Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Pac-Man-owe duszki  (Przeczytany 76616 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Kifer71
Gość
« : 17.02.2008, 18:46:00 »

Pac-Man-owe duszki
Tutorial

Opracowanie: Kifer
Poziom trudności: średni





Kilka czy kilkanaście dni temu, rav wkleił na kanale link do poniższego tutka. Dziś naszła mnie ochota aby go przetłumaczyć. Mam nadzieję, że się Wam spodoba.
Autorem oryginału Pac-Man baddies with Inkscape jest nicu.

Tutorial napisany w wersji Inkscape 0.45. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Otwórz nowy dokument w Inkscape. Ja wybrałem rozmiar A5 i orientacje poziomą.
Menu Plik -> Ustawienia dokumentu (Shift + Ctrl + D).
Lime Point 2. Z narzędziówki po lewej stronie okna programu wybierz narzędzie Tworzenie okręgów, elips i łuków (F5).

Lime Point 3. Przytrzymując klawisz Ctrl narysuj koło.

Lime Point 4. W palecie kolorów umieszczonej na dole okna programu klikamy w kolor Blue (#0000FF).



Lime Point 5. Z narzędziówki po lewej stronie okna programu wybierz narzędzie Edytowanie węzłów i uchwytów ścieżek (F2).
Lime Point 6. Z menu Ścieżka wybierz Obiekt na ścieżkę (Shift + Ctrl + C), lub kliknij ikonę w pasku opcji narzędzia (to ten zaraz nad planszą roboczą). Na obwodzie koła pojawią się cztery węzły.



Lime Point 7. Teraz dwu klikiem postaw dwa nowe węzły.



Lime Point 8. Zaznacz dwa nowo utworzone węzły.



Równie dobrze możesz przytrzymać klawisz Shift i kliknąć najpierw pierwszy potem drugi węzeł.

Lime Point 9. Przytrzymaj klawisz Ctrl i LPM, i przeciągnij do dołu jeden z dwóch nowo utworzonych węzłów, aż do otrzymania poniższej figury.



Lime Point 10. Zaznacz trzy węzły widoczne poniżej:



Lime Point 11. Teraz kliknij na ikonę Dołącza węzły do zaznaczonych segmentów . Powstaną dwa nowe węzły.

Lime Point 12. Teraz zaznacz trzy najniższe węzły.



Lime Point 13. Ponownie kliknij na ikonę Dołącza węzły do zaznaczonych segmentów . Powstaną dwa nowe węzły.



Na obrazie są dwa węzły zaznaczone na zielono. Już wyjaśniam czemu.

Lime Point 14. Przytrzymaj klawisz Shift i kliknij najpierw jeden potem drugi węzeł zaznaczony na obrazie zielonym kolorem.

Lime Point 15. Przytrzymaj klawisz Ctrl i przeciągnij węzły do góry, ciągnąc oczywiście tylko za jeden z nich, aż do otrzymania poniższej figury.



Można jeszcze naszego duszka lekko podwyższyć, ale nie jest to konieczne. Jeśli decydujesz się aby twój duszek był wyższy to wykonaj punkty 16 i 17, jeśli nie, pomiń je. Ja swojego lekko wydłużyłem.

Lime Point 16. Zaznacz trzy najwyższe węzły.

Lime Point 17. Przeciągnij jeden z zaznaczonych węzłów lekko do góry.

Teraz należy nadać duszkowi lekką wypukłość.

Lime Point 18. Kliknij na figurę duszka PPM i rozwiniętego menu wybierz Duplikuj (Ctrl + D).

Lime Point 19. Z palety kolorów wybierz czarny.
Lime Point 20. Z narzędziówki po lewej stronie okna programu wybierz narzędzie Tworzenie i modyfikowanie gradientów (Ctrl + F1).
Lime Point 21. W pasku opcji narzędzia kliknij ikonę Utwórz gradient koncentryczny .

Lime Point 22. Przeciągnij gradient jak na rysunku poniżej. Czerwona strzałka wyznacza kierunek przeciągania gradientu.



Lime Point 23. W pasku opcji narzędzia kliknij w przycisk z napisem Edytuj.... Otworzy się okno Edytor gradientu.

Lime Point 24. W oknie edycji gradientu w sekcji Kolor w punkcie kliknij zakładkę HSL.

Lime Point 25. W zakładce HSL ustaw suwak Alfa (przezroczystość) na 0, czyli przesuń go maksymalnie w lewo. (To ten suwaczek z literką A.)

Lime Point 26. Suwak Jasność (L) ustaw na 255, maksymalnie w prawo.

Lime Point 27. W oknie edytora gradientu wybierz drugi punk gradientu. U mnie jest to stop2267.



Lime Point 28. Ustaw Alfę A na 251.

Lime Point 29. Ustaw gradient przeciągając jego węzły (te małe kółeczka) taj jak na poniższym obrazie.



Lime Point 30. W oknie edycji gradientu ponownie na aktywny ustaw pierwszy punkt gradientu. U mnie to stop2265.

Lime Point 31. Ustaw Jasność L na 0.

Lime Point 32. Powróć do drugiego punktu gradientu i ustaw Alfę A na 190.

Lime Point 33. Zamknij okno edycji gradientu. Efekt ostatnich czynności powinien być podobny do poniższego obrazu.



Nadszedł czas na rysowanie oczu.
Lime Point 34. Z narzędziówki po lewej stronie okna programu wybierz narzędzie Tworzenie okręgów, elips i łuków .

Lime Point 35. Z palety kolorów wybierz biały.

Lime Point 36. Przytrzymując klawisz Ctrl narysuj białko oka.



Tak jak duszka musimy i oczko doprowadzić do pseudo 3D.

Lime Point 37. Kliknij PPM na białko oka i z rozwiniętego menu wybierz Duplikuj...
Lime Point 38. W pasku opcji narzędzia kliknij ikonę Utwórz gradient koncentryczny .

Lime Point 39. W pasku opcji narzędzia kliknij na rozwijane menu Brak gradientów w zaznaczeniu i wybierz jedyny dostępny tam gradient.



Lime Point 40. Ustaw gradient podobnie jak na poniższym obrazie.



Lime Point 41. Z narzędziówki po lewej stronie okna programu wybierz narzędzie Tworzenie okręgów, elips i łuków .

Lime Point 42. Z palety kolorów wybierz czarny.

Lime Point 43. Przytrzymując klawisz Ctrl narysuj na białku oka czarną źrenicę.



Lime Point 44. Z narzędziówki po lewej stronie okna programu wybierz Zaznacza i przekształca obiekty (F1).

Lime Point 45. Zaznacz całe oko.



Lime Point 46. Z menu Obiekt wybierz Grupuj (Ctrl + G) lub kliknij ikonę grupowania na górnym pasku narzędziowym.
Lime Point 47. W tym samym pasku narzędziowym kliknij ikonę Tworzy klon zaznaczonego obiektu (Alt + D).

Lime Point 48. Złap klon oka i przesuń w lewo.



Przedostatni etap to dodanie dwóch błysków światła na duszka.
Lime Point 49. Z narzędziówki po lewej stronie okna programu wybierz narzędzie Tworzenie okręgów, elips i łuków .

Lime Point 50. W lewej górnej części ducha narysuj elipsę.



Lime Point 51. Z narzędziówki po lewej stronie okna programu wybierz Zaznacza i przekształca obiekty .

Lime Point 52. Kliknij elipsę. Powinny pojawić się strzałki pozwalające na obrót obiektu.

Lime Point 53. Obróć elipsę 45° w prawo i kliknij ją ponownie. Powrócą strzałki przemieszczania obiektu.

Lime Point 54. Ustaw elipsę jak na poniższym obrazie.



Lime Point 55. Z menu Obiekt wybierz Wypełnienie i kontur (Shift + Ctrl + F) lub kliknij elipsę PPM i z rozwiniętego menu wybierz  Wypełnienie i kontur.

Lime Point 56. W oknie dialogowym Wypełnienie i kontur ustaw Alfę na 160, a pasek Blur (Rozmycie) (to ten drugi od dołu) na 28 i zamknij okno właściwości.

Lime Point 57. W podobny sposób utwórz błysk w prawej, dolnej części ducha.



Pozostało dodać cień pod naszego duszka.
Lime Point 58. Z narzędziówki po lewej stronie okna programu wybierz narzędzie Tworzenie okręgów, elips i łuków .

Lime Point 59. Narysuj elipsę jak na poniższym obrazie.



Lime Point 60. Z narzędziówki po lewej stronie okna programu wybierz narzędzie Tworzenie i modyfikowanie gradientów .

Lime Point 61. Sprawdź czy w pasku opcji narzędzia masz zaznaczony gradient koncentryczny.

Lime Point 62. Postaw gradient jak pokazuje poniższy rysunek.



Lime Point 63. Wybierz Wypełnienie i kontur dla cienia.

Lime Point 64. W oknie dialogowym ustaw Blur (Rozmycie) na 10, a Master opacity (Przezroczystość) na 100.
Lime Point 65. Z narzędziówki po lewej stronie okna programu wybierz Zaznacza i przekształca obiekty .

Lime Point 66. Z menu Obiekt wybierz Przesuń pod spód (End) lub w pasku opcji narzędzia kliknij ikonę przesuwania pod spód.



Lime Point Koniec



Wybaczcie ewentualne błędy. Jest to mój pierwszy tutek na Inkscape, a programu użyłem tak naprawdę drugi raz. Jedyna praca jaką kiedyś wykonałem to logo na forumowe koszulki (kosztowało mnie to wiele pracy Język). Dopiero przy tłumaczeniu powyższego poradnika poznałem działanie podstawowych narzędzi programu i to zapewne nie wszystkich. Metodą prób i błędów udało mi się pomalować duszki na inne kolory i zmienić ich wielkość, ale jak do tej pory nie potrafię nałożyć ich na deseń. Jeśli ktoś z was wie jak to zrobić byłbym wdzięczny za podpowiedź. (Już umiem.) Duszki na deseniu możecie zobaczyć w oryginalnym tutorialu.

Miłej zabawy z Inkscape.



K71



« Ostatnia zmiana: 24.12.2009, 16:32:24 wysłane przez INSEKT » Zapisane
capeone
Użytkownik

Reputacja: 13 Offline Offline

GIMP: 2.2
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 354
Galeria Użytkownika

capeone


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 21.02.2008, 13:24:54 »

Uśmiech

dzięki Kifer (za tutka) (tzn za paczkę Uśmiech) (chociaż za tłumaczenie też się Ci należy:))
dziwne. u mnie na monitorze ten brązowy był czerwonym Uśmiech
Zapisane
CorteZ
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 207
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 21.02.2008, 14:20:56 »



Wielkie dzięki. Druga praca wykonana w Inkscape... Mam pytanie...  Bo jak wykonałem duszka to chciałem go zapisać, ale mozliwy jest tylko format *.svg . Ale wy swoje prace macie w *.png . Jak to zapisać?

EDIT: A jak dodać ten deseń?
Zapisane


Ravicious
√ ι ק

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 792
Galeria Użytkownika


Yep, that's right


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 21.02.2008, 21:48:51 »

Eksportujesz obraz, opcja dostępna w menu Plik.
Zapisane

Koras
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika


4x09 LOST 24 kwiecień :D


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 06.03.2008, 19:49:05 »

A oto moja praca  Uśmiech
Zapisane

Ravicious
√ ι ק

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 792
Galeria Użytkownika


Yep, that's right


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 12.03.2008, 16:49:59 »

Mój duszek Uśmiech



@capeone

Fajne wyglądają z konturem Mrugnięcie
Zapisane

edziuK
Użytkownik

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 213
Galeria Użytkownika


American Staffordshire Terrier


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 06.04.2008, 21:58:06 »

Ale cień brzydki mi wyszedł. Język

Zapisane
BartisKing
Gość
« Odpowiedz #7 : 08.06.2008, 13:40:59 »

Zapisane
Vins3nt
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 09.06.2008, 22:44:05 »

Fajny tutek.Dopiero co ściągnąłem program i już udało mi się poznać pare rzeczy Chichot

Moje duszki

Zapisane
Danyeru
Korektor

Reputacja: 24 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 673
Galeria Użytkownika


Honorowy Dawca Krwi


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 15.06.2008, 15:50:13 »

Fajny tutek. Łatwo można chwycić "o co kaman"

Moje pierwsze spotkanie z inkscape + ten tut

          
« Ostatnia zmiana: 15.06.2008, 20:03:28 wysłane przez el_danielo » Zapisane

I zapłoną piekielnym ogniem Wasze serwery, gdyż zabezpieczenia ich wątłe, a podatność na buffer overflowy ogromna.
I zaprzestaną działania Wasze routery, a Wasze niewiasty nosić będą pakiety w kubłach, a tam będzie płacz, zgrzytanie zębów, 404 i request timeout.


Cytat: Terrqge
to przez INSEKT'a Danyeru jest taki straszny
K-ja
Gość
« Odpowiedz #10 : 13.01.2009, 16:21:10 »

Fajny tutorial, chociaż zapomniałam zrobić błysk mu na "nóżce" xD

Zapisane
marcin199518
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

marcin199518


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 24.11.2009, 19:53:37 »

dopiero dzisiaj sie zaczelem interesowac i juz troche wiem czego uzywac
PS:te polyski na dole i na gorze sa cale biale a jak robilem to byly rozmazane ;p

Zapisane
MisaAmane
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 191
Galeria Użytkownika


Elfen Lied <3


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #12 : 07.01.2010, 20:19:36 »

Wyniki mojego pierwszego tutka w Inscape xDD Napis zrobiony w Gimpie xDD



PS: Poziom trudnosci projektu jest bardzo latwy Uśmiech
Zapisane



OKTS'a
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 93
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 18.02.2010, 12:35:03 »


Super tutek, dobrze napisany, a co za tym idzie też łatwy.
Kontur trochę jest widoczny  Zawstydzony
Oczy są powielone, a prawe wygląda na większe.
Zapisane

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeInkscapeWątek: Pac-Man-owe duszki
Skocz do: