Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPEdycja fotografiiWątek: Wyostrzanie zdjęcia metodą Marca Adamusa
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Wyostrzanie zdjęcia metodą Marca Adamusa  (Przeczytany 70705 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
kaef
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 454
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« : 03.09.2010, 14:47:55 »

Wyostrzanie zdjęcia metodą Marca Adamusa
Tutorial

Opracowanie: KaeF
Poziom trudności: łatwy





Końcowe wyostrzanie jest niezbędne, gdy zmniejszamy oryginalne zdjęcie w celu publikacji w sieci. Aby mieć większą kontrolę nad tym procesem, aniżeli tylko wybranie stopnia wyostrzania, posługujemy się metodą Marca Adamusa. Jest ona bardzo prosta. Można nawet pokusić się o napisanie skryptu, który wykonana za nas zbędne klikanie. Dzięki tej metodzie możemy porównać kolejne kroki wyostrzania, a także dzięki pracy na warstwach możemy gumką wymazać ostrość w miejscach, gdzie nie jest ona potrzebna lub powoduje zbytnią utratę jakości zdjęcia. Pamiętajmy, że proces wyostrzania powinien być ostatnim krokiem edycji fotografii. Jeśli chcesz zmieniać kolory, poprawiać kontrast, zrób to najpierw, a na końcu zabierz się za wyostrzanie. Standardowe wyostrzanie stosujemy na obrazie już zmniejszonym do pożądanych rozmiarów. Jeśli stosujemy metodę Marca Adamusa należy zacząć od zdjęcia w oryginalnych rozmiarach.

UWAGA! Tutorial ten nie pokazuje jak uzyskać idealną ostrość zdjęcia przygotowywanego do publikacji w sieci. Jest to przygotowanie materiału wyjściowego, na którym już Ty sam musisz zdecydować, co jest zbyt ostre, a co nie.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.8. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Otwieramy zdjęcie, które chcemy zmniejszyć i wyostrzyć. Posłużę się zdjęciem mojego autorstwa, zrobionego w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Możesz ściągnąć oryginał do ćwiczeń.



Lime Point 2. Zmniejszamy nasz obraz dokładnie o połowę dłuższego boku (w naszym przypadku dłuższy bok ma 3900px, więc zmniejszamy do 1950px). Obraz -> Skaluj Obraz.



Za pomocą skrótu [Ctrl+L] uruchamiamy okno warstw (jeśli nie mamy go jeszcze otwartego). Tworzymy kopię warstwy Tło klikając na ikonkę pokazaną na rysunku. Możemy nazwać ją Wyostrzenie 1.



Warstwę tę wyostrzamy standardowym filtrem, tj. Filtry -> Uwydatnienie -> Wyostrzanie. Pracujemy na standardowej wartości 10. Jeśli uważasz, że to za dużo, możesz oczywiście ją zmniejszyć.



Lime Point 3. Powtarzamy czynności opisane w drugim punkcie, zmniejszając znowu o połowę wartości i wyostrzając. Postępujemy tak aż do uzyskania rozmiaru, który nam odpowiada do publikacji w sieci. Ja postanowiłem, że dłuższy bok zdjęcia (w naszym przypadku wysokość) będzie miał 500px. W związku z tym uzyskałem trzy dodatkowe warstwy, tj. 1. 3900->1950; 2. 1950->975; 3. 975->500.



Lime Point 4. Tak przygotowane wyostrzenie daje nam duże większe pole do edycji niż standardowo użyty filtr. Mamy pełny przegląd poszczególnych kroków. Możemy porównać każdy z wyników za pomocą ukrywania pozostałych warstw i wybrać najlepszy. Równie dobrze możemy też za pomocą gumki wymazać obszary, które są zbyt ostre, a pozostawić te, których ostateczna ostrość nam odpowiada.

Po ostatecznym przeskalowaniu stwierdziłem, że postacie w środku kadru są stanowczo zbyt ostre, jednak krawędzie kadru, są idealne. Wymazałem środek każdej warstwy, odsłaniając warstwę Tło, a więc tą która w ogóle nie była wyostrzana. Dodatkowo górną warstwę potraktowałem maską wyostrzającą i zmniejszyłem jej krycie, dzięki temu uzyskałem dodatkowe silne uwypuklenie ścian.



Lime Point Koniec



Życzę miłego spędzania czasu z GIMP-em Chichot


« Ostatnia zmiana: 27.03.2011, 12:28:46 wysłane przez INSEKT » Zapisane

zbucamper
Gość
« Odpowiedz #1 : 05.05.2011, 20:35:50 »

ja dodatkowo nasyciłem kolory i oto co mi wyszło: http://zapodaj.net/7eebf02d3575.jpg.html
Zapisane
VojakVolt[Arkold]
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika


Nowicjusz


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 04.08.2011, 13:08:58 »

Oto Moja tapeta ..



Na podstawie tuta
ładnie wyszła
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPEdycja fotografiiWątek: Wyostrzanie zdjęcia metodą Marca Adamusa
Skocz do: