Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Animacja obiektu [bez GAP]  (Przeczytany 10298 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Rysiek!!
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 215
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 03.03.2008, 21:38:35 »

Animacja obiektu (bez GAP)

Opracowanie: Rysiek!!
Poziom trudności: średni







Zauważyłem na forum bardzo wiele zapytań odnośnie wykonywania animowanego motyla, który będzie potrafił poruszać swoimi skrzydełkami, więc postanowiłem napisać tutorial, który wytłumaczyłby jak wykonać animację na podstawie obrazu. Mój obraz bazowy:



Tutorial napisany w wersji GIMPa 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy
 
Lime Point 1. Otwórz obraz przeznaczony do edycji. Dodaj nową przezroczystą warstwę, i umieść ją pod obrazem w oknie warstw.


 Lime Point 2. Następnie zaznaczamy tło, w moim przypadku tło jest śnieżnobiałe więc nie mam problemu z szybkim bezbolesnym zaznaczenie. Lecz jeśli tło jest bardziej złożone, powinieneś użyć Szybkiej Maski lub Narzędzia Ścieżek. Następnie skasuj tło, powinieneś również dodać nową warstwę, i wypełnić ją kolorem, aby pełniła rolę tła. Chwilowo zmień jej widoczność (wyłącz ją)


Lime Point 3. Aby zrobić animację poruszających się skrzydeł, musimy je rozdzielić. Najpierw zaznaczę przy pomocy szybkiej maski prawe skrzydełko i oderwę je (Zaznaczenie->Oderwij), następnie lewe w ten sam sposób. Uwaga, lewe skrzydło było pierwotnie zasłonięte prawym, dlatego po jego usunięciu będzie spora luka w lewym skrzydle, koniecznie zaklej ją by wyglądała realistycznie (Klonowanie)
 

Lime Point 4. Mamy już trzy warstwy , Tło, Tułów[/i], Skrzydło Lewe[/i], Skrzydło Prawe[/i]). Duplikujemy każdą z tych warstw i umieszczamy według tej samej kolejki co pierwotne. Okno warstw przedstawia  się tak


Lime Point 5. Przesuwamy lekko skrzydełka (każde w inną stronę) przy użyciu narzędzia Perspektywa. Duplikujemy drugi (wyższy) zestaw 4 warstw i umieszczamy go wyżej niż poprzedni, podobnie jak wcześniej robiliśmy z duplikacją pierwszego zestawem. Przekształcamy warstwy 3 zestawu podobnie jak wcześniej przekształcaliśmy zestaw 2, znów pociągając elementy w tym samym kierunku.


Lime Point 6. Powtarzamy kroki dopóki nasz ostatni (5-10) zestaw nie będzie miał poziomo ułożonych skrzydeł (płaskich, prawie niewidocznych) jak na poniższym rysunku


 Lime Point 7. Wtedy łączymy zestawy czterech warstw i powstaje nam 5-10 warstw.



 Lime Point 8*. Numerujemy warstwy, nazywając je cyframi od 0 wzwyż. Następnie duplikujemy i układamy je tak żeby tworzyły symetrie (jedynie warstwy 0 nie dupikujemy).


 Lime Point 9. Optymalizujemy dla formatu GIF. (Filtry->Animacja->Optymalizuj dla formatu GIF). Możemy podglądnąć naszą animacje przy użyciu (Filtry->Animacja->Playback) Dostaniesz nowe okno z zoptymalizowaną animacją.

 Lime Point 10. Pamiętamy aby ustawić szybkość wszystkich warstw  na 50ms. Tylko 0[/i] ma mieć prędkość animacji równą 1500ms. (Szybkość animacji jest w nawiasach w nazwie warstwy).


 Lime Point 11. Zapisujemy jako gif i...

Lime Point Koniec

*-punkt 8 nieobowiązkowy, jednakże jego wykonanie daje efekt Jo-Jo (animacja wraca do poprzedniej wartości poprzez cofnięcie klatek)



Mój efekt:

 


Miłego Gimpowania Uśmiech


« Ostatnia zmiana: 05.03.2008, 19:59:10 wysłane przez Rysiek!! » Zapisane

<br /><br />Pamiętaj moje prace są ukazywane na licencji CC-NC-BY-SA, nie możesz ich wykorzystywać w celach komercyjnych, oraz do każdego ukazania ich, jesteś zmuszony do prezentacji ich autora.
Starczes12
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 80
Galeria Użytkownika


Ale żem strzelił popisuwę


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 08.07.2008, 15:37:32 »

Jako Pierwszy ?

Animek inny ale zrobiony tą techniką

Zapisane


LostHeaven
Gość
« Odpowiedz #2 : 08.07.2008, 17:52:09 »

Thx za tutek ;] Wystarczyło że zobaczyłem efekt końcowy i już wiedziałem o co chodzi. Dzięki temu zrobię pare ładnych graficzek. Jeszcze raz dziękuję.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkTestWątek: Animacja obiektu [bez GAP]
Skocz do: