Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Palma  (Przeczytany 39121 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
capeone
Użytkownik

Reputacja: 13 Offline Offline

GIMP: 2.2
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 354
Galeria Użytkownika

capeone


Zobacz profil
« : 07.03.2008, 18:42:28 »

Palma
Tutorial

Opracowanie: capeone
Poziom trudności: łatwy





Jest to moje kolejne tłumaczenie tutoriala. Oryginał znajduje się tutaj. Tutorial raczej łatwy, aczkolwiek elementarna znajomość interface'u wymagana. Jak zwykle użytkownikom produktu MS zalecam często zapisywać pracę. Bez zbędnych gadanin - zacznijmy.

Tutorial napisany w wersji Inkscape 0.45. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Stwórz kształt liścia używając narzędzia Krzywe Beizera [Shift+F6], następnie duplikując i obracając ten kształt ułóż w dół strukturę gałęzi. Podczas przechodzenia do niższych liści zmniejszaj troszkę rozmiar tychże liści.

Lime Point 2. Dokonawszy tegoż, zaznacz wszystko [Ctrl+A], zduplikuj [Ctrl+D] i odbij poziomo [H]. Ustaw aby to pasowało do siebie.

Lime Point 3. Zaznacz jedną stronę gałązki. Obróć ją i skaluj wedle swego upodobania, aby gałąź nie wyglądała bardzo symetrycznie.

Lime Point 4. Następnie zaznacz wszystko [Ctrl+A] i wykonaj operację Ścieżka - suma [Ctrl++]. Jeżeli wyszły Ci pośrodku dziwne wywijasy, możesz cofnąć operację i narysować odręcznie [F6] elipsę wewnątrz. Jeżeli nie jesteś zadowolony z kształtu tejże gałęzi, poukładaj listki wedle własnego uznania, a następnie wykonaj wspomnianą już funkcję Ścieżka - suma [Ctrl++]. Powinieneś otrzymać kształt pokazany na ilustracji. Skopiuj go i zachowaj gdzieś w rogu płótna, albowiem będzie potrzebny w dalszej części niniejszego poradnika. To dobry moment na zapisanie pracy.



Lime Point 5. Duplikuj ów kształt cztery razy [Ctrl+D], następnie obracając kształty ułóż je w rozetę. Jeżeli uzyskałeś liścia niesymetrycznego, postaraj się, aby utworzyć z tychże łuk zaznaczony przeze mnie na czerwono (rysowanie go jest oczywiście nie potrzebne, utworzyłem jego dla przykładu). Do wykonania tegoż efektu użyj odbicia pionowego i/lub poziomego.

Lime Point 6.Następnie zaznacz wszystko [Ctrl+A] i wykonaj używaną  już wcześniej funkcję Ścieżka -> suma [Ctrl++]. Polecam zapisać pracę.



Lime Point 6. Kolorowanie. Nadaj obiektowi ciemny, zielony odcień. Ja, tak jak autor oryginał, użyłem #222b00ff (dwie ostatnie cyfry/ff'y to alfa). Wyłącz kontur albo nadaj mu ten sam kolor.

Lime Point 7. Używając wcześniej zachowanego kształtu wypełnijmy pierwszy plan drzewka tak jak na ilustracji poniżej - oczywiście zachęcam do kreatywności. Polecam zmniejszyć pierw trochę ów liść.

Lime Point 8. Nadaj mu jaśniejszy zielony kolor - powinieneś wiedzieć jak to zrobić. Autor użył #677821ff - też go zalecam. Potem duplikuj go 3-krotnie i ułóż w rozetkę. Nie bój się zmieniać grubości bądź wysokości liści. Jeżeli robiłeś je moim sposobem, możesz zrobić zaznaczeniem eliptycznym stylowe czarne kropeczki u nasady liścia.



Lime Point 9. Trzon, konar, drzewo, badyl... Używając krzywych Beizera [Shift+F6] narysuj czworokąt. Następnie wymodeluj ową figurę aby przyjęła wygięty wygląd jak na ilustracji poniżej. Skorzystaj z [Page Down], aby umieścić tenże trzon na samym dole. Nadaj mu ciemny brązowy kolor #28170bff.



Lime Point 10. Cień. Narysuj krzywymi Beizera kolejny, aczkolwiek mniejszy czworokąt, podobny do tego na mej ilustracji. Następnie wymodeluj tą ścieżkę [F2] aby przyjęła kształt pienia (patrz ilustracja). Wypełnij tenże kształt jaśniejszym odcieniem brązowego i wyłącz kontur.



Lime Point 11. Efekt końcowy:



Lime Point Koniec



Gotowe ;]
Porada autora oryginału - zachowaj pliczek .svg. Może Ci się przydać w plażowych bądź tropikalnych krajobrazach.
Kilka słów ode mnie - dzięki za poświęconą chwilę na przeczytanie tego tłumaczenia. Mam nadzieję, że zostanie ciepło przyjęte i przyda się komuś.

Miłego Inkscape'owania Uśmiech



« Ostatnia zmiana: 24.12.2009, 16:45:28 wysłane przez INSEKT » Zapisane
Grolak
√ ι ק

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: grolak@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 126
Galeria Użytkownika


Kreator mody


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 07.04.2008, 19:26:45 »

Jako pierwszy przedstawię swój efekt. Uśmiech Ładnie mi wyszło chyba Uśmiech Jedna z pierwszych Inkscape'owych prac. Zrobiona w Inkscape 0.46.


« Ostatnia zmiana: 07.04.2008, 19:39:42 wysłane przez @Cakper » Zapisane

afk
Koszt
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika

Koszt


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 28.02.2009, 22:18:57 »

Cytuj
następnie duplikując i obracając ten kształt ułóż w dół strukturę gałęzi

Jak to zrobić??
Zapisane
Myron
√ ι ק

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 258
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 28.02.2009, 22:37:24 »

Duplikowanie: Ctrl+D
Obracanie: klikasz lewym przyciskiem na obiekcie (oczywiście gdy masz wybrane narzędzie wskaźnik), a gdy zobaczysz w narożnikach strzałki obrotu, klikasz na jednej z nich i nie puszczając przycisku myszy obracasz swobodnie.
« Ostatnia zmiana: 01.03.2009, 11:06:43 wysłane przez Myron » Zapisane

sauroner
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 12.11.2010, 22:55:47 »


Robiona wczoraj, zanim spotkalem sie z tutorialem.
Zapisane

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeInkscapeWątek: Palma
Skocz do: