Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPAnimacjeWątek: Stroboskop - Uwaga! Tutorial może być groźny dla osób cierpiących na epilepsję
Strony: [1] 2 3 ... 9
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Stroboskop - Uwaga! Tutorial może być groźny dla osób cierpiących na epilepsję  (Przeczytany 164868 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Kifer71
Gość
« : 13.04.2008, 17:27:03 »

Stroboskop
Tutorial

Opracowanie: Kifer
Poziom trudności: łatwy





      Czytając komentarze do mojej najnowszej animki postanowiłem, że napiszę jak uzyskać efekt stroboskopu. Tutorial jest krótki i każdy w kilka, no może kilkanaście minut jest w stanie sobie takie „strobo” zrobić. Nie będę ukrywał, iż efekt jest podejrzany na last.fm. Jeden z moich sąsiadów ma takiego avka, ale chyba z komarem czy innym latającym robakiem Uśmiech. Nie mogłem się oprzeć pokusie wyprodukowania własnego „migacza” w GIMPie.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Etap pierwszy – przygotowanie obrazu do animacji

Lime Point 1.   Zaczynamy od wyszukania w sieci odpowiedniego dla nas obiektu. Ćwiczyłem z różnymi obrazami, ale najlepiej wychodzi to z „robalami”. Padło na pająka. Swojego znalazłem na FreeDigitalPhotos.net.

Kliknij obraz, aby powiększyć


Lime Point 2.   Zmień nazwę warstwy Tło na Pająk. Zrób dwuklik na miniaturce warstwy w karcie Warstwy Warstwy i w oknie Atrybuty warstwy w opcji Nazwa warstwy wpisz Pająk.

Lime Point 3.   Sprawdź czy warstwa posiada Kanał alfa, jeśli nie to dodaj go. Z menu Warstwa wybierz Przezroczystość -> Dodaj kanał alfa lub w karcie Warstwy Warstwy kliknij na warstwę PPM i z rozwiniętego menu wybierz Dodaj kanał alfa.

Lime Point 4.   W zależności do jakich celów ma służyć animacja należy na początek przeskalować obraz. Ja zacząłem od wykadrowania obrazu narzędziem Zaznaczenie prostokątne Zaznaczenie prostokątne (R).



Lime Point 5.   Z menu Obraz wybierz Kadruj według zaznaczenia Kadrowanie.

Lime Point 6.   Postanowiłem trochę zmniejszyć obraz przyszłej animacji skalując obraz do szerokości 300 pikseli. Menu Obraz -> Skaluj obraz .

Lime Point 7.   W oknie dialogowym Skalowanie obrazu w polu Szerokość wpisz 300 i kliknij w przycisk Przeskaluj.



Lime Point 8.   Pierwszą moją myślą było stworzenie avatara, więc obraz powinien być kwadratowy. Z menu Obraz wybierz Wymiary płótna.

Lime Point 9.   Kliknij w „łańcuszek” skaluj proporcjonalnie . Ma być rozłączony .

Lime Point 10.   W polu Wysokość wpisz 300.

Lime Point 11.   Kliknij w przycisk Wyśrodkuj.

Lime Point 12.   Z rozwijanego menu Zmiana rozmiaru warstw wybierz Wszystkie warstwy. Pozwoli to od razu dopasować wymiar warstwy do rozmiarów płótna.

Lime Point 13.   Kliknij w przycisk Zmień rozmiar.



Teraz należy pozbyć się tła spod pająka. Najlepszym sposobem będzie użycie zmiany koloru w alfę. Tło tak naprawdę nie jest białe. U góry jest lekko szare więc będzie trzeba zastosować tą operację dwukrotnie. Po zmianie tylko białego w alfę i podstawieniu pod warstwę Pająk nowej warstwy wypełnionej bielą widać to wyraźnie.



Lime Point 14.   Dodaj nową warstwę klikając na ikonę w karcie Warstwy lub z menu Warstwa wybierz Nowa warstwa (Shift+Ctrl+N).

Lime Point 15.   W oknie Nowa warstwa w opcji Nazwa warstwy wpisz Tło, a w Tryb wypełnienia warstwy wybierz Białe. Kolor biały w warstwie Tło jest tymczasowy. Chodzi tylko o to byś widział(a) dokładnie efekt usuwania tła z warstwy Pająk.

Lime Point 16.   Teraz przesuń warstwę Tło pod warstwę Pająk. W tym miejscu masz szereg możliwości. W karcie Warstwy Warstwy kliknij ikonę obniżania bieżącej warstwy lub z menu Warstwa wybierz Stos -> Obniż warstwę albo Warstwa na dno.

Lime Point 17.   Teraz aktywuj warstwę Pająk klikając na nią LPP w karcie Warstwy Warstwy.

Lime Point 18.   Z menu Kolory wybierz Zmiana koloru w alfę.

Lime Point 19.   W oknie dialogowym Zmiana koloru w alfę kliknij w pasek koloru.



Lime Point 20.   Przesuń okna dialogowe Zmiana koloru w alfę i Wybór koloru tak by widzieć obraz na którym pracujesz.

Lime Point 21.   W kolejnym oknie dialogowym Wybór koloru kliknij w ikonę zakraplacza .

Lime Point 22.   Teraz w oknie obrazu na którym pracujesz kliknij w górną krawędź tła warstwy Pająk. Na poniższym obrazie czerwonym krzyżykiem zaznaczyłem orientacyjne miejsce kliknięcia.



Lime Point 23.   Ponownie wybierz Zmiana koloru w alfę celem pozbycia się białych pozostałości w tle warstwy Pająk.

Lime Point 24.   W oknie dialogowym Zmian koloru w alfę kliknij w pasek koloru, a w oknie Wybór koloru w opcji Zapis HTML-owy wpisz ffffff. Oczywiście w obu oknach dialogowych kliknij Ok dla potwierdzenia wyboru.

Lime Point 25.   Z menu Kolory wybierz Desaturacja.

Lime Point 26.   Teraz aktywuj warstwę Tło klikając na nią w karcie Warstwy Warstwy.

Lime Point 27.   W oknie głównym GIMPa wybierz narzędzie Gradient Gradient (L).

Lime Point 28.   Jako kolor pierwszoplanowy ustaw biały, a jako kolor tła czarny.

Lime Point 29.   Przeciągnij gradient po warstwie Tło od górnej do dolnej krawędzi warstwy.



Lime Point 30.   W karcie Warstwy Warstwy kliknij PPM w dowolnym miejscu i wybierz z rozwiniętego menu Połącz widoczne warstwy.

Lime Point 31.   W oknie dialogowym Łączenie warstw kliknij Łączenie. Obraz do animacji jest gotowy.

Musisz sobie zdawać sprawę z tego, iż powyższe czynności mają zastosowanie tylko do obrazu użytego w tutorialu. Wybierając inny obiekt do animacji i mający inne tło, sposób jego usunięcia może być odmienny od przedstawionego.



Etap drugi – tworzenie animacji

Lime Point 32.   Zmień nazwę jedynej w tej chwili warstwy na Pająk #1. Po co ten #1? Otóż w trakcie duplikowania, które wykonasz za chwilę, warstwy będą się automatycznie numerować.

Lime Point 33.   W karcie Warstwy Warstwy kliknij trzykrotnie ikonę duplikowania warstw lub z menu Warstwa wybierz trzykrotnie Duplikuj warstwę (Shift+Ctrl+D). Otrzymasz w ten sposób cztery, ponumerowane warstwy.



Lime Point 34.   Aktywuj warstwę Pająk #4 klikając na nią w karcie Warstwy Warstwy.

Lime Point 35.   Z menu Kolory wybierz Inwersja.



Lime Point 36.   Dokonaj inwersji też na warstwie Pająk #3.

Lime Point 37.   Wyłącz widok warstw Pająk #4 i Pająk #3 klikając na ikonę Widoczność warstwy w karcie Warstwy Warstwy.



Lime Point 38.   Teraz popracujesz na warstwie Pająk #2, więc aktywuj ją.

Lime Point 39.   Wybierz narzędzie Obrót Narzędzie do obracania (Shift+R). Obrót jest też dostępny w menu Warstwa -> Przekształcenie -> Narzędzie do obracania Dowolny obrót.

Lime Point 40.   W oknie dialogowym Obrót w opcji Kąt wpisz -2,00 i kliknij w przycisk Narzędzie do obracania Obróć.

Lime Point 41.   Z menu Warstwa wybierz Skaluj warstwę.

Lime Point 42.   W oknie dialogowym Skaluj warstwę w opcji Szerokość wpisz 330, wartość Wysokość zmieni się sama, i kliknij w przycisk Przeskaluj.

Lime Point 43.   Z menu Warstwa wybierz Dopasuj wymiary warstwy do obrazu.

Lime Point 44.   Włącz widok wyłączonych warstw.

Lime Point 45.   Przejdź do warstwy Pająk #4 i wykonaj na niej czynności z pkt od 39 do 43.

Lime Point 46.   Zapisz plik pod dowolną nazwą w formacie .XCF, może kiedyś się jeszcze przydać.

Lime Point 47.   Z menu Filtry wybierz Animacja -> Optymalizuj (różnica). Powstanie nowy obraz bez nazwy, a w karcie Warstwy Warstwy powinno to wyglądać jak na poniższym obrazie.



Teraz będziesz pracował(a) na nowym obrazie. 100 ms to zbyt długi czas wyświetlania jak dla stroboskopu. Zmień długość do 50 ms. Przydatny przy tym jest skrypt Ustawienia animacji z menu Filtry -> Animacja. Pobierz skrypt Ustawienia animacji. Jeśli nie chcesz użyć skryptu to musisz edytować nazwy warstw ręcznie.

Lime Point 48.   Zrób dwuklik na nazwie warstwy w karcie Warstwy Warstwy i zmień 100 na 50, potwierdź klawiszem (Enter) i tak dla każdej warstwy albo wybierz Ustawienia animacji z menu wskazanego w powyższym komentarzu. W oknie dialogowym w opcji Czas wpisz 50 i kliknij przycisk OK.



Lime Point 49.   Teraz przeskaluj obraz wybierając Obraz -> Skaluj obraz.

Lime Point 50.   W oknie dialogowym Skalowanie obrazu w polu Szerokość wpisz 100 i kliknij w przycisk Przeskaluj.

Lime Point 51.   Z menu Plik wybierz Zapisz jako.

Lime Point 52.   W oknie dialogowym Zapis obrazu w opcji Nazwa wpisz np. animacja.gif i kliknij w przycisk Zapisz.

Lime Point 53.   W oknie Eksport pliku zaznacz opcje Zapisz w postaci animacji i kliknij w przycisk Eksportuj.

Lime Point 54.   W oknie Zapis jako GIF kliknij przycisk Zapisz.

Animacja jest gotowa.



...i jeszcze jedna



Lime Point Koniec



Miłej zabawy z animkami w GIMPie.



K71


« Ostatnia zmiana: 06.06.2009, 11:13:21 wysłane przez Domaxi » Zapisane
dzialo9
Użytkownik

Reputacja: 8 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 577
Galeria Użytkownika


Beztalencie.


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 13.04.2008, 21:53:15 »

Super  Chichot
Dobrze opisane, efekt extra.

Zapisane

BartisKing
Gość
« Odpowiedz #2 : 15.04.2008, 18:54:30 »

Zrobiłem jeszcze jedno z pingwinkiem:
Zapisane
Judyta04
Użytkownik

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 104
Galeria Użytkownika


i put my heart in a red balloon


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 19.04.2008, 11:33:36 »

O! Teraz jest już lepiej  Chichot

Zapisane
Lerhond
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika

Lerhond


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 19.05.2008, 15:33:32 »

Dawno nikt tu nie pisał Mrugnięcie Ale ja dam coś od siebie:
Zapisane
Falt
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Falt


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 19.05.2008, 20:52:55 »

świetny tutorial

i moje dzieło:



* spider.gif (23.27 KB, 100x100 - wyświetlony 30490 razy.)
Zapisane

kacza19946
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 21.05.2008, 13:47:31 »

A aj zrobiłem troszke po swojemu xD
Zapisane

WReki
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 21.05.2008, 18:05:27 »

Tutek dokładnie opisany 10/10. A oto moje dzieło ;]
Zapisane

Lerhond
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika

Lerhond


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 21.05.2008, 20:20:35 »

A ja mam coś trochę innego Mrugnięcie
Zapisane
-Yami-
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 29.05.2008, 14:28:41 »


Bardzo fajny efekt 9,5/10.
Zapisane

jedrzejx
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 01.06.2008, 10:52:42 »


Super tutorial, super efekt Chichot
Zapisane
m0no
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 01.06.2008, 16:16:50 »

Super tutek a o to moje dzieło


Zapisane
ESKO.
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 01.06.2008, 16:48:24 »

Moja praca:

Wycinałem go ścieżkami, trochę nie wyszedł Uśmiech


Zapisane
Nidzgor
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika


Początkujący grafik.


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 12.07.2008, 12:59:16 »

gdzie jest desen no? Uśmiech

szukalem i niemoge znalesc prosze o pomoc
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 9
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPAnimacjeWątek: Stroboskop - Uwaga! Tutorial może być groźny dla osób cierpiących na epilepsję
Skocz do: