Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Rozmieszczanie  (Przeczytany 10841 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Kifer71
Gość
« : 14.04.2008, 20:43:13 »

Rozmieszczanie,
czyli prowadnice, siatka i inne narzędzia pomocne przy precyzyjnym ustawianiu obiektów na obrazie.


Poradnik

Opracowanie: Kifer






      Jestem właśnie w trakcie pisania kolejnego tutka, „Ruch po ścieżce”, gdzie mają zastosowanie prowadnice oraz siatka obrazu. Nie chce mi się we wspomnianym poradniku rozpisywać na ich temat, a ponadto przypomniało mi się, iż często widziałem pytania dotyczące obu zagadnień. Postanowiłem więc stworzyć techniczny tutorial opisujący jak ich używać, a dodatkowo zająć się też narzędziem Wyrównanie  (Q). Poniższy tekst nie ma formatowania obowiązującego na forum, gdyż trudno by było, to co mam zamiar napisać, ująć w punkty.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy



      Chcesz w pełni kontrolować swoją grafikę, precyzyjnie rozmieścić obiekty, np. tworząc layout czy animację? Pomogą ci takie narzędzia jak prowadnice, siatka czy „Wyrównanie”. Przyciąganie do siatki i prowadnic, a także do granic obrazu, oraz „Wyrównanie” daje nieskończenie wiele możliwości. Możesz ustawiać elementy grafiki na swoim obrazie z dokładnością do jednego piksela.



Siatka



      Na pierwszy ogień pójdzie siatka. Możesz ją dowolnie konfigurować, włączać i wyłączać jej widok. Aktywować przyciąganie lub pozbyć się go. Ustawienia siatki dostępne są w menu Obraz i Widok okna obrazu. Domyślną siatkę ustawisz w preferencjach programu, w głównym oknie GIMP-a z menu Plik wybierz Preferencje. W oknie Preferencje z menu po lewej stronie okna wybierz Domyślna siatka.


      Pierwsza opcja jaka możesz ustawić to styl wyświetlania siatki. W sekcji Wygląd masz rozwijane menu Styl linii:

,

a w nim kilka możliwości do wyboru. Domyślny styl to Przecięcia (krzyżyki). Gdy z menu Widok w oknie otwartego obrazu zaznaczysz Wyświetl siatkę to zobaczysz siatkę jak na poniższym obrazie:


      Pozostałe widoki siatki.

Przecięcia (kropki)
   
Kreskowany
   
Podwójnie kreskowany
   
Jednolity
   
   
   

      Przy stylach kreskowanych odległości ustawiłem na 20 pikseli dla lepszego zobrazowania stylu wyświetlania siatki.

      Możesz zmienić kolor wyświetlanej siatki. Domyślnie jest ona czarna, a w przypadku podwójnie kreskowanej czarno biała. Zmiana koloru przydaje się choćby w przypadku pracy na bardzo ciemnym obrazie. Służą do tego opcje: Kolor pierwszoplanowy i Kolor tła, w oknie preferencji GIMP-a.

      Najważniejszym jednak parametrem siatki są Odstępy. Przy pierwszym starcie programu są to 32 piksele, a w przeliczeniu na cale (in) 0,444. W milimetrach to 11,29. Z rozwijanego menu w opcji Odstępy można wybrać jeszcze kilka innych jednostek. Przeliczenie pikseli na inne jednostki jest ściśle związane z rozdzielczością obrazu ustawioną w Domyślny obraz. GIMP standardowo ma ustawiony obraz w rozdzielczości 72 piksele. Ja mam osobiście dostosowany do swojego monitora, czyli 86 pikseli i wtedy 32 piksele odstępu to 9,45 mm.

      Przeliczanie pikseli na milimetry czy inne jednostki długości ma sens tylko gdy przygotowujesz obraz z myślą o wydruku. Moim zdaniem ustawianie domyślnej siatki w preferencjach programu też nie jest do końca celowe. Siatkę można dowolnie modyfikować w oknie obrazu, tak jak i jego rozdzielczość, i właśnie tym teraz się zajmę. Celowo też pominąłem ostatnia opcję Przesunięcie. Będzie o niej mowa za chwilę.

      Aby modyfikować siatkę w oknie otwartego obrazu zajrzyj do menu Obraz. Znajdziesz tam pozycję Konfiguruj siatkę, ale pierwszą czynnością powinno być włączenie jej widoku. Menu Widok -> Wyświetl siatkę. Kliknij tak aby pojawił się ptaszek przy Wyświetl siatkę. Aby włączenie widoku siatki miało sens powinieneś jednocześnie zaznaczyć Przyciągaj do siatki w menu Widok.

      Wróćmy jednak do modyfikacji siatki. Mając otwarte okno dialogowe Modyfikacja siatki


ustaw je tak by widzieć obraz, na którym pracujesz. Będziesz wtedy obserwował na bieżąco zmiany w sposobie wyświetlania siatki jak tylko zmienisz jeden z jej parametrów. Pobaw się np. stylem wyświetlania, czy odstępami. Jak widzisz siatka domyślnie skaluje się proporcjonalnie, ale nic nie stoi na przeszkodzie by ustawić ją z punktami przecięcia np. 20 x 10 pikseli. W parametrze Odstępy pod opcjami Szerokość i Wysokość jest łańcuszek . Kliknij go, a jego widok zmieni się na rozerwany i już możesz dowolnie konfigurować siatkę.

      Przydatną funkcją jest też Przesunięcie. Masz siatkę w odstępach 10 x 10 pikseli, ale chcesz by krańcowe punkty przecięcia nie leżały na granicy warstwy, a były od niej oddalone np. o 5 pikseli. Tu z pomocą przychodzi właśnie Przesunięcie.

      Czas na małe ćwiczenie. Otwórz nowy obraz np. o wymiarach 300 x 300 pikseli z białym tłem. Utwórz nową warstwę i przeskaluj ją do wymiarów 100 x 100 pikseli. Wypełnij dowolnym kolorem innym niż biały. Włącz widok siatki i przyciąganie do niej. Wybierz narzędzie Przesuwanie Przesuwanie (M). Złap utworzoną przed chwilą warstwę i przesuwaj ją po obrazie. Będziesz mógł(mogła) zaobserwować jak działa przyciąganie do siatki, a wybierając opcję konfiguracji siatki i zmieniając na bieżąco jej parametry, ustawisz „obiekt” bardzo precyzyjnie w dowolnie wybranym punkcie obrazu.



Prowadnice

      Prowadnice to główny powód, dla którego powstał ten poradnik. Prowadnice można ustawiać na kilka sposobów. Najszybszy to przeciąganie ich na obraz z linijek okna obrazu. Zapytasz co to Linijki? Najprościej będzie jak otworzysz dowolny obraz w GIMP-ie i wciśniesz kombinacje klawiszy Shift+Ctrl+R jednocześnie obserwując zmiany w wyglądzie okna obrazu. Dla leniwych obrazek. Linijki pomalowałem na czerwono i to właśnie przy pomocy prowadnic.


      Pionowe prowadnice ustawisz z lewej, poziome z górnej linijki. Naprowadź kursor na jedną z linijek i przytrzymując LPM przeciągnij prowadnicę na obraz. Puki nie puścisz LPM i będziesz przesuwać prowadnicę po obrazie to w pasku stanu podpatrzeć obecne położenie prowadnicy w pikselach. Pasek stanu znajduje się na dole okna otwartego obrazu. Jeśli spojrzysz na  wyżej pokazany obraz z linijkami, to jest to miejsce gdzie widnieje napis Tło (1,03 MB).

      Nie masz paska stanu na swoim oknie? Wejdź do menu Widok i kliknij w Wyświetl pasek stanu. Chcesz aby położenie prowadnicy wyświetlało się w milimetrach lub innych jednostkach? Jest i na to sposób. Popatrz jeszcze raz na pasek stanu. Jest tam rozwijane menu, na którym widnieje skrót px. Wybierz z niego milimetry i gotowe.

      Postawiona prowadnica objawi się niebiesko czarną linią.


      W menu Obraz -> Prowadnice znajdziesz cztery opcje związane z ustawieniami prowadnic.

  • Nowa prowadnica (w procentach) – Dodaje prowadnicę ustaloną przez procentowe położenie rozmiaru obrazu. Pomocne przy wyznaczaniu np. środka obrazu. Po kliknięciu w w/w opcję w oknie dialogowym w rozwijanym menu Kierunek pozostaw prowadnicę poziomą. W okienku Położenie (w%) też nie wprowadzaj zmian, domyślnie jest tam 50, czyli prowadnica ustawi się w połowie wysokości obrazu. Zatwierdź wybór klikając w przycisk OK. Podobnie stawiasz drugą, pionową prowadnicę, zmieniając wybór w menu Kierunek. Punkt przecięcia się prowadnic wyznaczy środek obrazu.


  • Nowa prowadnica z zaznaczenia – Postawi cztery prowadnice przebiegające przez cztery punkty zaznaczenia najbardziej zbliżone do granicy warstwy.


  • Nowa prowadnica – Dodaje nową prowadnicę w ustalonym miejscu. Działa podobnie jak Nowa prowadnica (w procentach), z tą różnicą, iż położenie prowadnicy ustalamy w pikselach.
  • Usuń wszystkie prowadnice – Tego chyba nie muszę opisywać. Usuwa wszystkie prowadnice.



Wyrównanie






Lime Point Koniec



K71



« Ostatnia zmiana: 23.04.2008, 18:54:21 wysłane przez Kifer » Zapisane
Calii
√ ι ק

Reputacja: 21 Offline Offline

GIMP: 2.10 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 092
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 16.06.2008, 11:59:22 »

Fantastyczny temat, ktory wymaga wskrzeszenia i dokonczenia. Czekamy na Ciebie Kifer Uśmiech
Tymczasem moge prosic Uzytkownikow lub Opiekunow o zerkniecie na zgodnosc z szablonem? Bardzo obszerna instrukcja i jakies drobne wpadki mogly zdarzyc sie kazdemu. Prosze takze ocenic czytelnosc porad.
Zapisane
taki_jeden
Gość
« Odpowiedz #2 : 22.03.2017, 17:17:06 »

Dzięki. Dobry artykuł.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkTestWątek: Rozmieszczanie
Skocz do: