Animowane przejście zdjęcia w grafikę (GAP)

(1/6) > >>

mauf:
Jakieś trzy cztery dni temu potrzebowałem zrobić jako zakończenie sekwencji video krótką ( 2-3 sekundową ) animację, która miała polegać na tym że ostatnia klatka sekwencji wideo miała płynnie przechodzić w grafikę. Trochę ( a nawet więcej ) pokombinowałem jak by to zrobić w gimpie i w końcu wymyśliłem.
Żeby następnym razem tego nie wymyślać od nowa robiłem notatki. I tak po skończonej pracy przyszło mi do głowy żeby zrobić tutka, dorobiłem zrzuty ekranu no i jest! :))


A oto efekt który powinniśmy osiągnąć na końcu. Żeby oszczędzić wam transfery rozmiar mniejszy niż w tutku.



Ponieważ ja pracowałem w rozdzielczości PAL i moja animacja trwała około trzech sekund to pliki wynikowe były dość duże. Na potrzeby tutoriala przeskalowałem obraz i
zmniejszyłem liczbę klatek tak aby otrzymać sekundę animacji przy 24kl/s. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby zmniejszyć rozmiar jeszcze bardziej.

Do wykonania animacji potrzebny będzie dodatek do gimpa - GAP, oraz gimp w wersji stabilnej, na wersji testowej 2.3.13 gimp się wykładał.


No to zaczynamy.

1. Tworzymy nowy katalog i nazywamy go wg uznania, ja swój nazwałem "budynek"

2. Otwieramy dowolne zdjęcie. Możemy zostawić oryginalny rozmiar lub przeskalować. Ja swoje przeskalowałem do szerokości 500px.

3. Zapisujemy go w uprzednio utworzonym katalogu, nadając mu nazwę budynek_00001.xcf

Cyfry i rozszerzenie są obowiązkowe, słowo przed cyframi może być dowolne.

4. Klikamy prawym przyciskiem myszy na obrazie i wybieramy: video>zduplikuj ramki
Ukaże nam się okienko "Duplikowanie ramek"



W pozycji "N razy" wpisujemy wartość 12 i potwierdzamy klikając "OK"
W naszym katalogu pojawiają się dodatkowe klatki animacji.

5. Ponownie klikamy na obrazku prawym przyciskiem myszy i wybieramy: video>zmodyfikuj ramki
Pokaże się nam okno "modyfikacja ramek"



Wybieramy z rozwijanej listy "operacja" opcję "apply filter on layer", a w polu "od ramki" ustawiamy na 2 dzięki temu ramka nr 1 pozostanie nie zmieniona.
Opcja "do ramki" powinna być ustawiona na ostatnią ramkę animacji, w naszym wypadku na ramkę 13. Resztę opcji pozostawiamy bez zmian i klikamy "OK"

W następnym oknie które nam się pojawi



w lewej części okna wybieramy opcję "plug-in-mblur" i klikamy przycisk "zastosuj zmienne wartości"
Pojawi się okno "Rozmycie w ruchu"



W tym oknie zaznaczmy "typ rozmycia" na "powiększenie" a w "parametrach rozmycia" opcję "długość" ustawiamy na 1 i klikamy "OK"

Pojawi nam się okienko gdzie klikamy "kontynuuj"



I znów pojawi nam się okno "Rozmycie w ruchu" gdzie zmieniamy tylko wartość opcji "długość" na 7 (tu możecie wybrać dowolną wartość aby uzyskać różne efekty ). Klikamy "OK"



W następnym małym okienku które nam wyskoczy  klikamy "kontynuuj"




Chwila oddechu ... :)

Jedziemy dalej :))

Otwieramy z naszego katalogu z animacją (Ctrl+O) ramkę numer 13



Przechodzimy do okna warstw i duplikujemy warstwę.



Klikamy na warstwie "tło" prawym przyciskiem myszy i wybieramy "dodaj kanał alfa".
Następnie aktywujemy warstwę "kopia: tło" (klikamy na nią).

Przechodzimy do okna z obrazem, klikamy na obrazie prawym przyciskiem myszy i wybieramy: narzędzia>narzędzia kolorów>odcień i nasycenie

Ukaże nam się okno w którym suwak "nasycenie" ustawimy na -100  i klikamy "OK"



Znów klikamy na obrazie prawym przyciskiem i wybieramy: filtry>wykrywanie krawędzi>krawędź
Zobaczymy nowe okno



w którym ustawiamy: "algorytm" sobel ( możecie wybrać inny) "Moc" ustawiamy na 2 (możecie inaczej) Na dole zaznaczamy "rozmaż" i klikamy "OK"

Jeszcze raz klikamy prawym przyciskiem na obrazie i wybieramy: warstwa>kolory>inwersja

Powinniśmy otrzymać coś takiego



Przechodzimy do okna warstw i przenosimy warstwę "kopia: tło" na dół.



Teraz klikamy na warstwę tło żeby była aktywna i zapisujemy ramkę 13 ( Ctrl+S), zamykamy okno z tą ramką.

7. Wracamy do okna z ramką nr. 1

Klikamy na obrazie prawym przyciskiem myszy i wybieramy: video>zduplikuj ramki
W oknie które się pokaże ustawiamy: "od ramki"  na 13 "do ramki"   na 13 a "N razy" na 12
i klikamy "OK"



Tym sposobem mamy 25 ramek animacji.

8. I jeszcze raz klikamy prawym przyciskiem na obrazie i wybieramy: video>zmodyfikuj ramki.

Pokaże nam się okno które już znamy :)



Wybieramy z rozwijanej listy "operacja" opcję "apply filter on layer", a w polu "od ramki" ustawiamy na 13 ( tym razem zmienimy ramki od 13 do 25 )
Opcję "do ramki" ustawiamy na 25. Resztę opcji pozostawiamy bez zmian i klikamy "OK"

I znów widzimy znajome okno ( jak miło :) )



W lewej części okna zjeżdżamy na sam dół i wybieramy opcję "plug-in-wr-set-opacity" i klikamy przycisk "zastosuj zmienne wartości". ( ustawiamy przeźroczystość warstwy „tło” )

W nowym oknie które się pokaże



Ustawiamy: "nieprzepuszczalność" na 100 "tryb" na "set" i klikamy "OK"

Kolejne znajome okienko klikamy "kontynuuj"



Drugi raz pokaże się okno "set layer opacity"



Tym razem ustawiamy: "nieprzepuszczalność" na 0 "tryb" bez zmian na "set" i klikamy "OK"

Kolejne znajome okienko klikamy na "kontynuuj"



No i gotowe, możemy sprawdzić naszą animację.
Prawy przycisk myszy na obrazie i wybieramy: video>playback
Pojawi się okno "videoframe playback"



Odznaczmy opcję "pętla" i naciskamy przycisk start



Jeśli animacja nam się podoba to możemy ją zapisać jako animację w pliku gif lub animację video w pliku avi.

Jeśli chcemy zapisać jako gif to klikamy na obrazie prawym przyciskiem myszy i wybieramy: video>ramki do obrazu
W oknie które się pokaże nic nie zmieniamy i klikamy "OK"



Pokaże nam się okno z obrazem zatytułowane "bez nazwy"
Klikamy na nim prawym przyciskiem i wybieramy filtry>animacja>optymalizuj (dla formatu gif)
Pojawi się kolejne okno z obrazem "bez nazwy" klikamy na nim i wybieramy: plik>zapisz jako
W oknie dialogowym wpisujemy nazwę animacji i po kropce wpisujemy rozszerzenie gif np. animacja.gif
Klikamy "zapisz" pojawi się następne okno dialogowe "eksport pliku"



Tutaj zaznaczamy opcje:
- "zapisz jako animację"
- "konwertuj na indeksowany z użyciem ..."
i klikamy "eksportuj"

W następnym oknie dialogowym nic nie zmieniamy i klikamy "OK"



Jeśli chcemy zapisać animacje jako plik avi to na obrazie ramki 1 klikamy prawym przyciskiem i wybieramy: video>kodowanie>master videoencoder

Ukaże nam się okienko z ustawieniami kodowania



Na pierwszej zakładce "video options" po prawej stronie zmieniamy "unchanged" na 25, "ntsc" na "pal", a poniżej wybieramy "avi1" wtedy aktywuje nam się przycisk "parameters" ( zaraz do niego wrócimy ).

Poniżej w pozycji "output" możemy wpisać nazwę naszego pliku video.

Okno po zmianach powinno wyglądać tak:


Klikamy przycisk "parameters" i w nowym oknie



ustawiamy: "video codec" na "jpeg", a w zakładce "jpeg codec options" możemy zmienić quality na 95. Pozostałe opcje pozostawiamy bez zmian. i klikamy "OK"
Wracamy do okna "master videoencoder" gdzie klikamy "OK" i czekamy aż komputer przeliczy animacje i zapisze jako avi.
Do zapisu jako avi potrzebne są odpowiednie kodeki w systemie.

To tyle.
Możliwości zabawy jest wiele, ja pokazałem nałożenie dwóch filtrów i ich wzajemne płynne przejście.

Można jednak poprzestać na jednym filtrze czyli skończyć na punkcie piątym a zamiast początkowych trzynastu ramek od razu zrobić więcej.

Np. coś takiego:

noss:
Tutorial jest bardzo dobry i fajny efekt.

Mam pytanko: Jaką masz wersję GAP i GTK+ bo widzę na screenach że twój GAP jest częściowo spolonizowany.
Ja mam GAP v2.2.0 i GTK v2.10.6-1 na GIMP v2.2.13 i GAP jest po angielsku.

mauf:
Więc tak:

Gimp 2.2.13
GAP 2.2.0
GTK 2.8.18

Może system ma znaczenie, używam Debiana.

evcius92:
Bardzo fajny efekt. ;)
Tylko moja praca nie przyniosła tak dobrego efektu.
Nie wiem, może coś poprzekręcałam, bo w animację z wykorzystaniem GAPa bawię się od bardzo niedawna.

mauf:
Cytat: evcius92 on 06.08.2007, 12:59:13

Bardzo fajny efekt. ;)
Tylko moja praca nie przyniosła tak dobrego efektu.
Nie wiem, może coś poprzekręcałam, bo w animację z wykorzystaniem GAPa bawię się od bardzo niedawna.

Nie zrobiłaś rozmycia w ruchu przed wykrywaniem krawędzi:)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona