Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Atrakcyjna ikona  (Przeczytany 68363 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Ravicious
√ ι ק

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 792
Galeria Użytkownika


Yep, that's right


Zobacz profil WWW
« : 19.01.2008, 13:52:09 »

Atrakcyjna ikona
Tutorial

Opracowanie: rav
Oryginał: Inkscape-tastic icons
Poziom trudności: łatwy





Tutorial opisuje jak w prosty sposób zrobić elegancką ikonkę. Tutorial jest na licencji Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported, a jego autorami są osoby z Starfish web consulting.

Tutorial napisany w wersji Inkscape 0.45 . W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Otwórz nowy obraz - Plik -> Nowy -> icon_64x64. Narysuj dowolny okrąg - klawisz [F3]. Za pomocą toolbara zmień jego rozmiary na 64x64 px, a wartości X i Y na 0.

Toolbar




Lime Point 2. Za pomocą klawiszy [Shift] + [Ctrl] + [F] otwórz okno Wypełnienie i kontur. Przejdź do zakładki Kontur i upewnij się, że jest on wyłączony (powinna być wybrana opcja Bez rysowania). Następnie wybierz kolor dla swojej ikony. Możesz to zrobić na różne sposoby: wybrać zakładkę Wypełnienie w oknie Wypełnienie i kontur lub wybrać kolor z paska u dołu okna Inkscape. Proponuję kliknąć na małą strzałkę tuż przy prawej granicy okna Inkscape i z listy wybrać gamę kolorów Tango Icon Theme Palatte, a następnie wybrać odpowiadający nam kolor.




Lime Point 3. Pamiętasz punkt 1.? Przypomnij sobie, jak precyzyjnie zmieniać rozmiar figury. Utwórz okrąg o wymiarach 58x58 px i umieść go na pozycji 3 - zarówno dla X jaki i Y. Naciśnij [Shift] + [Ctrl] + [F] i daj okręgowi biały kontur oraz wypełnienie, przejdź do zakładki Styl konturu i ustal jego szerokość na 2px.



Lime Point 4. Jako wypełnienie białego okręgu wybierz Gradient koncentryczny. Wartości gradientu powinny ustawić się same, ale "gdyby coś poszło nie tak", to gradient powinien być na początku cały biały, a na końcu całkowicie przezroczysty. Za pomocą narzędzia do Modyfikowania i tworzenia gradientów (skrót: [Ctrl] + [F1]) przeciągnij środek gradientu poza granice obrazu, tak jak jest to ukazane poniżej (Gradient koncentryczny to kółka).



Lime Point 5. Czas na zmodyfikowanie konturu (ciągle pracuj na tym drugim, mniejszym okręgu). Jako rodzaj konturu wybierz Gradient liniowy i oba punkty gradientu przeciągnij naprzeciwko siebie, poza granice obrazu, tak jak na screenie poniżej (Gradient liniowy to kwadraciki).




Lime Point 6. Ten punkt możesz, aczkolwiek nie musisz wykonać. Stwórz okrąg o wymiarach 53x53 px i duplikuj go (skrót: [Ctrl] + [D]), nie powinien on mieć konturu. Ustaw je mniej więcej w takiej pozycji jak na zdjęciu i zaznacz klawiszami: najpierw wybierz jeden z nich, przytrzymaj [Shift] i wybierz drugi.  Teraz wybierz Ścieżka -> Różnica (skrót: [Ctrl] + [-]). Powstała figurę umieść na okręgu (możesz ją ewentualnie obrócić), jako wypełnienie wybierz kolor biały, a Master Opacity ustaw na 40%.





Lime Point 7. Wypadałoby umieścić coś w środku Mrugnięcie Może to być tekst lub jakiś kształt. Za pomocą narzędzia do tworzenia obiektów tekstowych (skrót: [F8]) stworzyłem literkę R, krój czcionki to Arial Rounded MT Bold, a rozmiar to 50. Następnie za pomocą opcji Obiekt > Wyrównaj i rozłóż... wycentrowałem obiekt względem strony.



I tak oto stworzyliśmy wspaniałą ikonkę Uśmiech



Lime Point Koniec



Ikonę można oczywiście skalować do pożądanych rozmiarów (gdy jest duża nie wygląda najlepiej Mrugnięcie )
Nie podoba ci się kolor ikony? Wystarczy wybrać największy okrąg i zmienić jego kolor.
Podgląd ikony w różnych rozmiarach możesz zobaczyć w oknie Widok > Icon Preview.
Więcej ikon w mojej galerii.


« Ostatnia zmiana: 24.12.2009, 16:46:35 wysłane przez INSEKT » Zapisane

Grolak
√ ι ק

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: grolak@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 126
Galeria Użytkownika


Kreator mody


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 06.04.2008, 11:28:36 »

Super ikonka, już ją zrobiłem i pięknie wygląda. Mam tylko pytanie: gdzie jest ten Toolbar? Bo ja robiłem na oko. I jeszcze jedno: jak zrobić aby obraz został zapisany w .png? Gdzieś w jakimś BVA było to poruszane ale nie znalazłem.
Zapisane

afk
Calii
√ ι ק

Reputacja: 21 Offline Offline

GIMP: 2.10 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 092
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 06.04.2008, 12:14:10 »

Aby obraz byl .png nalezy wejsc w menu Plik -> Eksportuj do bitmapy i wtedy masz kilka opcji [eksportowanie zaznaczenia, calego obrazka etc.]
Toolbar to inaczej dla mnie pasek narzędziowy tudzież belka z opcjami, więc można tą nazwę wykorzystać. Gdy używasz narzędzia [strzalka czarna, pierwsza na liscie; skrót F1] pokazują się takie opcje na owej belce. Gdzie? Pod główną belką menu Inkscape'a. Nie do przeoczenia Uśmiech
Zapisane
edziuK
Użytkownik

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 213
Galeria Użytkownika


American Staffordshire Terrier


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 06.04.2008, 13:26:26 »

Dla początkującego np. takiego jak ja, zbyt wiele niejasności, ale jakoś się udało.



Zapisane
Calii
√ ι ק

Reputacja: 21 Offline Offline

GIMP: 2.10 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 092
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 06.04.2008, 13:50:37 »

Możecie opisać owe nieścisłości i niepewne kroki? Będzie nam łatwiej uzupełnić ten tutorial
Zapisane
Ravicious
√ ι ק

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 792
Galeria Użytkownika


Yep, that's right


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 06.04.2008, 17:02:27 »

@Grolak

Brakuje mi tutaj literki lub czegoś w tym stylu Mrugnięcie

@edziu_kosiara

Bardzo dobra ikonka! Uśmiech

I przyłączam się do prośby Calii.
Zapisane

edziuK
Użytkownik

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 213
Galeria Użytkownika


American Staffordshire Terrier


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 06.04.2008, 17:29:38 »

No więc tak:
W punkcie 4 kontur jest już ''pociągnięty'' gradientem a przecież jak to zrobić opisuje dopiero punkt 5. W punkcie 6 trzeba odbić poziomo, lecz nie jest napisane jak.
Zapisane
Ravicious
√ ι ק

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 792
Galeria Użytkownika


Yep, that's right


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 06.04.2008, 21:40:26 »

Pamiętaj edziu, że Inkscape zapamiętuje ostatnio wybrane opcje, także gradient mogłeś mieć już ustawiony. Postaram się to sprawdzić.
Zapisane

$argon
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 86
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 18.04.2008, 20:19:30 »

Nie wiem dlaczego inni piszą, że niezrozumiały tutek Zawstydzony. Dzisiaj postanowiłem nauczyć się obsługi inkscape, weszłem i było parę filmików po minucie pierwszego mi się znudziło laugh W gimpie uczyłem się podstaw z sygn, więc po ściągnięciu włączam pierwszy lepszy tut i robię oto moja praca  Uśmiech

Ikona do utorrenta bo mi się oryginalna nie podobała
Zapisane

Tuptuś
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 72
Galeria Użytkownika


Powrót do fachu? :x


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 17.05.2008, 17:55:44 »

Moja pierwsza praca w Inkscape Chichot Robiłem pół godziny, ale chyba nawet średnio wyszła Uśmiech Poza tym robiłem w Inkscape 0.46, więc kilka skrótów było pomieszanych.
Ikonka do mojego programu:

Edziu, bardzo ładna ikonka Uśmiech
Zapisane
Radzio6791
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 15.06.2008, 17:21:12 »

Mój 1 tutorial :

Zapisane

[]http://www.gimpuj.info/replacement.png[/]
Czytaj regulamin.
mx2
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 77
Galeria Użytkownika


nikt z nikąd


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 26.06.2008, 21:45:13 »

moja ikonka ;]

(radzio ty chyba to w gimpie robiłeś a nie w inku??)
Zapisane

<brak>
fixer_33
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
JID: xfix@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 145
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 29.09.2008, 20:53:41 »

No w końcu coś w inkscape mi wyszło.

Zapisane
Gaj0ryn
Użytkownik

Reputacja: -8 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 150
Galeria Użytkownika

Gaj0ryn

Mr.Gajoryn


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 18.10.2008, 21:45:58 »

Jak wam się podoba moja ikona ??

Także zrobiona na GIMPIE (2.6)

Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeInkscapeWątek: Atrakcyjna ikona
Skocz do: