Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Blaszany napis  (Przeczytany 102616 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Grolak
√ ι ק

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: grolak@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 126
Galeria Użytkownika


Kreator mody


Zobacz profil
« : 08.07.2008, 12:27:57 »

Blaszany napis
Tutorial

Opracowanie: Grolak
Poziom trudności: średni


(efekt już po wykorzystaniu dodatkowych "efektów")



Do wykonania tego napisu zainspirowała mnie pewna ulotka. Widniał na niej realistyczny blaszany napis, postanowiłem wykonać go w GIMP-ie.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzymy Nowy obraz o wymiarach 500x300px. Narzędziem Tekst Narzędzia tekstowe [T] piszemy jakieś słowo. Najlepiej użyć "grubej" czcionki. Ja wybrałem czcionkę ESP (do pobrania w załączniku). Najlepiej zwiększyć również rozmiar czcionki. Tak wygląda na razie nasz napis:



Lime Point 2. Na warstwie GIMP stosujemy: Kanał alfa na zaznaczenie. W tym celu klikamy na nią PPM i z listy wybieramy Kanał alfa na zaznaczenie lub wchodzimy w: Warstwa -> Przezroczystość -> Kanał alfa na zaznaczenie. Tworzymy nową warstwę i nazywamy ją Obwódka. Kolor pierwszoplanowy ustawiamy na #b0b0b0, a drugoplanowy na #707070. Przeciągamy Gradient Gradient [L] mniej więcej od prawej strony do lewej/od góry do dołu:



Lime Point 3. Tworzymy nową warstwę i nazywamy ją Środek. Czas na stworzenie specjalnego gradientu. Aby to zrobić wchodzimy w okno wyboru gradientu (Plik -> Okna dialogowe -> Gradienty) i klikamy w ikonkę kartki, która znajduje się na dole okna. Tworzymy gradient podobny do tego (instrukcję "jak stworzyć gradient" zawarł CorteZ w tutorialu Logo Windows Vista):



Możemy też wybrać gradient Gold. Gradient oraz czcionkę użytą w tutorialu możecie pobrać w załączniku!


Lime Point 4. Zmniejszamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Zmniejsz...) według własnego upodobania. Ja zmniejszyłem o 6px. Teraz przeciągamy gradient z góry na dół, gradient jest już tak zrobiony, że jeśli dobrze go zastosujecie to napis wyda się wklęsły. Jeśli jednak coś wam nie pasuje, możecie rozmyć go Rozmyciem Gaussa. Ogółem, wszystko zależy od tego jak zrobicie i zastosujecie gradient:



Lime Point 5. Ogólnie rzecz biorąc środek napisu powinien być wklęsły w stosunku do obwódki. Jednak gradient tego efektu nie oddaje. W tym celu tworzymy nową warstwę (nazwijmy ją np. Wklęsłość). Weź Kanał alfa na zaznaczenie z warstwy Środek, na warstwie Wklęsłość wypełnij zaznaczenie kolorem czarnym, po czym zmniejsz zaznaczenie o 1px i usuń zawartość zaznaczenia [Delete]. Następnie znowu weź Kanał alfa na zaznaczenie z warstwy Środek i na warstwie Wklęsłość użyj Rozmycia gaussa o promieniu 2px (efekt jest widoczny na następnym obrazku).

Lime Point 6. Wybieramy Kanał alfa na zaznaczenie na warstwie Obwódka. Tworzymy nową warstwę o nazwie Odbłyski. Teraz w miejscach, gdzie  nam najlepiej pasuje, najczęściej na rogach liter, malujemy białym pędzlem w taki sposób białe plamki (wyłączona widoczność warstwy Tło, przyjrzyjcie się dokładniej - w większości miejsc zmniejszylem sporo Krycie):



Lime Point 7. Rozmywamy warstwę Odbłyski rozmyciem Gaussa (Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa...) promieniem 12x12px.


Lime Point 8. Dodamy teraz pewien smaczek. Otóż duplikujemy warstwę Wklęśłość, zmieniamy nazwę kopii na Czerwień i używamy Kolory -> Barwienie. Teraz tak modyfikujemy wskaźnikami (pamietajcie, żeby najpierw zwiększyć jasność) aby warstwa Czerwień miała taki purpurowo-ciemno-czerwony odcień, coś jak kolor #9c1627. Kiedy jest już ok, zmieniamy tryb krycia warstwy na Pokrywanie oraz duplikujemy ją (efekt widoczny na następnym obrazku).

Lime Point 8. Teraz możemy trochę pokombinować z obwódką. Troszkę ją uwypuklijmy. Bierzemy Kanał alfa na zaznaczenie z warstwy Obwódka, zaznaczenie zmniejszamy o 4px (a dokładniej zmniejszamy tyle o ile zmniejszyliśmy wcześniej tworząc środek minus 2). Bierzemy Kolor -> Jasność i kontrast i wskaźnik jasności przesuwamy trochę w lewo (przyciemniamy). Teraz zmniejszamy zaznaczenie o 1px, i znowu przyciemniamy lekko. Tak samo robimy, tylko że na zewnetrznych dwóch pikselach obwódki (czyli Kanał alfa, zmniejszenie zaznaczenia o 2px, odwrócenie zaznaczenia [Ctrl+I], przyciemnienie itd.).

[/img]


Orange Point Efekty

-Śrubki

Można dorobić śrubki, które będą trzymały nasz napis. Aby to zrobić można (na nowym obrazię) stworzyć GFigurę (Filtry -> Renderowanie -> GFigury), lub elipsę a jej kolor ustawić na szary. Następniy możemy pojaśnić boki naszej śrubki, albo dodać w środku jakiegoś krzyżaka. Innym łatwym sposobem (IMO szybszym i lepszym) jest znalezienie obrazka śrubki np. w Google grafika, chociażby takiego:



Teraz tylko trzeba wyciąć tło, odpowiednio zmniejszyć naszą śrubkę i powklejać gdzie chcemy. Wszystkie projekty śrubek znajdują się w folderze w załączniku.

-Rdza


Stosując tutorial pt. Zardzewiały napis na naszym napisie również można osiągnąć ciekawe rezultaty.

-Brud itp.

Najłatwiejszym sposobem jest po prostu postawienie odpowiedniego czarnego pędzla na nowej warstwie i zmiana trybu krycia. Można również użyć Mapowania wypukłości na warstwie z tekstem, a jako źródło podając warstwę z pędzlem.

Ogółem po paru kombinacjach (jednak trzeba mieć troche doświadczenia aby coś takiego osiągnąć) może nam wyjść np. takie cuś:


Lime Point Koniec



Miłego GIMPowania,
                  Grolak Uśmiech




* Blaszany napis.rar (680.68 KB - pobrany 1589 razy.)
« Ostatnia zmiana: 22.09.2010, 11:57:20 wysłane przez INSEKT » Zapisane

afk
Aro200
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

Aro200


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 11.11.2008, 13:55:15 »

Fajne

Zapisane
RIKITIKI
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

RIKITIKI


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 01.12.2008, 16:29:08 »

GDZIE TEN ZAŁąCZNIK ??!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zapisane
Grolak
√ ι ק

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: grolak@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 126
Galeria Użytkownika


Kreator mody


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 02.12.2008, 17:05:32 »

Hej no, sorry. Zapomniałem. Ale przez to nie musisz psuć Capslocka, wystarczyło napisać mi na PW, lub tutaj, ale bardziej grzecznie. A jak podałem nazwę czcionki, to chyba nieproblem poszukać w Google. Jednak dzięki za przypomnienie, potem dodam ten załącznik.
Zapisane

afk
edi_smooth
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

edi_smooth


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 30.12.2008, 16:29:23 »

Daję link do czcinki dla leniwych:

http://www.urbanfonts.com/scripts/indexwin.php?file=esp.zip

I jeszcze jak wrzucać czcionki:
http://www.gimpuj.info/rozne/czcionki-w-gimpie-t130.0.html
Zapisane
Say
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Say


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 05.01.2009, 17:17:01 »


moja praca. nie wyszła jak u ciebie ale nie dodałem gwoździ i niedokońca rozumiałem to.  Cool
Zapisane
Edmound
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 42
Galeria Użytkownika

Edmound


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 13.01.2009, 14:23:38 »

Dodałem cień i efekt przezroczystości Uśmiech


P.S
Aro200 nie spamuj, przekopiowałeś link do pracy tego, kto założył temat... Zły
Zapisane
kuba-ele
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

kuba-ele


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 31.01.2009, 18:46:21 »

Jak zrobić takie blaszane tło
Zapisane
Nose4s
√ ι ק

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: moses@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 961
Galeria Użytkownika


Troll magister dyplomowany ;)


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 31.01.2009, 18:54:17 »

eee tak jak napis? ludzie trochę kreatywności...
Zapisane


Qba_
Emeryt

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: qba_@jid.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 627
Galeria Użytkownika


jogurt rlz!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 01.02.2009, 20:57:01 »

Fajny efekt:
Zapisane

plotek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

plotek


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 22.02.2009, 11:20:47 »

Ja mam problem przy punkcie 5. Nie moge pomalowac rogow pedzlem. Jak biore kolor bialy to wogole nic mi nie maluje. Pomocy!!!
Zapisane
Davidsonxx
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 43
Galeria Użytkownika


Komputeromaniak


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 15.03.2009, 17:36:26 »

Mam takie coś:  Chichot Chichot Chichot

Zapisane

Język JESTEM FANEM GIMPA Język
Sober
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Sober


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 29.04.2009, 08:29:04 »

Fajny tutek Chichot a to moja pracka:

Proszę o ocenę.
P.S. Podoba mi sie praca Edmounda ale to raczej jak plaszany nie wygląda Język a Davidsonxx ma bardzo fajną prackę Chichot

Ziomioslaw: już Ci tłumaczyłem, że to nie galeria.
« Ostatnia zmiana: 29.04.2009, 09:21:09 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane


GoThIc FoReVeR Uśmiech 2
plysek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika


początkujący


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 08.09.2009, 18:08:49 »

zobaczcie:


nie umiem zaznaczyć tej obramówki. Bo jak robię warstwę obwódka czy środek to mi się robi czarna warstwa o wymiarach całego obrazka. Jestem świeży w temacie, pomóżcie.
Zapisane
Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPEfekty tekstoweWątek: Blaszany napis
Skocz do: