Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkTestWątek: Serce - Szklana Walentynkowa Ikona : część druga GIMP
Strony: [1] 2 3 ... 5
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Serce - Szklana Walentynkowa Ikona : część druga GIMP  (Przeczytany 81197 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
skynet
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 51
Galeria Użytkownika

skynet


Zobacz profil
« : 19.02.2008, 15:37:07 »

Serce - Szklana Walentynkowa Ikona BETA
część druga Gimp

Opracowanie: skynet
Poziom trudności: łatwy

Tutorial napisany w wersji gimpa 2.4.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.





Lime Point 1 otwieramy plik .svg przygotowany w części pierwszej[http://www.gimpuj.info/propozycje-tutoriali/test-037-t13222.0.html], współczynniki ustawiamy standardowe czyli "1" i "1" i zapisujemy jako .xcf






Lime Point 2 PPM na warstwie/alfa na zaznaczenie, odwracamy zaznaczenie[Ctrl+i]
Tworzymy nową warstwę
wypełniamy ją kolorem czerwonym, PPM na nowej warstwie, dodaj maskę warstwy[wybieramy Zaznaczenie z inwersją]
Zaznaczenie/nic[Ctrl+Shift+A]
teraz zaznaczamy obraz [nie maskę] i rozmywamy gausem=~30px






Lime Point 3 alfa na zaznaczenie z podstawowej warstwy, tworzymy nową warstwe, Zaznaczenie/powiększ=~20px
wypełniamy zaznaczenie na nowej warstwie kolorem czarnym, Zaznaczenie/nic[Ctrl+Shift+A] i rozmywamy gausem=~50px, nazywamy warstwę cień





Lime Point 4 alfa na zaznaczenie z podstawowej warstwy, tworzymy nową warstwe, wypełniamy zaznaczenie na nowej warstwie kolorem czarnym
PPM/dodaj maskę warstwy[wybieramy Zaznaczenie bez inwersji], teraz wybieramy obraz [nie maskę] i rozmywamy gausem=~50px[/size]





Lime Point 5 wyłączamy tą warstwę i duplikujemy ją, PPM na zdyplikowanej warstwie/zastosuj maskę warstwy, PPM na warstwie/alfa na zaznaczenie wyłączamy tą warstwę, tworzymy nową warstwe na której dodajemy maskę warstwy[wybieramy Zaznaczenie bez inwersji], możemy nazwać ją fraktal





Lime Point 6 wybieram pędzel '10fractal.our-stock' skala 1.00 kolor:czerwony, włączamy warstwę "Nowa Warstwa" i na warstwie fraktal malujemy fraktal





Lime Point 7 warstwę cień przesuwamy pod fraktal[/size]



Lime Point 8 Na warstwie cień używamy narzędzia poziomy/kanał -> alfa, według uznania





Lime Point 9 PPM na warstwie podstawowej/alfa na zaznaczenie
Tworzymy nową warstwę pomiędzy cieniem a fraktalem, na niej PPM/dodaj maskę warstwy[wybieramy Zaznaczenie bez inwersji]
wybieramy pędzel 'valentine's by ca_pris2' skala 1.00 kolor:biały i malujemy nim na obrazie[nie masce], duplikujemy tą warstwę





Lime Point 10 PPM na warstwie podstawowej/alfa na zaznaczenie, Tworzymy nową warstwę na samej górze, PPM/dodaj maskę warstwy[wybieramy Zaznaczenie bez inwersji], Zaznaczenie/nic[Ctrl+Shift+A], wybieramy obraz[nie maskę], wybieramy zaznaczenie eliptyczne, po zaznaczeniu wypełniamy kolorem białym, krycie warstwy zmieniamy na ~23%





Lime Point 11 PPM na warstwie podstawowej/alfa na zaznaczenie
Tworzymy nową warstwę pomiędzy cieniem a warstwą powyżej, na niej PPM/dodaj maskę warstwy[wybieramy Zaznaczenie z inwersją]
teraz wybieramy obraz[nie warstwę] Powiększamy zaznaczenie<=~10px, i wypełniamy kolorem czerwonym i rozmywamy gausem=~20px, zmniejszamy krycie warstwy do 30%





Lime Point 12 Wybieramy warstwę "Nowa warstwa" i używamy narzędzia poziomy, włączamy warstwę podstawową





teraz można dostroić poszczególne warstwy i ich maski za pomocą narzędzi krzywe i poziomy jeżeli coś nam nie pasuje

to tyle, właśnie zrobiłe|a/ś zwycięską pracę Konkursu Walentynkowego 2008, nie było tak trudno prawda ?

Pozdrawiam skynet
« Ostatnia zmiana: 01.12.2011, 05:58:47 wysłane przez skynet » Zapisane

RRH
Gość
« Odpowiedz #1 : 19.02.2008, 16:31:39 »

Wiem, że to beta, ale lepiej by było, gdybyś zamiast dostarczenia ścieżek w SVG, pokazał ścieżki na obrazie, żeby użytkownik sam zrobił sobie takie serce. Ścieżek nigdy za wiele, a trening się przyda.

Myślę, że sekcja "potrzebne pędzle" mogłaby się znaleźć pod kolejnym HRem.

Wiem, wiem, marudzę, ale tutek zapowiada się ciekawie. Mrugnięcie
Zapisane
skynet
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 51
Galeria Użytkownika

skynet


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 19.02.2008, 22:53:03 »

Cytuj
Poza tym, nie za bardzo rozumiem sens istnienia screenu w punkcie 5.
Po to że efektem jest pusta warstwa i początkujący mogą to wziąć za błąd

Cytuj
Edit: Fajnie, że opisujesz jak zrobić serduszko w Inkscape, ale tak prostą rzecz łatwo można również zrobić w samym Gimpie i nie zajmie to więcej czasu.
Ja nie potrafie w gimpie, wychodzi mi takie jakieś pogięto-prostokątne, a przynajmniej może więcej ludzi będzie korzystało z inka.

Cytuj
W kwestii zrzutów ekranowych, popieram INSEKTA. Obrazki jak najbardziej do wykadrowania. Nie dość, że pliki będą zajmowały mniej miejsca, to jeszcze mniejsze obrazki lepiej się komponują i całość jest bardziej czytelna.
wykadruje jak będe miał chwile, czy w gimpie nie ma czegoś do obróbki masowej ?

Cytuj
BTW możesz mi wytłumaczyc jedną rzecz? Po co Ci dokument o rozmiarach 1000 x 750 px
1052x744 dla ścisłości
ponieważ taki rozmiar ma svg które wczutuje a trzeba doliczyć cień, pozatym zależy to również od tego jaki plik svg wczytamy, pozatym lubie pracować na większych dokumentach, żeby jak coś dodam nie trzeba było zmieniać kanwy, a przyciąć zawsze można
Zapisane

noss
Użytkownik

Reputacja: 41 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 384
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 19.02.2008, 23:10:18 »

Przeczytałem go w całości z uwagą i wydaje mi się on trochę mało zrozumiały w pewnych momentach, szczególnie jak mówisz o zaznaczaniu, np. punkt 4.

Jeszcze jedna uwaga: Niepotrzebnie zwiększyłeś rozmiar tekstu, tylko nie mów, że to specjalnie dla tych słabiej widzących Język
Zapisane

skynet
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 51
Galeria Użytkownika

skynet


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 19.02.2008, 23:43:14 »

Cytuj
Przeczytałem go w całości z uwagą i wydaje mi się on trochę mało zrozumiały w pewnych momentach, szczególnie jak mówisz o zaznaczaniu, np. punkt 4.
lepiej ?

Cytuj
Jeszcze jedna uwaga: Niepotrzebnie zwiększyłeś rozmiar tekstu, tylko nie mów, że to specjalnie dla tych słabiej widzących
znacznik [/size]

Wykadrowane, Zadowoleni ?

Wykadrowałem również Część pierwszą
« Ostatnia zmiana: 20.02.2008, 00:18:47 wysłane przez skynet » Zapisane

RRH
Gość
« Odpowiedz #5 : 20.02.2008, 00:32:11 »

Wykadruj te screeny z warstwami - po co użytkownikowi ikona oka?
Napisałem, że fajnie się zapowiada, ale zmienię zdanie, jeżeli nie pokażesz jak zrobić serce w GIMPie.
Piszesz, że Ci nie wychodzi. To próbuj. Jeżeli ten tutek zapisze się do historii tydzień później, nic się nie stanie.

Jak będą dwie części, to się nie będzie liczyć, bo, bo... TAK. Język
Zapisane
skynet
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 51
Galeria Użytkownika

skynet


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 20.02.2008, 01:34:41 »

Cytuj
Wykadruj te screeny z warstwami - po co użytkownikowi ikona oka?
żeby było widać która warstwa jest widoczna/ukryta

Cytuj
Napisałem, że fajnie się zapowiada, ale zmienię zdanie, jeżeli nie pokażesz jak zrobić serce w GIMPie.
Piszesz, że Ci nie wychodzi. To próbuj. Jeżeli ten tutek zapisze się do historii tydzień później, nic się nie stanie.
Nie oto chodzi, edycja ścieżek w gimpie jest beznadziejna i mnie wkur***, przy prostych operacjach może być ale przy jakiś bardziej skomplikowanych np. odbijanie/wyrównywanie denerwuje, od wektorów jest Inkcape od pikseli Gimp robienie odwrotnie mija się z celem.

Jesteś jakimś wrogiem inkscapea czy co ?

Cytuj
Jak będą dwie części, to się nie będzie liczyć, bo, bo... TAK.
Jeżeli chodzi ci o 2 punkty reputacji to mi nie zależy, mam ją gdzieś, mogę połączyć w jedną.
Zapisane

CorteZ
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 207
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 20.02.2008, 01:37:54 »

Od testów jest dział TESTY
Według mnie mogą być dwie części -> tamta do działu Inkscape, ta do działu GIMP. 2 punkty reputacji. Bo mi tamten się przydał bo trochę przybliżył mi Inkscape.

Pozdrawiam Uśmiech

PS. Tak bez ściągania pędzli:
« Ostatnia zmiana: 20.02.2008, 02:12:51 wysłane przez CorteZ » Zapisane


skynet
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 51
Galeria Użytkownika

skynet


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 20.02.2008, 02:03:41 »

Cytuj
Od testów jest dział TESTY
właściwie to już nie jest test

Cytuj
Według mnie mogą być dwie części -> tamta do działu Inkscape, ta do działu GIMP
tak chciałem zrobić ale nie ma kategorii propozycje tutoriali w inku

Cytuj
Bo mi tamten się przydał bo trochę przybliżył mi Inkscape.
ciesze się
Cytuj
2 punkty reputacji
jak chcecie, na reputacji mi nie zależy.
Zapisane

RRH
Gość
« Odpowiedz #9 : 20.02.2008, 02:05:33 »

Ale to nie chodzi o żadne punkty reputacji.  Co?
Bez sensu jest robić tutorial, jak zrobić ścieżkami serce, prawda?
Przecież możesz zrobić jedną połowę, wypełnić ją. Zduplikować i odbić. Zaznaczyć i wydać "ścieżka ze zaznaczenia".
Takie to trudne? Bo chyba potrafisz zrobić jedną połowę serca w GIMPie?

Bo będzie faktycznie wyglądało rusko, jak to pisze lsr, jak będą dwie części.
Obejrzyj sobie tutoriale Sebastiana "szklana ikona człowieka" i "business woman". Tam jest dopiero zabawa ze ścieżkami.
Ale się da.

I faktycznie, lepiej testować w dziale testy?
Przenieść Ci go?
Zapisane
skynet
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 51
Galeria Użytkownika

skynet


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 20.02.2008, 03:27:19 »

Cytuj
Obejrzyj sobie tutoriale Sebastiana "szklana ikona człowieka" i "business woman". Tam jest dopiero zabawa ze ścieżkami.
Ale się da.
Pewnie że się ale zajmie ci to 10 razy więcej czasu i 4 razy więcej nerwów
szklana ikona człowieka:Jest tam mój post i umiem posługiwać się ścieżkami, zrobiłem również w inku i zajeło mi to chwilę a efekt był lepszy.

Cytuj
Bez sensu jest robić tutorial, jak zrobić ścieżkami serce, prawda?
chodzi o to że nie wziąłem tego svg z kosmosu, a przynajmniej robiąc tutorial w gimpie osoby będą niejako zmuszone użyć inkscapea.

Cytuj
Przecież możesz zrobić jedną połowę, wypełnić ją. Zduplikować i odbić.
a jak będzie trochę krzywo to mam to robić jeszcze raz i jeszcze raz.?
Pozatym muszę to zrobić idealnie na środku.

Gimp jest programem RASTROWYM a nie WEKTOROWYM i chyba nie musze ci tego tłumaczyć, jesteś wróg inkscapea, co ci tak przeszkadza ten program.

Cytuj
I faktycznie, lepiej testować w dziale testy?
Przenieść Ci go?
nie, poprostu zmienie temat
edit: zmieniłem

Jeżeli nie odczepicie się od inka to wstawie tutek do Hydeparku i dam sobie z tym spokój

powiem prościej nie zrezygnuje z wektorów i inkscapea
Zapisane

RRH
Gość
« Odpowiedz #11 : 20.02.2008, 03:31:59 »

Spokojnie, spokojnie, bez nerwów.  Cool
Nie jestem żadnym wrogiem Inkscape'a, bo od kilku dni tylko w nim siedzę. Język
O mnie, za mnie, rób jak uważasz. Mnie tylko chodziło o to, że taką prostą ścieżkę można bez problemu wykonać w GIMPie, a ty w kółko, że jestem jakimś wrogiem.  Cool
Zapisane
skynet
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 51
Galeria Użytkownika

skynet


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 20.02.2008, 03:37:15 »

Spokojnie, spokojnie, bez nerwów.  Cool
Nie jestem żadnym wrogiem Inkscape'a, bo od kilku dni tylko w nim siedzę. Język
O mnie, za mnie, rób jak uważasz. Mnie tylko chodziło o to, że taką prostą ścieżkę można bez problemu wykonać w GIMPie, a ty w kółko, że jestem jakimś wrogiem.  Cool

Można wykonać w gimpie i mieć inka gdzieś, ale chce przkonać ludzi że istnieje świat wektorów, nie tylko pikseli.
Jeżeli cie uraziłem to przepraszam

Ale czy nie sądzisz że w inku będzie to zrobione szybciej i lepiej niż w gimpie, nie jestem profesjonalnym grafikiem i nie mam tabletu dlatego używam inka bo mogę sobie wszystko poprawiać do woli, dla początkującego zrobienie serca na wektorach w gimpie będzie bardzo trudne a na inku sobie poradzi i poprawi aż będzie zadowolony z efektu.
Zapisane

Calii
√ ι ק

Reputacja: 21 Offline Offline

GIMP: 2.10 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 092
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 20.02.2008, 12:32:03 »

http://www.gimpuj.info/propozycje-tutoriali/szklana-ikona-serca-czesc-pierwsza-inkscape-t13222.0.html;msg63857#msg63857

Zapraszam do lektury, tutaj jest wiele podobnych byczków. Lsr. masz sporo prac złożonych z filtrów i pędzli lub  smużenia i powinieneś wiedzieć, że to nie jest ZŁO. Poza tym używamy j. polskiego na forum - widzieliście w słowniku wyraz "brushowanka"? ja za to widziałam kolaż/mozaika/wyklejanka i inne... ahh zapomniałam niektórzy maja swój język lepszy niż esperanto.

Insekt tutorial nie jest kompletna szmirą jak chcesz to wykazać. Pokazuje w sposób bardzo dobry wykorzystywanie masek warstw, z czym wielu użytkowników ma problem lub nawet nie przyszłoby im do głowy używać takiej rzeczy. A one się bardzo przydają.
Mamy tutorial na znaczek "vista", a ten jest gorszy? Tam punktem który przemawiał za tutorialem dla mnie było wyłącznie tworzenie własnych gradientów, bardzo dobra nauka. Znaczek bezwartościowy.
Metody dojścia do pewnych efektów i użycie innych technik jest ciekawsze i pouczające.
Kreatywny użytkownik zrobi nie tylko serce tego typu Uśmiech a przy okazji nauczy się więcej o GIMPie i Inku w tym wypadku.

Tak czy owak, błędy są do poprawienia i ja bym zmniejszyła screeny pokazujące okno warstw tam, gdzie wieje białym polem, ja wiem, że z każdym punktem coraz więcej warstw, ale nie musimy od początku pokazywać długiego słupka tego okna. Niech screen rośnie proporcjonalnie do zawartości.


P.S. serce w GIMPie nie jest tak idealne jak to z Inka, zwłaszcza dla początkujacych. ale moze być niezłe.

Zmiana tytułu także dla tego poradnika jak już wspomniałam w poprzednim poście w cz. 1.
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 5
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkTestWątek: Serce - Szklana Walentynkowa Ikona : część druga GIMP
Skocz do: