Mariek » Zapisane



...kiedyś Mariek...
...później M4RI3K...
...teraz Mariek...
Izzyx (A.N.Onim)
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 150
Galeria Użytkownika


Contact juggler.


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 10.06.2007, 21:01:08 »

Bardzo fajny tut, ale mój efekt trochę mniej. Ale mam wytłumaczenie: dopiero zaczynam tworzyć w gimpie  Uśmiech.
No dobra:

Zapisane

Dawniej A_N_Onim.
lion.
√ ι ק

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 222
Galeria Użytkownika


strach pomyśleć że lion. się tak leni!


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 09.07.2007, 19:23:39 »

dodam niebieską wersję zrobioną z nudow:D


mocne podoba mi sie
Zapisane

Rafaelus
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

GIMP: 2.4
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 38
Galeria Użytkownika

Rafaelus


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 26.07.2007, 12:08:24 »

Ja mam coś takiego:

A liści mi się po prostu nie chciało
Zapisane

Balsamista
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika


Bosko


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 10.08.2007, 13:15:18 »

ja mam takie cos:

nie korzystalem z calego
Zapisane

mch
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

mch


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 13.08.2007, 11:07:54 »

Po ~godzinie zabawy (z GIMPA korzystam od wczoraj Uśmiech 2) udało mi się otrzymać taki efekt:



Wiem wiem, jest kilka niedociągnięć ale i tak mi się podoba Uśmiech 2

Zapisane
INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 12.09.2007, 01:52:57 »

Wzorując się na tutorialu + własne pomysły:

Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
M@n!3K
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 2.4
Wiadomości: 42
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 12.10.2007, 18:46:06 »

Może ktoś dać dobry link do tych pędzli?
Bo te nie działają a sam szukałem i nie znalazłem czegoś takiego...
Zapisane


Myron
√ ι ק

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 258
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 12.10.2007, 21:20:06 »

Może ktoś dać dobry link do tych pędzli?
Bo te nie działają a sam szukałem i nie znalazłem czegoś takiego...


Daje w załącznikach:

* Cloudy_by_basmann.zip (75.35 KB - pobrany 896 razy.)
* Nightsky.zip (1008.86 KB - pobrany 1108 razy.)
Zapisane

kiezix
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 05.11.2007, 19:44:47 »

A ja zrobiłam "zimowy błysk" Język . Przed słoneczkiem pingwinek jakbyście nie zauważyli Język bo to z takiej gry jest.

Oceniajcie w mojej galerii!
Zapisane

greengod
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

greengod


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 20.12.2007, 19:00:32 »



a mi wyszlo tak, chociaz nie jest to jesienny wchod slonca
« Ostatnia zmiana: 20.12.2007, 19:22:37 wysłane przez greengod » Zapisane
mx2
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 77
Galeria Użytkownika


nikt z nikąd


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 22.12.2007, 22:52:01 »

a ja cos takiego wymodziłem

ładne Duży uśmiech
« Ostatnia zmiana: 22.12.2007, 23:04:10 wysłane przez mx2 » Zapisane

<brak>
Strony: [1] 2 3 ... 6
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPSygnaturyWątek: Jesienny Wschód Słońca by Myron
Skocz do: