Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPEdycja fotografiiWątek: Wygładzamy skórę i zmieniamy kształt sylwetki
Strony: [1] 2 3 ... 8
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Wygładzamy skórę i zmieniamy kształt sylwetki  (Przeczytany 483104 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
mauf
√ ι ק

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: umariusz@jabster.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 464
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 10.04.2007, 21:04:32 »

Wygładzamy skórę i zmieniamy kształt sylwetki
Tutorial

Opracowanie: mauf, dawidosddl
Poziom trudności: średni





Jeśli chcemy nadać skórze na naszym zdjęciu gładki wygląd pozbawiony skaz, oraz dokonać korekty sylwetki, to możemy zrobić to przy pomocy GIMP-a. Dzięki zabiegom opisanym poniżej, możemy uzyskać efekt jak w folderze reklamowym.

Tutorial podzieliłem na dwie części:
W części pierwszej opiszę sposób wygładzenia skóry.
W części drugiej opiszę jak dokonać drobnych zmian sylwetki.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.11. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point Część 1 - Wygładzanie skóry

Lime Point 1. Otwieramy (Plik -> Otwórz... [Ctrl+O]) zdjęcie, na którym będziemy pracować. Ja wybrałem to:



Lime Point 2. Korygujemy przy użyciu narzędzia Klonowanie Klonowanie [C] wszystkie większe, bardziej widoczne defekty skóry, wypryski, przebarwienia, zbędne włosy wchodzące na twarz. Na zdjęciu poniżej zaznaczyłem takie miejsca.



Lime Point 3. Następnie przy pomocy Odręczne zaznaczanie obszarów Lasso [F] zaznaczamy z grubsza obszar skóry, który będziemy wygładzać.



Lime Point 4. Duplikujemy warstwę Tło (Warstwa -> Duplikuj warstwę [Shift+Ctrl+D]), odwracamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Odwróć [Ctrl+I]) i je czyścimy (Edycja -> Wyczyść [Delete]), a następnie je usuwamy (Zaznaczenie -> Nic [Ctrl+Shift+A]). Powinniśmy otrzymać taki układ:



Lime Point 5. Teraz pracujemy na warstwie kopia: Tło. Wybieramy: Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa..., ustawiamy Promień rozmycia: 20x20px i potwierdzamy. Możemy użyć też Filtry -> Rozmycie -> Selektywne rozmycie Gaussa... z Maksymalną deltą: 50, i Promieniem rozmycia: 5-10. Da nam to bardziej naturalny wygląd, twarz przestanie wyglądać sztucznie.

Lime Point 6. Teraz użyjemy Gumki Gumka [Shift+E]. Wymazujemy wszystko to, co powinno pozostać ostre: włosy, brwi, oczy, usta, dziurki nosa, oraz niektóre linie charakterystyczne dla rysów twarzy np. linia brody, która po rozmyciu zlewa się z szyją. Pamiętajmy aby zrobić to dokładnie. Najlepiej użyć miękkich pędzli o różnych wielkościach. Powinniśmy otrzymać warstwę jak na poniższym obrazku.



A całe zdjęcie powinno wyglądać tak:



Cień nad brwiami powstały po rozmyciu usuwamy przy pomocy Klonowania [C].

Lime Point 7. Można by na tym już zakończyć, ale twarz wygląda jakby była odlana z wosku. Zmieńmy to! Duplikujemy (Warstwa -> Duplikuj [Shift+Ctrl+D]) warstwę kopia: Tło i przerabiamy ją na czarno-białą za pomocą Kolory -> Desaturacja (klikamy OK). Okno warstw powinno wyglądać tak:



Lime Point 8. Teraz pracujemy na warstwie kopia: kopia: Tło. Dodajemy szum (Filtry -> Szum -> Szum HSV...) o wartościach:
Wstrzymanie: 8
Odcień: 180
Nasycenie: 0
Wartość: 90

Generalnie szum musi być bardzo drobny.

Lime Point 9. Pozostajemy nadal na warstwie kopia: kopia: Tło. Używamy Filtry -> Zniekształcenia -> Wytłoczenie o wartościach:
Funkcja: Wytłoczenie
Azymut: 0
Wzniesienie: 20
Głębia: 4


Lime Point 10. Ustawiamy Tryb warstwy: Miękkie światło, a Krycie: 20%. A oto efekt końcowy (po lewej przed wygładzeniem, a po prawej po wygładzeniu):





Lime Point Cześć 2 - Poprawa sylwetki

Lime Point 1. Do zabiegów, które zaraz wykonamy dobrze jest przygotować zdjęcie tak, aby było pozbawione tła (zostaje sama osoba) lub aby tło było jednolite, bez jakichkolwiek wzorków. Ja dalej będę pracował na tym samym zdjęciu. Do zmiany kształtu użyjemy narzędzia deformowania (Filtry -> Zniekształcenia -> Deformowanie...) o parametrach:
Typ deformacji: Przesunięcie
Promień deformacji: 15
Stopień deformacji: 0,10
Dwuliniowy
Nadpróbkowanie adaptywnie
Maksymalna głębia: 2
Próg: 2,00




Aby wprowadzić zniekształcenie/korektę należy kliknąć LPM na obrazku w lewej górnej części okna i trzymając wciśnięty przycisk myszy przesunąć nim w kierunku, w którym chcemy zniekształcić fragment obrazu. Takie działanie wymaga trochę wprawy, ale po kilku próbach daje się to zrobić. Okno deformacji da się powiększyć na cały ekran i podgląd jest wtedy dużo lepszy. Na zdjęciu zaznaczyłem jakich korekt i w jakim kierunku dokonałem.



Korygujemy teraz oczy, brodę i lewą kość policzkową.

Lime Point 2. Ustawiamy Promień deformacji: 30 i Stopień deformacji: 15. Poprawiamy prawy bark.

Lime Point 3. Ustawiamy Promień deformacji: 30-50 i poprawiamy włosy.

Lime Point 4. Używając  narzędzia Zaznaczenie prostokątne Zaznaczenie prostokątne [R] zaznaczamy dolną część obrazu. Chodzi o to, żeby zniekształceniu nie uległa górna część obrazu.



Lime Point 5. Ponownie wybieramy Filtry -> Zniekształcenia -> Deformowanie... i ustawiamy Promień deformacji: 100. Klikając w okolicach dekoltu przeciągamy kursorem w dół. Jeśli korekta jest za mała, to możemy ten ruch powtórzyć 2,3 razy lub zwiększyć Stopień deformacji.



Lime Point Koniec



Miłego GIMP-owania Uśmiech


« Ostatnia zmiana: 18.05.2011, 20:20:58 wysłane przez INSEKT » Zapisane
Johny
Emeryt

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 439
Galeria Użytkownika


:)


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 17.04.2007, 22:40:58 »

Siedziałem sobie i z nudów zrobiłem własnymi sposobami mały retusz.
przed, po
Zapisane

No brain, no pain.
Alficzek
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.0
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 06.01.2008, 17:08:55 »

To jest bodajże moja 2 albo 3 praca w gimpie.
Wykorzystałam zamieszczony tu tutorial oraz tutek o upiększaniu oczu i delikatnie przerobiłam usta Uśmiech


Zapisane

Nie popełniłam błędu... Po prostu odkryłam 10 000 błędnych rozwiązań Uśmiech
kosiarz umysłów
Gość
« Odpowiedz #3 : 07.01.2008, 11:20:51 »

Hej.
To jest poradnik, ale mam nadzieje że mogę tu pisać. Jestem poczatkujacy i mam troszkę z tym problemy. Mianowicie w pierwszym poście w tym wątku jest takie zdanie:
Cytuj
Duplikujemy warstwę, odwracamy zaznaczenie [ctrl+i] i czyścimy zaznaczenie [ctrl+k], a następnie usuwamy zaznaczenie [ctrl+shift+a]. Powinniśmy otrzymać taki układ:
Pod nią jest obrazek na którym są pokazane warstwy.
Mogłbym prosić aby mi ktoś bardziej zrozumiale wytłumaczył powyższe cytowane zdanie? bo klikam te skróty i nic sie nie dzieje. Mam jeszcze pytanie jak sią włącza ten obrazek na którym są pokazane te warstwy? Bo klimam wszystkie opcje w menu warstwy i nic takiego mi nie wyskakuje.

Mam jeszcze inne pytanie, mianowicie jakim narzędziem zrobić makijaż? Czyli jak np na policzki nanieść deilkatny róż? Próbowałem wypalaniem, ale niebardzo wychodziło.
Zapisane
QsiaceQ
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.2
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

QsiaceQ


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 07.01.2008, 11:58:18 »

Hej.
To jest poradnik, ale mam nadzieje że mogę tu pisać. Jestem poczatkujacy i mam troszkę z tym problemy. Mianowicie w pierwszym poście w tym wątku jest takie zdanie:
Cytuj
Duplikujemy warstwę, odwracamy zaznaczenie [ctrl+i] i czyścimy zaznaczenie [ctrl+k], a następnie usuwamy zaznaczenie [ctrl+shift+a]. Powinniśmy otrzymać taki układ:
Pod nią jest obrazek na którym są pokazane warstwy.
Mogłbym prosić aby mi ktoś bardziej zrozumiale wytłumaczył powyższe cytowane zdanie? bo klikam te skróty i nic sie nie dzieje. Mam jeszcze pytanie jak sią włącza ten obrazek na którym są pokazane te warstwy? Bo klimam wszystkie opcje w menu warstwy i nic takiego mi nie wyskakuje.


Nie wiem czy fachowo to zrobiłam ale wyszło jak trzeba.
Kliknij dwukrotnie na dowolne narzędzie i wyskoczą Ci jego opcje i w okienku z opcjami obok nazwy narzędzia pojawi Ci się przycisk coś jak odwrócone "play" kliknij na to. Następnie kliknij na "dodaj zakładkę" i możesz dorzucić tam najpotrzebniejsze zakładki, a później poprostu tego nie zamykaj to wraz z otwieraniem Gimpa, będzie Ci się otwierać to okienko.

Co do tego cytatu. Jak już wejdziesz w okienko warstw a wszystko do tej pory zrobiłeś jak należy, to pokażą Ci się 2 warstwy. Kliknij na wizerunek OKA przy warstwie podstawowej i wtedy będzie ona nie widoczna, a Ty zobaczysz efekt skrótów "[ctrl + i] oraz [ctrl + k]
Zapisane
mauf
√ ι ק

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: umariusz@jabster.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 464
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 07.01.2008, 13:21:11 »

Hej.
To jest poradnik, ale mam nadzieje że mogę tu pisać. Jestem poczatkujacy i mam troszkę z tym problemy. Mianowicie w pierwszym poście w tym wątku jest takie zdanie:
Cytuj
Duplikujemy warstwę, odwracamy zaznaczenie [ctrl+i] i czyścimy zaznaczenie [ctrl+k], a następnie usuwamy zaznaczenie [ctrl+shift+a]. Powinniśmy otrzymać taki układ:

Na górze tutoriala napisałem że użyłem gimpa w wersji 2.2, ty używasz gimpa w wersji 2.4 i niektóre skróty uległy zmianie. ctrl+i się nie zmieniło ale ctrl+k to w gimpie 2.4 delete.

Cytuj
Mam jeszcze inne pytanie, mianowicie jakim narzędziem zrobić makijaż? Czyli jak np na policzki nanieść deilkatny róż? Próbowałem wypalaniem, ale niebardzo wychodziło.

Utwórz nową warstwę (przeźroczystą) nad warstwą ze zdjęciem. Na nowej warstwie pomaluj na czerwono policzki miękkim pędzlem i pobaw się trybami warstw np. ustaw warstwę z czerwonym kolorem na pokrywanie i zmień jej krycie na mniejsze niż 100% wg. uznania.
Zapisane
kosiarz umysłów
Gość
« Odpowiedz #6 : 07.01.2008, 13:52:19 »

Ok dzięki

A co z tym różem do policzek? Czym najlepiej to zrobić?
Zapisane
mauf
√ ι ק

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: umariusz@jabster.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 464
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 07.01.2008, 19:02:25 »

Ok dzięki

A co z tym różem do policzek? Czym najlepiej to zrobić?

Przeczytaj uważnie co napisałem w poście wyżej.
Zapisane
Luu
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 93
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 17.02.2008, 12:11:00 »

  1. Korygujemy przy użyciu narzędzia klonowania [c] wszystkie większe, bardziej widoczne defekty skóry, wypryski, przebarwienia, zbędne włosy wchodzące na twarz.
Na zdjęciu poniżej zaznaczyłem takie miejsca.




Mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak to zrobić ? Bo kurcze klikam c później jak chcem coś rysować to mam napis "Najpierw wybierz źródło obrazu"

O co chodzi?
Zapisane
Gregory86
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 18.02.2008, 16:36:15 »

wciśnij CTRL i zaznacz część, którą chcesz później skopiować. A później to już klikasz w miejsca w które chcesz zakryć.
Zapisane

mx2
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 77
Galeria Użytkownika


nikt z nikąd


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 20.02.2008, 19:53:27 »

no o ja sie pochwale moim efektem
3 wersje

1.

2.

3.

i jak ??

Zapisane

<brak>
kamien09
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

kamien09


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 04.03.2008, 15:59:25 »

NIe moge dojsc do trzeciego punktu... jak sie duplikuje warstwe? nie wiem jak zrobic taką kopie tła samej twarzy bez oczu bez niczego jak w 3 punkcie...
a i jeszcze zaznacza sie u was czerwoną kreską (1 punkt) u mnie taka kreska koloru twarzy....
przed chwila sciagnalem ten program i próbuje sie pobawic ale nie wychodzi... Skwaszony Język
dzieki za pomoc Chichot...
pozdro
Zapisane
mauf
√ ι ק

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: umariusz@jabster.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 464
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 04.03.2008, 16:15:47 »

NIe moge dojsc do trzeciego punktu... jak sie duplikuje warstwe? nie wiem jak zrobic taką kopie tła samej twarzy bez oczu bez niczego jak w 3 punkcie...

Generalnie tutorial jest przeznaczony dla osób znających podstawy gimpa. Więc zapoznaj się najpierw z nimi.

W oknie warstw na dole masz przycisk który odpowiada za duplikowanie warstwy.

Twarz bez oczu itd. otrzymasz po wykonaniu punktów od 3 do 5.

W wersji gimpa 2.4 skrót ctrl+k zmienił się na del (punkt 3)
 
Cytuj
a i jeszcze zaznacza sie u was czerwoną kreską (1 punkt) u mnie taka kreska koloru twarzy....
przed chwila sciagnalem ten program i próbuje sie pobawic ale nie wychodzi... Skwaszony Język
dzieki za pomoc Chichot...
pozdro

Chodzi o te "kółka" na twarzy? To jest zaznaczenie narysowane osobno na potrzeby tutoriala, żeby pokazać miejsca które czyściłem.

Jeszcze raz radzę zapoznać się z podstawowymi narzędziami gimpa.
Zapisane
RRH
Gość
« Odpowiedz #13 : 16.03.2008, 00:35:05 »

Hehe, nie miałem co robić. Mrugnięcie

Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 8
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPEdycja fotografiiWątek: Wygładzamy skórę i zmieniamy kształt sylwetki
Skocz do: