Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Słomiany Napis  (Przeczytany 78682 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
lion.
√ ι ק

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 222
Galeria Użytkownika


strach pomyśleć że lion. się tak leni!


Zobacz profil
« : 10.06.2008, 16:23:27 »

Słomiany Tekst
Tutorial

Opracowanie: wiktor94
Poziom trudności: Trudny



Dzięki temu stworzysz ciekawy efekt słomianego napisu. Pokażę kilka sztuczek. Radziłbym zwracać uwagę, na niektóre piksele oraz kombinować z ustawieniami ekranu. Najlepiej jest też robić na dużych rozmiarach (na przykład 1920x1200). Stock, którego użyłem, jest zbyt mały, ale przy dobrym szukaniu w Google lub kombinowaniu z łączeniem obrazków (przy tych rozmiarach i tak może się to nie udać bo słoma będzie zbyt mała) dacie radę. To jest tutorial napisany na podstawie tutoriala z psdtuts.com. Pisząc go chciałem pokazać, że Photoshop nie różni się od GIMP-a niczym wielkim. Pamiętajmy, że w GIMP-ie inną drogą też się da. XCF w załączniku. Nie będę tłumaczył oczywistych rzeczy, poziom trudności jest trudny, więc nie radziłbym się brać od razu za niego bez zapoznania się z innymi tutorialami. Myślę, że wiele się nauczycie, a mianowicie uzyskiwanie efektu 3d, foto-manipulacji, co to jest CM (Clipping Mask) oraz wiele innych rzeczy. Warto by było się zapoznać z tymi tutorialami na początek:

Materiały:

Czcionka: Swiss 924BT, (nie podam linka do pobrania bo było by to nie legalne - czcionka jest płatna. (Jak poszukacie w Google znajdziecie za free)
Stocki: [link] [link] [link] [link] [link] [link]

W razie problemów proszę nie zadawać pytań w tym wątku, ani mi na PW czy GG bo najprawdopodobniej pomocy nie udzielę. Tak więc pomoc znajdziecie w tym dziale lub przerabiając inne tutoriale z łatwiejszym poziomem:

Tutorial służy tylko do edukacji, więc nie wchodzą w grę żadne kopie lub filmy bez mojej zgody.
Licencja CC-NC-BY-SA

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.5 W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzymy nowy obraz o rozmiarach 600x375px. Od tego momentu wygląd, a raczej kolor zależy wyłącznie od Ciebie. Możesz ustawić jakiś ponury lub żywy kolor. Wszystko zależy od Twojej kreatywności. Tak więc kolor pierwszoplanowy ustawiłem na #e7cc80,a kolor tła #c99f26. Wybieramy narzędzie Gradient  Gradient [L]. Kształt: Promienisty. Mniej więcej ustawiamy myszkę na 204,100(na innych rozmiarach też się powinno udać w tych współrzędnych, z dodatkowymi 0-ami) i przeciągamy linię tak aby gradient wyszedł jak na screenie. Teraz powtórzymy ten krok ale z kolorami #e9bb88 i #dc923f. Tryb warstwy tego gradientu na Tylko jaśniejsze, krycie bez zmian. Warstwy nazwałem: Tło 1 i Tło2


Lime Point 2. Wklejamy do naszego obrazu tą: [link] teksturę. Tryb warstwy ustawiamy na Pokrywanie. Nazwa warstwy: Tekstura 1


Lime Point 3. Powtarzamy krok 2 z drugą teksturą, którą nazwałem Tekstura 2 . Na dodatek z duplikowałem teksturę Tekstura 1 i ustawiłem nad Teksturą 2. Tryb taki jak zwykle, czyli Pokrywanie.


Lime Point 4. Teraz wybieramy Zaznaczenie eliptyczne  Zaznaczenie eliptyczne [E]. Rogi zaznaczenia ustawiamy tak, aby pasowały do rogów obrazu. Teraz odwracamy zaznaczenie: Zaznaczenie -> Odwróć... [Ctrl+i] Na nowej warstwie zaznaczenie wypełniamy kolorem czarnym, usuwamy zaznaczenie i przechodzimy do Filtry - Rozmycie... -> Rozmycie Gaussa. Parametry na ok 120px. Tryb warstwy na Pokrywanie.


Lime Point 5. Kopiujemy warstwę z cieniem i ustawiamy na samą górę (ta co właśnie zrobiliśmy). Tryb warstwy Zwykły, krycie 23,6. Znowu duplikujemy i ustawiamy krycie na 55,7. Warstwy nazwałem kolejno Cień1-3



Lime Point 6. Teraz ożywimy to wszystko. Ustawiamy kolor na #4b3309. Na nowej warstwie (Kolor 1, pędzlem Circle Fuzzy 19 o skali maksymalnej, malujemy jak na obrazkju poniżej:


Lime Point 7. Tryb warstwy Kolor 1 ustawiamy na Twarde światło, Krycie: 59,6. Duplikujemy warstwę Kolor 1, zmieniamy nazwę na Kolor 2, Tryb: Miękkie Światło, Krycie: 41,2. A o to nasz efekt (tak powinno wyglądać nasze tło i warstwy):


Lime Point 8. Z tym i przyszłym krokiem nie powinieneś mieć problemów, nie jest on też także super ważny, więc możecie nagiąć zasady takie jak ułożenie napisu, rozmiar czy samą czcionkę. Wszystko zależy od Was... Tak więc ustawiamy prowadnice w punkcie 300,187,5 (jak się pomylicie o 3 - 6 nic się nie stanie). W tym kroku użyłem czcionki Swiss924 BT z rozmiarem 122px. Hinting pozostawiłem zaznaczony (bez tego napis się rozmywa i jest nie równy), jak i opcję Wygładzaj - bez tego mamy poszarpany napis. Te ustawienia jak już pisałem nie mają większego znaczenia, bo nie mają większego wpływu na efekt końcowy. Gotowy tekst przeciągamy do środka prowadnic (lepiej aby opcja Widok -> Przyciągaj do prowadnic była włączona, pomaga to trochę - szczególnie w tym przypadku, po tym kroku już nie będzie raczej potrzebna).


Lime Point 9. Ten krok posłuży nam tylko do pomocy. Do pracy wstawiamy nasz stock ze słomą i ustawiamy pod warstwę z tekstem. Krycie tekstu według własnego uznania.


Lime Point 10. W tej chwili nadszedł dość nużący i długi w wykonaniu jak dla mnie i pewnie dla Was punkt. Głównie tutaj będziecie mieli wątpliwości do tego, czy efekt jest dobry, czy jest inaczej. Nie ma powodów do obaw, w kolejnych punktach to poprawimy, ważniejsze jest to aby zrobić ten. Uśmiech To co zrobimy w tym momencie, to przykład wykorzystania Clipping Mask (CM - Zastosowanie profesjonalnych efektów w sygnaturze/rady dla początkujących v0.5). Tak więc przejdźmy do konkretów: Dla każdej literki powinna istnieć warstwa ze stockiem. W tym celu przy każdym rozpoczęciu wyodrębniania literki wcześniej musimy z duplikować warstwę ze stockiem. W konkrety jak otworzyć stock, czy zeskalować, już nie będę wchodził (patrz poziom trudności i wstęp)... Wybieramy narzędzie Ścieżki Ścieżki [B ]. Przy tym punkcie się nie starałem. Nierówności czyli boki liter są zrobione w zupełności przypadkowo, momentami są za duże i jest ich za dużo ale jak już napisałem - zostawimy to do poprawienia. Gdy już zaznaczymy kształty, to robimy prostą czynność: Zaznaczenie -> Ze ścieżki [Shift + V], (w przypadku wewnętrznej części litery pomijamy tą część czynności) Zaznaczenie -> Odwróć [Ctrl + I] i klikamy Delete lub Edycja -> Wyczyść na warstwie ze z duplikowanym stockiem. Po skończeniu wszystkich liter, Nasz efekt powinien wyglądać następująco:


Lime Point 11. Wyłączamy wszystkie warstwy, oprócz warstw z tekstem (wyłącznie CM). Wchodzimy w Edycja -> Kopiuj widoczne, Wracamy do momentu zanim wyłączyliśmy wszystkie warstwy oprócz CM ([Ctrl + Z]). Edycja -> Wklej [Ctrl + V]. W ten sposób mamy nasz tekst w jednej formie. Nazwa warstwy: Skopuj widoczne. Niżej obrazek przedstawia, jak jedna warstwa powinna wyglądać bez tła:


Lime Point 12. Na warstwie Skopuj widoczne klikamy Kanał alfa na zaznaczenie, tworzymy nową warstwę Edycja tekstu, wchodzimy w Edycja -> Wypełnij kolorem pierwszoplanowym [Ctrl+] - kolory domyślne, aczkolwiek nie mają znaczenia, ważne by były widoczne.


Lime Point 13. W tym punkcie poprawimy wszystkie dotychczasowe błędy w kształcie tekstu. A więc Kanał alfa na zaznaczenie na warstwie z podstawowym tekstem STRAW. Zaznaczenie -> Odwróć [Ctrl+ I], i narzędziem Gumka Gumka [Shift + E] wymazujemy nadmiar "igieł" lub słomy - kto jak woli : ). Pikseli, aż tak strasznie nie będzie widać ew. zakryjecie je jakimś dodatkiem. Mi wyszło tak. Liczę na waszą kreatywność. :-) Warstwę nazwałem Skopuj widoczne. Obie wyłączamy.


Lime Point 14. Z warstwy Skopuj widoczne Kanał alfa na zaznaczenie, Zaznaczenie -> Odwróć [Ctrl+I]. Z aktywnym zaznaczeniem kopiujemy warstwę Skopuj widoczne, zmieniamy nazwę na Skopuj widoczne - tekst 2 i wyczyszczamy nadmiar słomy: Edycja -> Wyczysć [Delete]. Zaznaczenie usuwamy.


Lime Point 15. Teraz na warstwie Skopuj widoczne PPM -> Kanał alfa na zaznaczenie, tworzymy nową warstwę i wypełniamy kolorem 6a4400. Tryb warstwy: Połączenie ziarna Krycie: 32,2. Nazwę warstwy dałem Korekta kolorów.


Lime Point 16. Jak widać, na zrzucie wyżej, napis ma trochę jaśniejszych punktów. Duplikujemy warstwę Korekta kolorów i zmieniamy na Korekta kolorów - gumowanie. Czyli na z duplikowanej warstwie zamazujemy (Gumka Gumka [Shift + E] fragmenty które są w porządku na zrzucie wyżej (czyli te dobre kolorowo...). Mi wyszło tak:


Lime Point 17. Teraz skopiujemy widoczny tekst (Nazwa jaką będzie nosiła warstwa w .xcf-ie: Skopiuj widoczne - GM 1 - w rezultacie powinniśmy mieć 2. Jedna do mapowania wypukłości druga na potem, czyli duplikujemy skopiowane) jak w punkcie 14. tyle, że aktualny. Kolejno stosujemy mapowanie wypukłości z parametrami poniżej (Filtry -> Odwzorowania -> Mapowanie wypukłości). Tworzymy duplikat warstwy (którą właśnie nazwałem) Mapowanie wypukłości 1 i zmieniamy na Mapowanie wypukłości 2. Teraz ustawiamy warstwę Skopiuj widoczne - GM 1 (Krycie: 51,0) nad Mapowanie wypukłości 2. Duplikujemy Skopiuj widoczne - GM 1 (zmieniłem końcówkę na 2) i ustawiamy krycie na 37,3. I oto nasz efekt:


Lime Point 18. Jeszcze skopiujemy widoczny tekst (tak jak w punkcie 14.). Nazwa: Skopiuj widoczne - tekst, mapowanie wypukłości.

Lime Point 19. Aby poprawić brzydkie fragmenty, skopiowałem jedną z kopii tekstu i wymazałem miejsca, w których wszystko jest ok. (Technika ta sama jak w punkcie 16.)


Lime Point 20. Teraz rzucimy trochę cienia, aby wszystko wyglądało bardziej realistycznie. :-) Filtry -> Światło i cień -> Rzucanie cienia. Krycie na 80, a parametry X,Y na 3 lub 4. Klikamy OK (na aktywnej warstwie Skopiuj widoczne - tekst, mapowanie wypukłości).


Lime Point 21. Kopię warstwy Skopiuj widoczne - GM 1 przesuwamy o 4px w prawo i ok. 2px w dół. Im więcej tym gorzej bo efekt 3d będzie się psuł. Krycie warstwy Drop Shadow chwilowo zmieniłem.


Lime Point 22. O tym punkcie się nie da wiele powiedzieć. Wsadziłem tu owady jakie mi się skojarzyły z polem. Co do pasikonika poprawiałem kolory. Gdy już go wytniecie i zeskalujecie, aktywujecie warstwę z nim potem PPM -> Kanał alfa na zaznaczenie i na nowej warstwie wypełniacie zielonym kolorem po czym krycie warstwy najlepiej na Pokrywanie. To jest dość nużący punkt, bo długo się go wykonuje, ale warto. Szczerze mówiąc, niec hciało mi się dodawać cienia tym robakom (hehe).


Lime Point 23. Wyłączamy wszystkie warstwy związane z tekstem. Powinno pozostać samo tło. Wchodzimy w Edycja -> Skopiuj widoczne, potem Filtry -> Uwydatnianie -> Wyostrzanie. Siłę proponuję ok. 25 - 40px. Czyli wedle uznania. Krycie warstwy Drop Shadow na ok. 88.


Lime Point 24. To tyle. Uśmiech Na koniec dodałem napis od Siebie. Nasz efekt końcowy powinien wyglądać tak:


Lime Point Koniec



W razie wątpliwości proponowałbym zajrzeć do pliku .xcf Uśmiech. Miłego GIMP-owania życzę i pozdrawiam - wiktor94. Uśmiech





Tutorial prezentuje wykonanie bardzo ciekawego efektu 3d napisu zrobionego na podstawie Clipping Masku.
« Ostatnia zmiana: 08.02.2012, 20:02:09 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane

Judyta04
Użytkownik

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 104
Galeria Użytkownika


i put my heart in a red balloon


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 11.06.2008, 15:39:54 »

http://www.bittbox.com/freebies/free-high-res-grungy-paper-textures/

^tych tekstur nie możesz pobrać? Albo Cię nie zrozumiałam.

/edit:
Pokombinowałam z powyższymi teksturami i mi wyszło tak:



Chcesz plik xcf?

Kolejny edit  Uśmiech :

Troszkę inwencji twórczej i wyszło mi jakoś. Nie z Twoich początków tutka. Jak chcesz to pytaj, pomogę  Chichot



« Ostatnia zmiana: 11.06.2008, 16:33:52 wysłane przez Judyta04 » Zapisane
capeone
Użytkownik

Reputacja: 13 Offline Offline

GIMP: 2.2
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 354
Galeria Użytkownika

capeone


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 12.06.2008, 08:40:07 »

mój efekt wygląda tak - sposób czeslavo.
http://www.gimpuj.info/index.php?action=gallery;sa=view;id=17200
szukam tej czcionki ale nigdzie nie mogę znaleźć.
Zapisane
LooL
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
JID: lool@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 18.06.2008, 12:27:00 »

Te tekstury które podała Judyta mamy wszystkie na razzastosowac?
mi to wyszło jakoś dziwnie płasko...


* trawka.gif (171.21 KB, 600x375 - wyświetlony 1513 razy.)
Zapisane

dopiero się ucze...
Wulfgar
√ ι ק

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 304
Galeria Użytkownika

Wulfgar


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 24.06.2008, 14:18:25 »

A ja robilem wg orginalu i wyszlo mi takie cos:

Zapisane
dadon08
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 184
Galeria Użytkownika


Wrócił Król


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 26.06.2008, 20:20:51 »

Moja praca Mrugnięcie


Pisząc ''trawa'' miałem na myśli sami wiecie co...   Chichot

Zapisane

lion.
√ ι ק

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 222
Galeria Użytkownika


strach pomyśleć że lion. się tak leni!


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 22.08.2008, 15:06:14 »

troche zaniedbalem tuta ale juz biore sie do pracy Uśmiech 2
Zapisane

CorteZ
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 207
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 25.08.2008, 23:46:00 »

Ostatnio RRH zauważył, że nie możemy tłumaczyć tutoriali z psdtuts.com gdyż jest to nielegalne. W związku z tym proponuję zakończenie prac nad tutorialem i jeśli autor wyrazi zgodę skasowanie wątku.
Zapisane


lion.
√ ι ק

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 222
Galeria Użytkownika


strach pomyśleć że lion. się tak leni!


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 26.08.2008, 08:37:06 »

Czyli nie warto już pisać....
Zapisane

Cez
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Cez


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 03.03.2009, 17:02:18 »

Zrobiłem własnym sposobem Mrugnięcie
Zapisane
lion.
√ ι ק

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 222
Galeria Użytkownika


strach pomyśleć że lion. się tak leni!


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 03.03.2009, 17:15:52 »

;o

inspiracja do kończenia  Uśmiech dzięki  Mrugnięcie

dasz linka do obrazka z sianem?
Zapisane

Cez
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Cez


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 03.03.2009, 18:09:59 »

Proszę
http://www.onlinesupplements.net.nz/assets/galleries/19/straw2.jpg
Zapisane
kumalg
Użytkownik

Reputacja: 8 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 115
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #12 : 16.05.2009, 11:18:27 »

Ja zrobiłem coś takiego na podstawie samych obrazków z tego tuta http://psd.tutsplus.com/text-effects-tutorials/create-a-spectacular-grass-text-effect-in-photoshop/
Zapisane

lion.
√ ι ק

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 222
Galeria Użytkownika


strach pomyśleć że lion. się tak leni!


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 11.06.2009, 22:22:42 »

ok mam tu coś takiego Język, jeszcze nie skończone ale chciałbym wiedzieć co sądzicie, co jest źle i jakie ma plusy

Zapisane

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPEfekty tekstoweWątek: Słomiany Napis
Skocz do: