Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPAnimacjeWątek: Animowany ogień - wersja trudniejsza
Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Animowany ogień - wersja trudniejsza  (Przeczytany 104881 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
leo_sm
Nowicjusz

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

leo_sm


Zobacz profil
« : 10.02.2012, 12:31:06 »

Animowany ogień - wersja trudniejsza
Tutorial

Opracowanie: leo_sm
Poziom trudności: trudny






Już dawno myślałem że efekt animowanego ognia, który wyglądał by w miarę realistycznie może się przydać do różnych zastosowań. Jednak dopiero teraz, gdy przerobiłem kilkanaście innych tutoriali, moja wiedza wzrosła na tyle bym mógł się za to zabrać. Myślę że efekt jest ciekawy, dlatego napisałem ten tutorial. Niestety jest on dość długi i raczej dla zaawansowanych użytkowników, więc proszę uzbroić się w cierpliwość i bardzo dokładnie wykonywać kolejne kroki. Do wykonania tej animacji będzie potrzebny dodatkowy deseń, który umieściłem w załączniku.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.11 z dodatkiem GAP 2.6. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzymy nowy przezroczysty obraz o wymiarach 500x300 px.

Lime Point 2. Zmieniamy nazwę warstwy Tło na Tło#1.

Lime Point 3. Za pomocą narzędzia Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] nadajemy warstwie kolor czarny (#000000).

Lime Point 4. Tworzymy nową przezroczystą warstwę o nazwie odwzorowanie#1 i ją duplikujemy.

Lime Point 5. Ustawiamy jako aktywną warstwę odwzorowanie#1.

Lime Point 6. Zmieniamy kolor pierwszoplanowy na #808080 i wypełniamy nim warstwę.

Lime Point 7. Następnie: Filtry -> Artystyczne -> GIMPresjonista. W zakładce Ustawienia wybieramy MarbleMadness i klikamy Zastosuj. W zakładce Rozmiar podwajamy wszystkie wartości (Rozmiary - 20, Rozmiar minimalny - 12, Rozmiar maksymalny - 50) i klikamy OK.

Lime Point 8. Kolory -> Jasność i Kontrast, ustawiamy obie wielkości na 50 i klikamy OK.

Lime Point 9. Dodajemy nową poziomą prowadnicę prowadnicę: Obraz -> Prowadnice -> Nowa prowadnica (w procentach), kierunek w poziomie i położenie 50%.

Lime Point 10. Zaznaczamy opcje w Widok -> Przyciągaj do krawędzi płótna, oraz Widok -> Przyciągaj do prowadnic.

Lime Point 11. Zaznaczamy dolną lub górną część zaznaczeniem prostokątnym. (Ja wybrałem górną ponieważ wygląda bardziej jednolicie.)



Lime Point 12. Kadrujemy warstwę według zaznaczenia, Warstwa -> Kadruj według zaznaczenia. Rezygnujemy z zaznaczenia, Zaznaczenie -> Nic i duplikujemy warstwę.

Lime Point 13. Za pomocą narzędzia Wyrównanie przesuwamy duplikat do dolnej (lub do górnej) krawędzi i łączymy w dół.

Lime Point 14. Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa, ustawiamy X i Y na 25 i klikamy OK.

Lime Point 15. Ustawiamy jako aktywną warstwę odwzorowanie#2.

Lime Point 16. W opcjach Wypełnienia kubełkiem, Typ wypełnienia ustawiamy na Deseń. Wybieramy deseń czarno-biały i wypełniamy nim warstwę.

Lime Point 17. Stosujemy następny filtr. Filtry -> Odwzorowania -> Przesuwanie. Przesunięcie X ustawiamy na 32 i z listy obok wybieramy warstwę odwzorowanie#1. Odznaczamy Przesunięcie Y i klikamy OK.
Teraz już warstwę odwzorowanie#1 możemy usunąć.

Lime Point 18. Duplikujemy warstwę odwzorowanie#2 i na duplikacie znów stosujemy Przesuwanie. Teraz jednak zaznaczamy Przesunięcie Y , ustawiamy na 32 i wybieramy warstwę odwzorowanie#2, a odznaczamy Przesunięcie X i klikamy OK. Tryb warstwy ustawiamy na Wydobycie ziarna i łączymy w dół.

Lime Point 19. Dodajemy dwie nowe poziome prowadnice na 25% i 75%. Dzieląc obraz na cztery prostokąty, od góry 1, 2, 3 i 4.

Lime Point 20. Jednym zaznaczeniem obejmujemy prostokąty 2 i 3 i kadrujemy według zaznaczenia, Warstwa -> Kadruj według zaznaczenia.



Oczywiście na waszych obrazach nie powinno być cyfr.

Lime Point 21. Rezygnujemy z zaznaczenia i duplikujemy warstwę. Duplikat przesuwamy do górnej krawędzi, warstwę odwzorowanie#2 do dolnej krawędzi i łączymy je ze sobą.

Lime Point 22. Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa, ustawiamy X i Y na 2 i klikamy OK.

Lime Point 23. Tworzymy nową przezroczystą warstwę o nazwie ogien. Jednym zaznaczeniem obejmujemy prostokąty 3 i 4 i wypełniamy je kolorem czarnym.

Lime Point 24. Rezygnujemy z zaznaczenia i stosujemy Filtry -> Alfa na logo -> Rozżarzone. Ustawiamy rozmiar na 120 i klikamy OK.

Lime Point 25. Warstwę ogien łączymy z warstwą Glow Layer i zmieniamy nazwę na ogien#1, a warstwę Background usuwamy.

Lime Point 26. Warstwę ogien#1 duplikujemy 14 razy, żeby mieć do warstwy ogien#15.

Lime Point 27. Ustawiamy jako aktywną warstwę ogien#1.

Lime Point 28. Filtry -> Odwzorowania -> Przesuwanie. Przesunięcie X odznaczone, Przesunięcie Y ustawiamy na 25, z listy wybieramy odwzorowanie#2 i klikamy OK.

Lime Point 29. Ustawiamy jako aktywną warstwę odwzorowanie#2.

Lime Point 30. Warstwa -> Przekształcenie -> Przesunięcie. Ustawiamy Y na -10. Sprawdzamy czy jest zaznaczone Zawiń i klikamy OK.

Lime Point 31. Ustawiamy jako aktywną warstwę ogien#2 i powtarzamy punkty od 28 do 30. Następnie wykonujemy te czynności dla wszystkich warstw o nazwie ogien, aż do warstwy ogien#15. Okno warstw powinno wyglądać następująco:



Lime Point 32. Możemy teraz usunąć warstwę odwzorowanie#2.

Lime Point 33. Duplikujemy warstwę Tło#1 czternaście razy i każdą warstwę ogien łączymy z warstwą Tło.

Lime Point 34. Obraz -> Prowadnice -> Usuń wszystkie prowadnice.

Lime Point 35. Wykonujemy zaznaczenie prostokątne o wymiarach 250x150 px w miejscu, które chcemy mieć na ostatecznym gifie i kadrujemy obraz, Obraz->Kadruj według zaznaczenia.



Lime Point 36. Zapisujemy obraz jako animację gif, ustawiając opóźnienie na 80 ms i zaznaczając oba kwadraciki pod spodem.



Lime Point Koniec



Oczywiście ten efekt można rozbudować i szczerze mówiąc jestem ciekaw co z nim dalej zrobicie. Tutorial można kopiować, cytować lub tłumaczyć na inne języki na zasadach Licencji Creative Commons (CC-BY), czyli uznania autorstwa. Miłego GIMPowania. Uśmiech

* czarny_bialy.pat (16.04 KB - pobrany 3116 razy.)
« Ostatnia zmiana: 13.12.2015, 17:07:27 wysłane przez be@ » Zapisane
sukuwuzudu
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

sukuwuzudu


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 11.07.2012, 19:08:34 »

Efekt końcowy nie mógłby być inny niż ten ukazany w tutorialu. Jednak przy małym kombinowaniu wyszło mi coś takiego oO 
Zapisane
jakubG123
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 16.07.2012, 14:34:16 »



Udało się laugh Ostrość może nie ta ale niestety nie miałem czasu już na tą pracę.
Zapisane
Thunderbolt
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 30
Galeria Użytkownika


Utalentowany Ninja


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 28.07.2012, 18:39:39 »

Użyłam innego deseniu, więc jest trochę inny...
http://www.gimpuj.info/index.php?action=gallery;sa=view;id=88608
Zapisane

maruno
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

maruno


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 22.09.2012, 16:12:50 »

jak chce zrobic przesunięcie to nie moge wybrać odwzorowanie#1 - wogle jej nie ma! pomocy!!
Zapisane
-Komar-
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

-Komar-


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 22.09.2012, 16:17:36 »

z tego co zrozumiałem, to jest to nazwa warstwy, którą tworzysz (sam ją tak nazywasz)
Zapisane

Thunderbolt
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 30
Galeria Użytkownika


Utalentowany Ninja


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 05.10.2012, 17:13:49 »

Po drobnej modyfikacji (przy okazji korzystając trochę z innego tutoriala)udało mi się zrobić niebieską wersję:  Uśmiech
(trochę przeskakuje)


Zapisane

dotanek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

dotanek


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 14.03.2013, 09:10:52 »

Mam problem, mianowicie nie posiadam albo nie mogę znaleźć ,,czarno-białego desernia''   Smutny
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 14.03.2013, 09:18:38 »

Deseń masz w załączniku na końcu tutoriala.
Zapisane
pepe0619
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

pepe0619


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 24.03.2013, 16:52:16 »

Mam pytanie do punktu 13. Jak użyć wyrównania bo gdy zaznaczam część którą chcę przesunąc  klikam na to narzędzie i potem w menu rozmieszczenie dołów krawędzi to nic sie nie dzieje  (pewnie to źle robie) ;p
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 24.03.2013, 17:48:34 »

Może użyłeś kadrowania na całym obrazie zamiast na warstwie? A co do narzędzia to musisz kliknąć w wybraną warstwę a następnie w ikonę strzałki w opcjach narzędzia.
Zapisane
AliceSprings
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

AliceSprings


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 31.05.2013, 10:09:30 »

Mam pytanie co do podpunktu 28 , bo jak z listy mam wybrać warstwę "odwzorowanie#2" skoro ona mi się tam nie wyświetla.
Zapisane
Mysiek44
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 13.07.2013, 20:41:15 »

jak chce zrobic przesunięcie to nie moge wybrać odwzorowanie#1 - wogle jej nie ma! pomocy!!

Też tak miałem. Musisz dokładnie czytać i robić to co jest zapisane w tutrionalu (nie wiem czy dobrze napisałem).
Zapisane





Mysiek44
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 15.07.2013, 13:49:55 »

Mam pytanie co do podpunktu 28 , bo jak z listy mam wybrać warstwę "odwzorowanie#2" skoro ona mi się tam nie wyświetla.

Też tak miałem. Jest tam błąd (wg. mnie) tu masz od punktu 19 do punktu 22 jak to zrobić aby mieć odwzorowanie#2
19. Dodajemy dwie nowe poziome prowadnice na 25% i 75%. Dzieląc obraz na cztery prostokąty, od góry 1, 2, 3 i 4.
20. Duplikujemy warstwę
21. Na warstwie odwzorowanie#2 Jednym zaznaczeniem obejmujemy prostokąty 2 i 3 i kadrujemy według zaznaczenia,    Warstwa -> Kadruj według zaznaczenia.
22. Dajemy jako aktywną warstwę odwzorowanie#3 i dajemy "Połącz w dół". I tyle wg mnie.  Język
PS. Ja na to wpadłem gdy zobaczyłem zdjęcie to http://www.gimpuj.info/gallery/67836_10_02_12_10_59_34_3.png
Zapisane





Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPAnimacjeWątek: Animowany ogień - wersja trudniejsza
Skocz do: